Skocz do zawartości

Noc 24/25.09.2005 - naprawdę warto


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Zgodnie z tym co zapowiedziałem w jednym z wczorajszych postów podaję trochę informacji na temat obiektów i zjawisk widocznych w nocy 24/25 września (sobota/niedziela). Myślę, że warto dobrze się wyspać poprzedniego ranka i poświęcić tę noc obserwacjom. Tym bardziej, że prognozy pogody są optymistyczne i większa część kraju powinna mieć bezchmurne niebo i dobrą przejrzystość.

 

Dzisiaj tylko ogólna informacja, a jutro szczegóły.

 

Na pewno warto będzie spojrzeć na planety. Wieczorem będzie oczywiście widoczna Wenus. Mimo dużej elongacji (już 43°) i jasności (-4.1 mag.) warunki jej widoczności będą mało korzystne. O zachodzie Słońca znajdzie się zaledwie 8° nad horyzontem i zajdzie nieco ponad godzinę po Słońcu.

Za to Mars zbliża się powoli do opozycji i warto go obserwować, szczególnie w drugiej połowie nocy. Ma już jasność -1.5 mag. i średnicę tarczy 17".

Coraz lepiej widoczny jest Saturn. Wschodzi pkoło 1:30 w nocy, ale przed świtem widoczny jest już na sporej wysokości.

Do tego jeszcze Uran i Neptun, które widoczne są prawie przez całą noc.

 

Księżyc pojawi się na niebie po godzinie 21 i zepsuje nieco humory obserwatorom mgławic i galaktyk, ale za to zakryje kilka w miarę jasnych gwiazd (5-7 mag.) i będzie można obserwować odkrycia przy ciemnym brzegu. Księżyc zbliża się do ostatniej kwadry i zjawiska te będą widoczne nawet w niewielkich teleskopach.

 

Ale najważniejszym zakryciem tej nocy będzie zakrycie gwiazdy o jasności 9.7 mag. przez planetoidę Irmintraud. Wstępna efemeryda dawała możliwość przejścia pasa zakrycia przez obszar Polski. Jutro sprawdzę, czy są nowe dane. A może Paweł przeczyta ten tekst i poda bieżące "pomiary".

 

Szykuje się też gratka dla miłośników gwiazd zmiennych. Jednej nocy widoczne zaćmienia dwóch jasnych gwiazd zmiennych zaćmieniowych: Algola i RZ Cas. A do tego jeszcze kilka innych.

 

Naprawdę warto. A może ktoś wie jeszcze coś o ciekawych zjawiskach tej nocy. Piszcie. Ja więcej szczegółów postaram się podać jutro, bo właśnie zaszło Słońce i za chwilę zacznę przygotowywać się do obserwacji :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego jeszcze Uran i Neptun, które widoczne są prawie przez całą noc.

 

Urana i Neptuna miałem sposobność obserwować ok. miesiąc temu, może półtora. Uran to bułka z masłem, przy wiekszym powiększeniu widać tarczę i zielonkawo-niebieski kolor :D

Neptun, hmmm nie był zbyt ciekawy, widoczny jako gwiazda. Seeing nie był wówczas dobry i nie zauważyłem by była to tarcza. Wraz ze wzrostem powiększenia obie planety "słabły" w okularze. Było je więc widać słabiej (przydałoby się większe lustro ;) ).

 

Szkoda, że nie ma jasnych (takich do 10,5 mag.) komet, widocznych z Polski. Mógłbym coś zaproponować, a tak :unsure: nie ma co. Cierpliwość jednak nam to wynagrodzi i napewno nam jeszcze sypnie kometkami.

 

aaaaa ... obserwujcie teraz Słońce. Jest fajna plamka na samym środku !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie ma jasnych (takich do 10,5 mag.) komet, widocznych z Polski. Mógłbym coś zaproponować, a tak :unsure: nie ma co. Cierpliwość jednak nam to wynagrodzi i napewno nam jeszcze sypnie kometkami.

 

Niestety, to towar deficytowy :D. Pora coś odkryć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy tak długo ktoś wytrzyma na polu przy 6 stopniach.

Jutro jadę focić mgławice i wątpię czy zdołam zaliczyć to co zaplanowałem. Jest zbyt zimno żeby wytrzymać, a i chyba rosi szybko.

Jest godzinka ciemnej nocy za nim wejdzie Łysy, więc korzystam puki pogoda.

 

No a na te komety to mam straszny apetyt jak Wy. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest SWIFT biedniutki bo biedniutki ale jest.

 

Zepewne masz na mysli SWAN C/2005 P3 ;) Ona już nie jest widoczna wizualnie, ma mniej niż 14 mag.

 

Ja ciekaw jestem komety 169P/NEAT. Pisałem na forum o jej nagłym pojaśnieniu. Jest ona na wczesno porannym niebie (blisko ekliptyki) więc niestety trzeba czekać aż nam Ksieżyc ją "minie" i pozwoli na jej obserwacje przy ciemnym niebie. Stanie się to począwszy od nocy 1/2 października 2005 r. i w następne poranki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ na priwa dostałem zapytanie o dzisiejsze zaćmienia Algola i RZ Cas, dlatego już teraz podaję podstawowe informacje na ten temat.

 

Zaćmienie Algola

 

Algol - beta Perseusza - to gwiazda zmienna zaćmieniowa, która zmienia swoją jasność w zakresie 2,12 - 3,39 mag. Dzisiejszej nocy zjawisko zaćmienia rozpocznie się około godziny 20:42, czyli już na ciemnym niebie. Środek zjawiska wypadnie około 1:30, a koniec około 6:18, czyli już na jasnym niebie. Ale i tak będziemy mieli możliwość wyznaczenia prawie całej krzywej zmian jasności, gdyż początek spadku jasności obserwujemy z pewnym opóźnieniem, a zakończenie wzrostu jasności z pewnym przyspieszeniem. Niestety w obserwacji może przeszkadzać nieco Księżyc, gdyż będzie około 35° od Algola i będzie jeszcze dosyć jasny (tuż przed ostatnią kwadrą).

Więcej informacji o Algolu oraz mapkę z gwiazdami porównania znajdziecie tutaj:

http://sswdob.republika.pl/betaper.htm

 

Zaćmienie RZ Cassiopeiae

 

Zaćmienie tej gwiazdy zacznie się nieco później, gdyż około 22:27, środek zjawiska wypadnie około godziny 0:51, a zakończenie około 3:15. Gwiazda zmienia jasność w zakresie 6,18 - 7,72 mag. i do przeprowadzenia obserwacji potrzebna jest lornetka. Dzięki temu, że zaćmienie jest stosunkowo krótkie zmiana jasności, szczególnie w czasie największego spadku i wzrostu jest łatwo zauważalna. Oczywiście początkowo do ok. 23 trudno będzie zauważyć zmianę jasności, ale potem będzie następować szybko.

Więcej informacji o RZ Cas oraz mapkę z gwiazdami porównania znajdziecie tutaj:

http://sswdob.republika.pl/rzcas.htm

 

Oprócz wyżej wymienionych zaćmień gwiazd można będzie jeszcze obserwować (wybór):

 

24/ 14:49 - 22:23 - 05:57 - RS Vul (6.8 - 7.8 )

24/ 20:19 - 01:00 - 05:40 - W UMa (8.5 - 9.6)

24/ 20:42 - 01:30 - 06:18 - Algol (2.1 - 3.4)

24/ 21:21 - 23:24 - 01:26 - X Tri (8.6 - 11.3)

24/ 22:27 - 00:51 - 03:15 - RZ Cas (6.2 - 7.7)

25/ 00:16 - 02:26 - 04:35 - CM Lac (8.2 - 9.2)

25/ 02:08 - 04:47 - 07:25 - AI Dra (7.1 - 8.1)

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj znajdziecie najważniejsze informacje dotyczące zakrycia gwiazdy TYC-2930-02721-1 przez planetoidę Irmintraud.

 

Zjawisko wystąpi około godziny 3:54. Gwiazda o jasności 9,7 mag. zostanie zakryta przez planetoidę o jasności 14,8 mag. i spadek jasności układu wyniesie 5,1 mag.

Informacje o zakryciu z mapką pasa zakrycia i mapką okolic zakrywanej gwiazdy znajdziecie tutaj:

http://mpocc.astro.cz/2005/0925ir2.gif

 

Z mapki wynika, że pas zakrycia przebiega przez Polskę. Maksymalny czas zakrycia to 6 sekund. Niestety i tutaj będzie przeszkadzał Księżyc znajdujący się w odległości zaledwie 12°.

Zakrywana gwiazda znajduje się w gwiazdozbiorze Wożnicy około 6° od bety Aur (to najjaśniejsza gwiazda - widoczna w prawym górnym roku górnej mapki).

Obserwację należy prowadzić przynajmniej kilka minut przed i po przewidywanym momencie zakrycia.

Oczywiście prawdopodobieństwo zauważenia zakrycia jest małe, ale warto podjąć próbę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam też tę strone AstDyS: (773) Irmintraud gdyż tam znajdują się dane astronometryczne w formacie RWO. Te dane czyta program FIND_ORB, więc mozna spróbowaćwyliczyć dokładną orbitę planetoidy.

 

Na podanej przeze mnie stronie są dane obserwacyjne z okresu 1910/02/05.171 - 2005/01/20.111 (34682.9 dni) razem 582 obserwacji. Oto dane planetoidy z tej strony:

 

a (AU) = 2.85764

eccentricity = 0.081486

inclination (deg) = 16.679

Asc. node (deg) = 322.477

Arg. perih. (deg) = 334.332

M (deg) = 121.47

 

Perihelion (AU) = 2.6248

Aphelion (AU) = 3.0905

Orbital period (days) = 1764.45

Absolute Magnitude = 9.019

Slope parameter = 0.15

 

Tu jest ten plik RWO z obserwacjami planetoidy

http://hamilton.dm.unipi.it/astdys/mpcobs/numbered/0/773.rwo

 

 

 

Spróbuję go teraz wgrać do FIND_ORB i wyliczyć orbitę. Potem te orbitę załaduję do Guide i przedstawię mapki z pasem zakrycia :) Poczekajcie momencik .......... pracuję nad tym właśnie .........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plik RWO nie chciał się załadować do FIND_ORB, ale znalazłem nastronie AstroDyS dokladniejsze dane tej planetoidy:

 

Name (773) Irmintraud

Epoch(MJD) 53600.0

a 2.8576376908171532

e 0.081486106402871128

i 16.678861274485197

long. node 322.47674629158314

arg. peric. 334.33197384749627

mean anomaly 121.47015924940816

Absolute Mag 9.019

Slope param 0.15

 

 

 

Oto jak wygląda pas zaćmienia, wg. Guida i tej orbity planetoidy (co wyżej)

 

occult007oi.th.png

 

 

 

Na mapie Polski

 

occult016uy.th.png

 

occult023ec.th.png

 

 

 

I mapki nieba (kolorowe dla podglądu nie druku)

 

occult039kz.th.png

 

occult046lu.th.png

 

 

 

occult059oq.th.png

 

occult062jp.th.png

 

occult073ng.th.png

 

occult087qd.th.png

 

occult092ju.th.png

 

 

I jeszcze bardzo duże zbliżenie z naniesioną trasą przelotu.

Gwiazda jest podwójna.

 

occult107ef.th.png

 

 

 

To tyle z mojej strony :) Powodzenia w obserwacjach znikającej gwiazdy. Ja narazie nie mogę wyjechać i siedzę w domu. Poza tym jestem w Białymstoku a tu pas zakrycia nie przechodzi. Ale to tylko suche grafiki, rzeczywistość bywa inna. Warto obserwować tę gwiazdę w tym czasie, a nuż osłabnie na te 6 sekund o kilka magnitudo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limax, dziękuję. Wspaniała praca . :notworthy:

 

A ja dodaję informacje na temat zwykłych zakryć gwiazd przez Księżyc.

 

W ciągu najbliższej nocy będzie można zaobserwować kilka zakryć (a właściwie odkryć) w miarę jasnych gwiazd przez Księżyc.

 

Oto dane dla Warszawy:

moment - jasność - wysokość K - azymut K - kąt pozycyjny od terminatora

23:04:29 - 7.0 - 12° - 60° - 35°S

23:41:15 - 7.5 - 18° - 67° - 61°S

23:43:42 - 5.6 - 18° - 67° - 52°N

01:26:58 - 7.0 - 32° - 85° - 6°S

04:16:59 - 6.7 - 57° - 124° - 83°S

 

Dane dla kilku większych miast dla zaznaczonych dwóch gwiazd:

 

Białystok - 23:45:09 / 04:20:48

Gdańsk - 23:44:49 / 04:16:37

Kraków - 23:41:33 / 04:12:39

Lublin - 23:43:15 / 04:17:39

Łódź - 23:42:53 / 04:14:25

Poznań - 23:42:39 / 04:12:11

Rzeszów - 23:41:59 / 04:15:12

Szczecin - 23:42:29 / 04:10:35

Wrocław - 23:41:43 / 04:10:34

 

A o brzegowym zakryciu już napisał Adam, więc odsyłam do:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=9821

 

I jeszcze drugie zakrycie gwiazdy przez Irmintraud, o którym wspomniał Limax:

http://mpocc.astro.cz/2005/0925irm.gif

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie mówiłem ? .... Sprzęt Mi spłynął rosą i po ptokach.

Wróciłem do domciu po 1,5 godz. nie czując rąk. Fajna mgła snuła się po drogach, co tylko potwierdziło że wilgotność wysoka.

Wyjąłem Newtona i cheja na strych (gdzie nie rosi napewno) i tak sobie patrzę w Łysego, a tu faktycznie gwiazdek pełno wokół. Dwa odkrycia widziałem i jedno zakrycie brzegowe. Niby nic nadzwyczajnego, ale jak tak wszyscy namawiają, to można sobie popatrzeć. Fajnie popielate już widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały tydzień nastawiałem się na obserwacje w tę noc. I co? Wieczorem pojawiły się altocumulusy, które skutecznie przeszkadzały w obserwacjach zmiennych. Około 23 pojawiły się większe przejaśnienia i zacząłem na dobre przygotowywać się do obserwacji. Gdy już miałem je rozpocząć od południowego-wschodu napłynęła ławica chmur i zakryła niemal całe niebo. Zły zwinąłem sprzęt i poszedłem spać . :angry:

Niestety w ostatnich dniach jest tak, że ładna pogoda jest wtedy, gdy następnego ranka muszę wcześnie wstać. Tak było wczoraj (dwie godziny obserwacji). Dzisiaj, gdy mógłbym obserwować niemal całą noc właśnie zbliża się burza :burza:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.