Skocz do zawartości

Receptura

Społeczność Astropolis
  • Postów

    47
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Receptura

  1. Zestaw obejmuje sama optykę. Oczywiście kupujący dostaje projekt z opisem konstruktora (ja nim nie jestem ;) )

     

    Ponieważ lustro jest 200 mm to zestaw różni się od przedstawionego przez Ciebie i składa się w sumie, aż z 4 luster.

    Tutaj zdjęcie wykonane teleskopem w systemie Mersenne'a-Schmidt'a (który również, posłużył jako wzór do obliczania optyki) : http://www.ast.cam.ac.uk/about_ioa/history/mmmt.php

     

     

     

    ps. zobaczcie na plamkę :) FIG. 84 w linku: http://www.telescope-optics.net/paul-baker_telescope.htm

    A gdzie fotki o które prosił sumas?

  2. Hana Solo niech moc będzie z panią :blink:

    Bereta historia sławnego pistoletu :Boink:

    Trawaaaaaaaaa poważne sprawy B) tylko dla ludzi o mocnych nerwach 0,5 kg za 9,90 zł :icon_eek:

    Fortepianiono facet nie wytrzymał :Beer: Czy poł butelki wystarczy ... :ha:

    Analiza mocy sprawy medyczno paranormalne niejakiego Lorda... :szczerbaty:

    Waldek ??? :ha: ciekawa rozmowa

     

    Sprawa międzynarodowa a facet udaje że nic nie wie :o ach ta biurokracja...

    Uzębienie detektywistyczne :icon_twisted:

    Balony

    Ważne sprawy biurowe

    Przykręcć śrubę synowi

    Dioptrie

    Bo nie świecą mi stopy

     

    Kawałki znanego programu.

    Polecam poszukanie Detektywa Inwektywa w sieci np. na wrzuta.pl.

  3. Ogólnie wszystkie zmiany są na plus. Tylko trochę nie podoba mi się ten zieeelony <_<

    Nie podoba mi się tylko ta zmiana profilów na typową naszą-klasę lub fotkę.pl, jeszcze brakuje reklam i bramek sms - bez urazy.

     

    A w dziale zloty i spotkania mozna byłoby w końcu zrobić subforum dla Białostoczan - ach nie moglem się powstrzymac i wypróbowałem czcionki.

    P.S. Nie działają wszystkie emotikony - to tak na razie pierwszy zauważony błąd.

  4. Dziękuję za odpowiedź. Planowałem tak zrobić ale nie bylem przekonany czy to coś da, a skoro może tak, to wypróbuję to. Co do wersji softu:

    WERSJA "OS" pilota i silników:

    HC: GEM 4.13

    MC: 5.07 5.07 ( Moje wczesniejsze pytanie co do tego montażu)

     

    Jesli ktoś ma inny pomysł lub uwagi do powyższego sposobu proszę pisać.

     

    P.S. A co z moim pomysłem ustawienia tylko na PN na odpowiednią szerokośc - czy to coś da czy za duży błąd i to samo pytanie co do pomysłu teleskopy.pl?

  5. Witam

    pytanie jakich wiele, może już było wałkowane, ale nie znalazłem nic konkretnego lub czegoś co bym od razu zrozumiał (miał wyobrażenie co do przeprowadzenia procedury, np. opis na teleskopy.pl "Jak ustawić teleskop z montażem paralaktycznym względem bieguna północnego"). A pytanie brzmi tak: jak należy ustawić prawidłowo montaż CG5 GT do prowadzenia obserwacji wizualnych tak aby prawidłowo działał system GO TO lub tak żeby samemu móc poruszać się po niebie za pomocą przycisków pilota "mikroruchów" - od razu napiszę, że nie mam jednak lunetki biegunowej.

    Czy wystarczy ustawić montaż w kierunku PN na szerokość 53* czy trzeba jakoś ustawiać na Polaris ( i tu też moje pytanie, czy po takim ustawieniu na polaris trzeba/można zrównać znaczniki INDEX)? - bez użycia GO TO, za pomocą poluzowania blokad osi DEC i RA, tak żeby można było skozystać po tym z prawidłowo ustawionego teleskopu i prawidłowo działającego GO TO.

     

    Z góry dziękuję za cierpliwość i zrozumienie jeśli się powtarzam :szczerbaty:

  6. Proszę Was po raz kolejny o pomoc w doborze filtrów 1,25 oraz Barlowa

     

    Filtr do obiektów Deep Sky do 250 zł

    Filtr do planet do 250 zł

     

    i może jakiś tani polaryzacyjny do księżyca ale dobrej jakości.

    Co polecacie?

     

    Musi to wszystko pasowac z okularami Plosl 5000 9mm,14mm ,20mm

    Proszę o pomoc

     

    Do DS: Filtr mgławicowy Baader UHC-S 1,25"(199zł)

    Polaryzacyjny: Filtr polaryzacyjny Celestron 1,25"(139zł)

    Do planet: Filtr Baader Neodynium Moon&Skyglow 1,25" (155zł)

    i ewentualnie jakiś zestaw kolorowych (jak tak bardzo chcesz), ale najlepiej przetestuj u kogoś (kolorowe), żebyś wiedział jakie Ci odpowiadają; tylko do planet, np.: Zestaw filtrów Celestron nr 1 (169zł)

    Przejżyj ofertę DO

  7. To co znalazłem w sieci na ten temat:

     

    NEQ6 PRO SynScan Deluxe Super Heavy-Duty skomputeryzowany GO-TO równikowy montaż (wymaga 12 volt DC Power Supply)

    (http://www.telescopeplanet.co.uk/ViewProdDetails.asp?prod_code=PON08F000001)

     

     

    NEQ6 PRO

     

    Price:$ 1749.99CDN

    The computerized Sky-Watcher PRO mounts are designed with the novice user in mind. With the user-friendly pushbutton SynScan Hand Control, locating and viewing the treasures of the night sky becomes as easy as a walk in the park. The SynScan Hand Control allows you to point the telescope at a specific object or even tour the skies at the touch of a button. The user-friendly menu system allows automatic slewing to over 13,400 objects. Even an inexperienced astronomer can master its variety of features in a few observing sessions. The SynScan Hand Control also has the ability to connect to a computer via a serial cable. Once the connection has been established between the computer and SynScan Hand Control, many commercially available planetarium softwares can be used to control the HEQ5 and EQ6 PRO Mounts, The HEQ5 and EQ6 PRO mounts also comes with features that advanced astronomers can appreciate: Positioning Accuracy up to 1 arc minute. Accuracy enhanced by software collimation error (mount mechanical error) compensation. Stepper motors with 1.8? step angle and 64 micro steps driven. Slewing speed up to 3.4?/sec (800X). Auto Guider Interface for astro-photography. Guiding speed selectable from 0.25X, 0.50X, 0.75X, or 1X. Object database containing complete M, NGC, and IC catalogues. Minimal vibration for steady long-exposure photography. Periodic Error Correction. PC compatibility. HEQ5 PRO Mount Type: German Equatorial Mount Telescope Mounting Method: Tube Rings Telescope Control: SynScan Hand Control *Tripod: 1.75" Diameter Stainless Steel Pipe Tripod Hight: 97-121cm Tripod Weight: 5.6kgs Counterweight Shaft Diameter: 1.8cm Counterweight Shaft Length: 21.5cm Counterweight Shaft Material: Stainless Steel Counterweight: 2 X 5.1kgs Mount Weight (without counterweight): 10Kgs Mount Height: 35cm Total weight: 15kgs (counterweights not included) Motor Type: Microstep driven 1.8 degree stepper motors Motor Resolution: 0.144 arc sec (or 9.024,000 steps/rev.) Power Supply: 11 to 15 V DC 2Amp (Tip positive) Gear Ratio: 705 Recommended maximum loading rate: approx. 30lbs Accessory Tray *8" Dovetail Bar SynScan Hand Control Tools included

    (http://www.astromechanics.com/?p=productsMore&iProduct=65&sName=EQ6-PRO)

     

    EDIT 1: http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...5/o/all/fpart/1 - na forum wałkują ten temat, wygląda na to że NEQ6 jest o stopień wyżej niż EQ6.

     

    EDIT 2: dla porównania:

    http://www.skywatchertelescope.net/swtinc/...&class2=308

    https://www.all-startelescope.com/sales/pro...7b152aa034bec00

  8. Stary chemik nie umiera. On tylko przestaje reagować.

     

    Definicja chemika:

    Chemik jest to osoba rozwijająca ogólną teorię z wzorów wyprowadzonych z niewielką dokładnością, z wątpliwych założeń opartych na podejrzanych tabelach wyników uzyskanych na podstawie niejednoznacznych eksperymentów przeprowadzonych za pomocą niedokładnej aparatury przez osoby o wątpliwej sprawności i mentalności.

    "(Definicje chemika cytujemy za "Kurierem Chemicznym" 5/94, który cytował za czasopismem "Chemistry in Action" (nr 38, jesień 92), które cytuje za książką W. Brosłowa "Science in Materials" (wyd. w roku 1979), gdzie też była cytatem... :-))"

     

    - W jaki sposób można otrzymać barbituran sodu ?

    - Roztworzyć lalkę Barbie w zasadzie sodowej

     

    - Co to jest związek chemiczny?

    - Związek chemiczny to małżeństwo dwojga chemików.

     

    Jaki jest skład chemiczny małżeństwa?

    Mało zasad, dużo kwasów ;-)

     

    Nauczyciel do ucznia:

    - Jasiu co przedstawia ten wzór?

    - mam to na końcu języka...

    - to wypluj szybko, bo to kwas solny!

     

    Chiński układ okresowy (może by u nas taki wprowadzić :szczerbaty: ):

    post-17110-1246109160_thumb.png

     

    Co piją bakterie z rodzaju Pseudomonas:

    post-17110-1246109202_thumb.png

     

    Szczyt desperacji w chemii:

    post-17110-1246109276_thumb.png

  9. Ja mam do polecenia jeszcze inną propozycję - ale to już kwestia gustu - bo nie do zaczepienia na głowie/czole a do zaczepienia na smyczy, przy pasku, do ubrania.

     

    Chodzi mi tu o wojskową latarkę kątową jakiej używa/używała US Army. Na allegro można kupić tanie plastykowe wersje (mam taką i nie narzekam) http://www.allegro.pl/search.php?string=la...1&country=1.

     

    Ja mam model TL-122 (Fosco Industries INC. US Toledo, OHIO) który postaram się opisać.

    Prosta konstrukcja, wytrzymały plastyk, łatwy dostęp do żarówki i baterii, łatwy montaż filtrów (w zestawie) i miejsce na schowanie ich w latarce.

    Latarka posiada mocne, metalowe mocowanie do przyczepienia do paska lub ubrania oraz "hak" do zaczepienia na smyczy lub innym wystającym elemencie.

    Świeci żarówką KRYPTON 2.4 V 0.75 A zamocowaną na oddzielnym uchwycie(wkręcanym w obudowę) na sprężynce (nie wypada z uchwytu żaróweczka).

    Latarka zasilana dwiema bateriami LR20-AM1-1.5V. Latarka w miejscu baterii i żarówki jest uszczelniana dwoma uszczelkami. Możliwość nadawania przerywanych sygnałów (np. alfabet Morse'a) za pomocą dodatkowego przycisku.

    W zestawie jest zapasowa żarówka (schowana w latarce pod pokrywą baterii), zestaw 4 filtrów (czerwony, niebieski, żółty, zielony).

    Natężenie światła: bardzo dobre i wystarczające, nie wali po oczach i nie daje za mało światła, dobra pomoc także w trasie w samochodzie i na biwaku i oczywiście przy obserwacjach.

    Nigdy mnie nie zawiodła i mogę ją szczerze polecić jako wytrzymałą i ergonomiczną. - Ale tak jak pisałem wszystko zależy od gustu, co komu pasuje.

    Koszt nowej to 10 - 30 zł.

    post-17110-1246096585_thumb.jpg

    post-17110-1246096599_thumb.jpg

    post-17110-1246096607_thumb.jpg

    post-17110-1246096615_thumb.jpg

    post-17110-1246096624_thumb.jpg

    post-17110-1246096631_thumb.jpg

    post-17110-1246096639_thumb.jpg

    post-17110-1246096645_thumb.jpg

     

    P.S. Przepraszam, jeżeli powinienem założyć oddzielny temat, ale skoro już tu wszyscy zaczęli pisać o oświetleniu... To ja też.

  10. Nasze zwierzęta, Czyli przedstawiamy naszych nieludzkich przyjaciół

     

    Chyba dla niektórych temat trochę zboczył z toru, proponowałbym zacząć oddzielny temat. W tym temacie mamy się podzielić historiami o naszych zwierzakach i przedstawić je oczywiście nie chodzi mi o powyższy post a ostatnią kłótnię.

     

    Wszystkim gratuluję przesympatycznych zwierzaków, szczególnie spodobaly mi się kociaki Xena i Rysia :szczerbaty:

     

    Sam mam psa (a właściwie suczka i mam na to papiery :D ) rasy Cane Corso, nazywa się Puma, a każdy pieszczotliwie na nią wola Pumcia. Istotnie jest duża i czarna jak Puma, ma biały krawat ciągnący się od podgardla na klatkę piersiową. Ma ogromne łapy (większe od meskiej dłoni) z błonami międzypalczastymi, jak mocno stanie na łapach tak że je rozłoży to sobie żartuję że ma łapy jak kaczka :lol: Niestety od roku na lewym oczku ma zaćmę. Pomimo wieku jest straszną urwiską :D I żeby nie było (do przeciwników zakupu rasowych zwierzaków) nie była kupiona jako rasowa (pomimo że z chodowli) bo urodzila się jako któraś z miotu i się nie zakwalifikowała do rodowodu - ale co to kogo obchodzi dla mnie jest najwspanialszym przyjacielem (bez obrazy dla innych).

    post-17110-1246092991_thumb.jpg

    post-17110-1246093000_thumb.jpg

    post-17110-1246093007_thumb.jpg

  11. Dzisiaj jakoś od rana krążyła mi w głowie piosenka Golden Life'u pod skromnym tytułem "Oprócz błękitnego nieba". I tak sobie pomyślałem, że w znaczącym stopniu to piosenka o nas (no może bez tych wysokich gór- ale zależy od punktu widzenia, czy na niej obserwacje prowadzimy czy za nią; i wiatru B) )

     

    Piosenka:

     

    Tekst:

    Kiedy jestem sam

    Przyjaciele są daleko, daleko, ode mnie, ode mnie

    Gdy mam wreszcie czas dla siebie

     

    Kiedy sobie przypominam

    Dawne dobre czasy

    Czuję się jakoś dziwnie, dzisiaj noc jest

    czarniejsza

     

    Oprócz błękitnego nieba

    Nic nam dzisiaj nie potrzeba

     

    Gdzie są wszystkie dziewczęta

    Które kiedyś tak bardzo, tak bardzo kochałem,

    kochałem

    Kto z przyjaciół pamięta, ile razy dla nich

    przegrałem

     

    W gardle zaschło mi

    I butelka zupełnie, zupełnie już pusta, już pusta

    Nikt do drzwi już dzisiaj nie zapuka

     

    Oprócz błękitnego nieba ...

     

    Oprócz drogi szerokiej, oprócz góry wysokiej

    Oprócz kawałka chleba, oprócz błękitu nieba

    Oprócz słońca złotego, oprócz wiatru mocnego

    Oprócz błękitnego nieba ...

  12. Nie wiem czy mi wolno (też jestem stosunkowo nowy) ale witam na forum! Brzydal co? Cóż za urocza nazwa dla własneg sprzętu. Hm... Pozwolę sobie zapytać o montaż CG5. Sam zamiaruję wkrótce kupić teleskop właśnie na tym sprzęcie i jeżeli to nie problem to czy mógłbym prosić o streszczenie jego wad i zalet z punktu widzenia dumnego posiadacza?

     

    Zalety:

    Stabilny, grube 2" rozsuwane nogi (chyba stalowe - najwyżej ktoś mnie poprawi), nie mam problemów z wibracjami; Co do modelu CG5 GT: metalowe ślimaki i zębatki w silniczkach, dobre prowadzenie, ciekawe obiekty i funkcje (m.in. TOUR - wycieczka po niebie) w pamięci, pilot podświetlany na czerwono, możliwość zmiany softu (brak kabla w zestawie), solidna półka na akcesoria.

     

    Wady:

    Ciężki (ale coś za coś); Co do modelu CG5 GT: plastykowe obudowy silniczków, kiepskie połączenia elektroniki z silniczkiem (sam się o tym przekonałem), nie dodają do zestawu zasilacza sieciowego (a jedynie do zapalniczki samochodowej) i kabla do połączenia z kompem, czasami brak lunetki biegunowej (u mnie była), blokady osi ocierają o obudowy silniczków.

  13. Wtyk RJ11 dołacza sie do dolnego gniazdka w pilocie. Jest jednak pewien knyf -typowy RJ11 jest za szeroki. Sprawę rozwiązałem nieco opiłowując brzegi wtyczki.

     

    Ten RJ11 to może być końcówka jak w kablach do internetu (nie te szerokie, tylko wąskie (ADSL) jak telefoniczne tylko właśnie tak jak piszesz szersze), bo mam dużo takich na kabelkach i są tylko 4 stykowe. Nie chcę kupować samej końcówki i do tego zaciskarki (bo nie mam)?

     

    Link do tego co mam na kablu: http://www.wifi-ekspert.pl/index.php?p715,...lacanymi-pinami

     

    Czy to dobry schemat:

    post-17110-1245828189_thumb.jpg

     

    Rozebrałem obudowę i sprawdziłem polączenie silniczka z płytką drukowaną. Faktycznie było trochę poluzowane, ale moim zdaniem nie powinno to przeszkadzać. Na 90% w tym tkwił problem, ale zobaczymy co pokaże czas. Swoją drogą projektant tego montażu musiał być albo masochistą albo sadystą: strasznie utrudniony dostęp do śrub, strasznie trudno spasować kawałki obudowy przy składaniu, i łatwo rozlącza się owo połączenie silniczka z elektroniką (przy składaniu z 5 razy musialem poprawiać i zaczynać od nowa. Może dobrym wyjściem z tej sytuacji byłoby sklejenie taśmą izolacyjną tego połaczenia, bo nie będę przecież codziennie sprawdzał czy wszystko gra :huh:

  14. Problem wygląda dość poważnie i nie dotyczy chyba jednak zasilania. Komunikat no response wskazuje na brak komunikacji pomiędzy modułami montażu - byc może istnieje jakiś problem z enkoderem silnika osi dec. Może być tak, że elektronika nie dostaje informacji zwrotnej z silnika o aktualnym położeniu i dlatego kręci w nieskończoność. Zmienność wystepowania tych objawów wskazywałaby na jakiś problem z połączeniem - może warto otworzyć obudowę DEC i sprawdzić połączenia - wtyczki są kiepskiej jakości i lubia sie luzować.

    Czy takie postępowanie nie unieważni gwarancji?

     

    Z doświadczenia własnego polecam sprawdzić zasilanie!!! Ten mont jest paliwożerny, a pierwsze objawy głodu prądowego dotyczą właśnie kłopotów ze sterowaniem.

    Ja miałem taki problem

     

    Jeżeli zasilasz z zapalniczki samochodowej, spróbuj uruchomić montaż na uruchomionym silniku. Jeśli z zasilacza sieciowego - spróbuj z aku samochodowego.

    Próbowałeś resetować ustawienia do fabrycznych?

    Czasem problem dotyczy obluzowanych styków do płytki z elektroniką montażu - trzeba rozkręcić obudowy i wszystko sprawdzić i docisnąć.

    Przywracałem ustawienia fabryczne i dalej to samo. Jutro spróbuję rozkręcić obudowę i sprawdzić.

    PS. Napisałem maila do DO, zobaczymy co odpiszą.

  15. Kupię przewód połączeniowy przeznaczony do sterowania montażem za pomocą laptopa i odpowiedniego oprogramowania w skomputeryzowanych teleskopach Celestrona oraz zmiany softu pilota i silników w montażach z GOTO. Z jednej strony podłączamy go do komputera PC (port RS-232 czyli COM) zaś z drugiej do portu AUX. Długość przewodu ok. 2 m.

     

    Pilne

     

    Proszę pisać na PW.

  16. Też mam problem z tym montażem, tylko inny. Wogóle nie mogę rozpocząć obserwacji bo gdy zacznę procedurę aligningu (nie ważne czy tylko na jedną gwiazę czy dwie) zawsze powtarza się ten sam problem - gdy proszony jestem o wycentrowanie gwiazdy w szukaczu i chcę ją wycentrować i wciskam strzałkę "do góry" montaż zaczyna wariować i obraca się w kółko w osi DEC i nie mozna tego przerwać inaczej niż przez odcięcie zasilania - najmocniej to się powtarza na gwieździe Arcturus, która jest najbardziej pomocna przy aligningu :unsure:

     

    Może ktoś umie mi pomóc - założyłem odzielny temat.

     

    PS powtarza się to dla każdej gwiazdy, a dla niektórych w tym dla Arcturus już samo jej wyszukanie zaczyna się od takich anomalii.

  17. Czytałem poniższy temat o prawdopodobnym błędzie w oprogramowaniu, ale u mnie to się inaczej objawiło bo wogóle nie mogłem skorzystać ze swojego nowego sprzętu-więc postanowiłem napisać, jako że mój problem deczko się chyba różni. Póki nie było pogody ćwiczyłem na sucho w domu obsłuę montażu-wtedy wszystko działało. Wczoraj gdy była pogoda i nadażyła się okazja postanowiłem prawdzić swój nowy sprzęt. Wczoraj gdy próbowałem ustawić alignment i wybrałem gwiazdę po chwili normalnego zachowywania się montażu zaczął się on obracać w kółko w osi deklinacji i na pilocie wyświetlił się napis no response 17 - wszystkie kabelki byłyprawidłowo podłączone. Dziś próbowałem odtworzyć tamto zdarzenie i wszystko działało poprawnie.

     

    WERSJA "OS" pilota i silników:

    HC: GEM 4.13

    MC: 5.07 5.07

     

    nie mam kabla do połączenia teleskopu z kompem.

     

    ZASILANIE: kabel do zapalniczki sam. z zestawu + prostownik z termikem - U, 12V 6A do sieć 230V

    Telep: C8 SGT XLT

     

    Podczas ćwiczeń domowych tak samo był zasilany.

    Właśnie zauważyłem, że owo dziwne zachowanie zaczyna się p tym jak nacisnę strzałkę krunkową "do góry" po tym jak pilot poprosi o skalibrowanie gwiazdki 1 w szukaczu.

     

    Proszę o pomoc.

  18. Od jakiegoś czasu przeglądałem to forum, potem nadszedł czas (23 kwiecień 09) aby się zarejestrować i stać się oficjalnym członkiem AF. Teraz powinienem się w końcu przywitać i coś powiedzieć o sobie.

    Astronomią (obserwacjami nieba) zainteresowałem się chyba jak każdy z nas za młodu gdy tylko zobaczyłem te małe "błyszczące" na niebie punkciki. Potem poszedłszy do szkoły dowiedziałem się o gwiazdach, planetach i Koperniku. Wszystko to było ciekawe i sam postanowiłem się za to zabrać. Gdy miałem nie z pełna 11 lat namówiłem rodziców na kupno swojego pierwszego teleskopu - Optisan 900114II- teraz wiem że nie najlepszy sprzęt, ale wtedy gdy nie miałem komputera a jedyny sklep oferował coś takiego, to wtedy było dla mnie COŚ... Po paru latach zerwałem z nałogiem :unsure: z braku czasu i teraz, gdy trochę wydoroślałem i poczułem pragnienie podglądania "życia" we wszechświecie postanowiłem powrócić do tego jakże pięknego i ciekawego hobby i z tej okazji niedawno miałem małe, porządne zakupy, a w miarę czasu jak będę prowadził obserwacje szykują się kolejne, ale o tym później w postach na forum... Zdecydowałem się na zakup bo przez mojego Optisana mogłem dojrzeć jedynie Księżyc. Na razie nie miałem jak wypróbować nowego sprzętu bo nie ma pogody, albo leje albo są chmury, ale jak będzie okazja od razu podzielę się opinią . Jeszcze raz chciałem podziękować forumowiczom za pomoc przy zakupach.

    Nazywam się Łukasz, w maju skończyłem 18 lat, urodziłem się i mieszkam w Białymstoku, za rok matura <_<, w liceum w którym się uczę jest koło astronomiczne (właściwie powstało w tym roku) - prowadzi je dr z Uniwersytetu w B-stoku -oczywiście na nie uczęszczam, na razie były wykłady (bo nie było pogody) ale są planowane wypady za miasto na obserwacje.

    Jak niektórzy zdążyli się zorientować jestem dość porywczą osobą - każdy ma jakieś wady :rolleyes:-, ale za to zorganizowaną i sumienną.

    Lubię pytać doświadczonych, bo kto pyta nie błądzi (albo przynajmniej mniej błądzi) i lubię mieć pewność, ale odrobina niepewności też dobrze robi :D

     

    Myślę, że tyle tytułem wstępu o mojej skromnej osobie starczy.

    Jeszcze raz witam wszystkich forumowiczów i życzę samych sukcesów w obserwacjach i pogodnego nieba!

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.