Skocz do zawartości

Jak zbudować stacje bolidową??


mario2005

Rekomendowane odpowiedzi

Jak zbudować stacje bolidową??

 

Chcę rozpocząć obserwacje bolidowe i zaczynam szukać opisów jak wykonać stacje.

Kamerkę przemysłową można przymocować wszędzie, chodzi mi jednak o takie opisy wykonawcze aby informacje zdobyte za pomocą tej bazy można było wykorzystać w Polskich badaniach naukowych np. w PKiM.

Koszty wszystkich części składowych są dość wysokie więc muszę budować ją po kawałeczku i dlatego chcę rozpocząć jeszcze we wrześniu.

 

pozdrawiam

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mario jeśli jesteś na poważnie zainteresowany prowadzeniem stacji, to nie musisz

ponosić wszystkich kosztów samodzielnie. Mamy obecnie chyba jedną kamerę z

obiektywem niewykorzystaną w żadnej stacji. Taki zestaw to koszt prawie 1000 zł

więc na pewno przyspieszyłoby Twoje plany. Powiedz w jakiej miejscowości chcesz

umieścić stację i w jakich warunkach będzies obserwowac

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Mario

 

Cieszymy się bardzo, że kolejna osoba jest zainteresowana prowadzeniem stacji PFN. Na dzień dzisiejszy stacje mogą być dwojakiego rodzaju.

 

1. Najlepiej aparat typu Canon 300D z Obiektywem peleng i sterownikiem, który steruje ekspozycjami całą noc. Taka stacja dobrze sprawuje się w ciemniejszych miejscach.

 

2. Kamera przemysłowa (monochromatyczna) z obiektywem 4mm w obudowie hermetycznej podłączona do komputera wyposażonego w karte Matrox MeteorII i oprogramowanie MetRec. Taka stacja pracuje dobrze zarówno w miejscu bardziej jak i mniej oświetlonym.

 

 

Tak jak napisał Arek prawdopodobnie PKiM mógłby zasponsorować kamerę, obiektyw, obudowę i oprogramowanie. Kartę Matrox i komputer musiał byś zorganizować sam. My możemy kartę Matroxa załatwić w dobrej cenie około 250Euro.

Reszta to drobny osprzęt (kable, złaczki, zasilacz)

 

Stacja musi być zamykana na dzień (słońce może wypalić przetwornik) koledzy robią to róznie albo automatycznie albo ręcznie. W tym przypadku nie ma standardu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam na południu więc miejsce chyba dla was nie będzie rewelacją bo te rejony są obstawione przez Kraków i okolice, stąd pomysł na samodzielne wykonanie stacji. Moim podstawowym założeniem była taka konstrukcja aby w razie czego mogła być pomocna w badaniach stąd ten post.

Ponieważ elektroniką, elektryką i komputerami zajmuje się zawodowo to brałem pod uwagę stację opartą na kamerze.

 

Obserwacje byłyby prowadzone w miejscowości Kobiernice (22km z biegiem Soły od Żywca). Stacja będzie na wysokości 405m npm na Pn-Wsch. zboczu góry, pole obserwacyjne obejmuje obszar od Pn-Zach do Pd.-Wsch. (istnieje możliwość zmiany na bardziej południowy).

Zaświetlenie: niestety okolice są dobrze oświetlone ale w promieniu do 200m są tylko 4 lampy uliczne - słabo uciążliwe. Zasięg: wizualnie, jak dla mnie, przy kącie 50st nad Pn horyzontem (a tam świeci Śląsk i większość lamp) przeciętnie latem wynosi ok. 5-5,5mag.

 

Nie mogę wam obiecać że za rok czy dwa będę prowadził obserwacje bo w życiu różnie bywa.

 

Arku i Mirku jeżeli interesuje was moje przedsięwziecie to resztę spraw chciałbym omówić bardziej prywatnymi kanałami.

 

Wszystkim forumowiczom mogę obiecać że jeśli tylko czasu nie braknie odpalę wątek gdzie będę opisywał postępy w pracy nad moją (lub naszą) stacją bolidową.

 

pozdrawiam

Mariusz

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK zróbmy tak Mariusz Wiśniewski (szef PFN), Arek i ja zastanowimy się co i jak można zrobić. Potrwa to jednak z tydzień czasu bo Mariusz jest w szpitalu, a w środę jedziemy na koferencję do Belgii. W drodze do Belgii pogadamy i po powrocie damy Ci znać. Ja mogę ze swojej strony powiedzieć ze wszystko bez komputera mamy tylko karty nie mozemy zasponsorować ale sprzedać tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompa już mam narazie PII 400MHz, najprawdopodobniej będzie jednak PIII 750MHz.

Mirku czy 40GB dysk wystarczy do stacji opartej na jednej kamerce?

Jaki jest odstęp czasu między zamówieniem karty a jej dostawą?

Czy karta jest obecnie niezbędna do prowadzenia obserwacji czy można by tymczasowo np. nagrywać obraz na magnetowid a później dopiero digitalizować wybrane fragmęty za pomocą np. karty graficznej z VIVO lub karty TV.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompa już mam narazie PII 400MHz, najprawdopodobniej będzie jednak PIII 750MHz.

Mirku czy 40GB dysk wystarczy do stacji opartej na jednej kamerce?

Jaki jest odstęp czasu między zamówieniem karty a jej dostawą?

Czy karta jest obecnie niezbędna do prowadzenia obserwacji czy można by tymczasowo np. nagrywać obraz na magnetowid a później dopiero digitalizować wybrane fragmęty za pomocą np. karty graficznej z VIVO lub karty TV.

 

 

Wystarczy dysk 4GB :D

 

Mozna nagrywa na tasme VHS a pozniej przepuscic przez matroxa ale ta technologia jest przez nas wycofywana. Strasznie upierdliwa i spore bledy czasowe. Innej kart nie da sie zastosowac bo oprogramowanie metrec pracuje tylko z matroxem meteorII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy dysk 4GB  :D

 

Mozna nagrywa na tasme VHS a pozniej przepuscic przez matroxa ale ta technologia jest przez nas wycofywana.

 

Takie byly poczatki naszych obserwacji video. Przez pierwszy rok tylko nagrywalismy. redukcja hurtem zaleglosci zajela dwa miesiace. Gdy nie ma sie jeszcze matroxa a ma sie pozostaly sprzet to dobry sposob by nie tracic pogodnych nocy.

 

Po za tym na jlepiej zaczac od redukowania kaset. wtedy bez nerwow ze poleci bolid mozna sie wswystkiego o metrecu nauczyc.

 

Pozdrawiam

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy dysk 4GB 

Tak to zapewnie dopinguje do systematycznego przesyłania danych. :D

 

:D Skoro wystarczy 4GB a zaliczka za 40-ke w formie flaszki została przelana :letsdrink: to do stacji pójdzie mój najmniejszy dysk.

 

Po za tym na jlepiej zaczac od redukowania kaset. wtedy bez nerwow ze poleci bolid mozna sie wswystkiego o metrecu nauczyc.

 

Właśnie ze dwie czy trzy kasety do treningu to dobra myśl.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Kamera przemysłowa (monochromatyczna) z obiektywem 4mm w obudowie hermetycznej podłączona do komputera wyposażonego w karte Matrox MeteorII i oprogramowanie MetRec. Taka stacja pracuje dobrze zarówno w miejscu bardziej jak i mniej oświetlonym.

 

Przy okazji dyskusji mam proste pytanie. Czy jest sens budowanie takiej stacji w mieście przy dużym zaświetleniu nieba sztucznymi światłami? Tak sobie dywagowałem ostatnio i zacząłem się nad tym zastanawiać. Poza tym w w moim przypadku grę wchodzi tylko strona wschodnia (mam co prawda dostęp również do strony południowej ale ona po prostu tonie w światłach). I drugie pytanie, czy te karty Matrox pracują tylko DOS’em czy jest też możliwe ich uruchomienie pod jakąś wersją Widnowsa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirek pracuje ze swoimy kamerami praktycznie w centrum Poznania więc zaświetlenie w przypadku stacji wideo nie jest tak

ważne jak w przypadku stacji foto. Kamery miały już okazję pracować w Warszawie i sobie radziły :) Matrox jest widoczny spod

Windozy bez problemów. Problem w tym, że Metrec - program do automatycznej detekcji meteorów pracuje pod DOSem lub

FreeDOSem.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji dyskusji mam proste pytanie. Czy jest sens budowanie takiej stacji w mieście przy dużym zaświetleniu nieba sztucznymi światłami?

 

 

Myślę Tomku, że w piatek będziesz miał okazję zobaczyć jak to wygląda w praktyce. Oczywiście lepiej jak stacja pracuje w miejscu ciemniejszym ale w mieście takzę sobie daje radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zanim pojadę do Poznania chiałbym sobie wyrobić już jako taki pogląd na całą sytuację.

 

 

Dla samych zjawisk bolidowych zaświetlenie nie jest wielkim problemem w końcu Wenus i Księzyc chyba widzisz. :D Zaświetlenie jest problemem dla wykonania fotki referencyjnej. Są takie kierunki świata i takie okresy w ciągu roku, że w polu kamery jest mało jasnych gwiazd i fotka referencyjna jest taka sobie. Mariusz obmyśla jak to obejśc i są już jakieś pomysły w tym temacie. Jeżeli pomysły z wykonaniem siatki dystorsji obiektywu sprawdzą się to problem będzie rozwiązany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.