Skocz do zawartości

WO SWAN 25mm


Pawlik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po kilkunastu nocach sprzedzonych z tym okularem chciałbym napisać o nim pare słow.

Okular dotarł do mnie extra zapakowany w kartonowe pudełko wypełnione pianką, poprostu perfekt. Posiada dodatkowo dwa kapsle zaślepiające oraz hmm.......sakiewke- fajny gażdzet ale według mnie mało przydatny, chyba że w zimie sie na coś przyda.

Okular jest bardzo dobrze i solidnie wykonany. Posiada zielonkawe warstwy, muszla oczna jest w sam raz, bardzo wygodna.

Pole wydaje sie nie odbiegać od rzeczywistego pola. Obraz jest bardzo ostry, patrząc przez ten okular wydaje sie jakby nie było szkła ale niestety do ok 85-90% pola bo pojawia sie nieostrość na brzegach, ale myśle że to i tak niezły wynik.

Ogólnie oceniam okularek na 5- B)

swan1.JPG

swan2.JPG

swan3.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Po kilkunastu nocach sprzedzonych z tym okularem chciałbym napisać o nim pare słow.

Okular dotarł do mnie extra zapakowany w kartonowe pudełko wypełnione pianką, poprostu perfekt. Posiada dodatkowo dwa kapsle zaślepiające oraz hmm.......sakiewke- fajny gażdzet ale według mnie mało przydatny, chyba że w zimie sie na coś przyda.

Okular jest bardzo dobrze i solidnie wykonany. Posiada zielonkawe warstwy, muszla oczna jest w sam raz, bardzo wygodna.

Pole wydaje sie nie odbiegać od rzeczywistego pola. Obraz jest bardzo ostry, patrząc przez ten okular wydaje sie jakby nie było szkła ale niestety do ok 85-90% pola bo pojawia sie nieostrość na brzegach, ale myśle że to i tak niezły wynik.

Ogólnie oceniam okularek na 5- B)

Wyglada bardzo powaznie. Zycze wielu owocnych nocy z tym sprzetem.

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawialem sie nad tym okularem. Ale mam wielkie obawy jak by sie sprawowal z moim f/4,7.

Pawlik, czy jest mozliwosc, zebys potestowal go z czyms bardziej swiatlosilnym niz f/6 ktore masz?

pozdrawiam

Maciek J.

 

Zaproponowalbym zebys sie zastanowil na Vixenem LVW 22mm ktory jest wrecz stworzony do jasnych Newtonow co osobiscie przecwiczylem z Marvasem i jego Synta.

 

Ale cena zabija.....................

 

Dodam tez, ze mialem u siebie przez tydzien Swana 25.

I jest on wg mnie dedykowany dla ciemniejszych sprzetow (np. mojego Maka f/12) ale odpadl bo nie trzymal podawanej przez WO wartosc LER niestety :-( co przy mojej wadzie wzroku ma priorytet.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezlei chodzi o 25mm SWAN, to jest to dobry okular za te pieniadze. Niestety troche na sile wyciagnieto z niego 72 stopnie pola widzenia i przez to cierpi on ne astygmatyzm i kurwature (zakrzywienie powierzchni obrazu). W F/6 jest to juz widoczne jak wskazal kolega, jako rozmycie obrazy przy ostatnich 25% od srodka. Przy 4.7 efekt bedzie jeszcze bardziej widoczny, do 50% pola bedzie wykazywalo astygmatyzm. Okular ma tez troche aberracji chromatycznej, ale bardzo niewiele. W kazdym razie jest o ciut lepszy od Speers-Waler 24.7mm.

 

Jest to dobry okular dla cenowo rozsadnego kupujacego. Nie jest to Panoptic, ani Nagler, ale za to jest 3 razy tanszy.

 

Teleskop f/4.7 jest bardzo wymagajacy dla okularow i tansze szerokokatne okulary zawsze beda cierpiec na rozne problemy. Dopiero reduktor komy plus bardzo dobrze skorygowany (czytaj drogi) okular zapewni prawie 100% wolny od znieksztalcen obraz.

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaproponowalbym zebys sie zastanowil na Vixenem LVW 22mm ktory jest wrecz stworzony do jasnych Newtonow co osobiscie przecwiczylem z Marvasem i jego Synta.

 

Ale cena zabija.....................

 

Dodam tez, ze mialem u siebie przez tydzien Swana 25.

I jest on wg mnie dedykowany dla ciemniejszych sprzetow (np. mojego Maka f/12) ale odpadl bo nie trzymal podawanej przez WO wartosc LER niestety :-( co przy mojej wadzie wzroku ma priorytet.

 

Obecnie wedlug mnie, jezeli chcesz miec duze pole widzenia i wolny od znieksztalcen obraz, to najlepszym zestawem dla szybkiego Newtona jest Nagler T5 31mm plus Paracorr. Niestety, cena jak powiedzial kolega zabija i to twoj teleskop jest doczepiony do tego zestawu, a nie odwrotnie ;)

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie wedlug mnie, jezeli chcesz miec duze pole widzenia i wolny od znieksztalcen obraz, to najlepszym zestawem dla szybkiego Newtona jest Nagler T5 31mm plus Paracorr. Niestety, cena jak powiedzial kolega zabija i to twoj teleskop jest doczepiony do tego zestawu, a nie odwrotnie ;)

Pozdrawiam,

Maciek

 

T5 31mm ~515 GBP + Paracorr ~295 USD = ...

Ta cena dopiero zabija ;-)

LVW to przy tym darmocha :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

a używa ktoś SWAN 15mm?

czytałem juz mnóstwo recenzji, ale może ktoś używa go na naszym forum...

w szczegolności, może ktoś żenił go z SYNTA 1200/200?

 

 

ciemnego i spokojnego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Z opinii na CloudyNights wynika, ze jakosc Swanow maleje wraz z ogniskowa, i z zestawu 9, 15, 25mm najlepszy jest 25mm, potem 15mm, a najgorszy (i to sporo) 9mm.

 

Wydaje mi sie, ze 15mm dobrze popracuje z ciemniejszym sprzetem, ale co do f/6 to najlepiej potestowac.

Moze napisz do Delty, przyslaliby Ci 15mm na kilka dni testow. Nawet zaplac, najwyzej oddasz i stracisz na kosztach wysylki, a to nie jest wielka cena za mozliwosc osobistego przetestowania sprzetu :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opinii na CloudyNights wynika, ze jakosc Swanow maleje wraz z ogniskowa, i z zestawu 9, 15, 25mm

no wlasnie, czytalem (chyba ze 3 razy..) i inne testy też..

jesli nikt sie nie zglosi, ze to przetestowal, to zrobie jak sugerujesz... i przetestuje to ustrojstwo...

 

pozdro...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbig , ja nie bardzo wierze w barlowy... a dobry barlow i tak jest droższy od tego okularu

wiele okularów ma wbudowany układ typu barlow do swojej konstrukcji... zresztą wiesz, bo sam konstruujesz okularki i to nawet z sukcesem...

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że od około roku użytkuję Swana 15 mm właśnie z Syntą 200/1200 B) Okularek sprawdza się całkiem niezle i był moim ulubinym sprzętem do obiektów DS. Jednak odkąd kupiłem LVW 22mm, Swan coraz częściej pozostawał nie używany podczas obserwacji. Powód jest bardzo prosty: koma. Okular punktuje mniej więcej w 65-70% pola, podczas gdy w LVW obraz gwiazd jest punktowy praktycznie w całym polu. Jeśeli chodzi o wykonanie Swana to oczywiście jest ono na wysokim poziomie (jak przystało na standarty WO). Generalnie polecałbym Ci dodać trochę więcej kasy i kupić LVW lub UWANA (recenzja na Cloudynights). Jeżeli nie to Swan spełni swoje zadanie, lecz po pewnym czasie będziesz szukał czegoś lepszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystepujace komopodobne znieksztalcenie w 15 mm okularze nie jest koma i nie powstalo na lustrze ale na krzywiznach soczewek okularu. Tak sadze, inaczej w 22 mm bylyby wieksze. Chyba 15 mm okulary to tak dla kolejnosci powiekszen, nie potrzeby wyniklej z obserwacji sie kupuje. Lepszy bedzie barlow.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
jak juz to Okular Vixen LVW 17 mm.....

kurcze, tylko prosze o 6 liczb dla lotto.. :szczerbaty:

 

dobrego nieba

 

Tak, oczywiscie :-)

Zasugerowalem sie tematem watku ktory zszedl z 25 na 15mm :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że od około roku użytkuję Swana 15 mm właśnie z Syntą 200/1200 B) Okularek sprawdza się całkiem niezle i był moim ulubinym sprzętem do obiektów DS. Jednak odkąd kupiłem LVW 22mm, Swan coraz częściej pozostawał nie używany podczas obserwacji. Powód jest bardzo prosty: koma. Okular punktuje mniej więcej w 65-70% pola, podczas gdy w LVW obraz gwiazd jest punktowy praktycznie w całym polu. Jeśeli chodzi o wykonanie Swana to oczywiście jest ono na wysokim poziomie (jak przystało na standarty WO). Generalnie polecałbym Ci dodać trochę więcej kasy i kupić LVW lub UWANA (recenzja na Cloudynights). Jeżeli nie to Swan spełni swoje zadanie, lecz po pewnym czasie będziesz szukał czegoś lepszego.

 

 

Czy ten okular, to znaczy LVL 22mm vixen, można wykorzystywać z 2 calowym barlowem w syncie 200/1200?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztywne połączenie barlowa Soligora 2" z LVW jest możliwe jedynie przez wsadzenie okularu odrazu do tuleji 2". W przeciwnym razie zakładając LVW na przejściówkę 1,25" okular nie wchodzi do końca tuleji i rusza się na różne strony. Jest to spowodowane grubością okularu i konstrukcją samej przejściówki 1,25".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.