Skocz do zawartości

Pomoc w celowaniu


KamilM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jakieś pieć dni temu nabyłem Synte 200/1200 (Dzieki Adam :Beer: ) która okazała się szkoiem wielkościowym po bresserze 76/700 :Boink: .

 

Wcześniej obserwowałem tylko księrzyc i planety które jako tako były w zasięgu mego telekopiczku. Ale pojawił się problem bochciałbym po obserwować DS'y i niewiem jakie ,jak i gdzie.

 

Czy szanowna brać forumowa mogła by mi doradzić co obserwować i jak to znaleźć :notworthy:

 

Pozdrawiam

KamilM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz jakiś programik typu planetarium? Taki Cartes du Ciel na przykład. Bardzo pomocna rzecz. Możesz sobie wyszukać obiekt, sprawdzić, gdzie leży i potem próbować go odnaleść na niebie. Chyba najlepiej zacząć od obiektów z katalogu Messiera.

pozdrawiam :Salut:

 

P.S. Zobacz to http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=9523

Edytowane przez Kuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oprucz programu fajną rzeczą jest książka zaopatrzona w mapki gwiazdozbiorów(osobiście polecam NIEBO NA WEKEND) ale podobnych pozyci jest więcej.

Jedną z metod którą mozna stosować do obserwacj jest np: na spokojnie w domu planujesz obserwacje korzystając z książki i komputera, a potem z programu można sobie wydrukować interesująca nas obszary nieba i zacząć obserwacje.

POZDRAWIAM

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniewaz masz duży teleskop dobry do DS [mam nadzieję,ze z szukaczem 50mm], docelowo przyda Ci się atlas nieba. Wybierz jakiś podręczny, którego mozna użyć w polu [cegła w rodzaju Brycha itp. jest za duża] Gwiazki powinny być tak do 8-9mag, to w zupełności wystarczy. Do wielu obiektów wystarczają atlasy z zasięgiem 6.5mag, ale już w obszarach z małą ilością gwiazd szukanie słabych obiektów to będzie porażka.

Z programów planetaryjnych =[jest ich legion] oprzócz CdC moge polecić Hello Nothern Sky, też darmowy do ściagnięcia, jest b. prosty w obsłudze, za to aktualizacja elementów orbit komet i asteroid jest prymitywna, trzeba ręcznie kopiowac, CdC robi to automatycznie po połączeniu z odp. stroną w sieci. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez myślę że najlepszym rozwiązaniem jest Cartes du Ciel ja zainstalowałem sobie do niego nawet polską nakładkę więc wszystko mam po naszemu. Jest taka ciekawa opcja wydruku z danego dnia. Kiedy wprowadzisz swoje współrzędne i zgrasz czas z systemowym oraz określisz jakie obiekty będą na wydruku, możesz wydrukować sobie mapkę z aktualnego ustawienia sfery. Następnie biorąc latarkę i kompas harcerski, albo lepiej – szukając np. „wielki wóz” lub teraz pięknie święcącego Marsa, odwracam mapkę do góry nogami aby północ była na południu i wtedy widzę to co mam nad głowa i .. wszystko się nagle zlewa z kartą. Jestem laikiem w szerokim tego słowa znaczeniu ale dzięki Cartes du Ciel poznałem wiele punktów na niebie i już potrafię bez patrzenia w kartę namierzyć kilkanaście DS-ów. Poza tym jeśli lubisz planety a twój telp to bomba planetarna masz dokładny kalendarz wszystkiego co duże i świeci .. :Beer:

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A poza tym musisz próbować i próbować - z każdy znalezionym samodzielnie obiektem będzie już łatwiej. Zacznij od najjaśniejszych emek, żeby nabrać wprawy. Ponadto można szukać okolicy lornetką i starać się zapamiętywać układy gwiazd, a potem podejmować próby odnalezienia danego obiektu teleskopem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wciągną Cię obiekty Messiera, to polecam program TUMOL do ściągnięcia z tej strony:

http://www.davidpaulgreen.com/software.html

Znajdziesz tam kompletny wykaz obiektów, schematyczne mapki, foto i gotowe formularze do odznaczania tych już zaliczonych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ten programi bardzo się przyda. :Beer:

Narazie obserwuje marsa wiec problemów z celowaniem niemam, ale że obserwuje go nad blokiem powietrze faluje wiec nie zabardzo dobrze sie obserwuje a pozatym w dość dziwnej pozycji musze to robić.

 

Niewiecie moze jak można by wynosić taki teleskop z 3 pietra w pojedynke bo nrazie kilka razy pomógł mi ojciec ale puźniej będzie krucho :Boink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.