Skocz do zawartości

Baader Hyperion


bas.sic

Rekomendowane odpowiedzi

Gość saywiehu
Czy próbowałeś włożyć tego erfle'a do 2" soligora i otrzymać okular to chyba logiczne?

Nie :)

Skąd domniemanie, że taki układ może zadziałać?

 

A już w ogóle nie rozumiem, co jest treścią ostatniego twojego postu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do postu odnośnie kręcenia to chodziło mi o błąd literowy jeśli się nie domyśliłeś.

 

Gratuluję błyskotliwości cerber6.

Przeczytaj sobie kilka razy swój post to może w swej błyskotliwości domyślisz się, że (i dlaczego) niewiele osób ma ochotę odpisywać na Twoje pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję błyskotliwości cerber6.

Przeczytaj sobie kilka razy swój post to może w swej błyskotliwości domyślisz się, że (i dlaczego) niewiele osób ma ochotę odpisywać na Twoje pytania.

Zero treści 100% złośliwości.Widzę że nie chcesz mi nic wytłumaczyć merytorycznie odnośnie okularu tylko udowodnić że nic nie rozumiem -za to ty wszystko doskonale rozumiesz.Dzięki za poradę i cierpliwość naprawdę jesteś guru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niechodziło mi o przekret tylko o przekręt.

 

A w powyzszej wypowiedzi ile jest tresci a ile zlosliwosci? Wg mnie odpowiednio 0% i 100%.

Jakbys normalnie odpowiadal to inni tez by inaczej pisali.

 

Edit: "niechodziło" pisze się osobno.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w powyzszej wypowiedzi ile jest tresci a ile zlosliwosci? Wg mnie odpowiednio 0% i 100%.

Jakbys normalnie odpowiadal to inni tez by inaczej pisali.

Dobrze to odpowiedz mi jaki jest obraz po odkręceniu barlowa który jest z okularem.Zastępujesz go barlowem soligora 2". Dokładniej wkładasz hyperiona bez barlowa który jest z okularem do 2'" barlowa soligora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze to odpowiedz mi jaki jest obraz po odkręceniu barlowa który jest z okularem.Zastępujesz go barlowem soligora 2". Dokładniej wkładasz hyperiona bez barlowa który jest z okularem do 2'" barlowa soligora

 

Mysle, ze zaczalby dzialac jak zwykly Erfle z barlowem. Czyli teoretycznie calkiem przyzwoicie.

Jednak z tego co wiem, Hyperiony bez dedykowanego barlowa produkuja koszmarne obrazy i obawiam sie, ze nawet barlow Soligora niewiele by tu pomogl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Hyperiona 5mm i Soligora 2x 2" w testach. Przy kawałku pogody postaram sie pamietac aby przeprowadzić wam ten test (Hyperion bez swojego barlowa wsadzony do Soligora 2x 2"). Skupie się na zmianie w jakosci obrazu i rozmiarach pola i zmianie powiekszenia. To powinoo zweryfikować nasze teoretyczne dyskusje w praktyce.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Hyperiona 5mm i Soligora 2x 2" w testach. Przy kawałku pogody postaram sie pamietac aby przeprowadzić wam ten test (Hyperion bez swojego barlowa wsadzony do Soligora 2x 2"). Skupie się na zmianie w jakosci obrazu i rozmiarach pola i zmianie powiekszenia. To powinoo zweryfikować nasze teoretyczne dyskusje w praktyce.

 

Pozdrawiam.

Serdeczne dzięki o to mi chodziło.Przymierzam się do zakupu okularów ,chcę kupić hyperiona 8mm i ze względów finansowych chciałbym wykorzystać możliwość odkręcenia fabrycznego barlowa tak by móc korzystać jeszcze z jednej ogniskowej.A poza tym zastanawiam się czy nie lepiej kupić LV Vixena zoom 8-24mm.Jest droższy ale ma z kolei małe pole i nie wiem jak z jakością obrazu bo to zoom.Mam refraktor f5 sky watchera i chodzi mi o podstawowy okular do takiego sprzętu(w miare duże i małe powiękrzenia).W hyperionie jest jeszcze możliwość dołożenia pierścienii i uzyskanie kolejnych ogniskowych.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dzięki o to mi chodziło.Przymierzam się do zakupu okularów ,chcę kupić hyperiona 8mm i ze względów finansowych chciałbym wykorzystać możliwość odkręcenia fabrycznego barlowa tak by móc korzystać jeszcze z jednej ogniskowej.A poza tym zastanawiam się czy nie lepiej kupić LV Vixena zoom 8-24mm.Jest droższy ale ma z kolei małe pole i nie wiem jak z jakością obrazu bo to zoom.Mam refraktor f5 sky watchera i chodzi mi o podstawowy okular do takiego sprzętu(w miare duże i małe powiękrzenia).W hyperionie jest jeszcze możliwość dołożenia pierścienii i uzyskanie kolejnych ogniskowych.

Pozdrawiam.

Witaj

Ja mam Hyperion'a 8mm i jestem z niego bardzo zadowolony. Pomijając jego pewne wady, o których była mowa wyżej to uważam, że jest to bardzo dobry okular. Świetnie spisuje się z moim Newtonem 270 i f/4,3 Jako 8mm daje bardzo dobry i jasny obraz, a jako 25mm oczywiście nieco gorzej bo na brzegach pojawia się koma i lekka dystorsja. Robiłem też test tego okularu z 330mm refraktorem (Obserwatorium w Chorzowie). Podsumowując jestem z niego bardzo zadowolony. Obrazy daje jasne i mocno kontrastowe.

 

Pozdrawiam Piotr G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest okazja kupic TELEVUE 8-24 ale nie ze sklepu co radzicie? moze ktos cos powie na temat zoomów, moze ktos uzywal tego TELEVUE nawet, slyszalem ze sa bardzo praktyczne i wygodne bo nie trzeba ciagle przekladac roznych okularow, a ja szczerze mowiac nie mam pojecia czy to sie sprawdza. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Była prosba o test Hyperiona pracujacego z nie swoim barlowem.

 

Zrobiłem taki mini-test i sprawa wyglada mniej wiecej tak:

 

Hyperion 5mm z KITowym barlowem

 

- ogniskowa - ok. 5mm

- odblaski - 3.0/10 - bardzo duze kolorowe tęcze i kulki swietlne, gdy Łysy jest tuz za kadrem.

- chromatyzm - 7.5-8.0/10 - spory, ale znośny chromatyzm własny

- detal - 8.0-8.5/10 - nieco ustepuje takim szkłom jak LVW5, XW5, N-T1 4.8 (power 100x) - dobrze radzi sobie z drobnymi detalami bardzo jasnymi i bardzo ciemnymi, słabiej z obiektami o niewielkiej róznicy jasnosci na niekorzyść do tła, najsłabiej z obiektami sporych rozmiarów ale słabo odcinajacymi się od tła (ciemniejszymi)

- ostrzenie 10/10 - okular łatwy w wyostrzeniu

- komfort 10/10 - okular nie nastrecza żadnych trudności przy obserwacjach.

 

Hyperion 5mm bez KITowego barlowa wsadzony do Soligora 2x 2".

 

- ogniskowa - ok. 9-10mm (!!!)

- odblaski - 7.0-7.5/10 - Niewielkie pojasnienia brzegowe i odblask krawędziowy obejmujacy ok. 90* łuku krawedzi od strony Łysego, słaby dżet światła ze strony przeciwnej od Łysego na ok. 60% pola

- chromatyzm - 8.0-8.5/10 - znośny chromatyzm własny

- detal - --/10 - nie do oszacowania - zbyt duza różnica powiekszenia.

- ostrzenie 9.0/10 - okular raczej łatwy w wyostrzeniu

- komfort 10/10 - okular nie nastrecza żadnych trudności przy obserwacjach.

 

Uwagi ogólne:

 

KITowy barlow Hyperiona ma na swojej wewnetrznej stronie duża ilosc świecacego w blasku Łysego smaru. Zaślepka górna trzyma sie tylko na wywinietej muszli ocznej. Przy zdejmowaniu dekielka czesto ściagasz całą muszle oczną i trzeba po omacku załozyć ja z powrotem na okular, operacja upierdliwa w rekawiczkach.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpujący opis jest dość szczegółowy i o to właśnie mi chodziło.Kupiłem hyperiona 8mmm może w przyszłości dodam własne opinie z jego użytkowania.

Pozdrawiam.

Acha coś jeszcze dopowiem od siebie, co do lera to wydaje mi sie że jest krótszy gdy korzystam z barlowa soligora.A potencjalnym nabywcom zalecam dokładne obejrzenie okularu. Mój pierwszy miał ukruszoną soczewkę barlowa(z wymianą nie było problemu).Poza tym okular dość komfortowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha coś jeszcze dopowiem od siebie, co do lera to wydaje mi sie że jest krótszy gdy korzystam z barlowa soligora.A potencjalnym nabywcom zalecam dokładne obejrzenie okularu. Mój pierwszy miał ukruszoną soczewkę barlowa(z wymianą nie było problemu).Poza tym okular dość komfortowy.

Wiesz, ja po testach "piatek" w których brały udział takie szkła jak K4 czy PL5 lub orthoskopy, słowa "komfortowy" zacząłem uzywac do kazdego szkła które ma choc te 7-8mm ER :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

A się wtrącę.

U mnie jakoś tak jednak... odwrotnie... jak zwykle zresztą :szczerbaty:

 

Po trudach "uciekania" okiem od okularu w przypadku ortho UO 18 i 25 mm, z prawdziwą ulgą przyjąłem fakt, że w zestawie, który zdobyłem, są orthosy 4 i 5 mm B)

Plossl Tele Vue 40 mm ma tak długi ER, że to po prostu masakra :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Była prosba o test Hyperiona pracujacego z nie swoim barlowem.

 

Zrobiłem taki mini-test i sprawa wyglada mniej wiecej tak:

 

Hyperion 5mm z KITowym barlowem

 

- ogniskowa - ok. 5mm

- odblaski - 3.0/10 - bardzo duze kolorowe tęcze i kulki swietlne, gdy Łysy jest tuz za kadrem.

- chromatyzm - 7.5-8.0/10 - spory, ale znośny chromatyzm własny

- detal - 8.0-8.5/10 - nieco ustepuje takim szkłom jak LVW5, XW5, N-T1 4.8 (power 100x) - dobrze radzi sobie z drobnymi detalami bardzo jasnymi i bardzo ciemnymi, słabiej z obiektami o niewielkiej róznicy jasnosci na niekorzyść do tła, najsłabiej z obiektami sporych rozmiarów ale słabo odcinajacymi się od tła (ciemniejszymi)

- ostrzenie 10/10 - okular łatwy w wyostrzeniu

- komfort 10/10 - okular nie nastrecza żadnych trudności przy obserwacjach.

 

Hyperion 5mm bez KITowego barlowa wsadzony do Soligora 2x 2".

 

- ogniskowa - ok. 9-10mm (!!!)

 

- odblaski - 7.0-7.5/10 - Niewielkie pojasnienia brzegowe i odblask krawędziowy obejmujacy ok. 90* łuku krawedzi od strony Łysego, słaby dżet światła ze strony przeciwnej od Łysego na ok. 60% pola

- chromatyzm - 8.0-8.5/10 - znośny chromatyzm własny

- detal - --/10 - nie do oszacowania - zbyt duza różnica powiekszenia.

- ostrzenie 9.0/10 - okular raczej łatwy w wyostrzeniu

- komfort 10/10 - okular nie nastrecza żadnych trudności przy obserwacjach.

 

Uwagi ogólne:

 

KITowy barlow Hyperiona ma na swojej wewnetrznej stronie duża ilosc świecacego w blasku Łysego smaru. Zaślepka górna trzyma sie tylko na wywinietej muszli ocznej. Przy zdejmowaniu dekielka czesto ściagasz całą muszle oczną i trzeba po omacku załozyć ja z powrotem na okular, operacja upierdliwa w rekawiczkach.

 

Pozdrawiam.

Oglądałem dokładnie mojego kitowego barlowa i raczej to nie smar świecił bo był na gwincie i ale nie było go w tulei w której osadzona jest soczewka . Może powodem były malutkie białe kropki na zewnetrznej stronie diafragmy barlowa (braki w wyczernieniu)Byłem zaskoczony bo jedna z nich odbijała światło tak jak naprawdę mały okruch szkła .Albo po prostu to wina źle zaprojektowanego barlowa?

Pozdrawiam.

Edytowane przez cerber6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.