Skocz do zawartości

Radioamator

Społeczność Astropolis
  • Postów

    16
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Radioamator

  1. Witam

    W związku ze zmianą sprzętu mam do sprzedania samą tubę Newtona

    Messier N-130 (Newton 130/1000) z szukaczem. Teleskop jest bez

    okularów. Wyciąg 2" z przejściówką na 1.25". Cena 350 zł.

     

    http://www.fotosik.p...d50abebfb5.html

    http://www.fotosik.p...502e7b587f.html

    http://www.fotosik.p...e903d32987.html

    http://www.fotosik.p...8575886053.html

    http://www.fotosik.p...2d12a71a6d.html

    http://www.fotosik.p...ef57c52608.html

    http://www.fotosik.p...42eab06b1a.html

    http://www.fotosik.p...a13324f78c.html

     

    Stan teleskopu oceniam na bardzo dobry. Używany był w okresach letnich

    wyłącznie na balkonie. Niewielkie delikatne otarcia na tobusie widoczne

    na zdjęciach. Brak wgnieceń, korozji itp. Całość zapakowana w oryginalne

    kartony (ale już bez oryginalnych wypełnień).

  2. Witam

    jestem zdecydowany - biorę

    reszta na maila

     

    Mariusz

     

     

    Sky-Watcher MAK 150Pro + walizka alu.

     

    Kupiony 14-02-2009 w D.O. (gwar. 24 mies.), komplet z szukaczem, kątówką 45* i okularami LET 25 i 9 mm + dedykowana walizka.

    Stan idealny, b. mało używany.

    Na Księżyć i planety nie ma nic lepszego. Płyn Baader Optical Wonder w prezencie.

    Pierwszeństwo - odbiór osobisty (okolice Wa-wy).

     

    Cena 1900 zł.

    _____________________________________________________

     

    Ok, wakacje, trzeba coś dać w prezencie, niech będzie

     

    cena 1700 zł

  3. [...] Dlaczego Lunety obserwacyjne obserwacyjne, mające często aperturę większą niż bino nie nadają się do astro obserwacji?

    Np Yukon o lustrze 100mm, daje nawet całkiem dobre przybliżenie (choć to nie jest wyznacznik jakości obrazów i sprzętu).

    Na stronie Delta Optical jest taka luneta. W komentarzach ludzie pisza że do poglądowych obserwacji planet (do powiększenia 80x) może być i na tym możliwości tego sprzętu sie kończą. Obawiam sie też że luneta ta ma dość marne pole widzenia. Diagonal 45' nie pozwala na komfortowe obserwacje obiektów położonych wysoko nad horyzontem. Uzytkownicy ostrzegaja przed obserwacjami astro z wykorzystaniem statywu foto. W końcu sprzęt też swoje waży (1.5 kg). Owszem jest to sprzęt kompaktowy super mobilny ale do obserwacji naziemnych. Do astro chyba sie nie sprawdzi (tak myślę)... Nie wiem też jak to jest z ewentualnym uzyciem filtrów w takiej lunecie. Przykręcane do okularu w standarcie 1.25" chyba odpadają, pozostaje jedynie filtr słoneczny nasadzany na obiektyw.

     

    poniżej zdjęcia SW80/400 na tle Messiera 130/1000 i ... kartki A4 w ramach pokazywania zdjęc mobilnych sprzętów ;)

     

    post-14971-1226231402_thumb.jpgpost-14971-1226231413_thumb.jpg

  4. Kolejne moje propozycje

     

    Meade ETX-80AT TC Refraktor 80/400 + AutoStar - 1174.95zł przeznaczenie głównie do DS. Wszystko zapakowane w plecak, W tej wersji statyw (w komplecie) jest mocowany na zewnątrz plecaka. Na krótkie piesze wędrówki powinno byc ok. Za resztę kwoty można kupic jeden, dwa lepsze okulary lub lornetkę.

     

    PORTA + Vixen VMC110L OTA (800+800=1600zł) przeznaczenie raczej do planet. Małe poręczne, szybciej sie chłodzi niz zamknięty mak, tube zdaje się można przymocować do statywu.

     

    Jeśli chodzi o tubę sw 80/400 to w warunkach balkonowych sensownym max powiekszeniem jest w moim przypadku 57x (po zastosowaniu okularu LV7). Powyżej tej wartości obraz jest bardzo niestabilny z powodu oddawania ciepła przez budynek. Dla przykladu w Newtonie 130/1000 maksymalne akceptowalne balkonowe powiekszenie to 143x (LV7) czyli też bez rewelacji. Jeśli chcę obserwować przez szybę wówczas musze zjechać powiększeniem do tych 16-26x - wówczas jakość obrazu jest jeszcze do zaakceptowania. Refraktor ten służy mi do DS, Słońca i przeglądania nieba bez specjalnego nastawiania sie na planety - tu sprawdza się znakomicie. Balkonowe warunki to ciężka sprawa. Na ogół zaświetlenie nieba (tak jest w moim przypadku) wyklucza DS albo ogranicza je w znacznym stopniu. Do tego jeszcze posucha z planetami, Słońce dopiero budzi sie z letargu... cięzko coś doradzić...

     

    Nie ma chyba uniwersalnego sprzętu który byłby tani jak barszcz, lekki porzęczny i nadawał się do wszystkiego z fotografią włącznie... Kilka osób zagłosuje w tym momencie za EDkiem ale czy jest to sprzęt na każdą kieszeń - temat do dyskusji...

  5. Może dobrym wyjściem jest kupno refraktorka SW 80/400 OTA, kilka okularów (np. Polsli 25 i 15mm), kątówki dielektrycznej 90' 1.25", statywu PORTA i dovetaila. Sama tuba waży około 1.5-2kg Można ja zmieścic w aluminiowej walizce (wykładając puste przestrzenie pianką). W takiej walizce zmiesci się też i kątówka , szukasz i kilka okularów. Wraz ze wzrostem funduszy porta przyda się na inne małe teleskopy np. ED80, kątówka podobnie (także do maka) a sam teleskop może pełnic nadal funkcję travelerka i teleskopu do Słońca.

     

    Koszta całej "operacji":

     

    w sumie daje to kwotę 1356 zł

    pozostaje 144zł za które możemy przez forum nabyc dwa plossle 25 i 15 mm (akurat te polecam - u mnie sie sprawdziły)

    ewentualnie potem walizkę podróżną (kosztuje cos koło 39zł) gabkę do wyłożenia walizki, folie baadera do Słońca...

     

    Z przykrościa musze stwierdzić, że statyw fotograficzny nawet w połączeniu z refraktorkiem SW 80/400 to juz jest lekka porażka. Nie wierzyłem opiniom kolegów, sam to sprawdziłem i niestety zgadzam sie z opiniami na forum. Następna sprawa to powiększenie. Przy 60x tarcza Słońca wypełnia juz niemal całe pole widzenia i dośc ciężko jest wcelować w nie refraktorkiem i potem robic korekty bez mikroruchów. Z balkonu w miarę komfortowo idzie popatrzeć przy powiększeniu 16x przy szerokim polu łatwiej wstrzelić sie w interesujący obiekt. Planuję w dalszej perspektywie zakup porty a tymczasem sklecenie czegos w rodzaju stolikowego łozyskowanego mini-dobsona do obserwacji z parapetu naprawdę z doskoku (na balkon mam MON-1 od Messiera N-130)

  6. Luki... co byś powiedział nad zestawem dwóch teleskopów ? Newtona 150/750 (stacjonarny teleskop do wszystkiego) na eq3 oraz refraktorka sw 80/400 OTA. Refraktorek podejrzewam da sie zamocować na statyw foto, do przenoszenia można zaadoptować aluminiowa walizke wysciełana gąbką... taki refraktorek do DS się nada (tak myślę) pogladowo do planet też poza tym w przeciwieństwie do lornetki będziesz mógł regulować powiększenie, umieścic na statywie (obraz będzie stabilniejszy) W ogóle to sam sie zastanawiam nad takim zestawem...

     

    pozdrawiam,

    Mariusz

  7. Patent jest naprawdę super. MOże jednal lepiej byłoby sie postarać o sztywniejszą gąbkę - można w niej powiercic otwory na okulary i inne akcesoria.

    Widziałeś może skrzynki szersze (o długości około 65-75cm) ? Tak skrzynka kupiona przez Ciebie idealnie spisze sie do małych teleskopów. Szukałem szerszych walizek ale bez rezultatu.

  8. Witam szanowne forum :)

    Od jakiegos czasu noszę sie z zakupem teleskopów jak w temacie (nie wiem w jakiej kolejności, nie wiem czy tylko jeden czy oba ale robię rozeznanie w temacie). Zastanawiam się nad sposobem ich przechowywania i przenoszenia. Dobrym pomysłem byłaby walizka aluminiowa z wyściełana gąbką - podobne rozwiązania widziałem w DO do przechowywania teleskopów EDków. Pytanie zasadnicze... jakie są wymiary tub optycznych SK1206 i SK804A ??? Chodzi mi o wymiary z odraszaczem i bez (o ile mozna go zdemontować). Znacie firmy, które za niska cene sprzedają takowe walizki ? Przypuszczam, że do tego mniejszego achromatu walizka będzie cenowo w miare do przełknięcia natomiast do tego większego prędzej juz trzebaby było cos zrobic z drewna we własnym zakresie ???

     

    pozdrawiam,

    Mariusz

  9. Gwiazdowy nie - ten zależy w dużej mierze od ogniskowej teleskopu i piksela kamery. Ale naświetlana mgławica będzie tak samo jasna w obydwu. Krótko mówiąc oba teleskopy nałapią tyle samo fotonów tyle, że ten drugi mając większą skalę odwzorowania zdoła sięgnąć głebiej rozdzielając ciemniejsze a zatem mniejsze gwiazdki (ma dłuższą ogniskową a więc i większą rozdzielczość).

     

    Czy ja dobrze zrozumiałem ? Teleskop 10cm nałapie tyle samo fotonów co 20cm ? w tym samym czasie ? Jeśli przyrównamy łapanie fotonów do łapania deszczu - mamy dwa wiaderka - jedno o średnicy 10cm a drugie 20cm to które nałapie więcej wody? Poziom w obu jest ten sam ale po zlaniu do menzurki okaże sie że więcej wody nałapało wiaderko o średnicy 20cm. Tak na "chłopski rozum" trudno sie zgodzić ze stwierdzeniem, że zasieg małego i dużego teleskopu jest taki sam jesli tylko zostanie zachowana światłosiła, bo skoro tak to po co idziemy w coraz to większe apertury ?

     

    Jakoś nie chce mi się wierzyć, że rozdzielczośc teleskopu jest uwarunkowana jedynie jego ogniskową... ale może to i prawda ??? Refraktor 70/700 ma większą rozdzielczość niż 120/600 ?

  10. Balkon nie jest znowu taki mały. Jak na razie mam Messiera N-130 a to przecież troche rury jest. Inna sprawa że wygodniej sie patrzy z przodu od strony barierki (jak to w newtonach) niz miałbym sie przytulac z tylu do sciany patrząc np. przez refraktor. Astronomia to jest istotnie nałóg sam sie o tym przekonałem... podobnie jak krótkofalarstwo ;) Warunki do obserwacji mam delikatnie mówiąc raczej średnie. Strasznie zaświecone niebo, samochodu brak (przynajmniej na razie) więc wędrówki z teleskopem odpadają. W warunkach meisjckich DS odpada i pogodziłem sie z tym - trudno. Pozostaje księzyc i planety a do tego dobry byłby mak chocby ten SW 127/1540 ota. Mógłbym go powiesic na messierowskim montażu tyle że niewwiem czy cos uzyskam poza półtora raza większą ogniskową... tak kombinuje jak juz to iśc w maka 150pro ale tu sie zaczynaja kolejne schodki. Zapewne misiałbym zmienic montaż (może do wizuala wystarczy ten mon-1 - masa maka 150 i mojego messiera 130 jest w zasadzie taka sama). Z mobilnoscia samochodową jakoś ujdzie bo można go wsadzic do walizeczki. Jak na razie zbieram pomalutku kasiorkę, powoli kompletuję okulary (zawsze sie przydadzą z tym czy innym sprzętem - kupilem uzywanego LV7).

     

    W sumie jestem typem balkonowo-niedzielnego astroamatora ;) Lubie popatrzeć na Jowisza (sezon na Saturna niestety sie skonczył) od czasu do czasu zrobic zdjęcie księzyca. Myśle wreszcie nabyc filtr słoneczny. Wszystko małymi kroczkami ale... warto wiedziec w którym kierunku się rozwijac dalej dlatego chciałem się Was zapytać jak to widzicie... Cały czas mysle o maku 127 albo tym 150 tylko boje sie czy kiedys te warstwy mi nie zejdą, czy zdaży się, że wszystko mi zaparuje od środka a ja nie będe w stanie sie tam dostać... nigdy nie miałem maka i nie wiem z czym to sie je.

  11. Witam

    Chciałbym sie Was poradzic w nastepujacej kwestii. Planuje zakup teleskopu jednak jak to zwykle bywa trapi mnie wiele wątpliwości... co kupic aby wytrzymało to nawet lat kilka lub nawet naście? Miałem w planach kupić Maka SW 127 albo 150 jednak... słyszałem że po pewnym czasie lustra trzeba ponownie napylać. W newtonach nie ma z tym problemu - wyjmuje sie lustro z tuby wysyła do napylenia i gotowe. Jak sprawa ma się z wiekowymi makami ? Tam nie tylko jest przecież zwierciadlo ale także jest to lusterko napylane na menisk ??? Z racji warunkow balkonowych bardzo by mi pasowal mak ale naprawde nie wiem co o tym sadzic...

     

    Jest tez druga opcja mianowicie SkyWatcher refraktor o srednicy 120mm i ogniskowej 600mmm. Wiadomo ze soczewka sie nie zuzyje (w przeciwienstwie do lustra) ale krotka ogniskowa moze byc klopotem gdybym chcial poogladac planety przy duzych powiekszeniach. Domyslam sie ze ciezko bedzie uchwycic ostrosc (np. przy okularze 2.5mm LV) poza tym bedzie wystepowac silna abberacja.

     

    pozdrawiam wszystkich

    Mariusz

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.