Skocz do zawartości

Sebastian_wawa

Społeczność Astropolis
  • Postów

    32
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Sebastian_wawa

  1. LUMICON NGC SKY VECTOR

     

    Czym są systemy DSC?

     

    System DSC (digital setting cycles) jest systemem naprowadzającym na wybrany obiekt. Nie jest to GoTo, natomiast po zorientowaniu teleskopu na 2-3 gwiazdach potrafi wskazać nam wybrany obiekt na zasadzie: przesuń teleskop o 15 jednostek w lewo i 20 jednostek w górę. Tak więc można go określić jako takie ręczne GoTo

     

    Baza obiektów

     

    System NGC Sky Vector potrafi wskazać (z ang):

     

    * 9134 galaxies

    * 171 galaxy groups & clusters

    * 18 Abell rich galaxy clusters

    * 2 quasars

    * 942 open star clusters

    * 124 open clusters with associated nebulosity

    * 158 globular clusters

    * 837 selected colored & multiple stars

    * 125 emission nebula

    * 330 planetary nebulae

    * 55 reflection nebula

    * 12 dark nebula

     

    Wg instrukcji posiada także zaprogramowane emferydy dla planet.

     

    Historia mojego Lumicona....

     

    Historia jest długa System został sprowadzony na specjalne zamówienie przez firmę Astrokrak, która to też podjęłą się zadania montażu owego systemu na moim teleskopie. Po otrzymianu paczki od Lumicon'a okazało się, że jeden z enkoderów jest uszkodzony i działa tylko w połowie zakresu - konieczna była jego wymiana, lecz tu należą się pochwały dla firmy Lumicon, która po wstępnym wywiadzie co się dzieje przysłała nowy enkoder na swój koszt. Co prawda zapomnieli napisać na paczce, że jest to wysyłka gwarancyjna przez co były małe problemy w Urzędzie Celnym, ale na szczęście Janusz z AK załatwił sprawę dosyć sprawnie Tak więc system był gotowy do montażu.... ale jak mogło być tak różowo Amerykanie oczywiście zrobili wszystko pod siebie, więc wszelkie otwory pod enkodery musiały być wykonywane wg ich calowej miary. Tu miałem szczęście, AK posiadał odpowiednie wiertła i calowe rozwiertaki Po tych wszystkich przeciwnościach system został w końcu zainstalowany i prezentuje się znakomicie (narazie tylko wizualnie, bo jak napisałem dziś wróciłem z podróży do Krakowa).

     

    Oto poszczególne elementy systemu:

     

    CENTRALKA STERUJĄCA:

     

    centralka.JPG

    Warto zaznaczyć, iż cała centrala jest bardzo lekka, co pozwoli na jej montaż tuż przy wyciągu okularowym, bez wpływu na balast teleskopu. Waży zaledwie 200g wraz z baterią.

     

    Po skonfigurowaniu enkoderów, wskazaniu punktu "zero" kiedy to oba enkodery mają takie właśnie położenie, a następnie zorientowaniu teleskopu na 1 bądź 2 gwiazdach (do wyboru mamy listę 25 najjaśniejszych gwiazd) system zostaje skalibrowany i gotowy do pracy.

     

    Centrala posiada kilka funkcji:

    - GUIDE po wybraniu obiektu z bazy prowadzi nas na wybrany obiekt

    - IDENTIFY pokazuje na wyświetlaczu obiekt aktualnie znajdujący się w polu widzenia teleskopu. Po wybraniu tej funkcji możemy zdefiniować jaki rodzaj obiektów nas interesuje, oraz podać ich maksymalną jasność Mag. Po sekundzie już wiadomo co mamy w zasięgu.

     

    Po wciśnięciu ENTER na dowolnym obiekcie, na wyświetlaczu pojawia się krótka informacja na jego temat: położenie w gwiazdozbiorze, wielkość, jasność Mag itp.

     

     

    ENKODERY:

     

    Zdecydowałem się na zakup dokładniejszej wersji enkoderów - standardowe wysyłają położenie 4000 pozycji na obrót, te 8192. Były niedużo droższe, a dokładność wskazań będzie na pewno większa. Oto jak prezentują się enkodery wmontowane w mocowania stworzone w firmie Astrokrak:

     

    Enkoder GÓRA-DÓŁ przed zamontowniem na Dobsonie:

    enkoder1.JPG

     

    Enkoder GÓRA-DÓŁ po zamontowaniu:

    enkoder2.JPG

     

    Enkoder LEWO-PRAWO w podstawie Dobsona:

    enkoder-dobson.JPGenkoder-dobson2.JPG

    enkoder-dobson3.JPG

     

    Jak widać enkodery zostały wyposażone w "pancerne" osłony, aby uniknąć uszkodzeń w przyszłości. Jako że dolny enkoderek przeszkadzał w prawidłowej pracy Dobsona, montaż został podniesiony za pomocą tulejek - teraz nic o nic nie zachacza.

     

    Całość prezentuje się następująco:

     

    komplet.JPG

     

     

    Testów praktycznych na razie nie było, ze względu na pogodę...

     

     

    Pozdrawiam

    Seba

  2. Nie mam pojęcia jak mogło to działać :Salut: Na zlocie w Roztokach kombinowaliśmy ile się dało i niestety nie uzyskaliśmy pozytywnych rezultatów... W każdym razie nasadki już nie mam, ale cieszę się że trafiła w dobre ręce :D

  3. Hej

     

    Mam do sprzedania praktycznie nieużywany (wsadzony RAZ do nasadki) okularek Vixen LV 5mm - kupiony był do nasadki bino, która niestety nie współpracowała z moim teleskopem, więc leży w pudełeczku i się marnuje. Kupiłem 2 sztuki, jedną zostawiam sobie drugą chętnie odsprzedam. Cena za okularek to 300 pln

  4. No właśnie jeszcze nie miałem okazji na obserwacje... Przez to bino patrzyłem tylko przez SCT 8" i spisywało się rewelacyjnie (jak na swoją cenę) - Celstrona bije na głowę, niestety w porównaniu z Denkmeierem odpada ;) No ale to inna klasa :Salut: Jak będzie pogoda napiszę co i jak - mam nadzieję że nie będzie konieczne użycie seryjnego barlowa 1,6x tylko będzie ostrzył bez niego... Zobaczymy

     

    Pozdrawiam i WESOŁYCH ŚWIĄT :)

  5. U mnie góra i dół to gumki o szerokości 2,5 cm, a nakladanie na teleskop to własnie rzepy - również 2,5 cm szerokości, plandeka wykonana ze spandexu - całość spisuje się OK :) W najbliższym czasie wykonam ze spandexu przykrywkę na górną część tubusa, aby zapobiec kurzeniu się optyki.

     

    Zdjecie1.JPGZdjecie2.jpg

  6. A propo's taniego AF - przetłumaczyłem niedawno art z telescopereviews.com

     

    Oto on B)

     

    [TŁUMACZENIE]

     

    Zawsze interesowała mnie astronomia, a od pewnego czasu stała się moim prawdziwym hobby. Bardzo chciałem zajmować się astrofotografią, lecz koszty kamer CCD i bardziej zaawasnowanch aparatów wydawały się problemem. Na szczęście Canon wypuścił serię aparatów Powershot, co ułatwiło początkującemu wejście w świat astrofotografii.

     

    Kupiłem Canon Powershot A20 rok temu, na moje 24 urodziny, kosztował mnie 120L ( :?: ) Na początku używąłem go do fotografowania na ziemi, nie miałem teleskopu. Fotografowałem także nocne niebo, ale od kiedy kupiłem mój pierwszy teleskop zacząłem fotografować niebo przystawiając aparat do okularu.

     

    346770-Orion_glorious1_small.jpg

    Okolice Oriona, 3 x 15 sek, ISO 400, stackowane w Registax 3.0

     

    Co ten aparat potrafi

     

    Całkiem sporo :)

     

    Z maksymalnym czasem naświetlania 15 sek, i czterema poziomami ISO od 50 do 400 odczuwam że to prawdopodobnie najlepszy aparat (również cena :) ) do rozpoczęcia przygody z astrofotografią.

     

    Trzymany w ręku jest bardzo dobry do jasnych objektów takich jak Księżyc i większe planety, jednak najlepsze rezultaty daje po zamontowaniu aparatu do teleskopu i pozostawieniu go na 10 sekund, aby wibracje ustały. Montaż może być przeprowadzony poprzez wiele różnych przejściówek dostępnych w sieci.

     

    Aby zrobić zdjęcie ustaw aparat na odpwiedniej pozycji względem okularu. Ekran LCD jest w tym pomocny, ponieważ możesz zobaczyć czy aparat i okular dobrze są dopasowane. Niektórzy użytkownicy podłączają aparat do TV albo komputera, aby widzieć większy obraz.

     

    Zdjęcia wykonywane tą metodą dają dobre rezultaty, jednak napewno mogłyby być lepsze, gdyby aparat miał większą rozdzielczość.

     

    18thjan2005moon.jpg

     

    A co kiedy będę chciał obserwować objekty DS :?:

     

    Widziałem zdjęcia M57 robione Powershot'em i były bardzo ciekawe. Ilość kolorów i detali zachowanych przez aparat są takie że aż mi kapelusz spadł z głowy :) Objekty DS są zdecydowanie w zasięgu aparatu tak długo jak dajesz radę za nimi podążac, aby później móc stackować wiele zdjęć.

     

    m42m43.jpg

    M42/M43 8" Newton, Canon Powershot A75, ISO 400, 15 sek,

     

    m13.jpg

    M13 8" Newton, f/5, 25 mm Possl, Canon A75, ISO 400, 18x15 sek

     

    Tricki

     

    Robienie wielokrotnych zjęci z ekspozycją 15sek zajmuje wiele czasu, i użytkownik musi siedzieć przy aparacie i ręcznie trzymać wciśnięty przycisk migawki. To może spowodować wiele wibracji i dać kiepskie rezultaty. Co zatem możemy zrobić :?:

     

    Niektórzy mają zrobione specjalne trzymadła na aparat i przycisk migawki połączony przewodem ze sterownikiem i zdalnie naciskają przycisk. Jednak ja nie miałem zdolności budowniczych, więc jeśli jesteś podobny do mnie możesz użyć elastycznych patyczków do uszu przyczepionych do aparatu za pomocą gumek. To bardzo proste rozwiązanie, a zarazem bardzo lekkie :D

     

    Zdjęcia poniżej przedstawiają to co opisałem powyżej :

    shutter1.jpg

    shutter2.jpg

     

    Przymocowane elastyczne pałeczki powodują że nie musisz dotykać spustu aparatu, kiedy chcesz przestać naciskać przycisk wystarczy tylko nacisnąć plastikową część - to wyeliminuje wibracje. Może to wygląda śmiesznie, ale uwierz że rezultaty cię zaskoczą.

     

    Metoda podłączenia aparatu do teleskopu

     

    Stosuję jedną, bardzo tanią. Musisz kupić kilka części plastikowych rurek kanalizacyjnych. Trzeba odpowiednio dopasować średnicę. Jedna strona przymocowana jest do okularu, po drugiej stronie jest aparat. Zdjęcia poniżej przedstawiają to rozwiązanie, a i efekty tego uważam za interesujące. Gwarantuję że nie znajdziecie tańszego rozwiązania :)

     

    Camera%20with%20adaptor.jpg

    attached1.jpg

    attached2.jpg

     

    Kolejną ważną rzeczą jest aby po zamontowaniu wyłączyć ekran LCD, ponieważ zużywa on baterie i aparat nie wytrzyma dłużej niż 20min, dobrym pomysłem jest kupienie akumulatorkow alkaicznych.

     

    Zdjęcia Saturna z Powershot

     

    saturn1.jpg

    Orion SkyView Pro 8", Canon A75, zoom aparatu 3x (nie cyfrowy), 10mm possl z barlowem X3, 10 sek, 902 zestakowane zdjęcia.

     

    346925-Saturn2b.jpg

     

     

    KONIEC :D

    Tłumaczenie artykułu z telescopereviews.com (na tyle co potrafiłem)

     

     

    Co myślicie o rozwiązaniach zastosowanych przez tego człowieka :?: Najbardziej podobał mi się pomysł zastosowania rurek z PCV do montażu :lol:

  7. Witam

     

    Mam do sprzedania teleskop Synta SkyWacher 1309 (130 mm zwierciadło, 900mm ogniskowa) na montażu EQ2, wraz z kompletem okularów 10mm, 25mm, barlow x2.

    Teleskop na gwarancji (kupiony w sierpniu tego roku), w stanie idealnym. Posiadam komplet oryginalnych opakowań.

     

    Cena 580+wysyłka pln (nowy 695 pln)

     

    Link do opisu : http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=406

     

    Dodatkowo do sprzedania:

     

    Filtr słoneczny - folia Baader Planetarium 20x20 w kartonowej oprawie gotowa do założenia i obserwacji - cena 40 pln

     

    Możliwy odbiór osobisty w Warszawie, możliwość obejrzenia sprzętu jak i w razie dobrej pogody jego możliwości. Mogę przełać zdjęcia zrobione przez ten teleskop, jednak są one kiepskiej jakości i nie oddają prawdziwych widoków (zdjęcia robione komórką "z ręki")

     

    Sprzedaję bo kupiłem Meade LB 12" i ten nie będzie już potrzebny.

     

    Kontakt: admin@thermal.pl , PW, lub tel 608 453 719

  8. Siemka

     

    Macie jakąś stronkę (ew. telefon) na której można kupić trochę spandex'u do owinięcia tepla ? W google siedze już dobrych kilka godzin i nic konkretnego znaleźć nie mogę... :angry:

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.