Skocz do zawartości

RUBINAR 10/1000


xonxoff

Rekomendowane odpowiedzi

Ten Rubinarek jest dość słaby - widziałem. Lepsze będzie MTO, ale tego też nie polecam, bo tak samo trudne w kolimacji i wystepują naprężenia obudowy wpływające na optykę.

Za takie same pieniądze to lepiej kupić średniego Newtona lub Refraktor 80-100 mm, choćby sama tubę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Rubinarek jest dość słaby - widziałem. Lepsze będzie MTO, ale tego też nie polecam, bo tak samo trudne w kolimacji i wystepują naprężenia obudowy wpływające na optykę.

Za takie same pieniądze to lepiej kupić średniego Newtona lub Refraktor 80-100 mm, choćby sama tubę.

Zastanawiam się za JAKIE SAME PIENIĄDZE skoro nie podano ceny a ma być atrakcyjna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy Ja się z Wami nie będę spierać :Beer: I oczywiście szanuje Wasze zdanie :notworthy:

Wyraziłem tylko własną opinię. :Salut:

Myślę że cena minimalna to ok. 400-450 zł.

 

Ja kupiłem Rubinara taniej. Jakąż to TUBĘ bym kupil za 3 1/2 stówy? SkyLuxa już miałem. :)

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dobrym lub (lepiej) bardzo dobrym stanie Rubinar będzie za 450 do nawet 600 zł.

A Ty Cygnus z tego co zasłyszałem to coś nie bardzo byłeś zadowolony ze swojego zakupu tego Rubinarka za 3,5 stówki <_< Nie chodzi tutaj o takie licytacje.

 

Ja koledze xonxoff naprawde polecam Newtona np. tego: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=8856&hl=

 

Za 600 zł (masz 3 okulary + wyciąg i statyw + chyba szukacz) Może da się jeszcze ztargować.

Jeśli chodziło Tobie o zrobienie z Rubinara teleskopu to do niego trzeba jeszcze by dołozyć (szukacz - 50-150 zł, 3 okulary -150 zł, ewentualnie statyw 50-150 zł, ewentualnie złączka prosta lub kątowa - 40-200 zł).

Na zdrowy rozum Robienie z tego teleskopu się nie kalkuluje. Ceny są oczywiście przybliżone subiektywnie i jeśli włożymy w to troche samodzielnej inwencji twórczej to wyjdzie trochę taniej. Mamy teraz tyle okazji na giełdzie.

 

Newton 150/1420 da o wiele większe możliwości niż taki obiektyw.

Lepiej fajnie coś zobaczyć przez ciężki teleskop niż mieć tylko travelera do małych lookanek.

Mówię to jako użytkownik obu typów teleskopów !

 

Oświadczenie !!!

Jeśli kolega xonxoff chciał zakupić taki obiektyw tylko do fotografowania, to bardzo przepraszam za zamieszanie i spory. Chociaż do focenia ludzie i tak bardziej chwalą MTO. Jeśli chodzi o robienie zdjęć to jak najbardziej polecam MTO, poniewaz jest to obiektyw foto i do tego najlepiej się nadaje. Bardzo dobrym rozwiązaniem w fotografii jest też Rubinar ale model 500/5.6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem MTO za 250 zł, i to jeszcze z dodatkami. Pomijając wszelkie "wady wrodzone" tych obiektywów, jestem zadowolony i uważam, że to był świetny zakup.

Można więc tanio i dobrze.

Zady i walety fotograficznych obiektywów lustrzanych były omawiane już w dziesiątkach postów i nie ma chyba sensu kogokolwiek do nich zachęcać albo też komukolwiek odradzać.

Ja, chociaż myślę już o czymś bardziej światłosilnym, będę inwestował w MTO, bo to również świetny obiektyw do fotografii nie astronomicznej. A Rubinar chyba nawet jest do tego lepszy, bo ma lepszą rozdzielczość.

 

BTW: Oczywiście, to co napisałem nie oznacza, że będziesz zasypywany ofertami za 250-350 zł. Taka cena, to wielka rzadkość. Spodziewaj się raczej takich cen, jakie podaje Binocooler.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dobrym lub (lepiej) bardzo dobrym stanie Rubinar będzie za 450 do nawet 600 zł.

A Ty Cygnus z tego co zasłyszałem to coś nie bardzo byłeś zadowolony ze swojego zakupu tego Rubinarka za 3,5 stówki <_< Nie chodzi tutaj o takie licytacje.

Nie była to LICYTACJA tylko AstroGiełda i sprzedający pisał że stan mechaniczny DOBRY. Tymczasem byłem zaszokowany tym, że były wykonane otwory dodatkowe (na szukacz) i nawet WIÓRY METALOWE NIE POSPRZĄTANE! Za tamtą cenę - jestem zadowolony. Byłem po prostu zaszokowany tą bezceremonialnością mechaniczną! Z drugiej strony - obiektyw był już "rozdziewiczony", więc bez ceregieli po pewnym czasie zrobiłem dwa inne otwory, do mojego szukacza, tylko że ładnie posprzątałem!

Co do Rubinara - nie jest to klasyczny Maksutow, ma jakieś dodatkowe szkła korekcyjne, np. przed lustrem wtórnym (chyba menisk, światło przechodzi przezeń DWUKROTNIE). Rozdzielczość w tabelkach prawie dwa razy większa niż MTO ale te dodatkowe soczewy wielu astrofotografom się nie podobają. No i jeszcze - pierścień oprawy służący do mocowania jest zupełnie nieudany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

taaak obiektyw ma być do focenia :-)

czemu Rubinar a nie MTO? bo sie naczytałem że właśnie Rubinary są lepsze jakościowo (większa rozdzielczość - http://postepy.camk.edu.pl/po7.html - na dole)

Ale jeżeli ktoś jest mnie w stanie przekonać do MTO - ale 1000mm - to jestem otwarty ;)

 

btw. sorry że sie nie odzywałem, ale przyzwyczaiłem się że niektóre fora wysyłają mi maila z powiadomieniem o odpowiedzi (a tu zapomniałem włączyć :| )

 

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, Rubinar to MAKRO obiektyw, dlatego jego najlepsza rozdzielczość wypada gdzieś w połowie zakresu ustawień ostrości.

I właśnie Rubinar być może będzie lepszy na tych średnich odległościach. MTO natomiast najwyższą rozdzielczość uzyskuje bliżej nieskończoności. Dlatego jeśli chcesz się zająć astrofoto to i tak nieskończoność cię najbardziej interesuje. Rubinar także daje poświatę od jasnych obiektów co na fotkach nieba może się uwydatniać.

 

Były kiedyś dawno temu dyskusje na forum teleskopy.pl o tej rozdzielczości i poświaty. M.in. J. Płeszka pisał o tych rozdzielczościach. A to rzecz jasna dobry specjalista z optyki.

 

Poza tym ruscy nie przykładają się zbytnio do wykonywanej pracy i mamy na rynku wiele egzemplarzy tych obiektywów (1000mm) o losowej jakości.

Pamiętam jak kiedyś Pan Janusz P. wyjmował optykę z partii obiektywów, sprawdzał i składał z tego co najlepsze, nowe komplety. Egzemplarze mniej udane chyba sprzedawał po niższej cenie.

 

Słyszałem też że niektórym użytkownikom tych obiektywów po zamontowaniu w obejmach paralaktyka, obudowa się lekko odkształcała i wychodziła aberracja. No ale to może zależeć od zbyt dużego zaciśnięcia obejm.

 

A na koniec powiem tak:

W praktycznie wszystkich opracowaniach z jakimi się spotkałem, fotki były robione przez MTO(1000mm). Fotek z Rubinara 1000 bardzo trudno znaleźć.(Przynajmniej Mnie się to nie zdarza) A z MTO jest cała masa i to właśnie najlepiej chyba świadczy o wyższości tego obiektywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak kiedyś Pan Janusz P. wyjmował optykę z partii obiektywów, sprawdzał i składał z tego co najlepsze, nowe komplety. Egzemplarze mniej udane chyba sprzedawał po niższej cenie.

Tutaj chodziło o MTO11CA.

Słyszałem też że niektórym użytkownikom tych obiektywów po zamontowaniu w obejmach paralaktyka, obudowa się lekko odkształcała i wychodziła aberracja. No ale to może zależeć od zbyt dużego zaciśnięcia obejm.

A tu chodziło Mi o oba obiektywy.

 

P.S.

Sorki ale szybko pisałem i zapomniałem dodać, co czego się tyczy. :Boink::Boink::Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na to jeszcze tak:

"...+ złączka okularowa + okular plossl 20 mm + okular 9mm ortoskopowy..."

To wszystko kupione "w znanej firmie w polsce" kosztuje nowe (z promocją na ten ostatni okular) 525 zł.

"Znana firma w polsce" pewnie też byle jakiego MTO nie sprzedała, ale skolimowanego w miarę poprawnie. Licząc, że dodatki używane dostałbyś za pół ceny (w co wątpię), to i tak za samo MTO masz cenę trochę ponad 500 zł. A jeśli dodatki są właśnie tym, co chciałbyś za chwilę nowe kupić, to masz cenę MTO 275 zł, czyli b. tanio.

Ups, nie doczytałem, że interesuje Cię tylko rura. No, ale masz komórę do gościa - możesz się dogadać.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem też że niektórym użytkownikom tych obiektywów po zamontowaniu w obejmach paralaktyka, obudowa się lekko odkształcała i wychodziła aberracja. No ale to może zależeć od zbyt dużego zaciśnięcia obejm.

MTO nie trzeba pakować w obejmę, ma 2 uchwyty statywowe, jeden można łatwo przerobić pod paralaktyka a do drugiego przykręcać szukacz.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.