Skocz do zawartości

monokular


ketaj

Rekomendowane odpowiedzi

 

Jeżeli tylko nie jest uszkodzona to kupuj. Lornetki Zeiss od lat mają opinię sprzętu o bardzo solidnej konstukcji i optyce (niektórzy z forumowiczów zrezygnowaliby ze swoich Zeiss'ów tylko na rzecz lornetek za parę tyś. złotych). Musiał byś sprawdzić w starych postach tego forum od jakigo numeru serii zaleca się kupować te lornetki.

 

pozdro

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tylko nie jest uszkodzona to kupuj. Lornetki Zeiss od lat mają opinię sprzętu o  bardzo solidnej konstukcji i optyce (niektórzy z forumowiczów zrezygnowaliby ze swoich Zeiss'ów tylko na rzecz lornetek za parę tyś. złotych). Musiał byś sprawdzić w starych postach tego forum od jakigo numeru serii zaleca się kupować te lornetki.

 

pozdro

Krzysiek

 

Niestety kiepski jestem w szukaniu, nie znalazłem :( . Może ktoś pamięta gdzie był ten post ? Modzie pomóż ( jak będę w Zakopanym to stawiam :Beer: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 14 lat później...

Monokular Celestron 6x30 Outland X mam od jakiegoś czasu.


Ma dobrą (do mgławic nawet) jasność bo źrenicę wyjściową - przynajmniej nominalnie - aż 5 mm.

W warunkach dziennych, porównując z podobną w cenie, dość przeciętną lornetką Bresser Hunter 8x40 (używaną z jednym obiektywem zasłoniętym)
daje satysfakcję z detali oglądanych dalekich obiektów nieco gorszą - proporcjonalnie do mniejszego jednak obrazu czyli oceniam 8:6 na rzecz lornetki.

 

W październiku ubiegłego roku na Saharze w Maroku spisał się wieczorem dostatecznie - na najłatwiejszej gromadzie otwartej (o ile dobrze pamiętam była to M44 lub M45).

 

Dziś zauważyłem, że ma małe pomarańczowe kółeczko. Po wydłubaniu go okazało się, że ma otwór gwintowany i udało mi się przymocować go
do taniego statywu fotograficznego złączką co mam do lornetek.

 

Wychodzi na to, że można pojechać ze znajomymi, umocować go na statywie, wycelować w ciekawy, duży i łatwy DS (lub Łysego) i zapraszać Panie i panów do popatrzenia.

 

Moim zdaniem jest to też fajny sprzęt gdy lecimy gdzieś samolotem na banalny wypoczynek z bliskimi i nie mamy ochoty na branie czegoś większego do bagażu.


Siema

 

IMG_20200610_164857.jpg

IMG_20200610_171246.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat mam statyw to nie odpada ale jak oszczędzamy na samolotowym bagażu itp to tak.

 

Korzystając z faktu, że w nocy rzucili na rynek trochę czystego (w miarę) nieba porównałem wspomnianą lornetkę i monokular.
W obu urządzeniach jak gwizdy ustawiam bliżej brzegu, nie blisko centrum pola widzenia tracą kształt
przy czym w monokularze robią się z nich długie przecinki a w loretce krótsze ale grubsze.

 

Większa apertura lornetki w przypadku gwiazd daje efekt, że są jakby jaśniejsze i większą plameczką/kropeczką.

 

W starannej obserwacji dziennej potwierdza się, że ostro widać centrum i jego pobliżu, prawie ostro kolejny pierścień,
a niezbyt ostro szerokie peryferia (może 25% z każdej strony). W lornetce nie jest dużo lepiej.

 

Pole widzenia monokularu jest duże, tu pochwała, nie jest jak 8:6 w stosunku do lornetki lecz co najmniej 9:6.

Wspomnę, że muszla oczna jest wysuwana pokręcaniem.

 

Tu np sprzedają

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2251&lunety=Luneta monokular Celestron 6x30 Outland X

 

Siema
Link

celestron_outland_mono_6x30_2.jpg

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainteresował mnie ten monokular mały, lekki, poręczny, ma szerokie pole widzenia i dość dużą źrenicę wyjściową jak wspomniałeś chyba sobie taki kupię. Nie tylko do obserwacji nieba ale też na wycieczki czy w góry. Tylko jedno pytanie ile ok. zysku mag. mamy w takim małym monokularze? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego monokularu nie ma już w żadnym sklepie (w teleskopy.pl też nie), ewentualnie można szukać używanego na giełdach.

Ja też widzę tylko jednym okiem, zrobiłem sobie monokular z połówki lornetki Bresser z Lidla (mostek w większości lornetek można łatwo rozkręcić).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na optyczne.pl
Zasięg gwiazdowy jest zdefiniowany poprzez jasność najsłabszych gwiazd widocznych przez dany instrument.
W przybliżeniu można go policzyć ze wzoru: m = 5 log D + 2.3. Gdzie D to średnica obiektywu wyrażona w milimetrach.
Ze wzoru tego wynika, że lornetka o obiektywie 50 mm będzie miała zasięg do 10.8 magnitudo.
Będzie przez nią widać gwiazdy około 50 razy słabsze niż te najsłabsze widoczne gołym okiem.

https://www.optyczne.pl/138-słownik-Zasięg_gwiazdowy.html

na deltaoptcal.pl dla teleskopów napisali
Zasięg gwiazdowy m obliczany jest na podstawie średnicy apertury teleskopu
Użyty wzór:
m=7,6 +5log(D)
D - średnica zwierciadła/obiektywu w centymetrach


log (30) = 1,477

log(3)=0.477


To mamy
albo 5*(1.477) + 2.3  = 9.7

albo 7.6 + 5*(0.477) = 9.8


Człowiek ile widzi gołym okiem najwyżej około 6 mag.

 

W jedynym z odcinków Tożsamość Bourne'a (najprawdopodobniej "Krucjata") postać bohatera trzymała w ręce jakiś mały monokular. Ktoś znajdzie to?

 

Siema

Edytowane przez ekolog
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taknto prawda zasięg jest tylko teoretyczny wszytsko zależy od warunków, seeingu, jakie mamy niebo. 

42 minuty temu, ekolog napisał:

Człowiek ile widzi gołym okiem najwyżej około 6 mag.

 

Co do tego się nie zgodzę może i widzi najwyżej 6 mag ale to chyba starszy człowiek ja widzę gwiazdki 6.5 mag bez problemu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Refraktor napisał:

Faktycznie nie jest już dostępny ja akurat nie widzę na jedno oko ale chciałem monokular ze względu na małą masę itp. A co sądzisz o tym monokularze? 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=55_192&products_id=4136&lunety=Monokular Levenhuk Wise 8x42

Trudno coś powiedzieć, jak się tego ,,przy oku" nie miało.

Jak się przymierzałem do monokularu, to zaglądałem na fora obserwatorów ptaków i innej przyrody, tam jest trochę testów i opinii o takim sprzęcie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.