Skocz do zawartości

Przystosowanie kompaktów cyfrowych do astrofoto


radradish

Rekomendowane odpowiedzi

niewiem czy dobrze zrozumiałem, ale rozumiem , ze chodzi Ci o przejściówkę łączącą aparat z okularem teleskopu.

to taki przykład znajdziesz np. tu: http://www.mikolajek.com/Baader/

a opis tu: http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=6619.0

pozdrowienia

lub w prostrzej (tańszej) wersji tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=8971&pid=

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sumas Przepraszam za niedokładne pytanie. Nie miałem na myśli mocowania aparatu do teleskopu (okularu), a problem polegający na obejmowaniu przez taki aparat z dużym obiektywem tylko małej części pola widzenia zwykłego plossla (winieta). Dla przykładu poniższe zdjęcie wykonane z plosslem 25 mm w sytuacji, gdy obiektyw dotyka całkowicie okularu (bez gumowej osłony). Czy jedynym rozwiązaniem jest zakup okularu z większym LER, np. jakiś 2''?

ograniczone_pole.jpg

Edytowane przez radradish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przykładu poniższe zdjęcie wykonane z plosslem 25 mm w sytuacji, gdy obiektyw dotyka całkowicie okularu (bez gumowej osłony). Czy jedynym rozwiązaniem jest zakup okularu z większym LER, np. jakiś 2''?

Wystarczy zastosować zoom optyczny - tym bardziej że Fuji ma aż 10x. Winetowanie będzie znacznie mniejsze :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy zastosować zoom optyczny -  tym bardziej że Fuji ma aż 10x.  Winetowanie będzie znacznie mniejsze :Salut:

Raczej nieco mniejsze - już to wypróbowałem. Poza tym powiększenie całego układu staje się zbyt duże przez co niemożliwe jest ustawienie ostrości i uzyskanie w ogóle ostrego obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

winietowanie, to jest problem w projekcji okularowej, jeżeli tak jak pisał Maksiu nie pomoże Ci "zoomowanie" na maxa, to chyba musisz zmienic okular, najlepiej właśnie na jak najdłuższy, szerokokątny i z dużym LER, ale chyba niekoniecznie 2",

np. na SWANA WO, albo Vixena LV, Meade się jeszcze chwali super szerokimi okularami serii 5000 SW i UW

Pozatym WO oferuje jakąś nasadkę własnie optyczną do cyfrowych aparatów:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...9b42ba392b8e3ca

i: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...9b42ba392b8e3ca

 

ale chyba i tak nie unikniesz max zooma w swoim aparacie, a ustawienie ostrości jest dlatego takie trudne, że przełożenie w pokrętle wyciągu jest już za małe przy takim powerze, więc znowu albo jakiś moto focus, albo ręczne krecenie ale np. przez jakąs przekładnię

pozdrowienia

 

 

a pozatym z tego zdjęcia chyba widać, że masz nieosiowo zamocowany aparat w osi optycznej teleskopu

 

ograniczone_pole_lev.jpg

 

albo to crop nie symetryczny do kadru?

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba musisz zmienic okular, najlepiej właśnie na jak najdłuższy, szerokokątny i z dużym LER, ale chyba niekoniecznie 2",

np. na SWANA WO, albo Vixena LV, Meade się jeszcze chwali super szerokimi okularami serii 5000 SW i UW

 

ale chyba i tak nie unikniesz max zooma w swoim aparacie, a ustawienie ostrości jest dlatego takie trudne, że przełożenie w pokrętle wyciągu jest już za małe przy takim powerze

 

Te okulary nie na moją kieszeń. Może kiedyś ;) Co do max zoom'a 10x, jeśli dobrze liczę, plossl 25 mm z moim orion'em xt8 (1200 mm) i aparatem da powiększenie 480x co daleko wykracza poza możliwości tego sprzętu. Co najwyżej skuszę się na jakiegoś kellner'a 2''. Co do zdjęcia - było ono robione metodą ręcznego przykładania aparatu ;)

 

Pozdro

Rad Radish

Edytowane przez radradish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aparat potrafi złapać więcej światła niż oko, więc chyba te ograniczenia max użytecznego powiększenia dla teleskopu nie mają zastosowania, ale tylko chyba, tak tylko sobie myślę :Boink:

a jeżeli trzymasz aparat w ręku to niezłych cudów musiałeś dokonać żeby wogule ostrość złapać, więć może na początek zrób sobie jakąś tuleję nawet z kartonu, żeby "zosiować" połączenie a aparat może nawet na jakimś statywie jak masz, albo czymś złap z teleskopem i wtedy spróbuj wyostrzyć i zrobić zdjęcie zrobić z max zoomem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy istnieje możliwość przystosowania zoomiastych kompaktów cyfrowych o dużych obiektywach do projekcji okularowej za pomocą dodatkowych soczewek lub konwerterów? Przykładowo mój Fuji S5500 ;)

 

Nie próbowałem z aparatami o dużych obiektywach, ale małe kompakty

da się spokojnie podpiąć. Jeden z warunków to zoom - nie wiem dlaczego

w Twoim przypadku zoom niewiele pomaga. W automacie ustawia się

tryb makro, maksymalny zoom i fotki jasnych obiektów wychodzą

znakomicie.

 

pozdrawiam

Ralf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem tylko na 75% pewien tego, co piszę, ale generalnie chyba jest tak,że kompakty z długim zoomem mają poważny problem przy projekcji metoda pozaogniskową, własnie z racji wymagania okrutnie długaśnego ER w okularze projekcyjnym . Moze to nie ma zwiazku z zakresem zooma, ale chyba jest coś na rzeczy. Ja kombinowałem z aparatem Sony DSC V1, który ma zoom 4x, 7-28mm realnie, a ekwiwalent filmu 35mm jest 34-136mm. Użyłem [poczatkowo eksperymentalnie] rosyjskiego mikroskopowca 6x [f=40mm] ER jest na poziomie ok. 40mm, ten okular to chyba rodzaj RKE. No i winietowanie na zoomie 4x jest wściekłe, ale znika przy dokładnym przyłożeniu obiektywu do okularu. Na szczescie zakonczenia tulei okularu i obiektywu aparatu sa płaskie, a ich średnice tak 'dobrane',że nie ma dużego ryzyka porysowania. Łatwo tez było dorobić oprawę-adapter do okularu,żeby móc to przykrecić do tulejki filtrowej do tego aparatu. Tak czy siak, spory ER tego okularu ledwie wystarcza. Poza tym jest jeszcze jeden problem, który natychmiast wyniknie z długim zoomem: ze względu na winietowanie trzeba używac najdłuższego zooma. W ultrazoomach zwykle 10x. No i teraz użyj okularu LER, na 90% będzie to okular długoogniskowy, 32-40mm. Dowolny teleskop da z tym okularem i tak spore powiekszenie [ja swój zestaw wsadzałem do krótkiej lunetki 80/400 i mam ogniskowa 1360mm, bo powiększenie lunetki 10x] i w efekcie uzyskamy ogniskową kilka-kilkanaście metrów. No, planety to tym można robić, jak się wyceluje :ha: , ale Księżyc to sie w kadrze chyba nie pomieści... na bazie tych doświadczen to raczej do projekcji pozaogniskowej używałbym kompaktów z zoomem 3-4x najwyżej... Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.