Skocz do zawartości

problem z marsem


NAS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam teleskop Celestron 114/900 i kupilem ostatnio okular 4mm nakierowalem na Marsa i sie zdziwilem oprucz pomaranczowej malej kropki nie widzialem nic, wygladal prawie tak samo jak bym patrzal na niego okularem 10mm, a ksiezyc przez 4mm prezetuje sie dobrze, ostro i wyranznie, co moze byc przyczyna ze tak slabo widze Marsa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie 114 mm lustro zbierze za malo swiatla z Marsa aby obraz byl ostry , taki jak Ksiezyca ,

Ponadto Mars z powodu warunkow atmosferycznch "tanczy" . Do 150x, przynjmniej u mnie lepiej widac niz powyzej tego powiekszenia . Takich obrazow jak na zdjeciach to nie oczekuj . Im mniej jestes wprawiony to mniej zobaczysz . Jak zobaczysz ciemny, z lewej bardziej postrzepiony pasek, faze i nierownosc w jasnosci biegunow to chyba wystarczy . Mars u mnie duzo gorzej wychodzi niz Jowisz . Jowisz byl stabilny z widoczna struktura pasow , Mars nawet o 1/3 swej wielkosci " tancuje" , tylko chwilami obraz zadawala. Lustro 235/1300 ze wzgledu na srednice jest bardziej czule na seeing .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm wlasnie dzisiaj kupilem skyluxa od Marko ( Pozdrawiam ! :) ) , i mam chyba obraz taki jak Ty. Przy użyciu okularu 20 mm, obraz idealny (czysta czerwona gwiazdka), ale przy zastosowaniu 4 mm gwiazdka jest nieco większa, jakby nie wiem ? nie cała ? i troszke niebieskiej poświaty... Ogolnie są to moje 1 obserwacje skyluxem, i w ogole teleskopem i jestem bardzo zadowolony :):)

 

 

Pozdrawiam :szczerbaty:

 

 

PS Centrum Miasta, pełne oświetlenie z ulicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie kwestia okularu. Mam ten sam teleskop i okular 6mm (chyba optymalne powiększenie) i jest to samo. Księżyc i Jowisz bardzo ładny i wyraźny obraz natomiast Mars fatalny ŻADNYCH szczegółów. Ten teleskop jest po prostu za słaby. :(

 

Teleskop niejest zasłaby, ja obserwuje Marsa okularem PL 7,5mm z barlowem x2 (240x). Przy dobrych warunkach widac calkiem sporo, najwazniejsza jest wysokosc planety i oczywiscie seeing.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy co? :blink:

 

Bez problemu widac czape polarna jak i morza, niestety Mars jest malo kontrastowy wiec sprawa jest utrudniona. Dobrym sposobem na zwiekszenie kontrastu sa filtry, np. czerwony, znalazlem jakis stary filtr fotograficzny i bylo duzo lepiej jednak komfort obserwacji z takim filtrem jest malo zadowalajacy :szczerbaty:

Jednak tak jak pisalem najwazniejsze sa warunki, jezeli trafisz na dobre to potwierdzisz moje slowa.

 

A to jedna z moich fotek:

mars0001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) ale przy zastosowaniu 4 mm gwiazdka jest nieco większa, jakby nie wiem ? nie cała ? i troszke niebieskiej poświaty... Ogolnie są to moje 1 obserwacje skyluxem, i w ogole teleskopem i jestem bardzo zadowolony :):)

Pozdrawiam :szczerbaty:

PS Centrum Miasta, pełne oświetlenie z ulicy

 

Nie cala, bo widzisz faze planety.

 

Generalnie rada na slabego Marsa jest zmniejszenie ilosci swiatla. Mozna to zrobic na dwa sposoby. Pierwszy wymaga dobrych warunkow i dobrze skolimowanej, niezlej optyki (przydal by sie tez naped) ta metoda to przepowerowanie planety, czyli wlasnie oberwacja na granicy max. powiekszenia telepa. Jezeli zaladujesz jakis dobry okular (lantan, ortho) to obraz przestaje swiecic jak latarnia i daje sie wyluskiwac szczeg, niedostepne na mniejszych powiekszenia. To metoda ktora ne uda sie przy slabych warunkach, kiepsko skolimowanym teleskopie i slabym okularku. Przydal by sie do niej rowniez naped, poniewaz Mars bedzie uciekac bardzo szybko z pola widzenia. Sprawdzone w praniu. N6-F4 + LV 2,5mm (power ok. 250x) dawal lepszy obraz niz ten sam teleskop z lantanem LV 5mm. Jezeli nie dysponujesz odpowiednio krotkim okularem do osiagniecia max powerku (a nie wiem jakiej klasy jest ta Twoja 4mm) mozesz osiagnac podobny efekt dobierajac jak najlepszy okular z przedzialu (8-12mm) i wsadzenie przed niego jak najlepszej soczewki barlowa.

 

Druga metoda na zmiejszenie blasku planety to filtr. Dobre efekty daje celestronowy filtr jasnoczerwony i zolty. Podbija nieco kontrast gaszac flare planety i wyciagajac niewidoczne wczesniej szczeg. O dziwo niezle sobie radzi rowniez filtr jasnozielony. Niestety z tym ostatnim barwa planety jest bardzo sztuczna i nienaturalna, ale ciemniejsze obszary globu rowniez zostaja ladnie wykontrastowane.

 

Jest tez uwaga generalna: Trzeba sie dluzsza chwile powpatrywac w obraz planety aby dostrzec szczeg. nie widoczne od razu. Ale tu masz problem w postaci niezbednego napedu. Bez napedu planeta zbyt szybko ucieka. Mozesz ustawic ja na krawedzi pola widzenia, tak, aby dopiero powedrowala do centrum. Gdy wygasna drgania planeta ciagle bedzie wedrawac do centrum pola. Bedziesz mial jakies 20sek zanim dojdzie do krawiedzi i ok. 15sek zanim wyjdzie z ostrego obszaru okularka... ale to za malo aby wylowic szczeg. metoda dlugiego wpatrywania. U mnie czapa pojawia sie po ok. 1 minucie wpatrywania...

 

I jeszcze jedno, ostrosc. Musisz ustawic ja bardzo precyzyjnie. Pol milimetra za daleko/za blisko i nie wykontrastujesz obrazu. Sam sie zdziwilem jak czesto ludzie nie ustawiaja do konca ostrosci. Najlepiej ostrosc ustawic na ciemnej gwiazdce w odleglosci ok. 1/4 od krawedzi pola. Ustawienie punktowo slabej gwiazdki jest latwiejsze niz wstrzeliwanie sie na jasnym Marsie. (ps. oczywiscie pamietaj o tym, ze kazdy ma nieco inny wzrok i musi podostrzyc sobie obraz pod swoje oko, a nawet wiecej, pod swoje konkretne oko, ja na przyklad ostrze okular inaczej pod lewe niz pod prawe).

 

Jeszcze jedna sprawa. Teleskop musi byc wychlodzony (przy obecnych temperaturach w nocy i twojej srednicy lustra, powinna wystarczyc godzina) i nie moze byc zaparowany.

 

Pozdrawiam.

 

PS. Dolaczam Ci moja pierwsza fotke Marsa. Jest beznadziejna , ale dobrze oddaje jak widac Marsa przez maly teleskop

forum.JPG

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No ja z Marsem tez mam rozne doswiadczenia czasem widac jak krope a czasem ladnie kontrastowo, zalezy to od wysokosci Marsa. Im wieksze powiekszenie tym tracisz na jakosci (zazwyczaj) ..dlatego trzeba tro tak dobierac zeby z jednej i z drugiej strony bylo dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dopiero widze Marsa tak jak trzeba , nie tanczy . Mgla lekka przy ziemi i radykalnie poprawa . Szkoda, ze jest mniej kontrastowy .U mnie jest blizej McArtiego niz Polarisa , miejscami mocno zolty . Poprzednio to tak tancowal, ze ciezko bylo zobaczyc cokolwiek bardziej konkretnie .

Szkoda, ze po godzinie lusterko katowe juz rosa sie pokrylo .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że przedstawiona symulacja jest za bardzo optymistyczna.

 

 

Nie jest !

Na podstawie obserwacji Marsa Optisanem 114/900 wykonałem takie rysunki http://members.lycos.co.uk/hamal/astro/-%2...n%20114,900.jpg a fotka McArtiego doskonale oddaje to co widać po nabyciu doswiadczenia i przy dobrych warunkach obserwacyjnych takim teleskopem.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.