Jump to content

Nowe dwie zagadki w kat. OPEN.


lemarc
 Share

Recommended Posts

Guest Janusz_P.

Oj Leszku czy nie pomyliłeś aby przypadkiem kategorii, bo początkującym trudno będzie zidentyfikować twoje obiekty przy tak dużej skali obu zdjęć ???

Link to comment
Share on other sites

Skoro jest to kategoria LIMITED, to początkujący nie dadzą sobie rady, sam bym nie odgadł, takie to trudne się okazuje. Jeśli do środy wieczór nikt nie zgadnie, to będzie ułatwienie. Zapewniam, że obiekty są znane znawcom nieba.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Źle mnie zrozumiałeś Lechu, kategoria Limited miała być z wyłączeniem Wyg dla Początkujących a w kategorii Open wszyscy mieli mieć równe szanse bez ograniczeń ::)

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Podaj choć skalę i datę fotek bo podobnych układow gwiazd jest tysiące na niebie ???

Link to comment
Share on other sites

Z wielką chęcią bym odpowiedział Leszku ale po prostu nie wiem (zarwałem przez to chyba ze dwie godziny w pracy >:( >:( >:( )

 

W jednym ze zdjęć jakbym widział kawałek Wieszaka ale to chyba nie to...

 

jestem podłamany :'( :'( :'(

Link to comment
Share on other sites

Podaję ułatwienie. Na obydwu zdjęciach, szukane obiekty znajdują się w górnym, prawym rogu.

Nie podaję na razie kto odgadł pierwszą zagadkę, ani co ona przedstawia. Z tym poczekam jeszcze czas jakiś, w miarę rozwoju sytuacji wokół tej drugiej.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Ale jesteś przewrotna dusza dałeś pierwszą fotkę do góry nogami, cwany lis, odpowiedź ślę na priva choć już nie jestem pierwszy ale dopiero teraz mam czas zasiąść przed kompem po pracy dla zabawy 8)

Link to comment
Share on other sites

Przyszła pora ogłoszenie wyników. Kto nie zdążył, może popracować nad następną, która jesze dzisiaj się ukaże.

Pierwsze ze zdjęć pokazuje słynną gwiazdę Barnarda,

która ma największy ruch własny z pośród wszyskich znanych gwiazd. Na zdjęciu drugim jest pokazana mgławica planetarna ESKIMO - czyli NGC 2392.

Utrudnienie polegało na tym, że po pierwsze, obydwa zdjęcia zostały wykadrowane tak, że wspomniane obiekty znalazły się w narożnikach, po drugie zostały obrócone, pierwsze o 180 stopni, drugie o 90 w lewo.

To zupełnie zmyliło zawodników. Trudności wymusiły na mnie dwa ułatwienia, primo- podałem skalę zdjęć w stopniach i wykluczyłem planety i komety, sekundo-

podałem usytuowanie tych obiektów w kadrze.

Jako pierwszy odezwał się Stanisław Świerszczyński,

jeszcze przed obiecanym ułatwieniem nr 2 i podał bez

wachania prawidłową nazwę zagadki pierwszej (9/07/03, godz.12:21). Drugą zagadkę odgadł Heniek,

o godzinie 19:46 tego samego dnia, jeszcze przed ogłoszeniem ułatwienia. Trzeciej poprawnej odpowiedzi udzielił Janusz_P, na temat pierwszej zagadki, o godzinie 23:26. Zwycięzcami okazali się

więc SSW I Heniek. Gratuluję nie poraz pierwszy biegłości w fachu obserwatora, wszystkim trzem uczestnikom, bo tylko oni (poza jednym głosem) poradzili sobie z trudnościami. Brawoooooooooooo!!!

Link to comment
Share on other sites

Umieszczenie zgadywanych obiektów w narożnikach oraz obrót zdjęć okazały się dużym utrudnieniem. Gdy uzmysłowiłem sobie możliwość obrócenia, zagadkę 1 rozwiązałem prawie natychmiast.

Mgławicę planetarną NGC2392 sprawdzałem w CdC jeszcze pierwszego dnia ale z powodu ww. utrudnień nie rozpoznałem układu gwiazd, zaś po rozwiązaniu zagadki 1, odpuściłem zagadkę 2 gdyż nie samym niebem człowiek żyje... ;)

 

Zachęcam wszystkich do rozwiązywania fotozagadek Leszka Marcinka. Zabawa przednia a satysfakcja z rozwiązania ogromna! ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Ha? ja też Eskimosa brałem pod uwagę po specyficznym kolorku ale brakowało mi pobliskiej gwiazdy i gromady otwartej ktore perfidnie wykadrowałeś Lechu a to obracenie już jest nie fair ale w końcu Ty ustalsz tu reguły ;D

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.