Skocz do zawartości

Polecam wszystkim program SkyMap 8.0


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Ja z niego korzystam szybko i wygodnie można w ciągu 1 minuty zobaczyć obraz nieba i gdzie w tej chwili znajdują się dane planety ,gwiazdy i gwiazdozbiory :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

A ja z tych dwóch programów preferuję Starry Night. Program ma o klasę lepszą szatę graficzną ale przede wszystkim działa w 'trybie rzeczywistym' i liczy dokładnie. Sky Map - a nie można np. traktować jako referencji dla własnych wyliczeń i programów. o czym miałem się okazję przekonać.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Leszek

To dwa trochę inne programy. Mnie bardziej podoba się Sky Map dlatego że ma super możliwości konfiguracyjne, drukuje najlepsze wdg. mnie mapy.

Sky Map równierz działa w trybie rzeczywistym.

Starry jest fajny dla mnie jako takie domowe planetarium ale pełna wersja SM oferuje olbrzymią ilość informacji o każdym obiekcie łacznie z zapiskami obserwacyjnymi o czym SN może tylko pomarzyć.

 

Co do dokładości obliczeń ty jesteś autorytem w tej dziedzinie i ja nie mogę się tu wypowiadać. Ale SM ma możliwość podpięcia dużej liczby teleskopów i gdyby źle obliczł pozycję po prostu teleskopy przy dużych powiększeniach nie odnalazły by obiektów.

Jak duże błedy generuje SM to ty możesz powiedziedzeć.

 

Fajnie że jest relatywnie duży wybór różnych programów astronomicznych i każdy dobierze coś do własnych potrzeb i w tej materii właściwie nie możemy narzekać bo stopień zaawansowania wielu z tych programów praktycznie przekracza możliwości obserwacyjne wielu z nas. Nie mówię wszystkich (prada TUR?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno próbowałem uzyć Starry Night'a do sterowania teleskopem i była to zupełna klęska, Skay Map w dowolej wersji radzi sobie z tym problemem znakomicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Ja za to do Sky Mapy ani SN-Pro nigdy nie mogłem się przyzwyczaić, Guide 8 jest moim żywiołem, zero latania, zero bajerów a za to większość bardzo użytecznych funkcji, lubię funkcjonalne oprogramowanie bez zbędnych wodotrysków ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Nie używałem komercyjnej wersji Sky Map-a a w szczególności ostatniej z nich. Musiałem jednak przyjrzeć się dokładności liczenia bieżącej pozycji obiektów i dalej utrzymuję, że błędy jakie są w wyliczeniach demo wersji SM są tak duże (od kilku do kilkudziesięciu sekund) , dyskwalifikują ten program jako referencję. Być może łatwość komunikacji z interface-em teleskopu jest w SM znaczna ale ja straciłem do tego programu serce po odkryciu błędów w wyliczeniach oraz poprzez konieczność uciążłiwego odświeżania danych o obiekcie w celu odczytu jego bieżącej pozycji. Nie wykluczam, że błędy te są celowo wprowadzone do wersji demo ale program stracił dla mnie wartość referencyjną.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszku, jest opcja real time increment i można ustawić odświerzanie pozycji np. co sekundę i problem zgłowy.

Nie sądzę aby błędy były specjalnie naniesione w wersji demo, bo jak sama nazwa wskazuje wersja demo mam demonstrować poprawne działanie programu.

Uczestniczę w grupie dyskusyjnej skymapa i użytkownicy znajdują drobne błędy i niedogodności oprogramowania i na każdą taką uwagę autor odpowiada deklarując poprawę lub wyjaśnia dlaczego właśnie tak program jest zrobiony.

Podaj mi jakiś obiekt który dawał tak dużą odchyłkę ,datę i czas i pozycję a ja powiem Ci jak podaje dane SM 2003 Lite i zobaczymy czy dane są zgodne, albo sam porównam np. ze stary nightem jeśli on jest wzorcem.

Jutro dam odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to chyba najlepszy z dostępnych programów. Jednak sporo osob korzysta z BEZPŁATNEGO "cartes,a"-tym bardziej że jest w polskiej wersji jęz.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja jak zwykle nie ide na łatwiznę, bo uzywam Deep Sky - program chyba nie najłatwiejszy w użyciu, rozbudowane funkcje, których się nie używa, a które "zamulają" - brak innych użytkowników (przynajmniej ja nic o nich nie wiem), więc nie ma kogo o pomoc pytać.

Jedyna zaleta to taka, że program ma katalog ze zdjęciami kilkuset tysięcy obiektów. Jak mam cmury, bądź nie potrafię namierzyć obiektu, to klikam i... i oglądam sobie na monitorze jak wygląda to co próbowałem znaleźć. ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.