Skocz do zawartości

szopenosw

Społeczność Astropolis
  • Postów

    35
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez szopenosw

  1. 4 godziny temu, ikad85 napisał:

    Najprościej takie coś:

    Alu 17Ah 12V + przewód 2x1mm (2 oczka, bezpiecznik, 2 wtyki 2.1 5.5mm oraz gniazdo RCA).

    Można oczywiście dowolnie wg potrzeb.

    Przewody dalej na 2 zdj.

    Można zasilić montaż, grzałkę i kto co potrzebuje przez całą noc.

    Oczywiście w ramach rozsądku :original:

    20201213_084028.jpg

    1607845724026407591868422909698.jpg

     

    Fajna sprawa. Własnej roboty?

  2. Hej Fornax,

     

    Masz bardzo dużo racji w tym co piszesz, ja tez nie napisałem tego co napisałem twierdząc że to niepodważalna prawda, a każdy kto twierdzi inaczej popełnia błąd. Nie chciałem zabrzmieć jak ktoś kto uczy ludzi jak mają korzystać ze swojego sprzętu bo też uważam że jeżeli "zadbamy" o odpowiednio krótką drogę optyczną za teleskopem to da się korzystać z dobrymi efektami zapewne nie dostrzegając różnicy ponieważ droga wydłuży się nieznacznie przy dobrej konfiguracji, co zresztą potwierdzają mądre głowy w temacie który podlinkowałem (uważam ze jest tam sporo ciekawych informacji).

     

    Ze swojego doświadczenia uważam jedynie że nie za bardzo widzę sens stosowania kątówki 2 calowej w SCT 6 ze względu na przelot i wydłużenie drogi optycznej.

     

    Wiem także że znaczne wydłużenie drogi optycznej za SCT stosując np. wyciąg cryforda oraz kątówkę lustrzaną 2" ma już wpływ na jakość obrazu, przynajmniej ja to odczułem. Czy skusił bym się na 2" akcesoria w SCT 8. Być może tak ale pod pewnymi warunkami. Dobrze bym to policzył, najchętniej kupując kątówkę pryzmatyczną baadera z najkrótszymi złączkami jakie tylko się da. Tylko jak to wszystko się złoży do kupy to zaraz się okazuję że koszty poniesione są takie za które można można kupić drugi teleskop, taki który się nadaje do szerokiego pola :)

    W SCT 8 może to mieć sens. W SCT 6 (z mniejszym przelotem) ze swoich doświadczeń bym tego nie polecił, ale tak jak piszę są to moje odczucia, każdy może mieć inne.

     

    Dlatego warto też myśleć przyszłościowo. Ja bardzo lubię bino w SCT, uważam że taka konfiguracja świetnie się sprawdza w tych teleskopach, ale przy niej tak jak napisałeś kątówka 2" w moim odczuciu już robi sporo krzywdy.

     

    Przepraszam bo troszeczkę ukradliśmy temat. Dlatego wracając. Do SCT 6 aby odczuć wrażenie większego pola polecam reduktor 0,63 z kątówką i okularami 1,25 cala i raczej nie szedł bym w akcesoria 2", głównie z tego względu że otrzymujesz niewiele a inwestycja spora - ale do moje odczucie! Ale im dłużej to wszytko testuję tym bardziej skłaniam się do tego co mówią doświadczeni że SCT to nie są teleskopy do szerokiego pola i chcąc mieć szerokie pole należy kupić teleskop który bardziej się do tego nadaje :)

  3. 9 minut temu, tomchm napisał:

    Ja używam w terenie takiego ustrojstwa. Kupiłem sobie dwa. Jako montażu używam zasilanego bateriami SWSA.

    Zasilane powerbankami są: ASIAIR z kamerką autoguidingu, DSLR, dwie grzałki USB. 

     

    Dziękuje za odpowiedź. Widzę że temat się rozkręca i o to chodzi, bo wbrew pozorom mało jest o tym napisane, albo po prostu źle szukałem. Rozumiem że wtedy kable montaż- powerbank we własnym zakresie? A może idzie kupić?

     

    Edit: przepraszam nie doczytałem że montaż zasilany osobnymi bateriami.

  4. 2 godziny temu, fornax napisał:

    Z drugiej strony dlaczego nie zainwestować w kątówkę 2 cale i mieć szeroki wybór okularów 2 calowych z szeroką gammą ogniskowych od 50mm do 5mm , przy F10 to nawet erfle dadzą dobry obraz w całym polu widzenia.

     

    Ponieważ kątówka 2" wydłuża tor optyczny. Z informacji które wyczytałem teleskopy SCT są zoptymalizowane do ok 125mm "toru optycznego" za teleskopem. Wg obliczeń przeprowadzonych przez mądrych ludzi każdy kolejny minimetr dodaje 3mm do ogniskowej, co zaczyna mieć wpływ na zmniejszenie jasność teleskopu i wystąpienie aberracji sferycznej. Tak piszą mądre głowy z cloudynights. Jak to wygląda w praktyce? Jak kupowałem SCT8 to był wyposażony w wyciąg Cryforda wraz z kątówka lustrzaną 2" (sporo dodatkowej "drogi optycznej" za teleskopem). Obraz, względem C6 do którego byłem przyzwyczajony był znacznie ciemniejszy oraz uważam że mniej ostry. Domyślałem się co może być tego przyczyną, ze względu na to ze już podczas doświadczenia z bino WO wyczytałem że kluczem jest możliwie jak największe skrócenie toru optycznego za teleskopem aby "powalczyć o światło". Chociaż nie mam dużego doświadczenia to już zaczynają mnie dziwić zwolennicy wyciągów Cryforda w SCT którzy wkładają w nie 2" kątówki lustrzane... Dla ludzi którzy przerobili temat jest to "upośledzanie systemu". Szczerze po moich doświadczeniach zaczynam myśleć bardzo podobnie, dlatego kątówka lustrzana 2" już znalazła swojego nowego właściciela a ja na razie zostaje przy króciutkiej pryzmatycznej kątówce baadera. W SCT 6 nie wyobrażam sobie chyba innego setupu... W SCT 8? może bardzo krótka pryzma 2" kiedyś tam się znajdzie ale narazie sam korzystam z kątówki 1,25.

     

    Link z dyskusją do której się odwołuje:

    https://www.cloudynights.com/topic/478721-c8-actual-focal-length-w2-sct-style-mirror-diagonal/

    • Lubię 2
    • Dziękuję 1
  5. 6 minut temu, janekosa napisał:

    gniazdo zapalniczki po prostu jest do dupy, potrafi przestać kontaktować przy najlżejszym ruchu. są dziesiątki dobrych wtyczek które można sobie zarobić i to po prostu nie jest jedna z nich :P
    ja do wszystkiego używam takich wtyczka + gniazdo
    (oczywiście na aliexpress za tyle kupisz 50 sztuk)

    Rozumiem że to "skrzynki własnej roboty", tylko na tym trzeba się znać, a ze względu że tak jak napisałem jestem zielony w tego typu tematach to szukam najprostszych rozwiązań lub czegoś co nawet jeżeli jest do "złożenia" to można to zrobić w prosty sposób, tak żeby niczego nie spalić przy okazji.

  6. 5 minut temu, wessel napisał:

    Jeszcze raz powtarzam - nie stosuj gniazda zapalniczki. No chyba że chcesz żeby ci się setup resetował co pare minut?

     

    Nawet jeżeli źródło zasilania nadal jest w samochodzie (włożenie boostera lub czegokolwiek innego z gniazdem zapalniczki do auta)? Kiedy napędzałem ten montaż z auta jeszcze w cieplejsze dni nie doświadczyłem żadnych problemów, ale przyznaje że nie były to długie sesje, zresztą na chwilę obecną myślę o napędzie tylko w kategoriach wizuala.

    Tylko ze względu na to ze jestem zielony w temacie nie za bardzo widzę alternatywy, chyba że coś do czego można bezpośrednio podłączyć "klasyczny" zasilacz z bolcami co w terenie wydaje mi się dziwnym rozwiązaniem xD:).

  7.  

     

    Dziękuję wszystkim za cenny głos.

     

    Producent do tego montażu sugeruje zasilacz 12V 2,5A, ja zakupiłem zasilacz 12V 3A i przy zasilaniu "z sieci" nie widzę problemu, no przynajmniej w tym jako montaż pracuje bo oczywiście "w terenie" nie sprawdzałem czy sprawuje się prawidłowo.

    https://www.bhphotovideo.com/c/product/1124460-REG/bresser_exos2gtac_exos_2gt_universal_power_supply.html

     

    Ja osobiście zastanawiałem się nad czymś takim:

    https://www.norauto.pl/p/urzadzenie-rozruchowe-booster-norauto-n1200-19-ah-12-v-45260.html

    Na wszelki wypadek gdybym chciał jeszcze w przyszłości podłączyć grzałki lub zasilać jeszcze coś innego.

     

    8 godzin temu, luzikos napisał:

    Ja ostatnio takie cudo znalazłem:

    Powerbank + USB-C + 12V + Możliwość rozruchu aut (sprawdzone - działa nawet z dieslem 2.0) + Falownik (możliwość podpięcia urządzeń 230V) + latarka

     

    https://www.morele.net/powerbank-baseus-baseus-starter-jump-powerbank-rozruch-crjs02-a0g-7293795/

     

     

     

    Rozumiem ze tutaj nie ma wejścia zapalniczki więc kabel zasilający trzeba by było robić we własnym zakresie tak?

    Edit: przepraszam nie zauważyłem że w drugim poście jest przetwornica którą można by było podpiąć do wyjścia USB 5V jeżeli dobrze rozumiem tak?

     

    5 godzin temu, Darek_B napisał:

    Musisz sprawdzić jaki jest pobór prądu w amperach. Bez tego możemy zgadywać.

    Ze swoje strony doradziłbym zakupić niewielki akumulator żelowy. W 100 zł zamkniesz się z kablami i ładowarką.

    https://swiatbaterii.pl/akumulatory-12v/1587-akumulator-bezobslugowy-agm-vrla-green-cell-12v-7ah-do-zasilaczy-awaryjnych-ups.html

     

     

    Można zapytać czy w przypadku akumulatora żelowego kable należy "wykombinować" samemu czy jest możliwości dokupienia czegoś z wyjściem do montażu?

     

  8. Hej Wszystkim!

     

    Byc może było ale szukam szukam i nie mogę się doszukać... Z tego względu zapytam bardziej doświadczonych posiadaczy montaży EQ z napędem. Jak zasilcie swoje montaże w terenie? Wiem ze są dedykowane power-tanki Celestrona i innych firm, ale może macie jakieś tańsze albo efektywniejsze rozwiązania? z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

     

    Edit:

    Doprecyzuje że chodzi mi o zasilanie montażu EXOS-2 GOTO

  9. Godzinę temu, piotrfie napisał:

    Jeśli coś z dłuższą ogniskową, to np. Hyperion Aspheric 31mm, aczkolwiek nie piszesz czy interesują cię okulary 1,25" czy także 2". Asferyk 31 ma co prawda przejściówkę na 1,25", ale to okular typowo dwucalowy. Przejściówka zwęża pole, które w jego przypadku to 72 stopnie.

    Posiadam ten okular (jeszcze) i zgadzam sie z przedmówcą, dobrze sobie radzi w teleskopie f/10, jednak z tego co zauważylem to w SCT 6 i tak nie uświadczysz całego pola, jednak jest ono zadowalające. Natomiast w moim odczuciu okular bardzo kiepsko sobie radzi po dodaniu reduktora ogniskowej SCT 0,63. Nie wiem czy to nie wina tego o czym wspominają na zagranicznych forach ze okular kiepsko sobie radzi w światlosilnych teleskopach (reduktor, przynajmniej w teorii "robi" z SCT f/6.3). Osobiście nie testowałem w Dobsonie bo nie chce mi się go targać, ale opinie te zdają się potwierdzać. Dlatego duże prawdopodobieństwo że okular nie jest zbyt uniwersalny przez co raczej wraca do sklepu. Ps. Po założeni reduktora ogniskowej oraz noska 1,25 który podobno redukuje pole okularu do 55 stopni, minimalnie ale nadal nie widać całego pola :). Jakie otrzymujesz? Teraz przy SCT z reduktorem który, daje ogniskową ok 950, wraz z okularem 31mm, dziś widać w polu jednocześnie Jowisza i Saturna... Jakiej jakości to widok ze względu na to że planety znajdują się na krawędzi okularu to już inna sprawa...

  10. Hej wszystkim,

     

    Tak sie składa że od pewnego czas sam bije sie z podobnym tematem. Nie wiem jak inni ale posiadam SCT 6 oraz 8. Czy jesteście pewni że przelot optyczny zwłaszcza  w SCT 6 pozwoli na wykorzystanie pełnego pola okularów 2", nie mówiąc już o zamianie standardu na 2 cale ktory nawet w SCT 8 jest odradzany ze wzgledu na wydłużenie toru optycznego a co za tym idzie pogorszenie jakości obrazu... Szczerze powiedziawszy nie tylko to wyczytałem ale i tego doświadczyłem. Z tego co udało mi sie narazie wyczytać ale nie sprawdziłem tego na własnej skórze to najszersze pole ma dać okular 24mm 68* + reduktor odniskowej 0,63. Osobiscie jestem po pierwszych testach hyperiona 31 wraz z reduktorem ogniskowej 0,63 ale niestety narazie nie jestem zadowolony z efektu zwlaszcza korzystając z kątówki pryzmatycznej baader 32 ktora jakby nie patrzec jest kątówką bardziej w standardzie 1,25. Wygląda to jakby standard 2" wraz z reduktorem/korektorem nawet uwypuklał wady konstrukcji, co jakby pokrywało sie z tym co znalazłem na zagranicznych forach. Oczywiście to tylko moje odczucia, każdy może mieć inne, moje są mieszane co do używania standardu 2 cale w SCT w ogóle przynajmniej w 6 i 8 calach.

  11. Witam wszystkich,

     

    kilka dni temu stałem się szczęśliwym posiadaczem nowego bina WO. Oczywiście pierwsze co podlegało weryfikacji to jasność torów optycznych. Jeden jest odrobinę ciemniejszy, ale tego można było się spodziewać (jak wiadomo jest to często norma), co ciekawe dla mnie po złożeniu bino do rozstawu oczu- różnica zanika a następnie jakby zmieniała się na niekorzyść wcześnie jaśniejszego toru.

     

    Ale nie o to chciałem zapytać doświadczonych posiadaczy BINO, a raczej o coś co wzbudziło moją ciekawość... Mianowicie to że jedno ze szkieł inaczej odbija światło i w mojej głowie zrodziło się pytanie czy to czasami nie wina pokryć. A na Youtube znalazłem filmiki które doskonale pokazują to co widać w moim bino:

     

     

    Czy mogę poprosić o opinię bardziej doświadczonych posiadaczy bino WO?

    Czy jest może ktoś z południowej wielkopolski Wielkopolski kto (okolice Ostrowa Wielkopolskiego, Kalisza) posiada tego typu sprzęt, chętnie bym porównał, podzielił się doświadczeniami.

     

    Z góry dziękuję za pomoc.

  12. Właśnie się zastanawiałem czy clamping ring można zacisnąć tak dobrze aby kątówka ściśnięta w taki sposób nie obróciła się pod ciężarem bino, nigdy nie widziałem jak "trzyma" to rozwiązanie. Rozumiem ze raczej chodzi o takie coś https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/adapter-delta-optical-gso-2sct,d2371.html. A następnie do tego "klasyczną" kątówkę 2". a nie z gwintami...

     

    Zacząłem mysleć o takim czymś, ale nie wiem czy ten zestaw da się połączyć:

    http://astrokrak.pl/fotograficzne/2069-celestron-t-adapter-c5-s-c8-s-c9-1-4-s-c11-s-c14-s.html

     

    lub

     

    http://astrokrak.pl/344-redukcja-sct-m42x1-.html

     

    A następnie wkręcić w gwint T2 coś np. takiego:

     

    http://astrokrak.pl/nasadki-katowe/2540-nasadka-katowa-baader-z-gwintami-t2.html

     

    I zakończyć jakimś nose piece... Ale znalazłem tylko takiego na standard 1,25"

     

    http://astrokrak.pl/okularowe/2067-adapter-baader-planetarium-125-t-2-regulacja-5mm.html

     

    Chyba że mogę w to wkręcić np coś takiego, ale tego nie wiem :(

     

    http://astrokrak.pl/okularowe/1378-zlaczka-okularowa-t2-2.html

     

    Ale wtedy trzeba by było jeszcze mieć reduktor gdyby się chciało się używać bino...

     

    Czy ktoś z większym doświadczeniem może zweryfikować ten zestaw?

     

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.