Jump to content

Przystosowanie kompaktów cyfrowych do astrofoto


radradish
 Share

Recommended Posts

niewiem czy dobrze zrozumiałem, ale rozumiem , ze chodzi Ci o przejściówkę łączącą aparat z okularem teleskopu.

to taki przykład znajdziesz np. tu: http://www.mikolajek.com/Baader/

a opis tu: http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=6619.0

pozdrowienia

lub w prostrzej (tańszej) wersji tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=8971&pid=

Edited by sumas
Link to comment
Share on other sites

sumas Przepraszam za niedokładne pytanie. Nie miałem na myśli mocowania aparatu do teleskopu (okularu), a problem polegający na obejmowaniu przez taki aparat z dużym obiektywem tylko małej części pola widzenia zwykłego plossla (winieta). Dla przykładu poniższe zdjęcie wykonane z plosslem 25 mm w sytuacji, gdy obiektyw dotyka całkowicie okularu (bez gumowej osłony). Czy jedynym rozwiązaniem jest zakup okularu z większym LER, np. jakiś 2''?

ograniczone_pole.jpg

Edited by radradish
Link to comment
Share on other sites

Dla przykładu poniższe zdjęcie wykonane z plosslem 25 mm w sytuacji, gdy obiektyw dotyka całkowicie okularu (bez gumowej osłony). Czy jedynym rozwiązaniem jest zakup okularu z większym LER, np. jakiś 2''?

Wystarczy zastosować zoom optyczny - tym bardziej że Fuji ma aż 10x. Winetowanie będzie znacznie mniejsze :Salut:

Link to comment
Share on other sites

Wystarczy zastosować zoom optyczny -  tym bardziej że Fuji ma aż 10x.  Winetowanie będzie znacznie mniejsze :Salut:

Raczej nieco mniejsze - już to wypróbowałem. Poza tym powiększenie całego układu staje się zbyt duże przez co niemożliwe jest ustawienie ostrości i uzyskanie w ogóle ostrego obrazu.

Link to comment
Share on other sites

winietowanie, to jest problem w projekcji okularowej, jeżeli tak jak pisał Maksiu nie pomoże Ci "zoomowanie" na maxa, to chyba musisz zmienic okular, najlepiej właśnie na jak najdłuższy, szerokokątny i z dużym LER, ale chyba niekoniecznie 2",

np. na SWANA WO, albo Vixena LV, Meade się jeszcze chwali super szerokimi okularami serii 5000 SW i UW

Pozatym WO oferuje jakąś nasadkę własnie optyczną do cyfrowych aparatów:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...9b42ba392b8e3ca

i: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...9b42ba392b8e3ca

 

ale chyba i tak nie unikniesz max zooma w swoim aparacie, a ustawienie ostrości jest dlatego takie trudne, że przełożenie w pokrętle wyciągu jest już za małe przy takim powerze, więc znowu albo jakiś moto focus, albo ręczne krecenie ale np. przez jakąs przekładnię

pozdrowienia

 

 

a pozatym z tego zdjęcia chyba widać, że masz nieosiowo zamocowany aparat w osi optycznej teleskopu

 

ograniczone_pole_lev.jpg

 

albo to crop nie symetryczny do kadru?

Edited by sumas
Link to comment
Share on other sites

chyba musisz zmienic okular, najlepiej właśnie na jak najdłuższy, szerokokątny i z dużym LER, ale chyba niekoniecznie 2",

np. na SWANA WO, albo Vixena LV, Meade się jeszcze chwali super szerokimi okularami serii 5000 SW i UW

 

ale chyba i tak nie unikniesz max zooma w swoim aparacie, a ustawienie ostrości jest dlatego takie trudne, że przełożenie w pokrętle wyciągu jest już za małe przy takim powerze

 

Te okulary nie na moją kieszeń. Może kiedyś ;) Co do max zoom'a 10x, jeśli dobrze liczę, plossl 25 mm z moim orion'em xt8 (1200 mm) i aparatem da powiększenie 480x co daleko wykracza poza możliwości tego sprzętu. Co najwyżej skuszę się na jakiegoś kellner'a 2''. Co do zdjęcia - było ono robione metodą ręcznego przykładania aparatu ;)

 

Pozdro

Rad Radish

Edited by radradish
Link to comment
Share on other sites

aparat potrafi złapać więcej światła niż oko, więc chyba te ograniczenia max użytecznego powiększenia dla teleskopu nie mają zastosowania, ale tylko chyba, tak tylko sobie myślę :Boink:

a jeżeli trzymasz aparat w ręku to niezłych cudów musiałeś dokonać żeby wogule ostrość złapać, więć może na początek zrób sobie jakąś tuleję nawet z kartonu, żeby "zosiować" połączenie a aparat może nawet na jakimś statywie jak masz, albo czymś złap z teleskopem i wtedy spróbuj wyostrzyć i zrobić zdjęcie zrobić z max zoomem

Link to comment
Share on other sites

Witam

 

Czy istnieje możliwość przystosowania zoomiastych kompaktów cyfrowych o dużych obiektywach do projekcji okularowej za pomocą dodatkowych soczewek lub konwerterów? Przykładowo mój Fuji S5500 ;)

 

Nie próbowałem z aparatami o dużych obiektywach, ale małe kompakty

da się spokojnie podpiąć. Jeden z warunków to zoom - nie wiem dlaczego

w Twoim przypadku zoom niewiele pomaga. W automacie ustawia się

tryb makro, maksymalny zoom i fotki jasnych obiektów wychodzą

znakomicie.

 

pozdrawiam

Ralf

Link to comment
Share on other sites

Jestem tylko na 75% pewien tego, co piszę, ale generalnie chyba jest tak,że kompakty z długim zoomem mają poważny problem przy projekcji metoda pozaogniskową, własnie z racji wymagania okrutnie długaśnego ER w okularze projekcyjnym . Moze to nie ma zwiazku z zakresem zooma, ale chyba jest coś na rzeczy. Ja kombinowałem z aparatem Sony DSC V1, który ma zoom 4x, 7-28mm realnie, a ekwiwalent filmu 35mm jest 34-136mm. Użyłem [poczatkowo eksperymentalnie] rosyjskiego mikroskopowca 6x [f=40mm] ER jest na poziomie ok. 40mm, ten okular to chyba rodzaj RKE. No i winietowanie na zoomie 4x jest wściekłe, ale znika przy dokładnym przyłożeniu obiektywu do okularu. Na szczescie zakonczenia tulei okularu i obiektywu aparatu sa płaskie, a ich średnice tak 'dobrane',że nie ma dużego ryzyka porysowania. Łatwo tez było dorobić oprawę-adapter do okularu,żeby móc to przykrecić do tulejki filtrowej do tego aparatu. Tak czy siak, spory ER tego okularu ledwie wystarcza. Poza tym jest jeszcze jeden problem, który natychmiast wyniknie z długim zoomem: ze względu na winietowanie trzeba używac najdłuższego zooma. W ultrazoomach zwykle 10x. No i teraz użyj okularu LER, na 90% będzie to okular długoogniskowy, 32-40mm. Dowolny teleskop da z tym okularem i tak spore powiekszenie [ja swój zestaw wsadzałem do krótkiej lunetki 80/400 i mam ogniskowa 1360mm, bo powiększenie lunetki 10x] i w efekcie uzyskamy ogniskową kilka-kilkanaście metrów. No, planety to tym można robić, jak się wyceluje :ha: , ale Księżyc to sie w kadrze chyba nie pomieści... na bazie tych doświadczen to raczej do projekcji pozaogniskowej używałbym kompaktów z zoomem 3-4x najwyżej... Pozdrawiam

-Jarosław

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.