Skocz do zawartości

radoslawo

Społeczność Astropolis
  • Postów

    249
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez radoslawo

  1. W dniu 2.10.2023 o 12:48, Gość na chwilę napisał(a):

    Gdyby starczyło to wszyscy używali. Z reguły nie wystarcza czułości/zakresu czasów ekspozycji. Nawet te czułe "nocne" maja doświetlanie podczerwienią.

    A tu się nie zgodzę:) Miałem kiedyś kamerę co prawda analogową która radziła sobie w nocy bez podczerwieni. Specjalnie wybrana do tego celu. Niestety zalało mi ją wodą bo nie była dostosowana do "patrzenia w niebo". Taki pierwowzór ALLSKY:)

  2. 17 godzin temu, r.ziomber napisał(a):

    Nie wiem, jak dodaje się SQM do obrazu w gotowych projektach AllSky, ale do pomiaru wystarczy TSL237 light-to-frequency converter.

     

    Przypuszczam, że pomiar częstotliwości bezpośrednio z Raspberry, bez udziału mikrokontrolera nie jest zbyt dokładny. Na szczęście przy nocnym niebie uzyskamy kilka(naście) herców z tego czujnika, co sprawi mniej problemów z pomiarem, niż wyższe częstotliwości.

    https://abyz.me.uk/rpi/pigpio/examples.html

     

    Znając częstotliwość, dalej korzystamy z https://pl.wikipedia.org/wiki/Czynnik_Pogsona i dobranej stałej kalibracyjej.

    Sky_Quality_Meter.webp.7d4fdbb9ab31d620403ffbc75a681cf1.webp

     

    Jeżeli nasz gotowy projekt AllSky wyświetla stronę WWW, wystarczy do kodu źródłowego dodać kod pobierający JSON ze skryptu odpalajacego stronę www na innym porcie.

    https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/API/Fetch_API

    https://www.w3schools.com/js/js_timing.asp

    https://www.w3schools.com/js/js_json_parse.asp

    Dzięki za informacje

    Pierwszy podstawowy mój błąd bo nie miałem dodanych modułów. Nie jest to mój priorytet ale będę sobie powoli dłubał.

     

  3. Hej

    Odpaliłem sobie narazie próbnie na tym co miałem (RPI4+camera-jakaś dedykowana). Użyłem oprogramowania AllSky. 

    Powiedzcie jak dodajecie np Ciśnienie, czy inne wartości które pokazuje oprogramowanie? Widziałem nawet że są niektórzy którym SQM się wyświetla.

    Da ktoś jakąś wskazówkę?

    Z góry dziękuję 

  4. Dziękuję Panowie za porcję wskazówek, Może dzisiaj usiądę do kolejnego podejścia. Dam znać jak poszło.

     

    A więc udało się od teraz Siril zostanie u mnie na dłużej. Kilka podejść do tego programu i zawsze porażka. Wolałem DSS i PS. W tej chwili po opanowaniu podstawowej obróbki wszystko stało się proste i logiczne.

    Moja sekwencja:

    1. Klikam "domek" i wybieram sobie folder roboczy( w prawym górnym rogu plusik aby stworzyć nowy)

    2. Dodaję do sekwencji klatki pierwszego kanału i nazywam swoją nazwę

    3. Rejestruję sekwencję

    4. Stackuję sekwencję.

    5. "Rozciągam stack"

    ---powtarzam dla każdego kanału

    6 Tworzę sekwencję dodając zestackowane klatki i ją rejestruję ale bez stackowania.

    7 Odpalam funkcję RGB i mapuję kanały korzystając z plików 1,2,3 w odpowiedniej kolejności(ważna kolejność)------tego nie robiłem i nie chciało mi wyrównać klatek( w dokumentacji jest napisane że ten etap nieradzi sobie z obrotem klatek)

    8 Fotometrycznie "reguluję" kolory-zapisuję:)

    8a ekstrakcja tła

    9 Eliminuję gwiazdy-zapisuję osobny plik

    10Przechodzę do PS i nakładam warstwy oraz robię delikatną korektę

    11 Na końcu LR i korekta.

     

    Uff. Pewnie robię to w dużym uproszczeniu ale działa a z efektów jestem bardzo zadowolony. Polecam tym którzy się jeszcze wahają:)  wcale nie taki Siril straszny chociaż wcześniej poza DSS świata nie widziałem.

     

  5. 2 godziny temu, _Spirit_ napisał(a):

    Jakby kadr był kopnięty o 90-180 stopni może nie dać rady ale nie przy niewielkim przesunięciu. Parametry dałeś na deep sky?

    Tak. Deep sky i próbowałem dwie metody użyć. Potem w okienku gdzie składasz RGB próbowałem zaznaczać w różnych obszarach i alignowac i widać jak by tylko dopasowywał w X,Y. 
    Tak przy okazji to wiesz może w którym momencie Sirill określa według której klatki wszystko jest równo? Bo składasz każdy kanał osobno a potem dopiero ładujesz do złożenia RGB. Czy te stacki kanałów są niezależne? Nie umiem opisać🫤. Chodzi mi o takie coś że jak stackuje w DSS to ładuje 3 kanały i daje klatkę ref i wszystko ładnie złożone a w Sirill jak to się odbywa? Jak on zgrywa kanały między sobą? Nie wiem czy mnie rozumiecie🙈 ?

  6. Hej. Ostatnio usiadlem do Sirila i niestety zemściło się moje zgrubne ustawianie na Polarną. Przez to klatki różnią się od siebie o pewien kąt. Mały ale zawsze przez co składanie RGB się rozjeżdża. Funkcja align nie radzi sobie z obracaniem. Z przesuwaniem tak ale nie z obracaniem. Coś czytałem o pixel math ale nie wiem czy to jest wogole użyteczne dla takiego śmiertelnika jak ja. Musiałem stackowac w Siril a komponować w PS🙈 jakoś się dało tylko wtedy tracę wiele narzędzi z Sirila.

  7. 4 godziny temu, tomekL napisał(a):

    Ja mam budkę, ale jakoś tak mam, że jak puszczę sesję to sobie tam jeszcze siedzę i patrzę w laptopa, albo przez lornetkę albo przez drugi teleskop. Dałem drugi pier właśnie po to, żeby móc sobie coś tam podłubać, na Jowisza spojrzeć, etc a nie od razu uciekać do chaty. Zawsze mnie pociągało siedzenie i coś robienie przy sprzęcie na dworze niż jakaś obróbka na kompie, która jeśli trwa dłużej niż 30 minut, staje się dla mnie męczarnią

    Też czasami biorę stary szukacz i przeglądam niebo czy "gapię się " jak sesja idzie i przeglądam klatki które się ciągną:) też nie lubię obróbki i znalazłem sobie pewien schemat zgrubny, nie dopieszczam zdjęć. Przeglądam i wywalam co rozjechane, potem stack w DSS wszystkich kanałów na klatkę referencyjną. Potem PS i jadę levelami. Potem wszystkie kanały do nowego obrazka w RGB i lekki retusz i koniec:)

    • Lubię 1
  8. 4 godziny temu, Robson_g napisał(a):

    Na Polarną też automat Ci ustawia?

    Na polarną ustawiam "na oko" zauważyłem że to wystarczy bo błąd prowadzenia przy takim ustawieniu mam w granicach 0,4-0,7. Czasami na męczę się przy ustawieniu i mam tyle samo wiec już po prostu ustawiam montaż mniej więcej na tych samych punktach i to mi wystarcza. 

    • Lubię 1
  9. Doszedłem po latach do setapu który czeka w gotowości i jak mam ochotę łapię go w rękę wynoszę na ogród, mniej więcej na północ, podłączam przedłużacz i odpalam wcześniej ustawioną sesję i idę spać. Rano zabieram teleskop i to wszystko. Trochę to słabe się robi, z jednej strony prościej i do tego dążyłem ale jak już jest prosto to trochę brakuje mi tej zabawy z ostrościami, ustawianiem na polarną itp. Wiadomo raczej już nie wrócę do starych metod ale jakoś tak dziwnie:).

    Co do zazdrości o niebo to jedynie zazdroszczę tym co pod 9 robią takie foty że szczęka opada gdzie ja przy czwórce wymiękam. 

    Pogodnego nieba!

  10. W dniu 8.09.2023 o 15:26, count.neverest napisał(a):

    Potwierdź tylko, że zasilasz ją dodatkowo z 12V, bo to konieczność. Objawy, jakie opisujesz wskazują wyłącznie na połączenie USB. Nie ma znaczenia czy chłodzisz kamerę czy nie, tak duży sensor wymaga dodatkowej mocy. 

    Ja z kolei mam problem z ASI 462MC, która jest do guidingu. Przez USB3 dostaję komunikat, że kamera przez 15 sek nie podała klatki. Po USB2 działa bez zarzutu od 8 miesięcy.

    Nie jest to konieczność ani reguła. Zasilam 2600 MM z AsiAir, w sumie to wszystko idzie z AsiAir a z kolei AsiAiR zasilany jest z AM5. 

     

  11. Latami dojrzewałem zarówno mentalnie jak i finansowo do kamery. Zaczynałem od kamerek za 50zł z Allegro a w zasadzie modułów kamer. Potem lustrzanka APC, potem Bezlusterkowiec A7III który miał być uniwersalny (ale nie był:( ) i na końcu kamera mono chłodzona. Filtry wąskopasmowe pozwalają na czasy ponad 300s gdzie kiedyś 15s to było wyzwanie ze względu na pomarańcz. Próbowałem wcześniej z Optolongami ale to średnio pomaga. 

    Obecnie fotografia długoczasowa to bajka pomimo otoczenia przez lamy typu kula. 

    • Lubię 1
  12. W dniu 18.05.2023 o 11:41, MateuszW napisał(a):

    Jeśli mówimy o popularnych produktach to tak, smart jest jednym ze sposobów walki sklepów o klienta. Gdy ten sam produkt sprzedaje 30 sklepów, to wybór jest jasny - bierzesz ze smartem. Ale w astro sytuacja jest inna - masz 2-3 sklepy i praktycznie brak walki o klienta. Kupujesz zwykle też droższe towary, więc przesyłka przestaje mieć znaczenie. W tej sytuacji posiadanie smarta jest wg mnie małą zachęta dla klienta, który i tak nie ma wyboru.

    Co jak co, ale dla kupujących jest to korzystne. No chyba że masz na myśli ludzi, którzy nie umieją działać racjonalnie i kupują impulsowo zbędne rzeczy - fakt, dla nich jest to szkodliwe. Ale dla "normalnych" osób jest to ogromna oszczędność - szczególnie jak podzieli się smarta na kilka osób.

    Dokładnie. Smart przy zakupie sprzętu za kilka czy kilkanaście tysięcy kompletnie nie ma znaczenia. Smart dla mnie tylko wtedy kiedy zamawiam jakieś pierdoły a tu czasami nie warto bo dobierasz na siłę do tych 45zł żeby mieć "darmową" wysyłkę i coś co wcale niekoniecznie potrzebowałeś.

     

    • Lubię 1
  13. Dodam od siebie, celuj w to co Ci wpadło w oko i uważasz ze najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Wiadomo ze nie złote góry ale wybierz maks zakres cenowy i potem najlepsze co w tym zakresie masz dostępne. Potem pewnie znajdziesz coś co lekko przekracza zakres:) i na to zbieraj. Jak kupisz połowicznie to zaraz będziesz wydawał kolejną kasę. Jak coś już raz zakiełkowało to będzie Cię męczyć aż tego nie kupisz:). Oczywiście może tak nie masz albo jeszcze tego nie wiesz ale ja niestety tak mam:( dlatego chociaż ciężko się na coś zbiera to lepiej poczekać niż potem wydawać podwójnie. 
    Tak jak kolega wyżej napisał zainwestuj w ASIAIR bo to mega przyspiesza i upraszcza astrofotografie.

    • Lubię 1
  14. Godzinę temu, PawełED80 napisał(a):

    Jaką kamerkę polecasz? Jaką używasz? 

    Co polecasz jeszcze oprócz fra600? 

    Ja tez kiedyś goniłem za ogniskowymi i średnicami ale ostatecznie skończyłem na 81mm/380mm do tego zainwestowałem w kamerę mono ponieważ w moich warunkach kolor słabo by się sprawował. Montaż do tego masz ok. Chyba ze celujesz w planety i małe galaktyki to już trzeba czegoś większego. Ja mam co prawda GT81 ale jak koledzy piszą Askar to fajny teleskop.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.