Skocz do zawartości

Veil


waldek

Rekomendowane odpowiedzi

Pogoda się kończy i dobrze bo trzeba trochę odpocząć.

Tak.FS-128 F6, Canon 300d bez Filtra, Montaż jak zwykle GP-D.

15 x 240 sek.iso 800. Zdjęcie robione w Jeziorach Wielkich z czwartku na piątek. Pozdrowienia dla reszty ekipy, jak zwykle było bardzo wesoło.

Musiałem spróbować jak ten obiekt wyjdzie w modyfikowanym Canonie i jestem trochę zawiedziony, może trzeba zastosować filtry np.OIII lub Halpha.

Tylko czy Canon sobie z tymi filtrami poradzi, w końcu to nie jest kamera astro. Ten materiał robiłem jak Łabędź chylił się ku zachodowi i wchodzł w zaświetlenie od Poznania, trochę szkoda. Pojaśnienie po prawej,dolnej stronie jest dla mnie nie do wytłumaczenia. To napewno nie jest wina flata. Albo tam tak jest , albo się jakieś fałszywe światło utrwaliło, tylko dlaczego tak precyzyjnie kończy się z Veilem. Mogę to bez problemu usunąć ale najpierw muszę sprawdzić jak jest naprawdę, chciaż większość fotek tej mgławicy jest zrobiona przez zestawy filtrów które mogą skutecznie to wycinać.

 

veilmax.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest OK. To nie jest zaświetlenie, tylko słabe świecenie wodoru międzygwiazdowego sprężonego przez front ekspandującej mgławicy.

Mgławica będąca pozostałością po supernowej rozszerzając się wytwarza falę uderzeniową za którą zostaje względna próżnia, ale przed nią ośrodek międzygwiazdowy jest silnie zagęszczany, zarówno pył jak i gaz. Obecność pyłu manifestuje się wyraźnie mniejszą ilością gwiazd tła przed frontem (na zdjęciu na prawo od mgławicy) a obecność gazu - jego słabym świeceniem. Stąd właśnie to pojaśnienie. To, że uchwyciłeś ten subtelny efekt świadczy o klasie zdjęcia, więc na Twoim miejscu nie przejmowałbym się tak jego "słabą" jakością :szczerbaty: Podobne rozjaśnienie jest widoczne na innych dobrych fotografiach, np. z palomarskiego przeglądu nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej nazwy nie trzeba tłumaczyć, bo od dawna ma ona bardzo ładną polską nazwę - Mgławica Włóknista. Jeżeli o tym nie wiedziałeś to zapewne dlatego, że mało kto już używa polskich nazw, nawet poczciwe rozbłyski słoneczne są nazywane flarami. Taki znak czasów :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soczewka w tym przypadku była bez zaparowań.

Dzięki Radek za wyczerpującą informację.

Szukając po sieci natrafiłem na nieliczne zdjęcia na których ten efekt jest widoczny, na większości agresywna obróbka i filtry maskujące gradienty tła wycinają tego typu detale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i to właśnie jest ta satysfakcja. Oglądamy wykonane zdjęcie, wychodzi na nim coś tam więcej niż na innych i człowiek szuka i zastanawia się co jest autentyczne, a co ew. artefaktem !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.