Skocz do zawartości

Blogi

Blogi społeczności

  • 2
   wpisy
  • 0
   komentarzy
  • 70
   wyświetleń

  Ostatnie wpisy

  Znajduje się od Polski dość niedaleko, można się do niej wybrać na wiele sposobów - statkiem, maszyną lotniczą, a także dwuśladowcem. Jednak nie jest tak częstą destynacją turystyczną, jak pozostałe państwa Europy - dla porównania Rumunia, czy Włochy. Przede wszystkim z powodu na koszta - Dania jest dosyć drogim państwem do odpoczynku jeśli chodzi o wypoczynek. Nie zmienia to faktu, że wypada zrozumieć nowinki z nim związane.
  Mało osób ma świadomość, że Dania ma gigantyczną ilość wysepek. Razem nieco ponad 400, które stanowią niemalże 30% obszaru całego państwa. Pewne z nich nieprzerwanie są bezludne - zazwyczaj te mniejsze.
  Następnej informacji nie muszę pisać fanom klocków Lego. Odkryte zostały one właśnie w Danii. Spreparował je Duńczyk Kirk Christiansen dosyć dawno, bo już w 1947 roku. W żargonie duńskim słowo Lego znaczy "baw się dobrze" i chyba na całym świecie setki stworzeń ludzkich wzięło sobie tą tezę do serca. Główna siedziba znajduje się w znikomym miasteczku Billund. Lokuje się tam tematyczny park rozrywki, do którego bilet kosztuje szacunkowo 200 złotych.
  O każdej porze odpalając Bluetootha w swoim tablecie mamy coś do czynienia z Królestwem Danii. To dokładnie w tym Królestwie dowodził pan Bluetooth w 10 wieku. To dla jego poszanowani nazwano tę procedurę łączności.
  W Danii istnieje zwyczaj, iż jeśli w dniu swoich 25 urodzin chłopak albo panna w tym kraju ciągle pozostaje bez partnera, można na niego wytrząsnąć wór z cynamonem. Współcześnie może się to wydarzać coraz liczniej.
  Dania ciekawe fakty mogą zadziwić. A teraz słowo o finansach - główkowałeś ile kasy dostaje Duńczyk? Przeciętna minimalna godzinne pensja wynosi 62 zł. Co miesiąc przeciętny Duńczyk otrzymuje mniej więcej 14 tysięcy zł. Trzeba jednak mieć na uwadze, że koszty życia w Danii są sporo większe niż w Polsce. Nie zmienia to wcale sprawy, iż tygodniowo oszczędzają oni zdecydowanie więcej niż człowiek zatrudniona w Polsce.

  Źródło: http://rzucijedz.pl/ciekawostki-ze-swiata

 1. Patrzone

  • 2
   wpisy
  • 0
   komentarzy
  • 130
   wyświetleń

  Ostatnie wpisy

  Po raz pierwszy od długiego czasu pojawiła się wczoraj pogodna noc i to jeszcze zupełnie bez mgły. Postanowiłem wykorzystać okazję choćby na krótko. Najpierw porobiłem trochę zdjęć gwiazdozbiorów, ćwicząc przy okazji łapanie ostrości. Potem wyciągnąłem teleskop. Widoczność była dobra mimo księżyca który w trakcie obserwacji wychynął znad horyzontu, zasięg około 5,5 mag, atmosfera była dość spokojna, migotanie Syriusza i Kapelli dość spokojne, bardziej przypominało pulsowanie bez ostrych barw. Najpierw zerknąłem na gromadę M41 tuż poniżej Syriusza. Ładna, około 20 niezbyt skupionych gwiazd. Zachęcony widocznością sięgnąłem niżej do NGC 2362, z którą w gorszych warunkach miałem wcześniej problemy. Teraz jednak dobrze było widać ładną gromadkę kilkunastu słabych gwiazd wokół jasnej Tau CMa.

  Stamtąd przesunąłem obiektyw bardziej na wschód aby poszukać gromad w Rufie. Najpierw słaba M92, potem w górę, górę do pięknych M46 i M47. Rozglądając się po coraz bardziej rozświetlonym przez księżyc niebie, dojrzałem jeszcze Raka, więc odnalazłem Żłóbek i uznałem, że na razie to koniec.

  • 0
   wpisów
  • 0
   komentarzy
  • 112
   wyświetleń

  Brak wpisów bloga

 2. Wyn(at)urzenia Wimmera

  • 1
   wpis
  • 7
   komentarzy
  • 23045
   wyświetleń

  Ostatnie wpisy

  Cześć.
  W związku z tym, że zakończenie "Usługi" zbliża się już dużymi krokami, chciałem prosić Was, czyli osoby zainteresowane moimi książkami o wyrażenie swojej opinii, a właściwie o określenie swoich skojarzeń z imionami i nazwiskami bohaterów.
  Ten krótki sondaż pozwoli mi poznać odczucia, mam nadzieję, przyszłych czytelników "Usługi" oraz potwierdzi, bądź nie, czy postaci będą wywoływać zamierzone przeze mnie emocje.
  Proszę Was zatem o wpisanie w komentarzu pierwszych myśli na temat poniższych ludzi. Jacy są? Jakie cechy charakteru mogą mieć? Kim mogą być?

  1. Jonas Peck
  2. Niclas Berg*
  3. Fitzgerald Fritz
  4. Alan Silverman
  5. Andrea Alford

  * tak, Niclas, nie Nicolas.

 3. Witam,

  W ostatnim czasie przyszedł mi do głowy pewien pomysł, na podstawie którego można byłoby wyznaczyć prawdopodobieństwo zarejestrowania tranzytu. Polega to na tym, że na podstawie znanej już długości trwania tranzytu można określić po której stronie krzywej jasności znajduje się spadek jasności wynikający z obecności tranzytu. Aby tego dokonać, należałoby porównać średnią wszystkich ocen obejmujących potencjalny przedział tranzyt egzoplanety z każdej minuty. Wymyśliłem więc nazwę TTC - Transit Timing Comparison (porównanie momentu wystąpienia tranzytu do znanej danej).

  Weźmy sobie przykładowy tranzyt, którego czas trwania wynosi 120 minut. Początek ma miejsce o 23:00, a koniec o 01:00. Daną gwiazdę rejestrowaliśmy od 20:00 do 04:00, przez osiem godzin. Głębokość tranzytu wynosi 0.01 magnitudo. Przyjmujemy, że jedna klatka miała 10s ekspozycji i nie było żadnych przerw pomiędzy kolejnymi ujęciami.

  Korzystamy ze znanej danej, czyli długości trwania tranzytu - 120 minut. Jeśli jedna klatka miała 10s, to w ciągu 2 godzin wykonamy 120 x 6 = 720 klatek. Tak dużą liczbę pomiarów będziemy uśredniali przez całe dwie godziny trwania tranzytu. Wszystkie uzyskane przez nas pomiary fotometryczne wrzucamy do Excela i wykonujemy zwykłe uśrednianie dla kolejnych klatek. Można też przeprowadzić dla każdej minuty, czyli na przykład:

  Wszystkie pomiary uśrednione z przedziału 20:00 do 22:00.
  Wszystkie pomiary uśrednione z przedziału 20:01 do 22:01.
  Wszystkie pomiary uśrednione z przedziału 20:02 do 22:02.
  Wszystkie pomiary uśrednione z przedziału 20:03 do 22:03.
  [...]
  Wszystkie pomiary uśrednione z przedziału 01:59 do 03:59.
  Wszystkie pomiary uśrednione z przedziału 02:00 do 04:00.

  Teraz wyobraźmy sobie jakie uzyskamy pomiary. Przy pomiarach z przedziału od 20:00-22:00 do 21:00-23:00 nic się nie dzieje - gwiazda ma stałą jasność. Później coraz bardziej obejmujemy przedział z tranzytem. Ocena 23:00-01:00 powinna pokazać jak najniższą jasność. Później mamy już wszystko na odwrót, niemal jak lustrzane. Z reguły, rozrzut pomiarowy maleje wraz z pierwiastkiem drugiego stopnia ilości wykorzystanych klatek obejmujących cały tranzyt. Czyli, jeśli mamy na podstawie pojedynczej klatki:
  1 klatka -> rozrzut +/- 0.04000 magnitudo
  4 klatki -> rozrzut +/- 0.02000 magnitudo
  16 klatek -> rozrzut +/- 0.01000 magnitudo
  64 klatki -> rozrzut +/- 0.00500 magnitudo
  256 klatek -> rozrzut +/- 0.00250 magnitudo
  1024 klatek -> rozrzut +/- 0.00125 magnitudo
  Czy to się sprawdza? Trudno mi powiedzieć, gdyż rozrzut pomiarowy po uśrednieniu 29 pomiarów dla HD 189733 b (ten, co łapałem we wrześniu) wyszedł mi 8x mniejszy zamiast 5.38 razy (pierwiastek z 29 to 5.38). A więc wyszło jeszcze lepiej.

  Co przedstawia taka krzywa jasności uzyskana po uśrednieniu takich pomiarów? Jak wiadomo, będzie trzeba wykorzystać środkowy fragment z uśrednianego czasu. Więc jeśli przedział wynosi 2 godziny od 20:00 do 04:00, to na osi X będziemy mieli pomiary od 21:00 do 03:00.

  Krzywa prawdopodobieństwa.png

  1 - moment do odcinka 21:00-23:00, czyli ciągle obejmujemy moment, kiedy gwiazda zachowywała wciąż stałą jasność
  2 - moment z 21:00-23:00, gdzie zaczynamy obejmować wejście planety pozasłonecznej na tle tarczy gwiazdy
  3 - moment na przykład z 21:12-23:12, gdzie po dwunastu minutach egzoplaneta już całkowicie znajduje się na tle gwiazdy
  Coraz większy spadek jasności na skutek wejścia powoduje, że odcinek 2-3 nie jest stały. Podobnie będzie z 5-6.
  4 - coraz bardziej obejmujemy obszar krzywej jasności z tranzytem, nie jest do odcinek stały ze względu na zjawisko dark limbening (najpierw planeta zakrywa brzegi gwiazd, które wykazują niższą jasność powierzchniową niż centralna część gwiazdy)
  5 - dotarliśmy do momentu 22:48-00:48, gdzie od 00:48 stanowi trzeci kontakt (rozpoczęcie wyjścia z tarczy gwiazdy)
  6 - minimum jasności, centralny moment tranzytu
  7-11 - analogicznie do powyższych, lecz na odwrót (od 5 do 1)

  Jaki to miałoby sens w rejestrowaniu tranzytów?
  Wyznaczając szczyt uzyskanej piramidy, możemy określić moment minimum jasności. Ponieważ jasności są zakłamane (nie powinno się porównywać tak duży odstęp czasu), mówimy tutaj tylko o prawdopodobieństwu. Wyznaczając średnią dużej ilości pomiarów, możemy pokusić się o wyznaczenie

  Dlaczego wykres jest do góry nogami? Jeśli obserwujemy spadek jasności, to "piramida" powinna iść do dołu?
  Tak jak mówiłem, ten wykres nie obejmuje zmiany jasności, lecz prawdopodobieństwo wystąpienia tranzytu. Najniżej (0%) to fragmenty obejmujące maksymalną jasność, a najwyżej (100%) to te, które obejmują najmniejszy blask. Jeśli gwiazda ma 8.00 mag, a w maksimum osiągnie 8.01 mag, to 8.00 stanowi 0%, 8.005 - 50%, a 8.01 - 100%.

  Czy można wykorzystać tę metodę przy odkrywaniu egzoplanet?
  Tak, ale z ograniczeniem. Planeta musi być mała (czyli największe szanse, że nie została jeszcze zarejestrowana), a okres obiegu trwa jak najkrócej. Wówczas długość tranzytu będzie bardzo krótki i uda się nam objąć całą piramidę. Wiadomo też, że nie znamy długości trwania tranzytu. Niektóre można byłoby łapać od razu na krzywej pojedynczych pomiarów, inne niekoniecznie. A tym bardziej idąc w kierunku zmian o amplitudzie dziesięciotysięcznych części magnitudo. Stąd robimy taki wykres/mapę, gdzie na osi X byłby długość trwania zjawiska, a na osi Y amplituda zmian jasności. Mapka taka byłaby jakby obrazkiem, na przykład mającym 500x500 pikseli. Do tego byłoby trzeba napisać już program, gdyż w Excelu ciężko widzę takie obliczenia. Jeśli zarejestrujemy jakiś sygnał, to powinien pojawić się charakterystyczny pik. Daję tylko przykład pierwszego obrazka z Google'a, o co mi chodzi:

  m53template.jpg

  Na koniec, przedstawię na szybko zrzut ekranu z Excelu. To, co widzicie, to jest ta metoda (TTC) przeprowadzona na archiwalnej obserwacji HD 189733 b (pierwszy udany tranzyt). Zjawisko trwało 105 minut, a ja rozpocząłem 40 minut przed i skończyłem 20 minut po. Skutek? Ucięta piramida! Mimo to, wciąż udało się uzyskać szczyt piramidy. Nie konwertowałem więc na prawdopodobieństwo i stąd zostawiłem też spadek w kierunku dolnym. Warto zauważyć, że różnica między dwiema poziomymi liniami to już tylko 0.0005 magnitudo!

  Matching.png

  Analogicznie biorąc wszystkie wyliczenia, kamera ASI1600 (na próbnych testach przeprowadzonych przez Adama Jesiona) umożliwiłaby rejestrację tranzytu o 40% mniejszym rozrzucie pomiarowym niż dla lustrzanki (0.00015 a 0.00025 mag). Aby to powiedzieć, musiałbym użyć "półtora dziesięciotysięcznej" oraz "dwa i pół dziesięciotysięcznej" części magnitudo. W tym momencie chyba już mógłbym powiedzieć o stutysięcznej części magnitudo, aby było łatwiej :) A jak wyglądałby więc tranzyt na granicy możliwości? Piramida byłaby po prostu zamaskowana, a pomiary latałyby w górę i w dół. Jeśli jakikolwiek spadek się pojawi, to najprawdopodobniej jego minimum byłoby znacznie przesunięte.

  Plusy metody:
  - łatwość i szybkośc wykonania (możliwość przeprowadzenia takiej metody nawet podczas transmisji internetowych na żywo)
  - możliwość rejestrowania tranzytów o głębokości do 0.0003-0.0008 mag za pomocą lustrzanki (kamery jeszcze lepiej, być może i poniżej 0.0001 mag przez całonocną obserwację)
  - możliwość rejestrowania planety wielkości Ziemi na tle gwiazdy wielkości Słońca w odległości do 1000 lat świetlnych
  - można powiązać z pierwszą częścią metody live binning oraz lucky imaging, choć nie jest to konieczne
  - można powiązać z wyborem dynamicznych gwiazd referencyjnych
  - coś, co nie wykorzystywano do tej pory, więc jest szansa rozwinąć temat (?)
  - szansa na zarejestrowanie antytranzytu, gdyż krzywa ma podobny charakter

  Minusy metody:
  - brak możliwości wykorzystania metody uśredniania (etap 2/2 w live binning)
  - wymagany bardzo długi czas trwania obserwacji (letnie noce mogą być nawet nieco za krótkie)
  - tranzyt musi wypaść jak najbliżej momentu dołowania Słońca, aby załapać z jak największą dokładnością
  - dłuższe tranzyty są niemożliwe do zarejestrowania tą metodą - dla przykładu, 240-minutowy tranzyt wymaga minimum 12-godzinnej obserwacji (240 x 3 = 720 minut)
  - na ich podstawie nie uzyskamy dużej ilości sensownych danych - praktycznie nic więcej niż "o, złapało się!"
  - tylko do pojedynczych tranzytów egzoplanet, podwójne już nie

 4. slvmtzBlog

  Małymi krokami zbliżają się do nas święta Bożego Narodzenia, których astronomiczną ikoną od wielu lat jest pierwsza gwiazdka. W anno domini 2015 jej rolę pełniła usytuowana w gwiazdozbiorze Woźnicy gwiazda Kapella, która jako pierwsza wyłoniła się z błękitu rozświetlonego nieba. W tym roku wszystko wskazuje na to, że będzie nieco inaczej, a rolę pierwszej gwiazdki wyjątkowo zagra planeta, - zapraszam do oglądania!

  Wiem, że wiecie, ale gdyby byli tacy, którzy wiedzy odpowiedniej na ten temat nie posiadali to właśnie dla nich udostępniam ten materiał.


 5. Przed chwilą został zamówiony dziesiąty teleskop w Akcji Grupowych Zakupów TS'a. Pierwotna pula wynosiła 10 sztuk, co jak na 1 tydzień wydawało się racjonalną ilości - w końcu to bardzo drogi sprzęt.

  Ewidentnie przewidziałem zbyt małą pulę tych teleskopów i w tej chwili staram się ją zwiększyć. Jeszcze dzisiaj wieczorem dam znać, czy się udało. Wygląda na to, że 20% bonus mocno zmienia obliczę rynku, co tylko potwierdza, że sprzęt astronomiczny jest za drogi. Tym bardziej więc się cieszę, że mogę temu naszemu małemu rynkowi pomóc w ten sposób - rezygnując ze swojej marży.

  Ponieważ bardzo wierzę w transparentność i dostęp do informacji postanowiłem podzielić się z wami informacjami, jakie dokładnie teleskopy zostały zamówione. Myślę, że jest to unikatowa wiedza i warto się z nią zapoznać. Jest to swego rodzaju badanie - realne, bo przeprowadzone na prawdziwych portfelach, a nie suchych oczekiwaniach. Poniżej wykres:

  akcja_ts.png

  Jak widzicie, nie sprzedają się najtańsze teleskopy. Taka sama sytuacja była w przypadku kamer ASI - gdzie hitem była ASI1600 (przy podobnym udziale średniej półki). Na screenie zdradzam też odpowiedzi na pytanie, czy chcemy mieć na Astropolis stały dostęp do cen dealerskich. Odpowiedzieliście, że nie. Inaczej mówiąc, szkoda jest nam zapłacić niecałe 50 zł miesięcznie, żeby mieć dostęp do wszystkich marek w cenach średnio od 15 do 40% taniej. Tym pytaniem testowałem, czy nie dałoby się z tego zrobić formy na rozwój forum, czyli płatne konta, swego rodzaju klub, który utrzymuje projekt, a za to dostaje wiele benefitów, w tym bardzo wymierny - czyli kupowanie sprzętu tak, jakby całe Astropolis było dealerem i kupowało sobie sprzęt bez marży na zasadach stałych.

  Nic z tego nie będzie, więc szkoda się nad tematem rozwijać. Muszę się zastanowić, czy to kwestia kwoty, czy generalnie sam model jest dla was dziwny.

  Podsumowując - dzięki za kolejną fajną akcję, a teraz trzeba zacząć pracować nad kolejnym etapem akcji (biurokracja i logistyka).

 6. ASI 034 MC - testy

  • 1
   wpis
  • 1
   komentarz
  • 3016
   wyświetleń

  Ostatnie wpisy

  Cześć! :)
  Astrofotografią zajmuję się od pół roku. Był (i jest) to dla mnie wspaniale spędzony czas. Ciągle się douczam w sprawach obróbki, jak i robienia samych fotek.

  Długo czekałem na moment, kiedy zrobię pierwsze zdjęcie obiektu głębokiego nieba. Było to dla mnie coś niemożliwego do zrobienia. Cały czas uważałem, że mam słaby aparat. I wreszcie się udało - znalazłem na zdjęciu M31. To było coś niebywałego. Nie byłem świadom, że można robić ładne fotki DS aparatem, któremu nikt nie daje szans.

  eaUWno8.jpg
  Sony A700, jedna klatka, ISO 2000, 20 sekund, 18 mm kit f/3.5, TO pierwsza fotka ze znalezionym obiektem DS.

  22zcGkc.png
  Parametry tu: http://astropolis.pl/topic/55248-m42-i-m43-oraz-m45-z-konca-wakacji/?do=findComment&comment=641161Ostatnio zrobione foty.

  Moja astrofotograficzna podróż diametralnie zmieniła swój bieg, gdy zakupiłem teleskop. Nie taki marketowy, jak poprzednie. To był taki z prawdziwego zdarzenia. MAK 127 przybył do mnie kilka dni przed tranzytem Merkurego. Pierwszy raz oglądałem wtedy Słońce, Księżyc, Marsa, Jowisza i Saturna w dużym powiększeniu.

  Tranzyt się udał. Zdjęcia są gdzieś we wnętrzu komputera. :) Jednak jedna rzecz mnie nie zadowalała. Zdjęcia planet. Niby miało być tak fajnie, a wyszło... sami oceńcie. Mnie to nie zadowoliło.
  ndet140.jpg

  W tym miejscu wybór padł na jedno - kamera planetarna. Początkowo miała to być ASI 120 MM zakupiona najpewniej w kwietniu przyszłego roku. Nagle jednak pojawiła się promocja Adama Jesiona. Pełno kamer ASI, do wyboru, do koloru. Tylko wybierać. Wybór padł na ASI 034 MC. Najtaniej, bo kasy nie mam, a że od ZWO to jakość musi pewnie być. Nie myliłem się.

  Przejdźmy do meritum sprawy. Czy ktoś, kto zaczyna z astrofotografią kamerkami planetarnymi powinien dozbierać na leszy model, czy może 034 to dobry model? Po pierwszym miesiącu mogę odpowiedzieć: "Tak! To dobra kamera." Zrobiłem nią kilka zdjęć Saturna i Marsa - teleskop nie był skolimowany. Fotek nie pokażę, bo nie nadają się do dalszej publikacji. ;)

  Pierwsza "ciemna" rzecz, którą sfotografowałem kamerką to... Neptun. Tutaj cytat z postu LibMara o zakryciu "Złapałem coś takiego. Przy zakryciu jest na środku kadru miej więcej, a odkryciu na samym dole :)
  Użyłem ASI 034 MC i teleskopu MAK 127 z soczewką barlowa 1,5x; parametry: czas 1s, gain 30, f/17,7 [...]

  " No i wyszło coś takiego :)

  Dzisiaj wybór padł na jedno - M42. Z fotki jestem mega zadowolony, bo przerosła ona moje najśmielsze oczekiwania. Mimo, że nie ma na niej całej mgławicy, to i tak jestem zaskoczony, że cokolwiek tam się złapało. Oto co wyszło na fotce.
  VjMMPYl.jpg
  To jest 341x6 sekund, gain 80, MAK 127 z reduktorem ogniskowej 0.5x. 34 minuty naświetlania przez okropną mgłę oraz cirrusy i mam coś takiego... wow! Kopara mi opada! ^_^
  Mimo, że wydaje się ucięta, to i tak mega mi się podoba ^_^

  Dodatkowa porcja fotek z ASI 034 MC
  uo5ljzI.png
  5h5lWRK.png
  SRrvvw0.png
  VDbYeok.png
  vpjWJfh.png

   

  Myślę, że co pewien czas będzie się pojawiała kolejna porcja wieści o ASI.
  Pozdrawiam
  Adam

 7. Dzień dobry,
  dzisiaj o zasilaniu matryc CCD. Raczej krótko, bo dopiero w przyszłym tygodniu będę miał w domu potrzebne elementy, żeby już coś poskładać...

  1. Wymagane napięcia
  2. Układy zasilające
  3. zakończenie, plany na przyszłość


  1.
  Matryce CCD wymagają relatywnie dużo róznego rodzaju napięć. Naszym zadaniem jest o nich wszystkich przeczytać w nocie katalogowej, dla mojego chińskiego kaf-1600 znajdziemy:

  3.2 DC Operating Conditions

  DC conditions


  3.3 AC operating Conditions

  AC conditions


  Generalnie zawsze dobrze jest trzymać się nominalnych wartości, wyjątkiem są napięcia do przesuwania pikseli - V1, V2, H1, H2. Te akurat można zmieniać, oczywiście w zakresie podanym w nocie pomiędzy min a max. Zmiana różnicy napięć pomiędzy stanami niskimi i wysokimi (V1 Low <-> V1 High, V2 Low <-> V2 High itd.) zmienia skuteczność przesuwania pikseli po naszej matrycy. Specjalnie napisałem zmienia, zamiast poprawia / pogorsza, bo działa to w każdą stronę:
  • Zwiększenie róznicy napięć poprawia przesuwanie pikseli (mniej pikseli zablokuje się na ewentualnych niejednorodnościach krzemu)
  • Zwiększenie różnicy napięć powoduje, że nasze piksele dynamiczniej zmieniaja położenie i nabierają energii, która dodaje szum.
  • Zmniejszanie działa odwrotnie.


  Gdzie leży złoty środek? Najprawdopodobniej w wartości nominalnej z noty katalogowej, ale warto to sprawdzić.

  No dobrze, zatem mamy listę napięć jakie będziemy musieli dostarczać do naszego chipu: -8, -5, -4, 0, 0.5, 2, 4, 6, 9, 11, 15 (wszystkie wartości w V). Trochę tego jest, a jeszcze przecież planuję wszystko obsługiwać mikrokontrolerem AVR ;D

  2.
  Skąd wziąć taki zestaw napięć? Jest kilka rozwiązań.

  • gotowe stabilizatory napięcia
  • stabilizatory napięcia oparte o wzmacniacz operacyjny
  • drivery CCD


  Można na rynku dostac gotowe stabilizatory napięcia, są to układy scalone, zawsze do nich znajdziemy noty katalogowe, gdzie będzie podane na tacy jakie napięcie dają, jaki maksymalny prąd, a także typowe zastosowanie, wraz ze schematem. Niestety nie zawsze uda nam się znaleźć układ scalony, który akurat się wpasuje do naszych potrzeb, ale jeśli sie uda, to warto pójść tą drogą, bo jest łatwo i wygodnie ;)

  Jeśli nie ma na rynku gotowego układu scalonego, to możemy zastosować inny - wzmacniacz operacyjny. Wzmacniacze operacyjne, to taki specjalny rodzaj wzmacniaczy, o bardzo dużym gainie, z którego możemy sami wyprodukować inne klocki, takie jak np. stabilizator napięcia. Właśnie takie rozwiązanie zastosowano też w innych projektach DIY kamer CCD (Audine, Pyxis). Pewnie dlatego, że jest to całkiem dobre rozwiązanie ;) Podoba mi się, też tak zrobię. (Poniższa grafika pochodzi właśnie z projektu Audine).
  alimclk.gif
  Stabilizatory takie mają dość prostą konstrukcję: z jednej strony wzmacniacza doprowadzamy napięcie zasilania, które już mamy (np. z transformatorowego zasilacza), z drugiej strony będziemy mieli nasze napięcie wyjściowe, które wybieramy za pomocą oporników. Napięcie wyjściowe jest bardzo stabilne (ma mało odchyłek / tętnięć) dzięki pętli sprzężenia zwrotnego i kondensatorom. Szukając w googlach po angielsku należy sie kierować hasłem opamp voltage regulator. Ja planuję zrobić tak, że zamiast stałego opornika dam w prototypie potencjometr PR (taki na śrubokręt), żeby móc wpływac na moje napięcia. To mi da dokładną wartość opornika, którym potem wstawię zamiast potencjometru, ale też da mi możliwość płynnego wpływania na napięcia te do przesuwania pikseli. Przy tego typu eksperymentach należy pamiętać o pewnej bardzo ważnej rzeczy - nigdy nie kręcimy potencjometrem na włączonym zasilaniu, jeśli mamy do czynienia z urządzeniem delikatnym (np CCD ;), ale też lasery itp.). Chodzi o to, że podczas kręcenia mogą się przedostać bardzo nietypowe wartości, np. przez ułamek sekundy układ może być całkowicie zwarty. Wzmacniacze operacyjne można dostać różnej maści, pojedyncze, wielokrotne (kilka upakowanych w jednym układzie). Wady i zalety są dość oczywiste - więcej pojedynczych układów zajmuje więcej miejsca na płytce, układy wielokrotne będą trochę cieplejsze. Ja zastosuję układy LM2902 - są tanie i łatwo dostępne.

  Do niektórych matryc CCD powstały gotowe drivery CCD. Można ich znaleźć garstkę pod hasłami ccd vertical driver, ccd horizontal driver, ccd driver. To bardzo fajne rozwiązanie, żałuję że nie znalazłem odpowiedniego układu do mojej matrycy - te, które znalazłem mają napięcia na zegarach (vertical oraz horizontal clock, to ta część CCD do przesuwania pikseli), które są rozbieżne z moimi potrzebami, albo są podobne tylko w pewnym zakresie. Strata nie jest ogromna, bo i tak do tych układów musiałbym podostarczać napięcia, dopasowane sygnały... Dodatkowo, bez driverów, będę musiał sam zrobić odpowiedni układ, który przyjmie sygnał zerojedynkowy, a wypluje dwa odpowiednie napięcia. Tę funkcjonalność pewnie zrealizuję za pomocą układu MAX333, ciekawy układ, w zasadzie jest to taki przełącznik (jest też zaskakująco drogi ;) ), znowu - takie rozwiązanie, jak w Audine.

  No to tyle jeśli chodzi o napięcia, ale jest jeszcze druga strona elektryczności - prąd. Należy zwrócić uwagę na to ile, jaki układ pobiera prądu i tworząc układy zasiilania zapewnić conajmniej tyle. Całe szczęście zazwyczaj spotkamy się z sytuacją, że to nie jest problemem, ale trzeba się upewnić. (to gdyby ktoś chciał pójść moim śladem, ale miał np. inną matrycę)

  Do pewnych rzeczy warto też pomyśleć o jakości elementów. Np. stabilność napięcia zasilania resetu ccd nie będzie miała dużego wpływu na szumienie, ale juz zasilanie wzmacniacza wyjściowego tak. Różnice w elementach będą największe w przypadku kondensatorów. Prawdę mówiąc, wiedząc to, planuję użyć elementów, które akurat mam (czyli byle jakich), a potem już z działającym prototypem, wymienić na lepsze. Zwyczajnie jestem ciekaw jaki faktyczny wpływ to będzie miało :)


  3.
  To tyle na dzisiaj, na razie czekam na zamówione elementy, w międzyczasie czytam i planuję dalej. Bo nie myślcie, że ja to wszystko z głowy piszę i się po prostu wymądrzam ;p (lektury polecałem w pierwszym wpisie o kaf-1600 ;) ). Jak będę miał elementy, to zacznę składać podzespoły - generalnie chodzi o to, aby jak najwięcej zrobić nawet nie dotykając samego CCD (chociaż kusi!). To ważne bo CCD jest bardzo czułe na wyładowania elektrostatyczne... W międzyczasie uczę się pisać drivery ASCOM i piszę trochę software-u w związku z fotometrią, jest trochę roboty :)

  Zrobiłem też już wstępną listę elementów - i ich cen. Szacuję, że elementy wyjdą mnie jakieś 200, 300 PLN (policzyłem ile czego, a potem pomnożyłem x2 ;) ) Prawdopodobnie w październiku będę gromadził wiedzę i elementy, a w listopadzie/grudniu wezmę urlop na poskładanie całości (bo i tak potrzebuje wziąć urlop, a jest dobra okazja ;) )

  pozdrawiam i do następnego :)

 8. UWAGA! Wpis zdradza treść i sens książki „Nieistotne”. Jeśli nie chcesz zepsuć sobie zabawy i ewentualnej przyjemności z odkrywania zawartego w książce sensu, zapraszam po przeczytaniu książki!

  Pierwszą, i jak dotąd jedyną osobą, która zwróciła uwagę na nieścisłość w ustaleniu kierunku podróży przez Sigurda jest Paether :)
  No, być może inni też zwrócili na to uwagę, ale tego nie zasygnalizowali.
  Nieścisłości w książkach nie powinny się zdarzać, ale mimo wszystko czasem się zdarzają, zwłaszcza w tych debiutanckich. Mam jednak nadzieję, że nikt nie podejrzewa mnie o to, że nie wiem gdzie na mapie jest północ, na niebie z resztą też ;). Ponadto opisane w książce punkty podróży leżą w tak charakterystycznym położeniu względem siebie, że prawie jak pod linijkę. Rotterdam znajduje się niemal idealnie na północ od Mervans.

  Problem wygląda następująco:
  Gdy Sigurd ustala kierunek na papierowej mapie, stwierdza, że z miejsca, w którym stacjonują w drodze do Rotterdamu powinien iść na północny zachód. Najpierw jednak ma zamiar udać się na północ - do Mervans.
  Oczywiście jest w błędzie, ponieważ Rotterdam znajduje się w kierunku północnym od okopów. Mervans znajduje się na północ i nieco na wschód.
  Sigurd nie umie wyznaczyć kierunków na mapie! Jeśli chcemy stwierdzić, na czym polegał jego błąd, wystarczy, że wyobrazimy sobie w jaki sposób patrzy i trzyma on mapę. Jego papierowa mapa jest po prostu przekręcona o mniej więcej 45° w lewo, czyli w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. O błędzie, który popełnił informuje go dopiero kompas wbudowany w zegarek, na który spojrzał niedługo po ucieczce z okopów:
  "Skupił się na wbudowanym w zegarek kompasie i ustalił kierunek w którym miał zamiar iść. Okazało się, że zboczył za bardzo na wschód, więc skorygował swoją drogę."
  Jeśli wyobrazimy sobie, że pomagamy Sigurdowi ustalić kierunek, to poprawimy mu ułożenie mapy i przekręcimy ją o te, mniej więcej, 45° w prawo. Wtedy wszystko będzie się zgadzać. Rotterdam będzie na północ, a Sigurd twierdząc, że do Mervans trzeba iść na północ odkryje, że poszedłby na północny wschód, czyli zboczy za bardzo w kierunku wschodnim.
  W ten sposób odkryjemy też miejsce stacjonowania: Okopy znajdują się w obszarze pomiędzy Macon i Bourg-en-Brasse. Dokładnego położenia jednak nie ustalałem, bo dla biegu wydarzeń nie ma to żadnego istotnego znaczenia.
  Co miałem na myśli?
  Po pierwsze: w ten sposób chciałem wykreować przytyk w stronę ludzi żyjących w czasach Sigurda, ale również nawiązać do czasów teraźniejszych. W czasach upadku opisanych w książce ludzkość była już niemal całkowicie uzależniona od elektroniki. Jak wiadomo fundamentaliści wyrzucili wszystkie zdobycze technologii na "śmietniki". Dlatego Ian mówi, że na mapę elektroniczną nie ma szans, ale może uda się załatwić papierową. Poprzez uzależnienie od urządzeń wykorzystujących GPS, ludzie stracili podstawowe umiejętności ustalania kierunków za pomocą prostej mapy. Śmiem przypuszczać że już obecnie wielu ludzi miałoby problemy z orientacją z użyciem mapy papierowej. Podejrzewam, że gdybyśmy wybrali sto losowych osób, wywieźli ich na jakieś pustkowie, wręczyli papierową mapę i kazali ustalić kierunek do najbliższego miasta, to spora część z nich miałaby kłopot. Cały czas mam w głowie miejską legendę, albo i prawdziwą historię o kierowcy, który tak ufał wskazaniom nawigacji, że wjechał autem do stawu czy jeziora.

  Słabe umiejętności Sigurda mają jednak swoją genezę:
  W pierwszej wersji książki wydarzenia i postać Sigurda miały być inaczej przedstawione. Sigurd miał zamiar zanieść list do człowieka nieśmiertelnego i zostawić go na szczycie kopca w Rotterdamie. Wtedy też miał przypadkowo spotkać tam Samvela. Pozostałość po tym niezrealizowanym wątku pozostała w ostatecznej wersji książki:
  "Miał jedynie dwie rzeczy, które nadal trzymały go przy życiu i kazały przetrwać: pamiętniki które czytał i list, który miał zamiar napisać."
  W dodatku Sigurd miał być niemal analfabetą! Bardzo słabo czytał i pisał. Ian miał go poduczyć w pisaniu. Tym samym postać żołnierza byłaby szerzej opisana, a wątek pobytu w więzieniu miał być o wiele dłuższy. Relacja z Ianem też miała być bogatsza. To też miało podkreślić jak nisko upadli ludzie i jak ułomna była armia korpokratów. Uznałem jednak, że prawdopodobieństwo, iż Sunden zjawi się na szczycie kopca w tym samym dniu co Samvel byłoby za małe i ten watek byłby zbyt nieprawdopodobny. Potem uznałem też, że owszem - Sigurd może nie wiedzieć jak ustalić kierunek za pomocą mapy, ale to, że jest prawie analfabetą też mogłoby być zbyt dziwne. Dorastał przecież w świecie zaawansowanej technologii. Musiał gdzieś nauczyć się pisać i czytać, choćby po to, aby być dobrym konsumentem.
  Tak więc wątek z mapą i kierunkami został, a pozostałych nie wpisałem do ostatecznej wersji książki.

  To tyle na temat pomyłki Sigurda :)

  pozdrawiam

 9. AdalbertBlog

  • 2
   wpisy
  • 0
   komentarzy
  • 3677
   wyświetleń

  Ostatnie wpisy

  Adalbert
  Ostatni wpis

  Powtarzam sobie: 'Tylko raz dziennie zaglądaj na forum :)'

 10. Trochę już obserwacje sprzed dwóch tygodni zatarły się w pamięci. Nie wiem, czemu wcześniej ich nie podsumowałam, ale jest tyle rzeczy, którym poświęcam teraz uwagę.... Teraz jest motywacja. 5 marca to były obserwacje! O wiele lepsze od poprzednich - nie do końca wiem jakim sposobem. Niebo ciemne, spokojnie 4 mag, zerkaniem i dalej.... Bez chmur, mgły czy dymu. Bez Księżyca. Przełamałam chyba "niechęć" do gromad, których było wszędzie pełno. Najpierw standardy - Orion, Plejady.... A potem idziemy w Woźnicę - M36, M37, M38. Przepiękne obiekty. Szukamy dalej - M34 i M35. Już po woli nie ogarniam, który obiekt to który. Andromeda już zbyt nisko nad horyzontem, ale przeczesując teleskopem ten rejon, aż po Kasjopeję, w poszukiwaniu M103 (odnalezionego, oczywiście), zahaczając ponownie o Perseusza znajduję jakieś dziwne plamy.... Zdjęć się naoglądałam, to zobaczyłam Chichotki. Tak, tak to wygląda, taki znany obiekt, ale gdzie on w ogóle leży? Mapa nieba - i już wszystko jasne. Cóż, zdjęcia piękne - ale na żywo ten obiekt jest poza jakimikolwiek zdjęciami :D Wracam po koli do obejrzanych już obiektów, niebo się przesunęło, w polu widzenia Rak. No to poszukajmy Żłobka! Z czym nie było żadnych problemów. Niesamowicie piękny i rozległy obiekt. Oczu oderwać nie mogłam, rewelacja. Ale wiedziałam, że zbliża się już dla mnie koniec, więc jeszcze próba odnalezienia M67.... udana próba. Nie, że urządziłam sobie jakiś maraton Messierowych gromad. Tak jakoś dużo ich wyszło.... Narzekać nie będę :) Chciałam jeszcze z drugiej strony zapolować na Saturna.... Ale ten zdążył już się schować za sąsiadujący budynek.

  6 marzec - warunki się pogorszyły. Dramatycznie. Mgła, i dym. I mało czasu. Powtórzone prawie wszystkie obiekty z poprzedniego dnia, teraz już nie wiem które dokładnie. Następnego dnia rodzinka do pracy, więc trzeba szybciej skończyć. Skończyłam więc szybciej, po tych niezbyt udanych warunkach, i przeniosłam teleskop na Wschód, by może tym razem udało się zapolować na Saturna. Udało się :D Była to raczej namiastka, bo po obserwacjach teleskop nie do końca się ugrzał, poza tym od tamtej strony są lampy, no i patrzyłam przez szybę.... Wyraźnego kształtu nie było. Raczej malutkie, niewyraźne żółtawe jajko :P Ale nie szkodzi - widziałam Saturna po raz pierwszy przez teleskop :D Saturna i ogrom jego księżyców. Więc jest super :) Po weekendzie pełnym astronomicznych wrażeń, można było wracać do Szczecina.

  A dziś (19.03) znów malutkie obserwacje. Malutkie, bo choć chmur nie było, to niebo jaśniejsze niż w wakacje :/ Nie dość, że pełnia, to jeszcze Księżyc tak blisko.... Taki wielki i jasny. Fantastyczny widok. Ogromna tarcza. Więc z obserwacji tylko mały look na M42(szkoda gadać), Plejady (ledwo widoczne gołym okiem, i to tylko zerkaniem), Chichoty, i M36, M37, M38 - ale nie wiem kiedy na co patrzałam, bo przeszukiwałam niebo z okiem w okularze. W szukaczu NIC nie było widać. Tragedia. Ale nie narzekajmy. Tak duży Księżyc szybko się nie powtórzy, a za dwa tygodnie też jest weekend :)

 11. hanysiak's Blog

  hanysiak
  Ostatni wpis

  Z cyklu "Bez komentarza"

 12. wiesioBlog

  • 1
   wpis
  • 0
   komentarzy
  • 6339
   wyświetleń

  Ostatnie wpisy

  wiesio
  Ostatni wpis

  Znajdująca się w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy (Ursa Maior)Mgławica Sowa cieszy się sławą jednego z najtrudniejszych obiektów z katalogu Messiera do znalezienia za pomocą niedużego teleskopu.Jeśli jednak mamy instrument o średnicy 7,5 cm lub większej,okular o małym powiększeniu co najważniejsze ciemne,pogodne niebo problem przestaje istnieć.

  Mgławica Sowa powstała z odrzuconyh warstw zewnętrznych umierającej gwiazdy.W centrum mgławicy tkwi gwiazda,a właściwie jej gorące jągro,ale - ponieważ ma jasność 14 wielkości gwiazdowcyh -więc można ją dostrzec dopiero przez teleskop co najmniej 25 cm. Ciemne ,,dziury'' w mgławicy,widoczne przez teleskop o średnicy 30 cm i większej,to zapewne wynik turbulencji w rozszerzającej się gazowej otoczce. Sowią twarz otacza bardzo słabo widoczny kolisty pierścień,lecz można go dostrzec dopiero na zdjęciach z długim czasem naświetlania.

  Po tym opisie wspaniałej Mgławicy Sowy czas na obserwacje,serdecznie zapraszam!

  Parametry:

  Gwiazdozbiór: Wielka Niedźwiedzica (Ursa Maior)

  Widoczność: półkula północna i na północ od równoleżnika 28(stopni) S

  Jasność: 9,9(m w wykładniku)

  Rozmiary kątowe: 194"

  Odległość: 1300-2300 lat świetlnych

 13. mattman12

  • 1
   wpis
  • 0
   komentarzy
  • 23073
   wyświetleń

  Ostatnie wpisy

  To były fantastyczne dni. Prawie dwa tygodnie spędzone na obozie astronomicznym w Hvezdaren Roztoky na Słowacji. Nie byłem tam pierwszy raz, ale za każdym razem jak tam przyjeżdżam urzeka mnie krajobraz i niebo. Droga mleczna kończąca się przy horyzoncie to jest to.

  Głównym tematem obozu zorganizowanego w ramach Projektu Karpacie Niebo były gwazdy zmienne. Dużo się nauczyłem na ich temat. Jak wizualnie mierzyć jasność, robić krzywe blasku... Mnóstwo mapek przewinęło się przez moje ręcę. Mając do dyspozycji Syntę 20cm na Dobsonie trzeba było znaleźć, niekiedy bardzo ciemna gwiazdkę, zidentyfikować gwiazdy porównania i zapisać pomiar. A póżniej? Wolny czas. Czyli DSy. Pod takim niebem człowiek nie dba o to, że noc króka i jasna. Po prostu trzeba coś oglądnąc i już!

  Już pierwszej nocy 8 lipca mieliśmy okazję do obserwacji. Na szczęście mogliśmy jeszcze odpuścić sobie zmienne.

  Na pierwszy ogień poszła m13. Tego widoku nie zapomnę do końca życia. Nigdy nie widziałem jej tak jasnej, kontrastowej i rozbitej prawie do centrum. Zapełniała 1/2 pola widzenia okulara LVW 17 wsadzonego do wyciągu. Coś wspaniałego.

  Po 2 godzinkach, zza budynku w którym spaliśmy wyłniła się, widoczna gołym okiem, m31. Nie byłem zawiedziony. Jasne jadro, oraz ramiona rozciągały się na całe pole widzenia. m110 widoczna bez problemu. Byłem zbyt podniecony, żeby szukac m32.

  Innymi obiektami widocznymi tej nocy były: m57 (trochę za mały power, ale widoczna bardzo ładnie) i m81 & m82 (również bardzo ładne, ale pole widzenia trochę małe, bo niecały stopień i galaktyki w jednym polu mieściły się trochę na wcisk).

  Tej nocy mieliśmy jeszcze okazję obserwować jasny meteor przelatujący przez Psy Gończe. Jasność miał około -1 mag.

  W ciągu następnych ośmi nocy (z których tylko jedna była deszczowa i obserwacje nie były możliwe) oglądnąłem 25 emek i 14 NGCek i jeden obiekt z katalogu IC. Warto wspomnieć choćby NGC 5322, która została odnaleziona przypadkowo, przy szukaniu M101, czy NGC 3998, która jest chyba moim rekordem, jeżeli chodzi o jasność zaobserwowanej galaktyki (ma ona bowiem 10.6 mag).

  Oprócz obiektów DS obserwowałem ciała US. Oczywisci Wenus, Mars i Saturn zaraz po zachodzie Słońca. Planetoida Westa też była widoczna w tym czasie. W środku nocy Ceres i oczywiście Jowisz.

  Nie zapominajmy o gwiazdach zmiennych. Moim zadaniem było pomierzenie jasności trzech: SY Cam, BX Cas i V1742 Cyg. Największym problemem jest znalezienie, potem już pestka.

  A w nocy z 16 na 17 lipca zobaczyłem coś, czego nie zapomnę do końca życia. Piękny bolid. Wyleciał gdzieś między Delfinem a Pegazem i leciał przez pół nieba, by zgasnąć w okolicach Korony Północnej. Coś niesamowitego. Leciał bardzo wolno i zostawił za sobą długaśny ogon. A ten zielony kolor- niesamowite...

   

  pozdrawiam wszystkich

  Mateusz

 14. Tak, czuję głód obserwacji. Cholernie duży.

   

  Nieraz w tym roku dane mi było widzieć prawdziwie piękne, rozgwieżdżone niebo. Szkoda tylko, że nie miałem sprzętu.

   

  Najgorsze jest to, że w tym czasie słuchałem swojej ulubionej muzyki z X3: Reunion i Terran Conflict, co spowodowało, że trzeba było mnie siłą zaciągać do ośrodka, żebym nie przemarzł.

   

  Naprawdę, żałuję, że nie mogę wyjść ze statywem i lornetką przed dom i podziwiać Drogę Mleczną. Nie we Wrocławiu. U mnie niedługo nie będzie się dało niczego obserwować.

   

  Teraz oczekuję łaski/niełaski rodziny, która obiecała mi swego czasu pieniądze na bino 20x80. Byłbym niezmiernie szczęśliwy, gdybym mógł wejść w posiadanie takiego sprzętu.

   

  No cóż, wracam słuchać muzyki i oglądać Wasze piękne fotografie kosmosu. W połączeniu z jednym soundtrackiem wciska mnie to w fotel i przyprawia o łezkę w oku. Nie dlatego, że jest to po prostu piękna chwila. Ale dlatego, że nie będzie mi (i wielu innym pokoleniom) dane polecieć chociażby na Księżyc, Mars. Bo takie skojarzenia teraz sobie przywołuję.

   

  Kończę, bo późno.

   

  Trzymajcie się! :)

 15. ekolog's Blog

  • 1
   wpis
  • 1
   komentarz
  • 9113
   wyświetleń

  Ostatnie wpisy

  :yes:

  Dygresja z innej beczki: W hyde park w "100 lat dla ekologa" zapomniałem dodać, że w tym fenomenalnym w skutkach ćwiczeniu na wykręcanie rąk (tam na obrazku na dole) oczywiście co cykl zmieniamy rękę "górną" z prawej na lewą i z powrotem - to odnośnie:

   

  super_cwiczenie

   

  Fajnie mieć dziecko co w razie co pokieruje autem { już myślałem że nigdy nie zda :) }

  Kamień z serca ! [za 3 razem - wcześniej była złapana np za głupie nie włączenie świateł]

   

  To od niej pożyczyłem tę lornetkę 10x50mm co nawet fajnie pokazała M44 mimo dużego LP

  - to teraz już długo nie bedę jej musiał oddawać - prędzej kluczki od samochodu ;)

  a propo's

  Bardzo mi sie podoba to głosowanie na lornetki Nikon 10x50 przeciw Celestron 15x70

  tylko, że ja sercem jestem za obiema! {w NIKONIE spodziewam się wyższej jakości i wygody} A tak poważnie to chyba zależy od doświadczenia i forsy na zakup jeszcze i teleskopu. Jak brak szans na teleskop - to chyba brać 15x70 tylko że star-hopping na początku to będzie pot i łzy rozczarowania {no bo bez żurawia - jak bieda to bieda} :(

   

  wydaje mi się że 15x15 = 225 to duża pokusa wszak znacznie więcej niz 10x10=100 to jeśli chodzi o oglądaną powierzchnię na umownej sferze obserwacji. A radocha to chyba płynie nie tylko ze średnicy obiektu (1.5 x większa) ale i "powierzchni ciała" (2.25 x większa). Dzisiaj wspominano na forum o "endorfinach" to jak to jest z tą radochą - bardziej proporcjonalna do liniowego czy powierzchniowego wzrostu ?

   

  Napiszę to inaczej - dla niektórych zapewnie ciekawiej. Gdyby jedynym instrumentem obserwacyjnym miał Wam pozostać jeden z poniższych i musielibyście oddawć co miesiąc 30% z całości! dochodów za posiadanie (niechby istniał) Dobsona 9 cali albo tylko 15% za posiadanie Dobsona 6 cali to co byście wybrali ?

   

  Nieco podobną metodą oszacowano kiedyś na jaką kwotę ludzie oceniają wartość swojego życia. Niby bzdura bo na pytanie wprost powiedzą, że bezcenne. Ale policzono to na podstawie nadwyżki płac w niebezpiecznych zawodach i przy niebezpiecznych pracach. Wyszedł jeden milion Euro. Statystycznie. Pewnie Bill Gates wyżej ocenia ;) Jak policzyli? Podzielili nadwyżkę forsy (nad płacę w podobnym kwalifikacjami ale bezpiecznym zawodzie - wypłaconą wszystkim pracującym) przez ilość śmierci. Może dodali 1/100 "śmierci" za procent utraty zdrowia po wypadku nie śmiertelnym. Byłem niejako "ojcem" takiego wypadku. W skałkowym Trzcińsku nauczyłem kilku kolegów asekuracji "na wędkę". Zajęli się potem zarabianiem w pracach na wyskości. Jeden z nich nadepnął raz na spróchniałą deskę konserwując kładkę na torami (akurat bez asekuracji). I spadł z 7 metrów. Na szczęście wrócił do zdrowia, ale nie od razu.

  Aha - nie życzę nikomu by został wielkim alpinistą bo wiem jak kończą ... statystycznie ;)

   

  Nowe Pytanie! ( o mijanie się gwiazd ) :sorry:

   

  W sekcji "Tematyczne" w dziale "Dział nie z tej Ziemi" w wątku "Ciemna materia - chyba optymistyczna wiadomość".

  W poście (#6 -zapewne ostatnim) "wysnutym" z informacji o gwiezdnym Halo naszej Galaktyki (tam link do astropolis)

  zrobiłem EDIT - który nie redatuje postu więc trochę nie dziwi, że zapewne nikt nie zaglądnął i

  NIKT nie odpowiedział na moje ostatnie pytanie - to może tu trafi ktoś kto coś wie o tym - pytanie było takie:

  Nasuwa mi się refleksja, że zaawansowane technicznie cywilizacje to

  - aby żyć wiecznie - muszą uprawiać taki, trochę inny "STAR-HOPPING".

  Przy założeniu, że czekałyby zazwyczaj na przelatujące w pobliżu układy planetarne

  byłby to star-hopping w wersji "autostopem przez galaktykę".

  To ja może inaczej sformułuję pytanie. Jak często gwiazdy mijają się w naszej części galaktyki o włos. Dajmy na to w odlegości kilku tygodni światła. No bo z tego można (na przestrzeni miliardów lat) wywnioskować jakie mamy szanse - na przesiadkę. ??

   

  No i padła TAM odpowiedź - dokładna i optymistyczna! co 60 milionów lat. I nawet sa na to w duzym stopniu dowody/dowodzenia. O tu:

  bliskie_mijanie_Slonca_z_gwiazdami

 16. Po dwóch krótkich sesjach z Celestynem, które zapisuję tu symbolicznie (jedna, to skromny pokaz dla siostry, drugie to nieudana sesja z Sony Alpha, która nie przyniosła żadnych zdjęć), udało mi się wykonać pierwsze zdjęcia w ognisku głównym, za pomocą pożyczonego Canona 350D.

   

  Noc z 20/21 lutego była pogodna do około 00:30. Udało mi się wypróbować skomputeryzowany zestaw: teleskop, Canon 350D i laptop. Przydał się 3 metrowy przedłużacz USB i stojak na nuty - polecam jako stojak pod laptopa!

   

  Na pierwszy rzut poszedł cel najłatwiejszy - Księżyc. Ponieważ ostrość mogłem nastawiać tylko ręcznie, oryginalnym pokrętłem w OTA, żadne ze zdjęć nie jest do końca ostre. Jednak jest pamiątka oraz zadowalający i obiecujący początek.

   

  Ustawianie, wyzwalanie aparatu i automatyczne zgrywanie zdjęć komputerem jest bardzo wygodne. Szkoda, że nie mogę tego zrobić ze swoją Sony Alpha.

   

  Ponieważ nie miałem do dyspozycji kabelka do trybu bulb, mogłem wykonywać ekspozycje jedynie 30 sekundowe.

   

  Pierwsze naświetlania szybko pokazały niedoskonałości ustawienia montażu. Gwiazdy zamieniały się w krótkie łuki. Poprawienie ustawienia kierunku północnego, wykorzystanie "polar aligment" montażu i ponowny aligment na 4 gwiazdach znacznie poprawiły prowadzenie. Może za jakiś czas zobaczę na jak długie naświetlania pozwala CG-5.

   

  Udał się też wypróbować focus reducer - działa bez problemu. Zarówno z aparatem jak i przy obserwacjach wizualnych. Jednak konieczna zmiana ustawienia ostrości jest duża, co było przyczyną początkowej konfuzji i nieudanego podejścia.

   

  Wypróbowałem też Baader Ortho 9 mm na górującym Marsie, jednak obraz był za jasny - Mars miał niemal białą tarczę. Potrzebny będzie filtr polaryzacyjny (do Księżyca też się przyda) i/lub soczewka Barlowa, dla największego powiększenia i przyciemnienia obrazów planet. Muszę zdobyć któreś, żeby przyjrzeć się Saturnowi następnym razem.

   

  Przy następnej sesji pomęczę się z Sony Alpha. Przydałby się motofocus, albo przekładnia 1:10. Muszę też znaleźć sposób na precyzyjne ustawiania ostrości przy fotografowaniu aparatem DSLR.

   

  W zasadzie, to cieszę się, że kampania obserwacji XO-3B została przeniesiona aż na kwiecień. Mam nadzieję, że dzięki takiej nocy jak ta uda mi się do niej dobrze przygotować.

   

   

  moon.jpg

  m52.jpg

 17. W astropolis pojawił sie ciekawy post "Skala Wszechświata". Bulwersuje mnie, że autorzy "lekką ręką" gwoli "widowiskowego" zamknięcia skali od góry podali rozmiar całego wszechświata w którym żyjemy (obserwowlnego i DALSZEGO!): 930 Ym. Co jest jakąś "bardzo nową" (bo śledzę temat) informacją - sprzeczną z przychylnie w astrofizyce ocenianym (badania promieniowania tła) poglądem, że jest nieskonczony!

   

  Tam się wypowiedziałem krytycznie i objąśniająco (Big Banguje nie tylko nasz supergęsty punkt startowy ale i wszystkie bedące WTEDY obok - aż do ÓWCZESNEJ nieskończoności) .

   

  Tu zaś muszę dodać krok dalej w tej skali. :astronom: Od kilkudziesięciu lat przełomem w myśleniu jest "zasada antropiczna", która mówi, że istnieją zapewne wszelkie możliwe wszechświaty (równoległe) częstokroć o innym przebiegu i "regułach", a ludzie pojawili sie akurat w tym gdzie były szanśe na wyewoluowanie RNA itd. Konsekwencje są daleko idące. Bez sensu staje sie wszechświat startujacy "nagle" bo istnieje inny "dojeżdżający układem" do tego miejsca startu. Oczywiście wszystkie one są całkowicie niezależne, częstokroć nieskończone i - jak wyjaśniłem w poprzednim zdaniu - WIECZNE!

   

  p.s. Powiem nieskromnie, ze "zasadę antropiczną" wymysliłem jeszcze przed jej pojawieniem się -oczywiście nie nazywająć jej tak - mam nawet pożółkłe kartki artykułu, który jakaś redakcja mi odesłała. Możecie w to oczywiście nie wierzyć - nie o to chodzi - jedynie o to, żeby wytłumaczyć, dlaczego zawsze miałem powód do śledzenia doniesień o "granicach" w czasie i przestrzeni "wszystkiego co jest". :yes:

 18. Pewu's Blog

  • 3
   wpisy
  • 2
   komentarze
  • 6524
   wyświetleń

  Ostatnie wpisy

  Zachmurzenie było ogromne, ale trzeba było jakoś wykorzystać ostatnią noc wolnego :)

  Cierpliwie czekałem i wierzyłem, że chmury przejdą.

  Zacząłem zaglądać na http://www.sat24.com/Region.aspx?country=p...r&type=loop co 15min :) z nadzieją ujrzenia jak pasmo chmur omija Bydgoszcz.

  Przyuważyłem... że jest to możliwe, jest tam trochę miejsca i sądziłem że to wystarczy, by zobaczyć coś na niebie.

  No i tak się stało :) od 03:00 do 04:00 nie było ani jednej chmurki na niebie.

  Biorąc pod uwagę, żę wcześniej i później zachmurzenie jak dla mnie prawie całkowite to, to normalnie cud :)

  Wykorzystałem więć tę godzinkę żeby trochę podejrzeć i popstrykać.

   

  Taki był nasz poranny Moon

  w1.JPG

   

  Podsumowując moją sytuację księżyc jaki uzyskuje narazie :) mnie zadawala.

  Czaję się głównie na Jowisza, Wenus i Saturna, taki smaczek na planety.

  Jeszcze w tym miesiącu dokupię okular orto 6mm i do przodu.

  Nie powstrzymałem się jednak, żeby nie wstawić Jowisza już teraz mimo że wyszedł marnie.

  Okular super plossl 10mm i niezbyt specjalna cyfrówka Premier 4.0Mpx nie pozwoli chyba na więcej, albo nic nie umiem :P

   

  w2.JPG

 19. Bemko's Blog

  • 1
   wpis
  • 1
   komentarz
  • 6112
   wyświetleń

  Ostatnie wpisy

  Skończyłem, finito, done :szczerbaty: tak, recenzja Messiera R-127L jest już (prawie) gotowa. Może to nic nadzwyczajnego, bo każdy mógł śledzić ją na bieżąco na forach, jednak zapewniam że nie jest to dokładnie to samo co już widzieliście. Udało mi się to wszystko zebrać do kupy i uporządkować. Dodałem też trochę spostrzeżeń, o których jeszcze nie pisałem na forach, a które dopełniają obrazu.

  Szczerze mówiąc, to ta sprawa ciążyła mi od dłuższego czasu, bo wiedziałem że kiedyś w końcu muszę tą recenzję przygotować, ale ciągle nie mogłem się zebrać żeby to zrobić. Na dysku leżały materiały, zdjęcia, na forach ciągle wiszą wątki. Na szczęście do pracy zmotywował mnie Polaris, któremu już dość dawno obiecałem, że przygotuję tą reckę dla astronocy. Teraz zostały już tylko końcowe poprawki i mam nadzieję że niedługo moje opracowanie ujrzy światło dzienne.

   

   

  Niestety mam taki charakter, że lubię zaczynać różne przedsięwzięcia, ale potem z ich zakończeniem jest już problem. Początkowy entuzjazm opada, pojawiają się trudności i znika chęć do działania. Jak sobie pomyślę, ile mam takich zaczętych różnych rzeczy to ogarnia mnie przerażenie. Chyba muszę pozakańczać przynajmniej część z tych spraw, bo w pewien sposób cały czas mi ciążą.

   

  Na przykład kilka lat temu zacząłem konstruować mikrometr nitkowy do pomiarów odległości na niebie (głównie gwiazd podwójnych). Zrobiłem cały projekt, mam wytoczone i wyfrezowane elementy. Zostało mi tylko wyszlifować ramkę, zainstalować krzyże, śrubę mikrometryczną i poskładać wszystko do kupy. Jakiś miesiąc temu kupiłem nawet papier ścierny do szlifowania. Może teraz, kiedy skończyłem tą recenzję uda mi się w końcu za to zabrać.

   

  Mniej więcej w tym samym okresie zacząłem pisać program do katalogowania i analizy tych moich przyszłych obserwacji mikrometrycznych. Niestety sprawdziło się powiedzenie, że napisanie 90% kodu zajmuje 90% czasu, ale napisanie pozostałych 10% zajmuje kolejne 90% czasu. Utknąłem właśnie na tej analizie danych, a konkretnie na dopasowywaniu elipsy do punktów (wyznaczanie orbity gwiazdy). Chyba tymczasowo ją pominę, bo i tak pierwsze orbity mógłbym otrzymać dopiero za kilka-kilkanaście lat...

   

   

  Muszę się wam jeszcze czymś pochwalić: w piątek dowiedziałem się, że na początku grudnia jadę na warsztaty astronomiczne do Piwnic pod Toruniem. Będę miał okazję prowadzić badania za pomocą największego radioteleskopu w Europie Środkowej! Jest to wyjazd organizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci (u mnie 18lat na karku, ale jeszcze się załapałem :szczerbaty:) Po powrocie postaram się zdać szczegółową relację na blogu.

 20. Krawat's Blog

  • 1
   wpis
  • 7
   komentarzy
  • 7851
   wyświetleń

  Ostatnie wpisy

  Odważę się napisać- krótko, zwięźle i... Nie wiem, czy na temat, ale jakoś się to z astronomią na pewno łączy.

  Oczywiście wszystko niżej opisane jest prawdą, pprawdopodobnie w niektórych miejscach wyolbrzymioną przez mój mózg. Niemniej jednak opsiuję to tak, jak to przeżywam. Niechaj historia się rozpocznie...

   

  Zaczęło się niewinnie- od przeglądania testów obiektywów na optyczne.pl

  na pewno miało wpływ na późniejsze wydarzenia to, że zawsze dłużej zatrzmywałem się na wykresach aberracji chromatycznej- naszej wszędobylskiej, "dobrej koleżanki"...

  Zacząłem wypatrywać tej wady najpierw w swoich zdjęciach, później w cudzych- denerwowała mnie zawsze, niepokoiła i nie dawała snu- kolorowe obwódki, czerwone i niebieskie, niebieskie i żółte, fioletowe...

  Pierwszy punkt dla niej...

   

  Ale nie o kolorach. Co było później? Później zauważyłem jak aberracja mnie otacza. Na każdym kroku, w domu, w szkole...

  Najpierw okulary. Patrząc kątem szkła nawet na niezbyt kontrastowych rzeczach i krawędziach mogę zauważyć wkurzające czerwono-niebieskie artefakty...

   

  Później w drzwiach frontowych mojego domu pojawił się wizjer z polem widzenia które jest zaiste imponujące- myślę że sięga około 160-170 stopni. Ale to pole osiągnięto kosztem czegoś... I kiedy spojrzałem pierwszy raz przez wizjer, zobaczyłem zetknięcie się ciemnego dachu sąsiada z białym od chmur niebem (również niezbyt w centrum, jeśli ma to w ogólejakieś znaczenie). Możecie sobie wyorazić jak to wyglądało...

  Krawat-Aberrka

  3:0?

  Kolejne starcie nastąpiło gdy po wielkim "głodzie obserwacyjnym"- prawie 2 miesiące bez telepa- spojrzałem w okular. W centrum pola na jasnej gwieździe zobaczyłem coś, czego nigdy wcześniej nie widziałem- lekkie odbarwienie w dwóch kolorach- czerwonym i niebieskim...

  Czyżby czwarty punkt dla aberracji?

   

  Staram się nie zwracać na to uwagi, ale ona nie odpuszcza, atakuje, czeka na moment...

   

  No i powiedzcie mi, co ja mam zrobić? Kupić okulary APO? Sprzedać nerkę i kupić wiadro obiektywów Canona z serii L? Wyrwać deski z podłogi, sprzedać Syntę i kupić ed80 i parę Naglerków?

  I wreszcie, zmienić WIZJER W DRZWIACH na APOCHROMATYCZNY?

   

  Chyba się zapiszę na jakąś terapię. Ale boję się że po przedstawieniu problemu odeślą mnie do psychiatryka... :blink:

   

  Pozdrowienia.

 21. Kupiłem na allegro zielony laser 5mW.

  Przyda się do pokazywania obiektów na niebie przy obserwacjach lornetkowych bez statywu.

  Zastanawiałem się, czy nie będzie za słaby do potrzeb. Tak to już jest, że człowiek zawsze chciałby mieć najlepsze, najmocniejsze itp.

  Naoglądałem się na YouTubach laserów 30mW i wyżej...

  Była prowadzona również dyskusja na Forum.

  Zrozumiałem, że nie chciałbym być nawet pośrednim sprawcą jakiegoś nieszczęścia. Wiązka może się przecież odbić na zupełnie niespodziewanych przedmiotach.

  Z tymi mocnymi laserami jest jak z nożami - te zbyt ostre dotrą do kości zanim cokolwiek poczujemy. Mam takie w domu i zawsze się stresuję jak muszę je użyć. A miały sprawić, by życie było prostsze.

  Zaryzykowałem i kupiłem najsłabszy laser z możliwych.

   

  Test nocny:

  Pod lampą wiązki nie widać (gwiazd zresztą też). Co ciekawe wiązkę można zauważyć powyżej lampy. Całą wiązkę widać dopiero po odsunięciu się około 10metrów od lampy.

  W ciemności LaserPunkt oraz wiązkę dobrze widzę na odległość około 1km. Na dalsze odległości nie próbowałem.

   

  Laser o mocy 5mW do organizacji pokazu nieba doskonale się nadaje. Wydawanie powyżej 60 zł po to aby przypalać zapałki, przebijać balony i obserwować wiązkę za dnia jest w/g mnie bezsensowne. Szkoda kasy i zdrowia.

 22. lech's Blog

  • 1
   wpis
  • 0
   komentarzy
  • 349
   wyświetleń

  Ostatnie wpisy

  Obiecywałem sobie, że nie będę narzekać, szczególnie na pogodę, więc nawet słowem nie wspomnę jaka ona jest niewdzięczna od czasu mojej ostatniej wizyty w Łabędzi, czyli przyprawionych dużą dawką euforii obserwacji Welonu. Trzeba myśleć pozytywnie. W końcu to dopiero wczoraj z ruskim bino atakowałem pojawiające się szczeliny w chmurach. Jakie podniecenie powoduje pojedyncza, wynurzająca się z tego bagna na niebie gwiazda. Dwie przyprawiają już o dreszczyk emocji, a przy kilku to już prawie noworoczna euforia. Ale nie można stracić głowy. Mam teraz okazję. Chwila koncentracji, wybałuszam wzrok i się zastanawiam 'co to do diabła jest ?' ... hm ... o tyłek Pegaza, super. W sumie to nie takie super, ale obiecałem sobie nie narzekać. Kolejna zmarszczka na czole, tym razem spowodowana nadmiernym jak na dzisiaj już myśleniem 'co by tutaj, tym'. Zaczynam się denerwować na widok zaciskającej się pętli wokół szyi naszej skrzydlatej szkapy. Ciśnienie trochę opada, zaczynam znowu panować nad sobą, wdech-wydech, dobra M15, super. O coś tam zipie, Algenib. Po chwili pojawia się kolejna zmarszczka na czole, ale już niestety nie od nadmiernej koncentracji, wybałuszania oczu, czy kurczowego trzymania instrumentu żeby italiano-disco nie oglądać w okularach. Powiem grzecznie i uprzejmie bo obiecałem sobie nie narzekać, puszysta chmurka przyleciała. Myślę sobie, że nie jest jeszcze tak źle, zawsze mogło być gorzej, ja poczekam, chmura nie. Czas sobie leci, ja czekam, ktoś dwa razy rozbił butelkę w parku kilka metrów dalej, jakieś koty u sąsiada się pobiły, ogólnie cisza i spokój. Dobra ale ja już przysypiam. Znienacka jak kubeł zimnej wody, Markab, 'hura' myślę sobie, co tam dalej Baham, super jest jeszcze jakaś szansa. Już prawie ... i się rozsmarkało, deszcz i tak z przerwami cały czas prawie. Ale nic nie będę o tym pisał bo obiecałem nie narzekać, tak, trzeba myśleć pozytywnie.

   

  Pozdrawiam

   

  lech

×