Skocz do zawartości

Ustawienie teleskopu na Gwiazdę Polarną


gocek3

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem niedawno temu teleskop Celestrona FirstScope 114EQ i dokonałem już paru ciekawych obserwacji. Mam problem z ustawieniem teleskopu na Gwiazdę Polarną, dokładnie z ustawieniem szerokości geograficznej. Kiedy ustawię teleskop w kierunku północy i ustawię szerokość geograficzną miejsca w którym się znajduję Gwiazda Polarna jest wyżej i muszę podnieść teleskop o kilka stopni. Czy może to mieć wpływ na ustawianie teleskopu na inne obiekty, czy przy tak ustawionym teleskopie będzie problem przy śledzeniu obiektów za pomocą śruby godzinowej? Mam czasem problem ze znalezieniem słabych, niewidocznych gołym okiem obiektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może skala nachylenia osi RA jest po prostu krzywo naklejona?

albo wskaźnik który ją pokazuje jest w innym miejscu niż być powinien, może nóżki statywu są nierównomiernie wyciągnięte, może też nie ustawiasz statywu w poziomie, przyczyn może być wiele,

ale do obserwacji nie powinno Ci to raczej przeszkadzać, metodą prób i błędów zafiksujesz ją kiedyś na stałe, a potem będziesz dbał tylko o to, żeby statyw stał w miarę prosto.

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te wspórzędne namalowane na montażu EQ Twojego teleskopu, są na obrotowych tarczkach i powinieneś traktować je raczej poglądowo,

a do takiego dokładnego ustawienia na oś świata, powinieneś mieć już lunetkę polarną, (tylko, że niema możliwości zamontowania jej w tej klasie montażu), albo ustawiać montaż jakoś, metodą dryfu?

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O raju, ktos uzywa podzialek na EQ2! :D

 

Daj sobie z nimi spokuj, na obu celestronach FS114 jakie ogladalem, nie byly przylepione prawidlowo. Mozesz je odkleic i przyczepiac od nowa, ale nie widze w tym wiekszego sensu. Metoda jest dosyc prosta na ustawienie takiego telepa. Ustawiasz tube dokladnie w osi godzinowej, (no tak przydala by sie jednak podzialka, tylko, ze jest kurde krzywa, wiec robisz to na oko - wbrew pozorom nie jest to takie trodne i metoda "na oko" pozwala ustawic tube z dokladnoscia do 0,5* z godzinowa - do wizuala ujdzie). Teraz blokujesz tube i przekrecasz razem z cala glowica mniej wiecej na polnoc. Ladujesz do wyciagu okularek i dotad machasz zablokowanym teleskopem ale odblokowana glowica i katem nachylenia osi godzinowej, az nie zobaczysz Polarnej w centrum pola okularku. Blokujesz glowice, odblokowujesz teleskop i po ptokach. Wlasnie twoja tuba robila za najwieksza lunetke biegunowa swiata :szczerbaty:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na co Ci dokładne ustawianie montażu na biegun ? Do wizuala w nocy jest to całkowicie zbędne. Ustawiaj z przymrużeniem oka, niech Ci to nie zajmuje więcej niż 5 sekund. Od wyszukiwania obiektów jest szukacz, jak nie widać w szukaczu to trzeba lecieć po gwiazdach według mapy i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na co Ci dokładne ustawianie montażu na biegun ? Do wizuala w nocy jest to całkowicie zbędne. Ustawiaj z przymrużeniem oka, niech Ci to nie zajmuje więcej niż 5 sekund. Od wyszukiwania obiektów jest szukacz, jak nie widać w szukaczu to trzeba lecieć po gwiazdach według mapy i tyle.

Dokladnie . Przyjrzyj sie osi RA i wyobraz sobie, ze jest to bardzo dluga polprosta i celuj nia w gwiazde polarna . Tak na oko . Ja mam krzywe i musze troche w prawo . Raz lepiej trafisz raz gorzej . Ale wystarcza takze do powiekszen 300x . Statyw zaleznie od rozlozenia nozek mocno zmienia patrzenie osi RA . Najlepszy bylby na stale slup . Wtedy warto poprwnie ustawic montaz takze do obserwacji wizualnych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli juz bys miał dość nieźle ustawioną oś świata i prawidłowo zkalibrowane tarcze to pamietaj, że w ich posługiwaniu się używa się deklinacji i kąta godzinnego nie zaś rektasnensji! Kąt godzinny jest indywidualny dla każdego obiektu i jest czasem jaki upłynął od ostatniego tranzytu tego obiektu przez Twój lokalny południk (kulminacja górna). Dlatego używając tarcz musisz zawsze policzyć wartość kąta godzinnego dla każdego obiektu na dana chwile gdy na niego celujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Jestem po raz pierwszy na tym Forum, więc poszukałem właśnie tego tematu, żeby się nie powtarzać, a który też mnie interesuje. O ile dobrze zrozumiałem to: kieruję teleskop na Gwiazdę polarną i blokuję kierunek i wznios osi rektascencji, który zależy od szerokości geograficznej. Następnie odblokowuję obie osie i kieruję teleskop na jakąś znaną Gwiazdę. Wyszukuję z tablic lub z mapy jej współrzędne i ustawiam obie skale na te współrzędne. Dla kontroli można sprawdzić ustawienie skal na innym obiekcie. Czy tak?

I drugie pytanie - z Waszego doświadczenia - jak ustawić teleskop aby był swobodny dostęp do okularu i żadne gałki nie przeszkadzały (oczywiście mówię o pozycji wyjściowej przy ustawianiu na Gwiazdę Polarną, bo potem to już jak wypadnie)? Chodzi mi o pozycję tubusa i przeciwag. Czy lepiej w pionie czy w poziomie? Nie wiem czy dobrze wytłumaczyłem o co mi chodzi.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodalem ostatnio okazyjnie do kolekcji Celestrona 114 i co sie okazało obie osie były krzywo ustawione, na szczescie mozna je przekrecac i poprawiłęm szybciutko, przez moiment juz zwątpiłęm w to czy cos moze mi sie pomieszało :):):)

Edytowane przez Angelus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może napiszę jak ja to robię ze swoim Uniwersałem. Sporo osób ma te teleskopy więc może komuś to pomoże co tu naklepię.

 

Stawiam słup z głowicą, montuję tubę. Z grubsza patrzę czy słup stoi pionowo. Potem ustawiam z grubsza, tubę w kierunku Polarnej i zerkam w szukacz. Gdy w nim znajdę północny biegun (trochę obok gwiazdy Polarnej) to kręcę tubusem w osi RA, a oś Deklinacji oczywiście zablokowana. Jesli miejsce, w którym jest biegun "rozłazi" się gdzieś na boki poprawiam śrubę która ma niby slużyć do zmiany kąta horyzont-biegun, poprawniej mówiąc zmienia się nią osiowość na biegun. No i tak sobie kręcimy tą śrubą i tubusem, aż w końcu biegun nam nie będzie zmykał z pola. Drobne odchylenia mogą być, ale często zdarza się ustawić bardzo dokladnie, na tyle , że po przejechaniu kilku godzin w RA, z jednej gwiazdy o danej deklinacji do innej gwiazdy o podobnej deklinacji nawet w okluarze gwiazda się smiało łapała i to prawie w centrum ;)

 

Grunt to by obracając tubę w osi RA celującą w biegun, by nam on nie zmykał na boki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem po raz pierwszy na tym Forum, więc poszukałem właśnie tego tematu, żeby się nie powtarzać, a który też mnie interesuje. O ile dobrze zrozumiałem to: kieruję teleskop na Gwiazdę polarną i blokuję kierunek i wznios osi rektascencji, który zależy od szerokości geograficznej. Następnie odblokowuję obie osie i kieruję teleskop na jakąś znaną Gwiazdę. Wyszukuję z tablic lub z mapy jej współrzędne i ustawiam obie skale na te współrzędne. Dla kontroli można sprawdzić ustawienie skal na innym obiekcie. Czy tak?

I drugie pytanie - z Waszego doświadczenia - jak ustawić teleskop aby był swobodny dostęp do okularu i żadne gałki nie przeszkadzały (oczywiście mówię o pozycji wyjściowej przy ustawianiu na Gwiazdę Polarną, bo potem to już jak wypadnie)? Chodzi mi o pozycję tubusa i przeciwag. Czy lepiej w pionie czy w poziomie? Nie wiem czy dobrze wytłumaczyłem o co mi chodzi.

Pozdrawiam

 

 

Może to ?

 

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=...g74890#msg74890

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Coby nie tworzyc tworow ponad potrzebe odkopie ten watek, bo mam takie oto pytanie:

 

czy jest jakas systematyczna metoda ustawiania montazu na Polaris, nie widzac tej gwiazdy i na dodatek widzac tylko horyzont wschodni? Ostatnio chcialem recznie poprowadzic teleskop do zdjecia >30s no i niestety dryf byl za duzy :(

Oczywiscie wszystko sie rozbija o to, ze akcja dzieje sie na balkonie...

 

Pozdrawiam

Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bawiłem się kilka razy na balkonie skierowanym na południe, montaż ustawiałem w ten sposób:

1) na skali wysokości geograficznej żądaną wysokość, u mnie to 52 stopnie,

2) następnie wg kompasu mniej więcej na północ,

3) próbne zdjęcia i dokładniejsze ustawianie montażu metodą dryfu

 

Przy ustawieniu montażu (Eq2) z grubsza w ten sposób wychodziło mi coś takiego:

 

m42.jpg

 

Jest to full crop z pojedynczej klatki z ogniskowej 135mm z czasem 60s.

 

Miałem gdzieś też jakieś próbne zdjęcia z czasami 120s i przy dokładniejszym ustawieniu montażu metodą dryfu wychodziły podobne gwiazdki, ale wywaliłem bo nie nadawały się przez LP.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Icex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.