Adam_guest
-
Postów
4 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Profile
Forum
Blogi
Wydarzenia
Galeria
Pliki
Sklep
Articles
Market
Community Map
Odpowiedzi opublikowane przez Adam_guest
-
-
-
Mam prośbę.
Czy dysponuje ktoś plikiem ze szczytami w alpach i dolomitach? Najlepiej w formacie kashmira, ale za inne też będę wdzięczny.
Proszę oto spakowane pliki: GPS i NDB z Dolomitów. Około 1500 szczytów ale czy trafiają i jak to nie wiem, w tej chwili nie mam żadnego skanu Dolomitów aby sprawdzić. Powinno być na 99% OK. Wysokość wszystkich szczytów jest ustawiona na 0m - (nie miałem plików hgt z tego rejonu). Wystarczy pod Kashmirem hurtowo przypisać wysokość z danych mapy do waypointów (nazw).
Rozszerzenie zmienić na 7z przed dekompresją.
Pozdrawiam
-
Tak, jeśli mapy są podobne zasięgiem i pokrywają się po części to wodzenie po jednej mapie pokazuje odnośnik (krzyżyk) na drugiej. Porównanie pokazuje przesunięcie map między sobą, bo szczyty nie wypadają tak samo, a więc która jest właściwa?
Już jako użytkownik forum wrzucę trzy grosze. Wydaje mi się, że położenie szczytu z uwagi na niską rozdzieloczość danych ( około 60 - 90m) może być losowe a właściwie to zależeć przede wszystkim od rodzaju interpolacji stosowanej przy wygładzaniu surowych danych SRTM.
Zaciekawiło mnie to przesunięcie z innego powodu, na stronie FAQ piszą, że w wersji 4 dokonano przesunięcia o pół piksela czyli 45 metrów, cytując z tej strony Version 4 differs from Version 3 with a ½ grid pixel shift which definitively solves this confusion. W GlobalMapperze można sprawdzić zakres współrzędnych pliku ASC i HGT i rzeczywiście okazuje się, że jeśli taki HGT składa się z macierzy 1201x1201 punktów z przedziału współrzędnych 49N18E do 50N19E (n49e018.hgt) to przykładowy plik SRTM4 srtm_40_03.asc ma ten zakres współrzędnych przeunięty o 0.000833 stopnia czyli właśnie 45 metrów. Może właśnie to przesunięcie jest przyczyną tych różnic?
Osobiście bardziej do mnie przemawia podejście z wersji 4 opisane na tej stronie FAQ. Punkt o danych współrzędnych stanowi środek ciężkości obszaru dla którego dokonano uśrednienia wysokości w danej komórce SRTM.
chociaż plik .hgt to mapa SRTM-3 czyli ta słabsza, w terenie jest na odwrót - szczegółów więcej.Wg mnie to, że jest więcej szczegółów nie musi oznaczać, że jest lepsza - te szczegóły mogą być przysłowiowym szumem, który w wersji 4 lepiej odfiltrowano. Trzeba by porównać symulację z rzeczywistym widokiem i wtedy wyciągać wnioski ale sam opowiadałbym się raczej za wersją 4 i plikami ASC. Lepsi od nas poświęcili parę lat na poprawienie surowych danych SRTM. Można było nawet zaobserwować góry na powierzchni jezior i oceanów jako skutek błędów pomiarowych SRTM. Te nowsze wersje chyba wyeliminowały takie zabawne efekty.
Odnośnie POI gór pozwolę sobie dołączyć wygenerowany przeze mnie plik z większością szczytów Polski i Słowacji - dane pochodzą z map TOPO pod Garmina (zmienić rar na 7z). Dane te niemal idealnie trafiają w szczyty na podkładzie TOPO z Geoportalu ale widać przesunięcie pomiędzy rzeczywistym położeniem szczytu a najwyższym punktem wg danych SRTM. Większość szczytów ma wysokości zaniżone względem prawdziwych ( z powodu uśredniania w SRTM). Wg mnie w pliku PlaceName pod Kashmira należy wstawiać PRAWDZIWE położenie szczytów a nie to wynikające z maksimum danych srtm. Błąd ten można sobie skorygować przy symulacji widoku 3D podnosząc się o odpowiednią liczbę metrów nad terenem.
Pozdrawiam
Adam
Kalibracja GPS w smartfonie
w Poszerzamy horyzonty - Dalekie obserwacje
Opublikowano
System GPS mierzy wysokość względem powierzchni elipsoidy (obecnie najczęściej WGS 84). Faktyczna wysokość ,,nad poziomem morza" to tzw. wysokość ortometryczna czyli nad powierzchnią geoidy. W Polsce powierzchnia geoidy znajduje się właśnie o około 30 - 40 metrów ponad powierzchnią elipsoidy. Nie chce mi się wierzyć, żeby w telefonie Sony nie było to uwzględnione, warto by to sprawdzić na innej sztuce takiego telefonu.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Undulacja
W odbiornikach GPS firmy Garmin np. 60csx wysokość mierzona jest w oparciu o GPS i barometr, przy dobrej widoczności satelitów wysokość podawana przez odbiornik to +- 2...3 metry względem tego co na mapie.
Wysokość elipsoidalna, która jest mierzona, jest korygowana o tzw. undulację ( u nas odejmowane jest te około 40metrów) i mamy wysokość ortometryczną (nad poziomem morza). Odbiornik Garmina ma wbudowany uproszczony model geoidy dla całego świata i stąd te poprawki.
Być może w telefonie GPS nie ma wbudowanego modelu geoidy i stąd te zawyżone wysokości.
Na samym dole są w tabeli wartości poprawek dla wybrancych rejonów kraju
http://www.numerus.net.pl/geoida.html
Ciekawe jakie jest prawidłowe wyjaśnienie - bo moje są tylko domysły.
Pozdrawiam