Skocz do zawartości

vega25

Społeczność Astropolis
  • Postów

    181
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez vega25

  1. Pojawiło się elektroniczne wydanie na tablety i smartfony "Almanachu Astronomicznego 2016". Od teraz ze swojego urządzenia przenośnego dowiesz się, co można zobaczyć na niebie, poznasz dokładne godziny wschodów i zachodów Słońca oraz Księżyca, a także wszystkich planet. Almanach zawiera też dane dotyczące obserwacji planet karłowatych, planetoid, komet, gwiazd zmiennych i gwiazd podwójnych, rojów meteorów i różne inne dane.





    • Lubię 1
  2. Archiwalne numery "Uranii" można już wygodnie przeglądać na smartfonach i tabletach. Udostępniliśmy je w Google Play, a także w Książkach Google. W zasięgu archiwum są zatem wszystkie urządzenia z Androidem, a także z systemem iOS (poprzez odpowiednią aplikację Google na urządzenia firmy Apple), natomiast na pozostałych dostęp jest poprzez przeglądarkę internetową.



  3. Zapraszamy na kolejny Zlot Miłośników Astronomii ZMA, który odbędzie się w dniach 30.07-06.08.2016 r. w Bieszczadach, w miejscowości Stężnica niedaleko Baligrodu. Miejscem noclegowo-obserwacyjnym jest ośrodek Natura Park Bieszczady, którego domki znajdują się na końcu miejscowości, z dala od jakichkolwiek świateł.


    Tegoroczny ZMA będzie połączony z AstroWczasami organizowanymi od kilku lat przez forum AstroCD i PTMA Katowice. Ponieważ miejsce to jest już sprawdzone, zarówno pod względem nieba jak i zaplecza sanitarnego postanowiliśmy tutaj właśnie zorganizować nasz zlot. Do dyspozycji zlotowiczów są domki 6-osobowe z kuchnią w pełni wyposażoną, wraz z lodówką i kuchenką, łazienką i prysznicem. Koszt wynajmu domku to 200 zł/doba.


    Wstępne zgłoszenia udziału będą przyjmowane do 30.10.2015 r. na adres krakow(at)ptma.pl

    Więcej szczegółów na temat ośrodka oraz całej organizacji dostępne tutaj:






    Rezerwacji można dokonać wyłącznie poprzez wypisanie formularza: http://goo.gl/forms/3LmGCiXGhS

    Panorama.jpg

    • Lubię 1
  4. We wrześniu zapraszamy na "Poznańskie pokazy filmów o kosmosie". Wydarzenie jest imprezą towarzyszącą XXXVII Zjazdowi Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.


    "Europe to the Stars" - opowieść o tym, w jaki sposób Europa zdecydowała się sięgnąć gwiazd budując wielkie obserwatoria na pustyni Atakama. Najnowocześniejsze teleskopy Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) i oszałamiające zdjęcia kosmosu.


    "The Best of Astronarium" - najlepsze fragmenty "Astronarium", programu o tajemnicach Wszechświata i polskich naukowcach, którzy je zgłębiają. Wyjątkowa okazja do zobaczenia na dużym ekranie kinowym najnowszych polskich odkryć w badaniach kosmosu.


    Pokazy dla publiczności:

    14 września 2015 r. (poniedziałek) godz. 18.00 - "Europe to the Stars" + "Astronarium o ESO"

    15 września 2015 r. (wtorek) godz. 18.00 - "The Best of Astronarium"


    Pokazy dla szkół:

    29 września 2015 r. (wtorek) godz. 10.00 - "Europe to the Stars" + "Astronarium o ESO"

    30 września 2015 r. (środa) godz. 10.00 - "The Best of Astronarium"


    Miejsce: Multkino 51 Poznań, ul. Królowej Jadwigi 51

    Cena biletu: 10 zł

    Bilety do nabycia w kasie kinie (brak sprzedaży na internetowej stronie Multikina)

    Poznański pokaz filmów o kosmosie.jpg

  5. Spotkanie Organizacji Astronomicznych i Astronautycznych


    niedziela, 6 września 2015 r., Poznań


    Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA), zrzeszające zawodowych astronomów, zaprasza przedstawicieli wszystkich polskich organizacji astronomicznych i astronautycznych, a także grup nieformalnych (np. kluby, internetowe fora dyskusyjne) na spotkanie.


    Podstawowym celem spotkania jest lepsza koordynacja działań pomiędzy różnymi organizacjami oraz pomiędzy społecznością naukową, a amatorską, aby w pełni wykorzystać niedawne akcesje Polski do ESO i ESA.


    Bardzo istotna będzie także dyskusja na temat oczekiwań miłośników kosmosu w stosunku do astronomów zawodowych.


    Na spotkaniu będą przedstawione m.in.:

    - możliwości finansowania działalności organizacji pozarządowych (ze środków rządowych, samorządowych, unijnych)

    - nowe możliwości dla popularyzacji tematyki kosmosu wynikające z udziału Polski w Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO) oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA)

    - warte naśladowania przykłady współpracy naukowców z amatorami i nowe propozycje współpracy

    - jak radzić sobie z dziennikarzami i mediami

    - wycieczka do Wycieczka do Muzeum Ziemi Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM z kolekcją meteorytów


    Spotkanie jest zaplanowane celowo na niedzielę, aby ułatwić udział w nim bez konieczności uzyskiwania urlopu w pracy. Staramy się o dofinansowanie kosztów udziału dla przedstawicieli mniejszych organizacji, ale ponieważ nasz wniosek grantowy jeszcze ciągle czeka na rozpatrzenie w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nie możemy w tej chwili nic konkretnego zadeklarować.


    Prosimy o jak najszybsze zgłaszanie udziału, nawet jeśli ktoś nie jest jeszcze do końca pewny czy 6 września będzie mógł pojechać do Poznania - formularz zgłoszeniowy ma opcję zaznaczenia tego (i potwierdzenia zgłoszenia w późniejszym czasie)


    Termin zgłoszeń mija 15 sierpnia 2015 r.


    Chęć noclegu w przypadku korzystania z miejsc w akademiku DS Jowita należy zgłaszać do 30 lipca 2015 r. (liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń).



    Witryna, pełen program i formularz zgłoszeniowy:





    Pełen tekst ogłoszenia jest dostępny na stronach:







    Pytania, uwagi, komentarze, ewentualne propozycje odnośnie programu spotkania można nadsyłać na zjazd@pta.edu.pl albo zamieszczać na forum Uranii w wątku: http://www.urania.edu.pl/forum/showthread.php?tid=210

    soaia.jpg

  6. Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii zaprasza na Obóz Szkoleniowo-Obserwacyjny OSOP 2015.

    Obóz odbędzie się w dn. 5-14 sierpnia 2015 r. w schronisku "Równica" koło Ustronia (Beskid Śląski). Celem obozu jest nauczenie wszystkich chętnych podstaw obserwacji nieba. Formuła Obozu będzie podobna jak w latach 2001-2006. Podczas obozu odbędą się szkolenia w zakresie:

    - orientacji na niebie
    - podstaw określania czasu i współrzędnych w astronomii
    - podstaw optyki astronomicznej
    - obserwacji Słońca
    - obserwacji Księżyca, planet, planetoid oraz komet
    - obserwacji gwiazd zmiennych
    - obserwacji meteorów
    - obserwacji obiektów mgławicowych
    - obserwacji zjawisk zakryciowych.

    W planie są zarówno dzienne zajęcia teoretyczne, jak też obserwacje nocne. Instruktorami będą doświadczeni obserwatorzy, na ogół członkowie PTMA. Ponadto przewidziane są wykłady popularnonaukowe z dziedziny astrofizyki i kosmologii. Planuje się również przeprowadzenie wycieczek turystycznych po Beskidzie Śląskim.

    Przewidywany koszt Obozu to ok. 460 zł. Kwota ta może zależeć od ilości uczestników i obejmuje:

    - nocleg w schronisku (nie są wymagane własne śpiwory)
    - transport z Krakowa
    - ubezpieczenie.

    Koszt Obozu nie obejmuje wyżywienia. Można korzystać ze stołówki schroniska - indywidualnie lub w ramach zamówień zbiorowych.

    Organizatorzy Obozu zapewniają zaopatrzenie w wystarczającą liczbę teleskopów, ale mile widziane jest posiadanie własnego sprzętu obserwacyjnego.

    Warunki uczestnictwa w Obozie to członkostwo PTMA i ukończone 18 lat. Osoby nie należące do PTMA muszą się wcześniej zapisać, opłacić wpisowe i roczną składkę członkowską. Osoby w wieku 16-18 lat muszą przedstawić pisemną zgodę rodziców. Osoby w wieku poniżej 16 lat mogą brać udział w Obozie wyłącznie wraz z pełnoletnim opiekunem (który nie musi należeć do Towarzystwa).

    Liczba miejsc ograniczona! Listę uczestników zatwierdzi PTMA a osoby zakwalifikowane zostaną powiadomione. Ostatecznym terminem przyjmowania zgłoszeń jest 31 maja 2015. Osoby zakwalifikowane muszą wpłacić podaną kwotę w terminie do tygodnia od chwili otrzymania potwierdzenia.

    Zgłoszenia oraz wszelkie pytania prosimy kierować do kierownika Obozu, dra Sławomira Stachniewicza (tel. kom. 504 836 142, e-mail stachnie@gmail.com).

  7. Oddział Krakowski PTMA zaprasza na Zlot Miłośników Astronomii, który odbędzie się w dniach 21 – 27.07.2014 w schronisku Cicha Dolina (Roztoki Górne, Bieszczady).

    Przewidziane są zarówno prelekcje (w ciągu dnia) jak i obserwacje nocne. Podczas zlotu będzie dostępny teleskop 40 cm oraz mniejsze instrumenty. Mile widziany także własny sprzęt obserwacyjny.

    Forma zlotu oznacza, że każdy uczestnik zgłasza samodzielnie swoje uczestnictwo i uzgadnia warunki pobytu bezpośrednio u kierownictwa obiektu – tel. (13) 468 42 50.

    Zgłoszenia przyjmowane są do 15 czerwca 2014. Po tym terminie – w miarę wolnych miejsc.

    Pytania dotyczące kwestii merytorycznych można kierować na adres marfil@wp.pl

     

    Marcin Filipek, wiceprezes OK PTMA

  8. Krakowski Zlot Teleskopów 28 IX 2013


    Wszystkich zainteresowanych astronomią zapraszamy 28 IX od 16:00 do Ogrodu Doświadczeń im.S.Lema na Krakowski Zlot Teleskopów. Dla uczestników zlotu wstęp na teren Ogrodu będzie bezpłatny. Tematem przewodnim tegorocznego zlotu będzie Słońce. Na miejscu można będzie w praktyce dowiedzieć się jak obserwować bezpiecznie Słońce, wysłuchać prelekcji na jego temat, podyskutować z astronomami i miłośnikami astronomii na tematy teleskopów i nie tylko. Posiadaczy teleskopów zapraszamy wzorem lat ubiegłych do prezentacji swoich instrumentów. Osoby, nie posiadające teleskopu na pewno będą miały okazję aby zapoznać się z różnego rodzaju instrumentami.


    Program zlotu:


    16:00 ­ 17:00 pokazy Słońca

    16:00 ­ 17:00 zajęcia dla dzieci

    17:00 ­ 17:30 Jak zbadać Słońce?

    17:45 ­ 18:30 Zwykła gwiazda ... Słońce!

    18:30 ­ 19:15 Czy Słońce nam zagraża?

    19:30 ­ 22:00 Obserwacje nocnego nieba

    21:00 ­ 21:30 wycieczka po niebie z przewodnikiem


    Więcej informacji na stronach

    www.krakow.astronomia.pl

    oraz www.ogroddoswiadczen.pl

    zlot2013.pdf

    • Lubię 5
  9. Oddział Krakowski PTMA i Klub Regulus zapraszają na Zlot Miłośników Astronomii, który odbędzie się w dniach 29.07 – 04.08.2013 na Polanie Kudłacze (Pcim Sucha, Beskid Makowski) w gospodarstwie agroturystycznym „U Kudłaczy na Kudłaczach”).

    Przewidziane są zarówno prelekcje (w ciągu dnia) jak i obserwacje nocne. Podczas zlotu będzie dostępny teleskop 40 cm oraz mniejsze instrumenty. Mile widziany także własny sprzęt obserwacyjny.

    Forma zlotu oznacza, że każdy uczestnik zgłasza samodzielnie swoje uczestnictwo i uzgadnia warunki pobytu bezpośrednio u kierownictwa obiektu – tel. 698 728 789.

    Pytania dotyczące kwestii merytorycznych można kierować na adres marfil@wp.pl

     

    Marcin Filipek, wiceprezes OK PTMA

  10. Z okazji 90-ciu lat czasopisma „Urania”, wszystkich mieszkańców Krakowa i okolic zapraszamy do Ogrodu Doświadczeń (Kraków, al. Pokoju 68, naprzeciw centrum handlowego M1) na III Krakowski Zlot Teleskopów. Posiadaczy teleskopów, lunet lub

    lornetek zachęcamy do zabrania swojego sprzętu obserwacyjnego. W czasie zlotu można będzie obejrzeć teleskopy różnych typów, porozmawiać z ich właścicielami, wymienić się swymi doświadczeniami, oraz – jeśli dopisze pogoda – poobserwować nocne niebo. Wstęp wolny!

     

    W programie:

    • 17 - 18 Pokazy plam słonecznych

    • 17 - 19 Warsztaty astronomiczne dla dzieci

    • 18:00 M. Dróżdż „Słońce” (wykład)

    • 18:30 W. Ogłoza „Kosmiczny scenariusz powszechnej zagłady ” (wykład)

    • 20:30 „Czarne dziury” (film w kinie sferycznym)

    • 21:30 Wydawnictwo ZAMKOR: „Wirtualne obserwacje nieba” (prezentacja)

    • 21 – 23 Obserwacje astronomiczne, warsztaty obsługi teleskopu, kurs rozpoznawania gwiazdozbiorów

    • 22:00 W. Ogłoza „Tajemnice Wenus” (wykład)

     

    Linki:

    www.krakow.astronomia.pl

    www.ogroddoswiadczen.pl

    www.pta.edu.pl

    www.urania.pta.edu.pl/

    • Lubię 5
  11. Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii i Klub Regulus organizują pokaz obserwacyjny przejścia Wenus na tle tarczy słonecznej w dn. 06.06.2012. Rozpoczęcie ok. 4.30, zakończenie ok. 6.50. Miejsce obserwacji położone jest na terenie miejscowości Jerzmanowice, ok. 15 minut jazdy od Krakowa.

    W razie niekorzystnych prognoz pogodowych organizator zastrzega sobie możliwość zmiany miejsca obserwacji, tj. zorganizowania ekspedycji wyjazdowej. Decyzja w tym zakresie powinna zapaść do godz. 20-21 dnia poprzedniego. Osobom, które podadzą swój e-mail, taka informacja zostanie przesłana. Organizator postara się również o zamieszczenie informacji o ewentualnej zmianie miejsca obserwacji na forach astronomicznych, gdzie ukaże się ogłoszenie o pokazie.

    Wskazówki n/t dojazdu:

    Jadąc od strony Krakowa, w Jerzmanowicach, na 314-tym kilometrze należy skręcić w lewo, kierując się na miejscowość Łazy. W odległości ok. 700 m od skrętu po prawej stronie przy drodze znajduje się niewielki dom w budowie. Przy nim będzie rozstawiony sprzęt obserwacyjny.

     

    Marin Filipek

    Oddział Krakowski PTMA

    Tel. 502 084 115

    marfil@wp.pl

    • Lubię 5
  12. Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii i Klub Regulus zapraszają na Zlot Astronomiczny OSOP 2012.

     

    Zlot odbędzie się w dniach 10 – 16 sierpnia 2012 w schronisku Orle w Górach Izerskich (http://www.orleizerskie.pl)

     

    Przewidziane są zarówno szkolenia dzienne, jak też obserwacje nocne. Instruktorami będą doświadczeni obserwatorzy, członkowie PTMA. Ponadto przewidziane są wykłady popularnonaukowe z dziedziny astrofizyki, kosmologii i meteorologii.

     

    Ceny: nocleg z własnym śpiworem 35 zł za noc od os. Pościel można nabyć za jednorazową opłatą 10 zł. Śniadanie, kolacja 10 zł za porcję. Obiad, obiadokolacja [dwa obfite dania plus kompot] 20 zł za porcję. Są to ceny przy założeniu, że je cała grupa. Godziny posiłków są ruchome do dogadania w zależności od okoliczności. Dodatkowo wystawiamy termos z gorącą herbatą przydatny przy nocnych obserwacjach[bezpłatnie]. Do dyspozycji uczestników sala wykładowa z ekranem i rzutnikiem. Jest możliwość wpięcia się w gniazdka na zewnątrz. Mamy również 2 przedłużacze [po ok.30 m]. Do dyspozycji gości sauna tzw. bania [15 zł za wejście], wypożyczalnia rowerów [10 zł za dzień]. Na miejscu bufet, grill, miejsce na ognisko.

     

    Zgłoszenia prosimy kierować na adres ptma-krakow@astrohobby.pl do końca lipca br., płatność na miejscu w schronisku.

    • Lubię 1
  13. Zarząd Oddziału Krakowskiego PTMA zwołuje Zwyczajne Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze w związku z upływem kadencji władz Towarzystwa. Zebranie odbędzie się we środę, 15 września 2010 w Krakowie, w siedzibie Zarządu Głównego PTMA przy ul. Miodowej 13, o godz.18:30

    Porządek obrad:

     

    Powitanie i otwarcie zebrania,

    Wybór przewodniczącego zebrania i protokolantów, zatwierdzenie porządku obrad,

    Odczytanie i przyjęcie protokołu z ostatniego Walnego Zebrania,

    Wybory Komisji Mandatowej i Wnioskowej,

    Sprawozdania z działalności Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego,

    Dyskusja nad sprawozdaniami, sprawa udzielenia absolutorium ustępującemu Zarządowi Oddziału,

    Wybory władz Oddziału,

    Wybory delegatów na Krajowy Walny Zjazd Delegatów,

    Sprawozdanie Komisji Wnioskowej i podjęcie uchwał Zwyczajnego Walnego Zebrania Oddziału,

    Wolne wnioski - zamknięcie Zebrania.

    Warunkiem uczestnictwa w wyborach jest opłacona bieżąca składka (zaległości można uzupełnić na miejscu)! Gorąco prosimy o uczestnictwo w Zebraniu i wyborach. Liczymy na punktualne przybycie. Prosimy także o powiadomienie znanych sobie członków Oddziału, z którymi możemy nie mieć kontaktu.

     

    Agnieszka Nowak, Prezes Oddziału

    mgr Andrzej Boroń, Sekretarz Oddziału

     

    Członków Oddziału Krakowskiego prosimy o przesłanie swoich adresów mailowych: optyjacek(at)onet.pl

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.