Skocz do zawartości

plan montażu paralaktycznego


qe2

Rekomendowane odpowiedzi

Hansie!

Skoro to jest w ATM to chodzi raczej o plany konstrukcyjne a nie o instrukcję użycia!

 

Był gdzieś plan ręcznie napędzanej głowicy Braci Marcinków, wydaje mi się że to ADAMO zamieszczał.

Korzystam z takiej, znakomita do astrofoto, do obserwacji wizualnych trochę mniej przydatna, chyba że by ją zmechanizować. Miałem coś takiego w planie ale gdy dostałem U-botowy napęd z wielką przekładnią to mi trochę przeszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

EQ5 to chyba na pograniczu obserwacji wizualnych .

Moja tuba 235/1300 wazy ok 9,5 kg + przeciwwagi 7 kg . Wisi to na :D skyluxowym montazu i statywie geodezyjnym . Ten montaz po swojemu poprawialem . Ponad 30 lat okresowo grzebie w samochodach i uzyskane tak doswiadczenia wykorzystalem w poprawce tego montazu .

Teraz mam z odzysku kilka lozysk do cwiczen z nsp. montazem . Ale ten to 70 kg powinien leciutko utrzymac . Klasyczne rozwiazanie montazu paralaktycznego to dwie pod katem prostym osie . Jedna z nich RA patrzy w ~gwiazde polarna . Trzeba jeszcze wymyslic sprzeglo , hamulec i naped .

Bardzo dobrym rozwiazaniem takich prac jest teleskop Hamala . Z rok czy 2 lata temu byly zdjecia tego telepu . Do napedu uzyl fragment kola z pralki i silniczki z xera . Moze w opcji szukaj jak wpiszesz kolo pasowe pralki znajdziesz te posty . Lepiej opisane chyba bylo na astro4u.net .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opis budowy teleskopu HAMALa znajdziesz tu: http://members.lycos.co.uk/hamal/astro/Budowa_teleskopu.htm

plany głowicy paralaktycznej tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...indpost&p=97899

 

... zastanawiam się nad wykonaniem paralaktyka do Netona 150/1500.

Ale czy jest sens? czy lepiej pozostać przy Doubsonie w przypadku takiego telepa?

 

podstawowym problemem w montażu paralaktycznym jest wykonanie/kupienie precyzyjnych przedkładni ślimakowych, więc może lepiej myśł o zmotoryzowaniu dobsona, niż wykonaniu nowego montażu, pewnym rozwiazaniem jest platforma paralaktyczna do dobsona, o której wiele napisano i napewno jest łatwiejsza do wykonania niż budowa montażu paralaktycznego od zera

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie pasi Ci Dobson to nie masz wyjscia paralaktyk ...

Tak dla jaj zalaczam zdjecie lozysk do " nowego" montazu .

Srednica wewnetrzna tego wiekszego do osi RA to z 9 cm

Teraz za 50 zl mozna kupic glowice montazu z U . Gdybys kupil z napedem /drozej/ to problem drgan z mikroruchow srobkowych odpada .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś zaczyna mnie korcić ta konstrukcja ze sklejek.... kurczę, jak gdzieś dorwę przekładnie ślimakowe w niskiej cenie to może pokuszę się o konstrukcję stalową.... na razie myślę, rozważam, kalkuluję, szukam części etc... ale wpierw muszę dopieścić tubę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.