Skocz do zawartości

Annular Solar Eclipse of 2005 Oct 03


Mirek Krasnowski

Rekomendowane odpowiedzi

Pod linkiem zdjęcia z zaćmienia wrzuciłem na szybko kilka zdjęć z przebiegu zaćmienia. Wszystkie zdjęcia wykonane zestawem Canon 300D+Celestron80ED, ISO100, czas 1/640s dla zdjęć w okolicach fazy masymalnej, pozostałe 1/1000s, wszystko przez folię Baadera. W nazwie każdego zdjęcia znajduje się czas jego wykonania zgodnie z zegarem w Canonie.

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję udanej wyprawy! :D

Ja też już wróciłem. Przejechałem z Granady do Świdnicy 3200km w ciągu dwóch dni z kilkugodzinną przerwą na kimono w samochodzie. Niezła jatka :wacko: Ale co tu dużo gadać - warto było! Przejechaliśmy całą Hiszpanię w te i wewte drogami przez góry, pustynie i gaje oliwne. Morze, góry, upał, zimno - mnóstwo kontrastów. Ciągle jestem pod wrażeniem. Hiszpania to kraj jedyny w swoim rodzaju, nie ma w Europie niczego podobnego. Oprócz zaćmienia największe wrażenie wywarł na mnie zachód słońca oglądany ze szczytu La Veleta w górach Sierra Nevada, 3400m npm.

Postaram się zamieścić jakąś relację jak trochę odpocznę i wywołam/zeskanuję filmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obserwowałem zaćmienie z pod świątyni amona w Madrycie

Foty z kilszy niedługo zeskanuję.

Foty z całego 3 dniowego spontanu. Większość z aparatu Burzy, z którym to razem marlzlismy podczas noclegu w parku miejskim :Salut:

 

ECLIPSE SOLAR ANULAR ... czyli spontan w Madycie X.2005

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie minimum temperatury też wypadło kilkanaście minut po największym zaćmieniu. W fazie maksymalnej było 13.1*C i wilg. 49%. Później zaczęło się szybko robić coraz jaśniej i słoneczko zaczęło już wyraźnie przygrzewać, jednak temperatura w cieniu nadal spadała, aż do 11.9*C i wilg. 53% piętnaście minut po fazie maksymalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, ja osobiście jestem pod wrażeniem :) Wyszło bardzo fajnie a spadek temperatury odczułem na własnej skórze bo cały czas byłem w koszulce i w maksimu było mi naprawdę zimno. Fajnie, że powstał taki wykres, bo to świetnie uzupełnienie do zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to przyszła pora na prezentację mojego ostatniego zdjęcia (112kb) z naszej wyprawy do Toledo. Poniższe zdjęcie powstało ze złożenia 2 klatek:

- jednej klatki zawierającej całą sekwencję zaćmienia zrobioną przez folię Baadera

- normalnego zdjęcia z panoramą Toledo jaką mieliśmy z miejscagdzie obserwowaliśmy zaćmienie.

Całośc została wykonana na Mamiya RB67 (format 6x7), film Fuji Reala 100, zastosowane czasy to 1/400 przy f5,6, w maksimum 1/250 przy f5,6. Poszczególne Słońca nie układają się w linii prostej, gdyż zastosowany statyw był zdecydowanie za dalikatny pod ten sprzęt i przy naciąganiu migawki najwyraźniej całośc ulegała przesunięciom. Generalnie zdjęcie to zrobiłem bardzo spontanicznie, byla to moja taka pierwsza próba poparta jedynie pewną lekturą materiałów z sieci, z efektu więc jestem bardzo zadowolony. Tym bardziej, że w ostatni weekend robiłem podobne zdjecia przy pełnym Słońcu ale z innym obiektywem i niestety nic nie wyszło bo się poprześwietlało.

 

2005-10-03_zacmienie_wielokrotne_s.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.