Jump to content

Pomoc w celowaniu


KamilM
 Share

Recommended Posts

Witam.

Jakieś pieć dni temu nabyłem Synte 200/1200 (Dzieki Adam :Beer: ) która okazała się szkoiem wielkościowym po bresserze 76/700 :Boink: .

 

Wcześniej obserwowałem tylko księrzyc i planety które jako tako były w zasięgu mego telekopiczku. Ale pojawił się problem bochciałbym po obserwować DS'y i niewiem jakie ,jak i gdzie.

 

Czy szanowna brać forumowa mogła by mi doradzić co obserwować i jak to znaleźć :notworthy:

 

Pozdrawiam

KamilM

Link to comment
Share on other sites

A masz jakiś programik typu planetarium? Taki Cartes du Ciel na przykład. Bardzo pomocna rzecz. Możesz sobie wyszukać obiekt, sprawdzić, gdzie leży i potem próbować go odnaleść na niebie. Chyba najlepiej zacząć od obiektów z katalogu Messiera.

pozdrawiam :Salut:

 

P.S. Zobacz to http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=9523

Edited by Kuba
Link to comment
Share on other sites

oprucz programu fajną rzeczą jest książka zaopatrzona w mapki gwiazdozbiorów(osobiście polecam NIEBO NA WEKEND) ale podobnych pozyci jest więcej.

Jedną z metod którą mozna stosować do obserwacj jest np: na spokojnie w domu planujesz obserwacje korzystając z książki i komputera, a potem z programu można sobie wydrukować interesująca nas obszary nieba i zacząć obserwacje.

POZDRAWIAM

:Beer:

Link to comment
Share on other sites

Poniewaz masz duży teleskop dobry do DS [mam nadzieję,ze z szukaczem 50mm], docelowo przyda Ci się atlas nieba. Wybierz jakiś podręczny, którego mozna użyć w polu [cegła w rodzaju Brycha itp. jest za duża] Gwiazki powinny być tak do 8-9mag, to w zupełności wystarczy. Do wielu obiektów wystarczają atlasy z zasięgiem 6.5mag, ale już w obszarach z małą ilością gwiazd szukanie słabych obiektów to będzie porażka.

Z programów planetaryjnych =[jest ich legion] oprzócz CdC moge polecić Hello Nothern Sky, też darmowy do ściagnięcia, jest b. prosty w obsłudze, za to aktualizacja elementów orbit komet i asteroid jest prymitywna, trzeba ręcznie kopiowac, CdC robi to automatycznie po połączeniu z odp. stroną w sieci. Pozdrawiam

-Jarosław

Link to comment
Share on other sites

Guest ignisdei

Ja tez myślę że najlepszym rozwiązaniem jest Cartes du Ciel ja zainstalowałem sobie do niego nawet polską nakładkę więc wszystko mam po naszemu. Jest taka ciekawa opcja wydruku z danego dnia. Kiedy wprowadzisz swoje współrzędne i zgrasz czas z systemowym oraz określisz jakie obiekty będą na wydruku, możesz wydrukować sobie mapkę z aktualnego ustawienia sfery. Następnie biorąc latarkę i kompas harcerski, albo lepiej – szukając np. „wielki wóz” lub teraz pięknie święcącego Marsa, odwracam mapkę do góry nogami aby północ była na południu i wtedy widzę to co mam nad głowa i .. wszystko się nagle zlewa z kartą. Jestem laikiem w szerokim tego słowa znaczeniu ale dzięki Cartes du Ciel poznałem wiele punktów na niebie i już potrafię bez patrzenia w kartę namierzyć kilkanaście DS-ów. Poza tym jeśli lubisz planety a twój telp to bomba planetarna masz dokładny kalendarz wszystkiego co duże i świeci .. :Beer:

Edited by ignisdei
Link to comment
Share on other sites

A poza tym musisz próbować i próbować - z każdy znalezionym samodzielnie obiektem będzie już łatwiej. Zacznij od najjaśniejszych emek, żeby nabrać wprawy. Ponadto można szukać okolicy lornetką i starać się zapamiętywać układy gwiazd, a potem podejmować próby odnalezienia danego obiektu teleskopem.

Link to comment
Share on other sites

Witam.

Ten programi bardzo się przyda. :Beer:

Narazie obserwuje marsa wiec problemów z celowaniem niemam, ale że obserwuje go nad blokiem powietrze faluje wiec nie zabardzo dobrze sie obserwuje a pozatym w dość dziwnej pozycji musze to robić.

 

Niewiecie moze jak można by wynosić taki teleskop z 3 pietra w pojedynke bo nrazie kilka razy pomógł mi ojciec ale puźniej będzie krucho :Boink: .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.