Skocz do zawartości

damian.j.

Społeczność Astropolis
  • Postów

    207
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez damian.j.

  1. wychodzi na to, że będzie Planetarium o średnicy 10m, na 50 osób, a także obserwatorium, pomieszczenie pod nim ma mieć 15m^2 więc jeżeli będzie okrągłe jak kopuła to wychodzi 4,5 metra średnicy.

    źródło: https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj3_uXmn5rRAhVFbRQKHdSBCJwQFgg6MAU&url=http%3A%2F%2Fwww.chelmiec.pl%2Fuploads%2Fzapytania%2F287%2Fzapytanie_ofertowe.pdf&usg=AFQjCNFK9BA98mCR7IDjHfHPu0MASmrBjg&sig2=kJW2fi63BAOsK8-qUOzzLA

    • Lubię 1
  2. Damian, połączyłem ze starym tematem zawierającym podobne zapytania. Poczytaj ostatnie strony i dostaniesz odpowiedź co się mniej więcej dzieje :)

     

    Dzięki i przepraszam ale jakoś szukajka nie znalazła mi tego wątku.

     

    Raczej nie minie. Astromarket w starej formie prawdopodobnie już nie powróci.

    Szkoda, choć jest nadzieja w nowej formie ?

  3. Witam, mogłabym podłączyć swoje pytanko na ten sam temat?

     

    Otóż, za rok chciałabym startować w tej olimpiadzie i pomału już się do tego przygotowuje, rozwiązuje różne zadania. Czy mógłby mi ktoś pomóc z zadaniem 6?

     

    "Gwiazdy, które przy braku ziemskiej atmosfery byłyby stale niewidoczne (tzn. ich wysokości byłyby stale ujemne), na skutek zjawiska refrakcji atmosferycznej mogą nigdy nie chować się pod horyzontem astronomicznym. W jakich szerokościach geograficznych jest to możliwe?"

     

    Nauczyciel niestety nie zna się na astronomii, a książka i znajoma przeczą sobie wzajemnie. Za wszelką pomoc jestem bardzo wdzięczna.

    Oj, oj, mam nadzieję, że faktycznie tylko rozkminiasz zadania, a nie bierzesz udziału w tegorocznej olimpiadzie. W przypadku uczestnika takie pytania na forum są wysoce nieetyczne. W przypadku zainteresowanego zadaniem poczekaj aż minie termin nadsyłania rozwiązań.

  4. no i LV OA się zakończyła

    Wyłoniono pięciu Laureatów:

    I Filip Ficek

    II Kacper Bucki

    III Jakub Klencki

    IV Aleksandra Hamanowicz

    V Przemysław Kuta

    którzy będą nas reprezentować na VI Międzynarodowej Olimpiadzei z Astronomii i Astrofizyki w Brazylii

    Pozostali uczestnicy otrzymali tytuł finalisty.

     

    Wszystkim serdecznie gratuluję!!!

     

    W tym roku zadania były na bardzo wysokim poziomie i co ciekawe udało się zrobić zadanie obserwacyjne, niebo rozchmurzyło się dosłownie 10 minut przed jego rozpoczęciem.

    zadania można przeczytać tutaj.

    rozwiązania będą w uranii, gdyby była duża potrzeba mogę spróbować przekonać autorów do upublicznienia ich gdzie indziej.

    Gdyby ktoś chciał poczuć klimat finału może zobaczyć zdjęcia z finału na Planetaryjnym facebooku

    • Lubię 1
  5. ja też polecam tego Tamrona 17-50 F/2.8, zrobiłem nim całe wesele full serwis (przygotowania, ślub, impreza), na weselu światło 2.8 to podstawa, ja mam nowszą wersję tego szkiełka z VC co tez się przydaje jak nie chcesz zawsze błyskać, nic dłuższego ci nie będzie potrzebne, ja biorę jeszcze 70-200 2.8 i bez lampy robię ludziom portrety (takie bez pozowania). Ten tamron idealnie się sprawdza, częściej użyjesz szerokiego kąta niż czegoś dłuższego bo wesele to taka specyfika ze podejść możesz dowolnie blisko a odejść w czasie balangi się czasem nie da jak jesteś na przykład wewnątrz jakieś kółeczka. Zupełnie inna historia to plener.

    Za jakiś czas wrzucę do netu wesele tym szkiełkiem zrobione, to podeślę ci linka.

     

    Pozdrówka

    damian

  6. Teraz już nie padają takie pytania, bo rodzina i znajomi więdzą czym sie zajmuję, ale przed laty, gdy opowiadałem komuś o swojej pasji to najczęściej padały takie pytania:

     

    - a po co światu te milionowe inwestycje w obserwatoria czy misje kosmiczne? przecież gdyby te pieniądze przeznaczyć na walkę z głodem na świecie....

     

    - a co ty masz z tej astronomii? płacą Ci chociaż za to? :blink:

     

    Ciężko było wytłumaczyć cokolwiek komuś, kto miał z góry określone zdanie na temat rzeczy "potencjalnie niepotrzebnych" :flirt:

     

    Pozdrawiam

    KK

     

    ja zawsze na takie pytania odpowiadałem krótką anegdotą o Michaelu Faradayu.

    Kiedy w 1850 roku brytyjski minister finansów William Gladstone zapytał go o praktyczne zastosowanie elektryczności ten odpowiedział

    - Pewnego dnia sir, będzie pan mógł ją opodatkować.

     

    Oczywiście w astronomii skala czasowa jest dużo większa niż w przypadku elektryczności.

     

    Co do podatników to zupełnie inne podejście mają amerykanie, tam nie znikają z ust polityków kładących miliony na naukę slogany typu: uchronimy was przed niebezpieczeństwami ze słońca i asteroid, będziemy szukać planet na których może istnieć życie, mars w 2030. Wiadomo kraj w którym zwykli ludzie faktycznie czują że władza zapewnia im bezpieczeństwo i problemów z wydawaniem fortuny wystrzelanej w kosmos nie ma.

    Co ciekawe największe granty można dostać na badania związane właśnie z takimi sloganowymi dziedzinami.

    Swoją droga nie zdziwiłbym się gdyby filmy katastroficzne były lobbowane przez środowiska naukowe.

     

    Uważam że, podejście amerykanów jest jak najbardziej słuszne. Dzięki tym pieniądzom została odkryta, potwierdzona czy przetestowana masa zasad fizyki podstawowej, a podatnicy którzy i tak w sporej części obawiają się końca świata w 2012 z chęcią przeznaczą cześć swoich podatków na uchronienie nas przed nim.

  7. racja zwykle jest więcej miejsc niż chętnych,

    tutaj możesz sobaczyć jakie przedmioty są na astronomii na UJ lista

    co do pracy to jeden profesor ostatnio tak powiedział nam na wykładzie: "Jeśli chcecie żyć w spokoju i dostatku to astronomia nie jest najlepszym wyborem, no może jeśli chcecie żyć w spokoju to jest". Może miał racje ale studia do łatwych nie należą.

    Jeśli masz średnią 5.0 to nie ma się co martwić możesz celować na wiele uczelni kierunków. A co do obserwatorium i obserwacji to jest ich bardzo mało na studiach, era obserwacji się skończyła, teraz nastała era analizy danych, czytaj astronom siedzi przed komputerem przeszukuje bazy danych obserwacji satelitarnych, albo jakichś wielkich teleskopów, ściąga fitsy i próbuje z nich wyciągnąć jak najwięcej, a do wielu obserwatorów (takich z wielkimi teleskopami) go nie wpuszczą bo tam są technicy którzy znają się lepiej i ciekawski astronom mógłby tylko coś popsuć. W Krakowie dotniesz teleskopu nawet na jednych zajęciach obowiązkowo przez niego popatrzysz, czy zrobisz zdjęcie, ale na tym się obserwacje zamykają.

    Wiec jeśli jesteś typem naukowca, lubisz wzory, analizowanie danych, to astronomia jest dla ciebie, jeśli zaś chcesz oglądać kolorowe obrazki to nie bardzo.

    pozdrówka

  8. gdyby mieć teleskop typu cassereina to można gdzieś przy wlocie tubusu przymocować do niego do zewnątrz jakąś grubą nie przepuszczalną tkanine, drugi koniec montujemy do szczeliny dachu. Jeśli będziemy mieć spory zapas tego materiału to pozwoli nam to na poruszanie teleskopem w jakimś tam zakresie, wlot tuby nie będzie zasłonięty, a m na drugim końcu siedzimy w cieple. Nie wiem jak to wpłynie na stabilizacje temperatury zwierciadła ale tak sobie myślę że powinno działać

    pozrówka

  9. ponieważ było parę pytań o rozdzielenie zestawu to ogłaszam oficjalnie:

    jest możliwość rozłożenia zestawu na części ale raczej jak znajdą się chętni na wszystko:

    - zwierciadło z supportem,

    - wyciąg okularowy,

    - lusterko wtórne napylone i mniejsze wypolerowane ale nienapylone,

    - kamera chłodzona z moto focusem, zdemontowana z teleskopu z oprogramowaniem, komputerem sterującym i okablowaniem.

    Czekam na propozycje cenowe na PW

    pozdrówka

    damian

  10. Witam

    Sprzedam teleskop Newtona średnica 12 cali dokładnie 315 mm ogniskowa 1400 mm, co daje światłoiłę 1:4.4

    Zwierciadło oparte jest na profesjonalnym suporcie w pełni regulowanym. Całość znajduje się w masywnej drewnianej kwadratowej obudowie wewnątrz sporo przysłon gwarantujących podwyższenie kontrastu.

    Kupiłem ten teleskop z drugiej ręki i wtedy nie był przeznaczony do obserwacji wizualnych a jedynie do astrofoto. Wewnątrz znajdowała się kamera przerobiona na długie czasy, z motofocusem, jest chłodzona wodą i ogniwami peltiera. Cały osprzęt chłodzący i interfejs do kompa na zewnątrz tubus. Do teleskopu dodany jest komputer z kompletnym oprogramowaniem napisanym do sterowania całym tym osprzętem (po polsku w delphi na win98). Do tego dochodzą kable podpisane na interfejsie i na kopnie także z podłączeniem nie ma problemu.

    Ponieważ chciałem raczej obserwować wizualnie usunąłem kamerę oraz urządzenia chłodzące, nadal działają i dodaje je w kartonie, można je spokojnie z powrotem zamontować zrobiłem dokumentacje fotograficzna przed demontażem. Do teleskopu dorobiłem lusterko wtórne wraz z mocowaniem oraz wyciąg okularowy. Dodatkowo dorobiłem montaż typu dobsona. Niestety te moje doróbki nie są najwyższych lotów. Mam duże kłopoty z justowaniem teleskopu. Brak mi doświadczenia a przede wszystkim czasu nie udało mi się zobaczyć dobrego obrazu (próbowałem zaledwie 3 razy brak mi trochę cierpliwości :/ a przy takiej światłosile potrzeba jest precyzja), myślę że to ze względu na to ze moje mocowanie lusterka wtórnego jest zbyt toporne i jego regulacja jest za mało precyzyjna. Tutaj parę słów o problemie z kolimacją. Co do zwierciadła to jest lekko zakurzone ale jak zapewniał pierwszy właściciel to firmowe profesjonalnie wykonane lustro (niestety nie pamiętam gdzie je kupił ale gdzieś poza granicami naszego kraju Niemcy lub Skandynawia)

    Podsumowując do sprzedani spore lustro, tubus, dobson, kamera z chłodzeniem, kable i komputer, gdzieś jeszcze mam szybę przycięta na wymiar tubusa która można napylić na filtr i drugi blank na lusterko wtórne trochę mniejszy. Nie chce sprzedawać tego na kawałki chyba ze ktoś ma konkretną propozycje.

    Odbiór włącznie osobisty w Pszczynie ze względu na duże gabaryty, oczywiście można go porozkręcać na kawałki i wtedy wejdzie może do jakiegoś mniejszego samochodu.

    Cena 2000 zł

    Sprzedaję z ciężkim sercem z kilku powodów gdyby nie one na pewno nie chciałby się go pozbyć ale:

    - nie mam absolutnie czasu na skolimowanie tego teleskopu,

    - bardzo mało przebywam w domu gdzie stoi telekop, w Krakowie nie mam na niego miejsca,

    - potrzebuje pieniędzy ponieważ sypie mi się aparat.

    Pozdrówka

    Damian

     

    I proszę osoby nie zainteresowane zakupem o nie wyrażanie zbędnych opinii, a zainteresowanych zapraszam do zadawania pytań i propozycji cenowych na PW.

     

    Żółta taśma na zdjęciach jest tam po to aby nie kurzyło się do środka przez otwory.

    IMG_1635.jpg IMG_1637.jpg IMG_1638.jpg IMG_1639.jpgIMG_1641.jpg IMG_1642.jpg IMG_1643.jpg IMG_1645.jpg IMG_5945.JPG IMG_5947.JPG IMG_5948.JPG IMG_5950.JPG IMG_6754.jpg IMG_6755.jpg IMG_6760.jpg

  11. trafna uwaga Sumasie, muszę o to zaczepić wykładowce, choć wyraźnie mówił ze to jest przyczyną złego styku, ale może te pasty źle spisują się w niskich temperaturach, bo patrze ze w nagłówki fitsa widzę temperaturę matrycy -58 st C, zapytam go na pewno i zobaczymy co powie.

    Chyba ze przez ta półkę cenową mówisz o kamerze Piotrsa i jeśli tam jest pasta to faktycznie wzorki nie mogą być spowodowane niejednorodnościami w odprowadzaniu ciepła bo pasta chyba kompletnie je uśrednia.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.