Skocz do zawartości

robert_sz

Społeczność Astropolis
  • Postów

    252
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez robert_sz

  1. Update: wczoraj pojechałem na lepszą miejscówkę, według mapy light pollution 21.69 mag/arc sec (okolice Łukowa). Tym razem udało mi się dostrzec NGC 5053 przez lornetkę 16x70. Kulka jest naprawdę dużym wyzwaniem, przede wszystkim należy wiedzieć gdzie jej dokladnie szukać bo sama sie nie napatoczy w polu widzenia tak jak to bywa z jaśniejszymi obiektami. Najpierw zlokalizowałem gwiazdę TYC 1454-0692-1 (9.7 mag), następnie wyskoczyła mi na prawo od niej słabsza gwiazdka TYC 1454-0802-1 (11.34 mag). NGC 5053 znajduje się pomiędzy nimi, bliżej tej jasnej. Trzeba się skupić na obserwacji, szukać najbardziej czułego punktu na oku. Po dłuższym wypatrywaniu wyskoczyło mi delikatne ulotne plackowate pojaśnienie. Powiem tak - galaktyki 10.8 mag nie sprawiały mi większych problemów tej nocy, a ta kulka.... ehhh. Ale zaliczona ;) Spróbuję jeszcze kiedyś z 10x70 jeśli się trafi bardzo czyste kontrastowe niebo. Odrobina mgły czy innego syfu w powietrzu raczej uniemożliwi obserwacje.

    • Lubię 1
  2. Wczoraj (03.04) było piękne okno pogodowe w okolicach Kampinoskiego Parku Narodowego. Obserwacje prowadziłem w godzinach 20:40-21:30. Kometa najlepiej widoczna około 20:50 czyli na jeszcze nie do końca ciemnym zachodnim horyzoncie. Była nisko nad horyzontem, gwiazda Hamal pomogła z orientacją na niebie. Gołym okiem była w najlepszym razie na granicy widoczności zerkaniem i to tak bardziej można było się domyśleć niż ją widzieć. W ruch poszły lornetki 10x70 orz 16x70. W obu dobrze widoczna koma komety jako dość duża kulka o nieostrym kształcie. w krótkim okresie najlepszej widoczności wyskakiwał bardzo delikatny krótki warkocz na około pół stopnia długości (średnica tarczy Księżyca).

     

    Kometa zaliczona, aczkolwiek daleko jej do najładniejszych w XXI wieku :D

    • Lubię 5
  3. 18 godzin temu, lukost napisał(a):

    Się mi bardzo podoba to zdjęcie.

    Drugie zresztą też. Aż sobie zaraz skieruję lornetkę w stronę 253. Miałem przyjemność oglądać ją w zenicie w niutku 300 mm. Zacny widok, spoko znosi duże powiększenia i sporo nieregularności w jej strukturze można wyzerkać.

    W 16x70 rówbież był zacny widok! Galaktyka mega jasna i z tego co pamiętam nieregularności też się rzucały w oczy. 

    • Lubię 1
  4. Lornetka Swift 7x35 Panoramic mkII 11°


    Sprzedam lornetkę Swift Panoramic mkII 7x35 11 stopni pola widzenia. Jedna z najlepszych lornetek szerokokątnych jakie zostały kiedykolwiek wyprodukowane. Stan bardzo dobry, obraz żyleta, soczewki nie porysowane. Bursztynowe powłoki dają idealnie odwzorowanie bieli. Regulowane obrotowe muszle oczne. Lornetka czysta w środku, wyczernione pryzmaty, krawędzie soczewek oraz wewnętrzne baflowanie. Wymienione smary, kolimacja w punkt. Po prostu zrobiona dla siebie na maxa. Z pewnością będziesz zadowolony. W komplecie wysokiej jakości skórzany futerał z paskiem, skórzany pasek do lornetki, komplet dekielków na szkła (jedna zatyczka prawdopodobnie nie jest oryginalna) i ściereczka Swift. Cena 600zł
    Odbiór osobisty Łódź lub wysyłka kurierem. Koszty kuriera wezmę na siebie.


    • Oferent
      robert_sz
    • Date
      17.01.2018
    • Cena
      600,00 zł
    • Kategoria

     

  5. [NOWA CENA] Sprzedam lornetkę Lunt 16x70 MS


    Sprzedam lornetkę jak w tytule, z kompletem wyposażenia. 16x70 z polem 4.1° (AFOV 66°) i dużym odstępem źrenicy ER 20mm. Dokładne parametry lornetki można znaleźć tutaj: https://www.astrozakupy.pl/lornetka-lunt-engineering-16x70-fmc-seria-ms/1810/ Stan bardzo dobry, brak rys czy wszelkich ubytków, zarówno na obudowie jak i optyce. Kolimacja bez zarzutu, podobnie jak cała mechanika. Źrenice wyjściowe okrąglutkie bez żadnych ścięć. Lornetka daje fantastyczne obrazy zarówno na dniu jak i w nocy na gwiazdach. Gwiazdki szpilki bez astygmatyzmu. Świetna rozdzielczość, przy dobrym seeingu rozbija trapez w M42 na 4 składniki, Saturn pokazuje wyraźnie widoczny pierścień z czarną przerwą po bokach, bez rozmazywania się planety. Jeśli chcesz lornetkę klasy Fujinona za 2 tysiące zamiast 3 tysięcy, dodatkowo z mniejszą aberracją chromatyczna i wygodniejszą przy oku, to jest to sprzęt dla ciebie.
    Lornetka ma mały minus, wartości na podziałce rozstawu oczu nie zgadzają się z rzeczywistością, np. na podziałce jest 60mm a w rzeczywistości jest 62mm. Taki psikus :)

    UWAGA, do lornetki dorzucam specjalne, dopasowane do lornetki rogowe muszle oczne, nie do kupienia normalnie w sklepie. Pasują do tej lornetki idealnie, świetnie odcinają wszelkie boczne światła, znacznie poprawiają komfort obserwacji.
    Linki do recenzji lornetki niezależnych ode mnie, żeby nie było że wychwalam na sprzedaż:
    https://www.cloudynights.com/topic/499282-review-of-lunt-16x70smrbill/
    http://www.binocularsky.com/reviews/Lunt_16x70.pdf
    https://www.cloudynights.com/topic/509564-an-evening-with-two-16x70-binoculars/
    http://evaconline.org/nl/oct-2015.pdf
    https://stargazerslounge.com/topic/257955-70mm-shootout-part-1-daylight/


    Cena jaką proponuję to 1999zł, ale oczywiście możemy o tej kwestii rozsądnie pogadać. Wysyłka po przelewie 17zł lub odbiór osobisty Łódź. Wszelkie pytania zapraszam na PW.

    Linki do fotek:
    https://ibb.co/iOnW4w
    https://ibb.co/nF3hBb
    https://ibb.co/nuDhBb
    https://ibb.co/gn0Jjw
    https://ibb.co/kx0Jjw
    https://ibb.co/fQhLxG
    https://ibb.co/nubfxG
    https://ibb.co/nDyhBb
    https://ibb.co/nJaUrb


    • Oferent
      robert_sz
    • Date
      30.01.2018
    • Cena
      1.999,00 zł
    • Kategoria

     

  6. Sprzedam lornetkę Pentax 8x40 Wide Field 10°


    Lornetka 8x40 o ogromnym polu własnym okularów 80° AFOV. Patrzy się jak przez otwarte okno :) Model o najwyższym numerze no. 616 z normalnymi powłokami na okularach, a nie złotymi "golden eye", które często można spotkać na ebay i przed którymi przestrzegam. 
    Cenię tego Pentaxa za łatwość obserwacji, po prostu przykładasz do oczu i już, żadnych problemów z patrzeniem i ogarnięciem duuużego pola. Ostrość w centrum i kontrast świetne, brzegi pola oczywiście nie zachwycają bo pojawia się nieostrość ale przy takim ogromnym polu to normalne. Mechanika bez zarzutu, kolimacja w punkt. Pryzmaty bk7 ale nie ma co się bać, podczas obserwacji nie byłem w stanie zauważyć pociemnienia na brzegu (serio!). Odwijane gumowe muszle oczne. Zakres rozstawu oczu 58.8mm do 72mm.

    Proponuję 570zł do negocjacji, zapraszam na PW z propozycjami, nie gryzę :) Wysyłka 14zł lub odbiór osobisty Łódź.
    Linki do fotek:
    https://ibb.co/ezQ5em
    https://ibb.co/mydfC6
    https://ibb.co/gWe95R
    https://ibb.co/h4uWKm
    https://ibb.co/e5yQem
    https://ibb.co/ej8Qem
    https://ibb.co/kdckem
    https://ibb.co/mpSwkR
    https://ibb.co/cytQem


    • Oferent
      robert_sz
    • Date
      30.12.2017
    • Cena
      570,00 zł
    • Kategoria

     

  7. [Aktualizaja 17.01 ]Sprzedam lornetkę Kowa Prominar 8x30 porro 8.8°


    Niezwykle rzadki model. Przekopałem internety i widziałem tylko 3 sztuki na googlach, w tym jeden wystawiony niedawno na ebay. Klasyczne małe porro renomowanego producenta w bardzo dobrym stanie. Lornetka czysta, bez rys, pleśni czy innych niemiłych niespodzianek. Kolimacja w punkt, mechanika bez zarzutu. W zestawie lornetka, skórzany pasek i ładny skórzany futerał. Powłoki to chyba coś więcej niż zwykłe jednowarstwowe, w każdym bądź razie bardzo zaawansowane jak na swój okres produkcji. Zatyczek na obiektywy nie ma i chyba nigdy nie było w zestawie. Cena 670zł (do negocjacji, jestem otwarty na propozycje). Wysyłka 14zł lub odbiór osobisty Łódź.
    Linki do fotek:
    https://ibb.co/fL4yzm
    https://ibb.co/byUWKm
    https://ibb.co/eCAtX6
    https://ibb.co/b8qhQR
    https://ibb.co/eWmdzm
    https://ibb.co/bS77s6
    https://ibb.co/byZ95R
    https://ibb.co/j6J2QR
    https://ibb.co/gYk5em
    https://ibb.co/cwkhQR


    • Oferent
      robert_sz
    • Date
      30.12.2017
    • Cena
      670,00 zł
    • Kategoria

     

  8. [NOWA CENA] Sprzedam japońską lornetkę Tasco 8x30 #320 Traveler 8.75°


    Lornetka made in Japan, wybity na obudowie numer J-B250 czyi Fujimori Optical Co., Ltd., Tokyo.
    Stan jak nowy, w komplecie wszystko co fabryka dała, wszelakie papierki, pudełka, paski, filtry, muszle oczne itp (patrz zdjęcie). Wymienione smary bo stare mocno stężały i zrobiona kolimacja bo lornetka mimo że nowa to przyjechała rozkolimowana. Bardzo dobry ostry i szeroki obraz, zaskakująco jasna, dobrej jakości powłoki. Polecam, ładny japoński klasyk. Cena 220zł. Wysyłka 14zł lub odbiór osobisty Łódź
    Linki do fotek:
    https://ibb.co/jFR8X6
    https://ibb.co/eTPvC6
    https://ibb.co/gYhFC6
    https://ibb.co/e9B8X6
    https://ibb.co/iabJRm


    • Oferent
      robert_sz
    • Date
      30.01.2018
    • Cena
      220,00 zł
    • Kategoria

     

  9. 19 minut temu, kjacek napisał:

    Od wielu lat w pobliżu domku jest wbita w ziemię pojedyńcza lampka solarna, taka ledwo 'dychająca', nie widać jej prawie. A po dwóch, trzech godzinach ta lampka 'wali po gałach'. A nie wierzę w to, że jej sprawność rośnie w miarę spadku temperatury. 

    Myślę, że wtedy dopiero moja źrenica jest otwarta na maxa. Ale ja mam już swoje lata. 

    Nie, źrenica otwiera się na maxa bardzo szybko po tym jak zrobi się ciemno. To że po 2 godzinach lampka 'wali po gałach' to efekt przemian chemicznych w oczach o których wspominał przed chwilą Piotrek Guzik. W oczach zachodzą pewne reakcje na skutek światła (rozpad rodopsyny czy coś takiego), które nie pozwalają nam za dużo widzieć gdy nagle zapadnie ciemność. Po zapadnięci ciemności organizm (i tego nie jestem pewien) albo usuwa "chemię" z oka która nazbierała się podczas jasnego oświetlenia, albo nic nie usuwa tylko tworzy na nowo rodopsynę. W każdym bądź razie trwa to do 2 godzin. Im człowiek starszy tym dłużej oko pracuje nad powrotem do pełnego nocnego widzenia, czyli inaczej mówiąc przystosowuje się do ciemności.

    • Lubię 3
  10. 13 godzin temu, kjacek napisał:

    Jeszcze jedno. Twoja lornetka ma źrenicę wyjściową=50mm:7=7,1mm. To trochę dużo. Taka lornetka 'potrzebuje' ciemnego nieba. Oko przeciętnego człowieka otwiera się po długiej adaptacji do ciemności tylko na ok 5mm. Tylko niektórzy mają więcej szczęścia i ich oczy otwierają się nieco mocniej. 

    Dlatego dobrze jest wybrać lornetkę o mniejszej ŹW (4 - 5 mm). 

     

    Na szczęście to tylko mit. Oko przeciętnego człowieka otwiera się w ciemności na ok. 7mm. 5mm to jak się jest 60-cio latkiem :)

    Owszem w dzisiejszych czasach dobrze jest wybrać lornetkę o mniejszej ŹW (4-5mm) ale głównie dlatego że zaświetlenie nieba w wielu rejonach znacznie wzrosło więc i ilość miejsc gdzie można używać lornetek 7mm znacznie zmalało. 

    Monika Kobędza, mówisz że będziesz prowadziła obserwacje na wsi. Ale to jest wieś gdzieś niedaleko miasta czy "wieś na wsi" :) Jeśli widzisz Drogę Mleczną na niebie to spokojnie możesz używać swojej 7x50 o ile to nie jest jakieś badziewie, więc przy okazji powiedz nam co jest napisane na tej lornetce.

  11. 1 godzinę temu, Bellatrix napisał:

    Świetnie, że mówisz. A jesteś w stanie ocenić, które to gwiazdy? Podejrzewam, że gamma Com (lekko pomarańczowawa), bo jest najjaśniejsza. Czy 12, 14, 16 Com także? Jak widzisz ich zabarwienie obserwując gołym okiem?

    Nie pamiętam które ale pewnie ok. 10 sztuk jest widocznych. A zabarwienie tak słabych gwiazd obserwując gołym okiem to dla mnie coś nowego, jak dla mnie wszystkie słabe gwiazdy są takie same jak się patrzy gołym okiem, a to zapewne dlatego że są niewystarczająco jasne żeby pobudzić czopki podczas nocnej obserwacji (widzenie skotopowe się kłania). Poza tym jestem facetem więc rozróżniam tylko podstawowe kolory, a łososiowo-śmietankowo-karmelowo-kremowe i inne odmiany pozostawiam do oceny kobiecie :icon_wink:

  12. Dnia 21.07.2017 o 02:21, Bellatrix napisał:

    Obserwacje prowadzone gołym okiem pozwolą na dostrzeżenie Mel 111 (w postaci mgiełki), ale komponenty składowe pozostaną niewidoczne

    Z tym się nie zgodzę. Z tej mgiełki można gołym okiem spokojnie wyodrębnić troszkę gwiazd.

    Moja ulubiona gromada w lornetkach 7x35 z polami 11-12.5 stopnia :)

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.