Skocz do zawartości

robsoniqe

Społeczność Astropolis
  • Postów

    44
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez robsoniqe

  1. Tutaj pisze http://wirtualnemedia.pl/document,,797117,...mowce_TVP3.html "Premierowy odcinek Widzowie mogli obejrzeć już lutym. Magazyn ukazuje się na antenie TVP3 raz w miesiącu. Najbliższy program 29 marca o godz. 23:10."

     

    To pewnie z okazji zaćmienia Słońca które będzie tego dnia.

    dzis dostalem maila od tvp3

     

     

     

     

    Witamy,

     

    nasz stan wiedzy na dziś jest taki: marcowe PLANETARIUM nadamy w nietypowy dzień (wtorek, 28 marca) o nietypowej porze (22:15), w nietypowym wymiarze (15') i z nietypowego miejsca (Turcja). Wszystko to za sprawą całkowitego zaćmienia Słońca (środa, 29 marca), z którego przeprowadzimy transmisję. Zaćmienie na żywo - tylko w TVP3!

     

    do zobaczenia,

    Planetarium

     

     

     

    pozdro dla astromaniakow :D

  2. PS. Jeszcze uwaga do poprzedniego postu. Nie chcę, żeby ktoś miał do mnie żal, jak się okaże coś nie tak z tą aukcją. Wyjaśniam jeszcze raz, że nie mam z nią nic wspólnego. A piszę ten PS, bo widzę parę nieścisłości w opisie. Jak ktoś jest zainteresowany niech się kontaktuje ze sprzedającym.

    Ale do rzeczy. Zdjęcia kartonu teleskopu i wykaz elementów nie zgadzają się ściśle. Otóż na obrazkach z kartonu są trzy okulary, plecak, trójnóg, pryzmat Amiciego i barlow 3x. W wykazie nie wszystko jest wymienione. Poza tym widzę, że jest zdjęcie skrzyni do tego ETX. W takim zestawie, jak ja kupowałem skrzyni nie było. I chyba standardowo jest wyposażeniem dodatkowym. Nie miałem też Starry Night i kabelka do komputera, tu program chyba jest, ale nie wiem czy kabelek - a to też dodatkowy wydatek.

    czy mozesz potwierdzic widoki uzyskane tym teleskopem jakie sa zamieszczone na www aukcji allegro? nie jest to czasme sciema?? bo mala srednica mala ogniskowa.. i wogole nie drogi a obrazy jak dla mnie bardzo ladne... mozesz cos powiedziec wiecej?

     

    no i gdzie by tu jeszcze zakupic oprocz allegro bo aukcjom nie ufam za bardzo. pozdrawiam :)

  3. Byla tuba bez wyciagu za 150zl , tak do 450 to nawet z wiekszym lustrem , ale samorobka

    czyli nic za 400zl nie dostane minimum 114 mm srednicy? hm.. allegro odpada bo nie ufam im :P wiec musze poszukac czegos w okolicach poznania zeby kupic... :| dzieki

  4. To kup lornetke, najepierw poczytaj testy na optyczne.pl. Ewentualnie poszukaj na allegro, gieldzie forum czegos co ma minimum 114mm srednicy lustra.

    pozdrawiam

    teleskop to ja mam tylko 700/60 wiec niestety duzo tym nie zobacze... za ile moge kupic uzywany jakis ten minimum 114mm srednica??

  5. Tyz mnie sie wydaje ze to za male na 114tke. Nie ma skali porownawczej.

     

    Jezeli srednica tuby ma mniej niz 10cm, to tak jak pisal Monter - omijac. Jezeli tuba ma wiecej niz 10cm (12 lub 13 nie pamietam) to telep na tym azymutalnym montazu jest wart ok. 200-250pln. Ma to wiele wad, kiepski azymutalny montaz, beznadziejne okulary na wyp. , delikatny wyciag 1,25" (lub nawet 0.95" - a wtedy tak jak wyzej - omijac szerokim lukiem). Pytanie czy warte sa te wady tej setki ktora mozna dac za teleskop... Jezeli to 114tka to zobaczysz przez niego eMki i Planetki do powiekszenia max 150x, jezeli wymienisz standardowe okulary na jakies plossle. Sam sobie odpowiedz czy warto.

     

    Pozdrawiam.

    hehe to moze ktos mi powie gdzie moge kupic uzywany teleskop w poznaniu :( bo na nowy za 1000zl mnie nie stac..

  6. JAkie masz plany odnosnie astro. Jak kupisz okular to moze i tak obraz Cie niezadawalac .

    Napisz moze gdzie mieszkasz i czy jest ktos w poblizu z AF i razem z jego okularem sprawdzisz .

    http://www.astrokrak.pl/sklep/index.php?cPath=28_42

    http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...ce8609a830c237d

    Moze sie okazac , ze cos masz z obiektywem i okular nie pomoze .

    Za 60 zl bywaja w ofertach sprzedam.

    jestem z poznania..a raczej pod poznaniem... nie wiem moze ja po porstu nie umiem patrzecprzez teleskop :(

  7. Soczewki w 10 mm ploslu maja srednice kilku mm . Sa wlozone do obudowy o srednicy ok 32 mm ,

    do ktorej wkrecana jest tulejka 1,25" . Ta tulejke wkladasz w wyciag jak masz tej srednicy .

    Ty masz mniejszy wiec bez problemu nalozysz okular na ten wyciag . Mozesz nawet tekturka obwinac aby okular byl centrycznie . Mozesz sama obudowe z soczewkami jakos tasma przymocowac. Nie wiem czy warto inwestowac . Choc 10 mm okular sie przyda do drugiego telepa.

    Znajomi maja telep 76/700 i w nim tylko jeden 10 mm okular plosla . Sa zadowoleni . Nawet nie wiedza gdzie wyrzucili zestawowe okulary , taka byla roznica w obrazach. U ciebie moze jeszcze obiektyw szwankowac .

    mamjeszcze ogromna prosbe.. czy moglbys mi wskazac gdzies w sklepie astronomicznym na www dokladnie jaki ten okular mialbybyc? dzieki za wszelkie odpowiedzi :)

  8. To uzywaj jak na razie ten 12,5 mm . Ale to sa bardzo liche okulary z malym polem . To co teraz widzisz w 20 mm zobaczysz takze w ploslu 10 mm a powiekszenie 2x wieksze . Przynajmniej w moim 76/700 mialem takie okulary . Bardzo maly kat widzenia i nieostrawy obraz.

    Moze pozycz od kogos w poblizu okular i sprawdz czy znaczna poprawa.

    Moze tez ktos rozkrecal obiektyw? wazne jest ustawienie soczewek ich strona , kolejnosc oraz odleglosc miedzy nimi . Jest ustawiana pierscieniem albo 3 cienkimi kawalkami plastikowych paskow .

    ale ja mam 0,96" wiec nie wiem czy to cos da....

  9. Jeden okular ok 10 mm nalozony jakos albo tasma przyklejony do wyciagu /jak masz 0,96"/ pozwoli Ci znacznie wiecej zobaczyc niz ten 20mm z zestawu i barlow

    no mam okular 20 mm 12,5 mm i 4 mm ale ten ostatni ktos mi juz mowil ze to podbno nic dobrego...

  10. Luz, daleki jestem od dobijania.

    Sam wiele lat "jechalem" na 10x50 i uniwersalowym "refraktorze" ;)

     

    Udanych obserwacji poki jest pogoda!

    udalo sie namierzyc saturna ale taki jakis kiepskawy byl nawtenie alosiedostrzedz pierscieni na powiekszeniiu 100x ... zamale? taki nie mrawybyl.. moze dlatego ze juz mgielka na niebie sie pojawila... i moje pytanie czy latem tez sa takie warunki do obserwacji planet? saturn itp?

  11. Matko... do wyciagu wlaz katowke, potem barlowa i na koncu okular.

    Nie ma barlowow katowych.

     

    Ale co zobaczysz przez ten zestaw to nie wiem...

    oks dzieki :)ale nie dobijaj mnie ze mamkiepski telep bo to juz wiem..ale napoczatek chyba wystarczy. dzieki :)

  12. witam mam pytanie. aby uzyskac wieksze powiekszenie ( optymalne a raczej max w moim przypadku 100x) musze uzyc barlow 3x i okularu 20mm... moj tele to 700/60 .chodzi o to ze barlow jest prosty a nie jak pryzmat katowy (jak sama nazwa wskazuje) podkaem coulatwia obserwacje.. czy moge wlozyc najpierw pryzmat katowy na to barlow i okular? czy najlpier barlow pozniej pryzmat i okular? czy tez nie moge pomieszac barlowa z pryzmatem...prosze o szybka odpowiedz :) jestem w trakcie obserwacji :P

  13. tu są wrażenia z obserwacji lunetą 60/700 bo masz chyba lunetę i kilka zdjeć z niego

    http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...314entry91314

    nie zrażaj się że takie niepochlebne, tam było o doradzaniu przy kupnie. Jak juz masz to staraj się go wykorzystać. Obiekty z katalogu M. - niektóre zobaczysz jako blade mgiełki, innych pewnie wcale. Teraz celuj w M42. Z planet atakuj Saturna, pierścionek zobaczysz, niedługo pora na Jowisza. No i Księżyc i Słońce (przez folię baadera). Ładnie rozdziela gwiazdy podwójne. Teraz ciekawa para to Castor.

    Co do obserwacji to najpierw spróbuj z domu nawet przez szybę, poem popatz sobie z balkonu, tak mała luneta nie potrzebuje specjalnego chlodzenia - 10 minut iwystarczy

    Podstawowy okular do ogladania to 20mm. Tym 4mm to nic nie zobaczysz, możesz nim potrenować na księżycu - zobaczysz dlaczego.

    oks dziekuje wszytskim za odpowiedzi... niesttey teleskop byl prezentem wiec nie byl wybrany trafnie ale pewnei nic innego za taka gotowke by nie bylo.. a lunete to ja mam taka 20x50 :P

  14. Oczywiście im wyzej tym lepiej - wtedy obraz musi sie przebijac przez mniej warstw powietrza. Dotyczy to wszystkich ciał które obserwujemy, w zenicie sa najlepiej widoczne - niestety nie wszystkie wznoszą sie dostatecznie wysoko w naszych szerokościach geograficznych. <_<

     

    Co do chłodzenia to chodzi jedynie o to aby wyrównac temparature w środku tubusa telekopu i na zewnatrz aby nie powstawały turbulencje i żeby obraz nie drgał/pływał. Twoja tuba jest mała wiec wystarczy wystawić go na jakies 0,5-1h na dwór żeby sie wychłodził i mozna obserwować. (oczywiście na zewnatrz)

    O teleksop sie nie martw - 0st to cieplutko, ludzie wystawiali swój sprzęt jak było -30st i wszystko było ok, ja sam tez wtedy obserwowałem.

     

    P.s. czy Twój teleskop jest skolimowany?

    sko co? :P nie wiem o co chodzi wiec prosilbym jak dla debila ;P acha mowiles ze miales taki teleskop jak ja 2 lata... napisz prosze bo jestem bardzo ciekaw co glownie obserwowales... bo chce mierzyc sily na zamiary czy jakos tak... i na co ewentualnie zmieniles... bo bede sie rozgladal pwnei za jakis czas nad czyms leprzym... tylko nie zbyt drogim... ;)

  15. To gdy wyjdziesz na zewnatrz tym lepiej bedziesz go widział a w dodatku łatwiej bedzie Ci zlokalizować poszczególne obiekty widzac wiekszą część nieba. poza tym różnice temperatur zwłaszcza teraz w zimie moga bardzo utrudnić obserwacje gwiazd a planet całkowicie uniemożliwic. Dlatego tak wazne jest chłodzenie teleskopu przed obserwacjami czego w zaciszu domowym nie da się niestety zrobic.

    czyli mam rozumiec ze jezeli na dworze jest kolo 0 teraz to teleskop musi sie schlodzic tez to bardzo niskiej temp... jak niskiej zeby mu nie zaszkodzic? acha nasuwa mi sie jeszcze jedno pytanko odnosnie ksiezyca... kiedy jest najleprze droga swiatla przez atmosfere tak aby byl jak najbardziej widoczny obraz... wydaje mi sie ze najlepiej jak jest ksiezyc nade mna a nie gdzies tuz nad horyzontem... co o tym sadzisz?

  16. Z obiektów mozesz spróbowac na pewno Plejady przy minimalnym powiekszeniu, M42 w Orionie oraz M31 w Andromedzie. Polecam tez wszelkiego rodzaju gromadki otwarte np m35 w Bliźnietach oraz Ha&chi w Perseuszu.

    Fajnymi obiektami sa tez gwiazdy podwójne i inne układy.

    Ja ten teleskop uzytkowałem przez ponad dwa lata i sie do astromomii nie znecheciłem a nawet co nieco poobserwowałem (głównie Księżyc) i przede wszystkim poznałem niebo :Salut:

     

    P.s. Pamietaj żeby nie obserwować z pokoju tylko wyjść na dwór albo chociaż na balkon inaczej to sie mija z celem.

    mija z celem? a jesli obiekt ktory mnie interesuje mam akurat widoczny przez okno? pozdrawiam

  17. Na początek najlepiej zaplanować w domowym ciepełku co chciałbyś zobaczyć, możesz zrobić sobie jakąś rozpiskę, wydrukować mapki. Pamiętaj żeby wziąć z sobą jakiś atlas nieba i czerwoną latarkę, żeby nie psuć adaptacji wzroku do ciemności. Gdy jest zimno trzeba ciepło się ubrać. Niby oczywiste, ale sam często o tym zapominam i potem dygocę przy okularze tak, że mi się obraz rozmazuje. Na miejscu dobrze jest odczekać co najmniej 15 minut (a najlepiej pół godziny), żeby teleskop się wystudził i można zaczynać. Jeśli chodzi o stosowanie różnych okularów to sam szybko nabędziesz doświadczenia. Generalnie do obiektów rozciągłych, jak mgławice czy gromady lepiej stosować mniejsze powiększenia, a do gwiazd podwójnych i planet większe, najlepiej maksymalne, co w Twoim przypadku daje jakieś 100-150x zależnie od jakości optyki.

    To tak krótko tytułem wstępu. Polecam książkę Davida Levy'ego "Niebo. Poradnik użytkownika". To chyba najlepsza na naszym rynku pozycja dla początkujących obserwatorów, dla tych średnio zaawansowanych zresztą też.

     

    pozdrawiam

     

    PS Też planuję w tym roku Mont Blanc :)

    naprawde milo tamjest :) w kazdym razie latarke mam ale nie czerwona a mapki mam i to takie na kazdy miesiac w roku osobna podzielone na niebosklon polnocny i poludniowy oraz kierunki swiata... taki tam przewodnik astronomiczny...juz wiem ze z marsa zadnego pozytku na tym teleskopie nie bede mial to co wchodzi w gre? saturn jowisz? jakies gromady?? slyszalem ze piekne sa plejady ale jakos nigdy nie moglem trafic czy sa jakies "wymagania" jelsi chodzi o te obiekty..w kazdym razie i tak narazie musze czekac na czyste niebo... pozdrawiam serdecznie.

  18. witam

    nie ma co ukrywac ze 99% wypowiedzi z was jest dla mnie nie zrozumiala ( jesli chodzi o nomiacje urzadzen okreslenia gwiazd zjawisk itp itd) wiec postanowilem WAS porposic o to abyscie napisali jak zabrac sie do pozadnej obserwacji.

    zakaldajac ze mamy czyste niebo.

    np jesli zdecydujemy sie na obserwacje z pokoju.. to czy temp 21 stopni w domu a na zewnatrz kolo 0 zle wplywa na prace teleskopu? jakie powiekszenia sotosowac do poszczeglnych rodzajow obiektow obserwowanych... oraz praktyczne porady i triki w tej jakze pieknej sztuce jaka jest "obserwacja" :)

    nie ma glupich odpowiedzi wsyztskie poruszone kwestie beda dla mnie bardzo przydatne.

    pewnie nie ktorzy zadadza sobie pytanie " on nic nie wie to po co mu to? "

    otoz milosc do astronomi w moim przypadku nadeszla w miejscu dosc malo oczekiwanym. podczas podrozy na najwyzszy szczyt europy mont blank , na paltformie widokowej zobaczylem o zmierzchu ksiezyc ktory wydawal sie wielki jak moja reka... cos nie rozpisujac sie dokladnie chcialbym wiedziec dokladnie co i jak ugryzc...

    jesli ktos chce sie wzorowac tym czy moge zobaczyc na dzien dzisiejszy przez moj teleskop oto jego parametry ( nic specjalnego) :( niestety

    700/60...

    3 okulary : 20mm,12,5mm,4mm barlow 3x oraz jeden jakis zielony beznadziejny filtr nie wiem do czego sluzacy... wiem ze poruszalem juz inne tematy na temat teleskopu lub filtru... ale nadal jest to dla mnie ciemna magia...

    korzytsam z programow wspomagajacych okreslenie polozenie planet konstelacji...

    tak jestem przygotowany na poczatek :)

    z gory dzieki :)

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.