Skocz do zawartości

Filtry


regius

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Przymierzam sie do kupna filtrow i chcialem was zapytac o rade.Moje pierwsze pytanienie wiaze sie z kolorowymi filtrami Celestrona zestaw nr.1

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...ef6476392e2228a

zastanawiam sie nad tym zestawem , gdyz jest tam filtr polaryzacyjny ktory i

tak chcialem kupic a do tego sa 3 szkielka , tylko nie wiem czy jest sens ,

a chcialbym kupic jakis filtr do planet.

 

Zastanawialem Sie tez jak sie sprawdza filtr Baadera UHC-S w obserwacjach miejskich?Czy bardzo

pomaga przy obserwacjach DS'ow?Zamierzam kupic jakis filtr do DS'ow jako,ze

patrze glownie z mista i nie wiem ktory wybrac (max cena to 400zl.-ale to cena juz naprawde maxymalna).Na dzien dzisiejszy filtr do DS to dla mnie sprawa priorytetowa.

Czytalem tez ,ze przy mojej konfiguracji (200/1000) okularu 33mm bede uzywac do obserwacji mglawic

i galaktych , jednak przegladajac strone

http://www.skyrover.net/ds/library.php?cat=8 zaowazylem , ze duzo DS'ow jest

tam pokazanych przy powiekszeniu 133x(np. to :

http://www.skyrover.net/ds/ds_detail.php?id=224) i stad moje pytanie.Jakiej

srednicy kupic filtr do DS'ow? Bo skoro tam sa podane takie powiekszenia ,

to raczej bym uzywal do tego celu Vixena LVW 13 mm a srednica jego jest

1,25'', lecz nie wiem jak to wyglada w praktyce.

 

Pozdr.

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku,

Jezeli chodzi o filtry do DSow to nie ma takich. Sa filtry mglawicowe i to nie do wszystkich mglawic, tylko emisyjnych. Filtr typu UHC jest bardzo dobry i chyba najbardziej wszechstronny, ale jezeli masz duza aperture (powyzej 200mm) i light pollution jest bardzo powazne w miejscu z ktorego obserwujesz, to lepszy bedzie filtr OIII.

 

Sa tez filtry do zwalczania light pollution i one niezle sie sprawuja na wiekszej ilosci celow, tzw szerokopasmowe.

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie sprecyzowalem za bardzo pytania , oczywiscie chodzi mi o jakis filtr , dzieki ktoremu "moglbym sie pozbyc" tych wstretnych swiatel miejskich,czyli tak jak piszesz jakis filtr light pollution , bo niestety ale swiatel u mnie nie brakuje :( Przez nazywanie ich "filtrami do DS'ow" mialem na mysli, "przyciemnienie nieba" , zeby galaktyki i mglawice byly bardziej kontrastowe.

Piszesz o filtrze OIII jednak czytalem , ze do luster 200mm sie nie nadaja bo sa za ciemne , dlatego myslalem nad kupnem UHC-s'a.

 

Pozdr.

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku,

200mm jeszcze spokojnie uciagnie OIII, nie ma problemu. Trudno tak na prawde doradzic poniewaz oba filtry sa bardzo dobrym rozwiazaniem. Filtr UHC daje jasniejszy obraz w porownaniu z OIII, ale OIII ma lepszy kontrast i pokazuje zazwyczaj wiecej detali. Bardzo upraszczam, wiem, wszystko zalezy od obiektu, niektore lepiej wygladaja w UHC inne w OIII. Spotkalem sie z opiniami, ze OIII jest lepszy w przypadku silnie zanieczyszczonych swiatlem lokalizacji.

 

Galaktyki sa bardzo wrazliwe na light pollution i nie wiem, czy filtr tu pomoze, a jezeli pomoze to jakis szerokopasmowy. Niestety nie mam takiego, wiec nie moge sie wypowiadac.

 

Jezeli masz 200mm to zarowno OIII jak i UHC beda dobre.

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.