Skocz do zawartości

Nowe dwie zagadki w kat. OPEN.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz_P.

Oj Leszku czy nie pomyliłeś aby przypadkiem kategorii, bo początkującym trudno będzie zidentyfikować twoje obiekty przy tak dużej skali obu zdjęć ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jest to kategoria LIMITED, to początkujący nie dadzą sobie rady, sam bym nie odgadł, takie to trudne się okazuje. Jeśli do środy wieczór nikt nie zgadnie, to będzie ułatwienie. Zapewniam, że obiekty są znane znawcom nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Źle mnie zrozumiałeś Lechu, kategoria Limited miała być z wyłączeniem Wyg dla Początkujących a w kategorii Open wszyscy mieli mieć równe szanse bez ograniczeń ::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wielką chęcią bym odpowiedział Leszku ale po prostu nie wiem (zarwałem przez to chyba ze dwie godziny w pracy >:( >:( >:( )

 

W jednym ze zdjęć jakbym widział kawałek Wieszaka ale to chyba nie to...

 

jestem podłamany :'( :'( :'(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaję ułatwienie. Na obydwu zdjęciach, szukane obiekty znajdują się w górnym, prawym rogu.

Nie podaję na razie kto odgadł pierwszą zagadkę, ani co ona przedstawia. Z tym poczekam jeszcze czas jakiś, w miarę rozwoju sytuacji wokół tej drugiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Ale jesteś przewrotna dusza dałeś pierwszą fotkę do góry nogami, cwany lis, odpowiedź ślę na priva choć już nie jestem pierwszy ale dopiero teraz mam czas zasiąść przed kompem po pracy dla zabawy 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszła pora ogłoszenie wyników. Kto nie zdążył, może popracować nad następną, która jesze dzisiaj się ukaże.

Pierwsze ze zdjęć pokazuje słynną gwiazdę Barnarda,

która ma największy ruch własny z pośród wszyskich znanych gwiazd. Na zdjęciu drugim jest pokazana mgławica planetarna ESKIMO - czyli NGC 2392.

Utrudnienie polegało na tym, że po pierwsze, obydwa zdjęcia zostały wykadrowane tak, że wspomniane obiekty znalazły się w narożnikach, po drugie zostały obrócone, pierwsze o 180 stopni, drugie o 90 w lewo.

To zupełnie zmyliło zawodników. Trudności wymusiły na mnie dwa ułatwienia, primo- podałem skalę zdjęć w stopniach i wykluczyłem planety i komety, sekundo-

podałem usytuowanie tych obiektów w kadrze.

Jako pierwszy odezwał się Stanisław Świerszczyński,

jeszcze przed obiecanym ułatwieniem nr 2 i podał bez

wachania prawidłową nazwę zagadki pierwszej (9/07/03, godz.12:21). Drugą zagadkę odgadł Heniek,

o godzinie 19:46 tego samego dnia, jeszcze przed ogłoszeniem ułatwienia. Trzeciej poprawnej odpowiedzi udzielił Janusz_P, na temat pierwszej zagadki, o godzinie 23:26. Zwycięzcami okazali się

więc SSW I Heniek. Gratuluję nie poraz pierwszy biegłości w fachu obserwatora, wszystkim trzem uczestnikom, bo tylko oni (poza jednym głosem) poradzili sobie z trudnościami. Brawoooooooooooo!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umieszczenie zgadywanych obiektów w narożnikach oraz obrót zdjęć okazały się dużym utrudnieniem. Gdy uzmysłowiłem sobie możliwość obrócenia, zagadkę 1 rozwiązałem prawie natychmiast.

Mgławicę planetarną NGC2392 sprawdzałem w CdC jeszcze pierwszego dnia ale z powodu ww. utrudnień nie rozpoznałem układu gwiazd, zaś po rozwiązaniu zagadki 1, odpuściłem zagadkę 2 gdyż nie samym niebem człowiek żyje... ;)

 

Zachęcam wszystkich do rozwiązywania fotozagadek Leszka Marcinka. Zabawa przednia a satysfakcja z rozwiązania ogromna! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Ha? ja też Eskimosa brałem pod uwagę po specyficznym kolorku ale brakowało mi pobliskiej gwiazdy i gromady otwartej ktore perfidnie wykadrowałeś Lechu a to obracenie już jest nie fair ale w końcu Ty ustalsz tu reguły ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.