Skocz do zawartości

Marek Moczymorda

Społeczność Astropolis
  • Postów

    24
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Marek Moczymorda

  1. Godzinę temu, tomes235 napisał:

     

    Nie, nie mają "lepszej" specyfikacji od tego SW. To są reflektory, zupełnie inny typ teleskopu z innym przeznaczeniem raczej średnio nadające się na balkon i rozświetlone miejskie niebo.

  2. https://www.avans.pl/foto-i-kamery/obiektywy-do-aparatow-cyfrowych/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-8-quot-pyrex

     

    Łap póki jest dostępny bo cały czas znika, jest aktualnie duży problem z dostępnością teleskopów. (i ceny poszybowały w górę..)

    Na przykład DeltaOptical czy Teleskopy.pl podbiły sobie cenę tego Dobsona do 1800 zł...

  3. Jeśli o mnie chodzi to radzę pozostać przy 8", 10" to jest ogromna ciężka armata która dodatkowo będzie wymagała dłuższego chłodzenia. 8'ka tutaj jest w dobrej cenie: https://www.avans.pl/foto-i-kamery/obiektywy-do-aparatow-cyfrowych/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-8-quot-pyrex

    Poniżej masz porównanie obrazu z 6" i 10" Dobsona (przy 8" różnica będzie jeszcze mniejsza)

     

    image.png

     

    Co do okularów to już ktoś inny coś doradzi..

  4. 2 godziny temu, jogichan napisał:

    swiatłosiła im większa tym lepiej?

     

    Poczytaj trochę zanim zabierzesz się za kupno teleskopu.

     

    Cytat

    OGNISKOWA I ŚWIATŁOSIŁA:
    Im dłuższa ogniskowa, tym większe powiększenia możemy uzyskać dla danego okularu. Na przykład teleskopem o ogniskowej 1250 mm i okularze 25 mm uzyskamy powiększenie 50x (1250:25=50). Zwiększając ogniskową do 1500 mm, tym samym okularem uzyskamy powiększenie 60x.
    Światłosiła wyraża się stosunkiem średnicy obiektywu do jego ogniskowej, np. teleskop o ogniskowej 1250 mm i średnicy lustra 250 mm będzie miał światłosiłę 1:5. Im większa światłosiła, czyli zdolność zbierania światła ("jasność") obiektywu, tym większy zasięg teleskopu przy tej samej ogniskowej, ponieważ wzrośnie średnica obiektywu. Przykładowo zwiększając światłosiłę teleskopu dla tej samej ogniskowej do 1:4, nowy obiektyw będzie mieć średnicę około 312 mm. Nie należy jednak z tym przesadzać, należy pamiętać, że wraz ze wzrostem światłosiły nieuchronnie rośnie proporcjonalnie aberracja sferyczna, i to do 3 potęgi! Zatem jeżeli zwiększymy światłosiłę dwukrotnie z 1:10 do 1:5 to aberracja sferyczna urośnie 8 krotnie! Dla teleskopu Newtona o światłosile 1:10 całe pole widzenia będzie idealnie ostre, zaś dla 1:5 przy brzegach pole widzenia będzie wyraźnie nieostre. Cóż, coś za coś. Dobra ostrość na całej powierzchni pola widzenia występuje dla światłosił do około 7. Poza tym zjawisko to dla teleskopów Newtona wyjaśnia istnienie jeszcze jednej wady: komy. Koma kątowa = r * 172/(f*(4N)2)
    gdzie: r : odległość od osi w płaszczyźnie ogniskowej, N : światłosiła, f : ogniskowa.
    Łatwo zauważyć, że koma jest wprost proporcjonalna do światłosiły: im większa światłosiła, tym wieksza koma i rośnie wprost proporcjonalnie do drugiej potęgi!
    W przypadku obiektywu 250mm, lustra parabolicznego f/6, koma kątowa w odległości 5 mm od osi optycznej będzie mieć w przybliżeniu 3.5 sekund łuku.
    Wraz ze wzrostem światłosiły rośnie również zdolność rozdzielcza.

     

    Z praktycznego punktu widzenia
    - teleskopy o małej swiatłosile bardziej odpowiednie będą do oglądania planet z uwagi na dłuższą ogniskową, a więc łatwiej będzie uzyskać duże powiększenia, poza tym obraz jest ostry w całym polu widzenia.
    - Światłosilne teleskopy, o krótszej ogniskowej, ale za to większym obiektywie będą bardziej odpowiednie do oglądania obiektów rozmytych, o małej jasności powierzchniowej, a także do astrofotografii. Po prostu instrumenty te zbierają więcej światła, i mają większe pole widzenia. Relatywnie mniejsza ogniskowa tych instrumentów ułatwia stosowanie mniejszych powiększeń - a więc i większego pola widzenia, a poza tym, generalnie - obiekty rozmyte łatwiej dostrzec przy małym powiększeniu i widoczne będą jako jaśniejsze. Takimi obiektami są komety i mgławice.
    Rozgraniczenie to nie jest sztywne, i nie należy martwić się tym, że teleskop o małej światłosile nie będzie nadawał się dobrze do obserwacji mgławic, a krótkoogniskowy i światłosilny do obserwacji planet. Dla teleskopu o małej światłosile użyjmy jak najmniejszego powiększenia, a światłosilny można wyposażyć w soczewkę Barlowa, wydłużającą wypadkową ogniskową układu optycznego. Planety maja małą średnicę katową, a więc nawet nieostrość na brzegach pola widzenia nie będzie aż tak bardzo przeszkadzać. Jako przykład można przytoczyć teleskop 250/1250 mm. Przy użyciu soczewki Barlowa z powodzeniem można oglądać pasy na Jowiszu, a przy idealnych warunkach pogodowych można zobaczyć koncentryczną budowę pierścienia Saturna przy powiększeniu około 500x! Nawet bez soczewki Barlowa, przy px125, Księżyc ukazuje mnóstwo fantastycznych szczegółów przy fenomenalnej wręcz ostrości!
    I na odwrót, przy powiększeniu 60x, w dobrym refraktorze 81/1200 mm (światłosiła około 1:15, obiektyw Fraunhofera) wspaniale widać M42 w Orionie jako delikatny, zwiewny motyl. O dziwo, mgławica M 57 w Lutni prezentowała się nawet lepiej, niż w teleskopie Newtona 110/805 mm!

     

  5. Tutaj aktualnie jest chyba najtaniej 8" Synta na Dobsonie https://www.avans.pl/foto-i-kamery/obiektywy-do-aparatow-cyfrowych/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-8-quot-pyrex

    Jesli moze byc uzywany to polecam przejrzec sobie Gielde Sprzetu Astronomicznego na FB, tutaj ktos sprzedaje 10" ale nie wiem czy jeszcze aktualne. 

    https://www.facebook.com/marketplace/item/256395335764294

    • Dziękuję 1
  6. 3 godziny temu, Mistrila napisał:

    Witam! Po długich i niekończących się poszukiwaniach, postanowiłam powrócić na forum aby się zapytać, czy ktoś z was używał, miał lub ma TS Optics Teleskop N 150/1400 Megastar EQ-3?

     

    Widziałam go w sklepie Astroshop za dość ciekawą cenę, ale chciałabym wiedzieć czy warto zaufać tej marce, czy lepiej skupić się na Skywatcherach, Syntach, Celestronach?

    https://www.astroshop.pl/teleskopy/ts-optics-teleskop-n-150-1400-megastar-eq-3/p,4260#tab_bar_2_select

     

    Jeśli rozmiar nie jest przeszkodą to w podobnej cenie jest 8" Synta w Avansie.. https://www.avans.pl/foto-i-kamery/obiektywy-do-aparatow-cyfrowych/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-8-quot-pyrex

    Telep który wrzuciłaś będzie drgał jak galareta na EQ3, zintegrowany Barlow to kolejny duży minus.

    • Lubię 1
  7. BK909AZ3 (kiepsko z dostępnością, ale może uda się gdzieś ściągnąć na zamówienie), z używanych Synta 6-8" na Dobsonie ale zakup z drugiej ręki graniczy z cudem bo raz że bardzo szybko znajdują nowych właścicieli, a dwa nie trafiają się zbyt często.

    Zacząłbym tutaj , to jest bardzo dobra cena ten teleskop wszędzie indziej aktualnie kosztuje 799 zł, może uda się go ściągnąć.

  8. MAK uniwersalny? To jest teleskop głównie do obserwacji w zakresie US (w szczególności planet), do DS'ów to kiepski wybór przez małe pole widzenia, plus do obiektów mgławicowych potrzebny jest teleskop o znacznej światłosile. Nie znaczy że nie można tylko nieco mija się to z celem. 

    Odemnie głos na ED'ka 100/120. :emotion-5:

  9. 14 minut temu, esiulek napisał:

    te rady to z doświadczenia, czy wyczytane ? 

    proponuję przecztać cały post Sergiusza i wtedy udzielać porad, sprzęt ma być dla dziewczyny więc ważne są gabaryty i waga, no i cena

    BK909AZ3 kosztuje praktycznie tyle samo co zalinkowany przez ciebie Bresser 114/500, waga też praktycznie identyczna.

    To jest dla dziewczyny a nie 6 letniego dziecka, raczej sobie poradzi z 6 kg. ciężarem. Pomijając fakt że to jest reflektor o światosile f/4,4 wymagający bardzo dobrych okularów dochodzi jeszcze kwestia kolimacji z którą obdarowana myślę że będzie miała spory problem, szczególnie jesli mówimy o pierwszym teleskopie.

    • Lubię 1
  10. Dzisiaj niebo pozwoliło na jedną z pierwszych obserwacji, przy okazji udało mi się zrobić jakieś zdjęcia. (Galaxy A50 "z ręki", to była mordęga nigdy więcej..)

    Pierwsze to 25mm. + Barlow, następnie ten sam okular bez Barlowa i na koniec 10mm. + Barlow.. kilka dni po zakupie myślę już nad czymś lepszym. :)

     

    20200902_230823.jpg

    20200902_225505.jpg

    20200902_224116.jpg

  11. 8 godzin temu, Jarek napisał:

    To raz, a dwa to ta srebrna śrubka blokująca pręt z przodu przy głowicy montażu musi zostać zakręcona z powrotem po wstępnym wycelowaniu teleskopu. Te czarne pokrętła blokady osi w widłach o których piszesz powinny być poluzowane cały czas w zasadzie. Piszę te szczegóły pro publico bono, bo Ty już doszedłeś co i jak.

    Pozdrawiam, udanych obserwacji

    -J.

    P.S. czasem te lunetki na AZ2 moga byc zbyt dobrze wyważone w widłach i to generuje luzy na tym typie mikroruchu, czego on nie znosi. Sposobem na to jest minimalne dociążenie jednego z końców tuby albo dodanie jakiejś cienkiej gumki tekstylnej, która naciagnięta minimalnie kasuje luz.

     

    Dzięki za odpowiedź, jeśli chodzi o ten luz w pionie to rzeczywiście jest dość spory jakieś 1-2mm przy mocno poluzowanych tych 2 pokrętłach, mocniejsze ich dokręcenie bardzo pomaga ale skutkuje tym że pokrętło mikroregulacji kręci się zauważalnie ciężej a przy mocnym dokręceniu zupełnie eliminuje luz wraz z mikroruchami, także póki co staram się dokręcać tak "pomiędzy". 

    Obciążenie tuby wydawało by się najprostszym rozwiązaniem, a jeśli chodzi o te gumki mógłbyś napisać trochę dokładniej gdzie je zastosować?

  12. Witam. Temat dotyczy SkyWatchera 70/700 AZ2, teleskop przed chwilą złożony no i jest problem z nakrętką od mikroruchów (góra/dół) kręcenie tymże pokrętłem na tym stalowym pręcie nie daje żadnego rezultatu, śruba się wykręca a teleskop się nie obniża ani nie podnosi, mogę ją nawet całkowicie wykręcić. W czym może być problem?


    Edit: Zdjęcie poglądowe.

    Edit2: Dobra już sobie sam poradziłem, te czarne pokrętła mocujące tubę do montażu muszą być delikatnie poluzowane. *facepalm*

    20200828_120843.jpg

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.