Skocz do zawartości

Rivera

Społeczność Astropolis
  • Postów

    20
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Rivera

  1. Witam

    Zakupiony filtr przyszedł bardzo szybko ale ma pewne niedoskonałości tzn. w niektórych miejscach jest "pomięty". Myślę, że to bardziej wina poczty polskiej a nie sklepu z którego zamawiałem. Sklep powinien jednak lepiej zabezpieczać takie przesyłki.

    Próbowałem zrobić oprawę filtru z kubeczków ale po próbach na kartkach zwątpiłem.

    Dysponowałem taśmą dwustronną więc postanowiłem zrobić oprawę z kartonu.

    Tak więc, zmierzyłem średnicę wewnętrzną tuby Galileoskopu (użyłem do tego cyrkla) i z rzutowałem to na karton. Później narysowałem jeszcze jedno kółko tak aby powstał pierścień o szerokości ok. 1cm. Wyciąłem chyba pięć takich pierścieni (do zewnętrznego wycinania użyłem nożyczek, a środek pierścienia wycinałem nożykiem do papieru). Wycięte koła podzieliłem na dwie grupy tj. 3:2. Skleiłem je taśmą dwustronną i trochę po ugniatałem aby karton troszeczkę się zbił. Tak otrzymałem dwa grube pierścienie na które położyłem taśmę dwustronną. Na jeden pierścień położyłem (przykleiłem) folię Baader'a, a następnie na nią dałem drugi pierścień. Niestety karton nie jest materiałem twardym więc po ściśnięciu folia delikatnie się pofałdowała (przy obserwacjach słońca na szczęście tego nie widać:P). Wystającą poza oprawę folię wyrównałem, a pierścienie obkleiłem taśmą izolacyjną.

    Teraz zmierzyłem cyrklem średnicę zewnętrzna teleskopu narysowałem na kartonie 6 takich obręczy o średnicy całkowitej równej wcześniej rysowanych pierścieni. Wyciąłem, skleiłem i w taki sposób otrzymałem jeden pierścień nasadowy na teleskop. Ugniotłem go i obwinąłem cały taśmą izolacyjną aby go utwardzić. Skleiłem dookoła taśmą izolacyjną z wcześniej wykonanym filtrem i tak powstał mi jeden filtr który teraz mogę nakładać na teleskop. Zaznaczam iż, popełniłem kilka błędów w budowie oraz można ją było prościej wykonać. Błędami były: 1 cm szerokości pierścienia była za mała dlatego że później wykonywałem drugi rodzaj pierścienie które nakładam na teleskop, muszą one mieć większą średnice wewnętrzną a taką samą średnicę zewnętrzną. Tym samym Szerokość pierścienia zmniejszyła się i wyszła mniej stabilna konstrukcja. Średnicę nasadkową trzeba powiększyć aby z łatwością wchodziła na teleskop nawet po owinięciu pierścieni taśmą. Gdybym drugi raz wykonywał oprawę, zrobił bym jeden rodzaj pierścieni które od razu miały by taką średnicę aby z łatwością wchodziła na teleskop. Jedynym plusem mojej podwójnej konstrukcji jest to że tuba teleskopu nie przebije mi folii Baader'a bo drugi rodzaj pierścieni blokuję ją.

    Konstrukcję wykonałem w oparciu o instrukcję otrzymaną ze sklepu ale z kilkoma modyfikacjami dostosowanymi do moich potrzeb.

    Mam nadzieję, że mój opis jest w miarę zrozumiały i przyda się osobą, które podobnie jak ja będą chciały wykonać własnoręcznie oprawę na zakupioną folię Baader'a.

     

    Dodam jeszcze, że wczoraj niestety było pochmurno i nie widziałem tranzytu;p

    Pozdrawiam

    Rivera

  2. Wystarczy x25, a filtr trzeba kupić, albo zrobić sobie samemu.

     

    Na przykład:

    1. Kup w Astrokraku folię Bader Planetarium: http://astrokrak.pl/sloneczne/837-filtr-sloneczny-baader-planetarium-folia-folia-nd-5-wizualny.html

     

    2. Weź dwa kubki po jogurcie o rozmiarze denka takim, żeby dało się go nasadzić na Galileoskop od strony obiektywu.

     

    3. Wytnij denka.

     

    4. Wytnij odpowiedni kawałek folii, złóż na pół, włóż do jednego kubka i dociśnij drugim. Brzeg folii powinien wejść pomiędzy scianki obu kubków. Tą czynność i optymalny rozmiar folii, żeby była dobrze dociśnięta a jednocześnie się nie fałdowała, możesz poćwiczyć na kartce papieru. Filtr nasadkowy gotowy.

     

    Sprawdź dokładnie, czy w czasie tych operacji folia nie pękła, nie powstała jakaś dziurka itp. Spojrzyj ostrożnie przez Galileoskop na Słońce,

    najlepiej za chmurą. Jeśli obraz jest dostatecznie przyciemniony, możesz korzystać z lunety, ale za każdym razem trzeba się upewnić, czy filtr

    nie jest uszkodzony. Nie ryzykuj, nie idź na skróty, myśl i zachowuj ostrożność. Zanim zbudujesz taki filtr, zastanów się, czy rozumiesz instrukcję. Ze Słońcem nie ma żartów!

     

    Zastanowiłem się i nie rozumiem ;p

    W punkcie 2 piszesz, że kubki powinny być o rozmiarze denka takim aby weszły na Galileoskop, a w punkcie 4 aby włożyć kubek jeden do drugiego. Wtedy jeśli dobrze myśle filtr powstanie w miejscu denka co uniemożliwi założenie go na teleskop ;p Ewentualnie skrucę jeden kubeczek aby filtr powstał nieco dalej i wtedy będzie ok. Zgadzasz się ze mną czy coś nie zrozumiałem??

     

    Zastanawiam się również dlaczego filtr należy złożyć na pół? Ze względów bezpieczeństwa czy po prostu ten filtr do którego podałeś link jest za słaby? Jeśli za słaby, to czy są dostępne w podobnych cenach mocniejsze? A jeżeli to tylko zabezpieczenie na wypadek rozerwania jednej z warstw, to czy jakość obraz uzyskanego przez dwie warstwy nie będzie gorsza niż przez jedną??

     

    Przepraszam, że drąże temat ale ciekawski laik ze mnie.

  3. Witam serdecznie wszystkich!

    Chciałbym obserwować tranzyt Wenus na tle tarczy Słońca, posiadam jedynie Galileoskop. Czy tym teleskopem dam rade obserwować Słońce? A jeśli tak to jaki (tani) filtr polecacie do niego zastosować? Nadmienię również, iż teleskop ma dwa różne powiększenia tj. x25 oraz x50, na którym byłoby lepiej obserwować tranzyt??

    Pozdrawiam

  4. znacie może jakiś obiekt na niebie, na którym można by było "łatwo" idealnie ostrość ustawić?? na księżycu jakoś średnio udaje mi się ustawić, tak samo na Jowiszu, najlepiej jak na razie ustawiłem na gwiazdach Mizar(UMa), no i jak dla mnie było to przeżycie zobaczyć ten systemik :D patrzyłem jeszcze na systemik Beta Cygni i też spoko było

    muszę jeszcze troszkę teleskop usprawnić bo jak na razie to ustawianie ostrości jest nieciekawe :blink:

  5. "SW (Synta) BKP15075EQ3-2 czy może coś innego??" - i wyszło coś innego !

    jako pierwszy "teleskop" zakupiłem bez zbędnych przemyśleń Galileoskop, pewnie wielu z Was będzie uważać, że to strata kasy, ale jak dla mnie jest OK

    posiadam go już miesiąc albo dwa, ale jeszcze do końca nie okiełznałem jego mocy :szczerbaty:, to dlatego że nie kupiłem żadnego statywu, montażu! Wiem że wystarczy do niego zwykły statyw pod aparat, ale w ramach tego, że w dalszym ciągu mam w planach kupić coś większego, postanowiłem własnoręcznie zrobić sobie jakiś stojak :rolleyes:

    najpierw zrobiłem coś w rodzaju "montażu", później trójnóg no i gotowe, z tym że zajęło mi to grubo ponad miesiąc, a i tak wszystko muszę jeszcze dopracować aby można było jakoś w miarę wygodnie spoglądać w niebo :rolleyes:

    dużo nie straciłem bo pogody jakiejś rewelacyjnej nie było, a jak już się wypogodziło w miarę to musiałem nauczyć się obsługiwać ten "sprzęt" :rolleyes:

    faktem jest że ustawienie ostrości na powiększeniu x50 to nie lada wyczyn, jeszcze chyba nie udało mi się go perfekcyjnie ustawić! Pierwszym obserwowanym obiektem był Jowisz, przy powiększeniu x50 mogę stwierdzić, że jak się przypatrzę dobrze to chyba widzę tam jakieś bardzo niewyraźnie odcienie, jak popracuję jeszcze trochę nad ustawianiem ostrości to może faktycznie będzie pasy widać! księżyc w pełni jakoś rewelacyjnie nie wygląda, ale to chyba z powodu jego oślepiającej jasności :szczerbaty: i tu pojawia się pytanie, czy może wiecie z czego można zrobić jakiś filtr księżycowy?? bo ostatnio oglądałem przez okulary słoneczne :Boink: jeśli macie jakieś pomysły to bardzo proszę piszcie :notworthy: czekam na pogodę aby zobaczyć Saturna, Marsa może jeszcze na Wenus się załapie :D no i kratery na księżycu jak już jakiś filtr stworze, a jak nie to okulary trzymam w pogotowiu :szczerbaty:

    Pozdrawiam serdecznie wszystkich

    Rivera

  6. Mi się z astrofoto nie śpieszy, bo wiem ile zabawy będę miał przy samym tylko oglądaniu nieba :D

    Pyrex sobie odpuść przy tej średnicy

    Czy mógłbyś wyjaśnić dlaczego??

    A jakie proponowalibyście dokupić okulary do synty 8"? No chyba że lepiej nie inwestować w okulary i pomyśleć o syncie 10"? Tylko zastanawiam się czy bez dodatkowych okularów będę mógł wszystko pooglądać?

    http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/cPath/61_66_72/products_id/533

    W tym sklepie 10" już od ok. 1870zł, wiecie może coś o tym sklepie, czy jest godny zaufania??

  7. Paralaktyk bo ponoć na dobsonie ciężko z astrofoto, jak na razie i tak nie ma szans na zakup aparatu ale lepiej się zabezpieczyć na przyszłość :D poza tym paralaktyka chyba łatwiej będzie ustawić na dany obiekt niż dobsona.

    I przepraszam że nie napisałem jakie mam warunki, po prostu mieszkam na wsi i wydaje mi się że wszyscy mają takie warunki jak ja :Boink: Niebo dosyć ciemne, dużo miejsca, w razie potrzeby można przetransportować telepa gdzieś na pobliskie pole aby nie zawadzały zabudowania i drzewa :D

    Długo zastanawiałem się nad Syntą 8" na dobsonie i tu mi się nasuwa następne pytanie:

    Czy jest duża różnica między obrazami dawanymi przez te dwie maszynki?

  8. Witam

    Stoję przed wyborem pierwszego teleskopu. Myślę nad SW 150/750 na EQ3-2, czyli około 1200PLN i mam w związku z nim kilka pytań.

    1. Czy jest wart tych pieniędzy?? :szczerbaty:

    2. Wiecie może czy Celestron Advanced C6-N jest od niego lepszy??

    3. Czy mimo jego dużej światłosiły da się godnie pooglądać planety??

    4. Wyciąg o średnicy 2 cali z redukcją na 1,25" - czy to oznacza że można w nim stosować oba typy okularów??

    5. Niektórzy piszą żeby nie pchać się w EQ3-2, czy wiecie jakie mogą być ku temu powody??

     

    Na koniec chciałbym dodać, że interesuje mnie oglądanie wszystkiego co się da :szczerbaty: Jaki kiedyś uzbieram na lustrzankę chciałbym popstrykać fotki, szczególnie mgławicą i galaktyką, ale w sumie to niczego nie można być pewnym, może jak spojrzę przez teleskop odkryje że podoba mi się całkiem coś innego np. planety :Boink: Dodam jeszcze że od ponad roku z większą lub mniejszą częstotliwością biegam z lornetką Tento 10x50 po podwórzu w środku nocy i spoglądam w niebo, teraz chciałbym przejść na jakiś wyższy poziom :D A i jeszcze jedno, sprzęt używany odpada ponieważ nie mam aktualnie zgromadzonej takiej sumy i dlatego teleskop chcę kupić na raty.

    Proszę o pomoc

    Rivera

  9. w końcu zobaczyłem :D myślałem że to jakoś inaczej będzie wyglądać, a tu taka plamka na niebie :rolleyes: gapiłem się w dobre miejsce cały czas a nie mogłem jakoś jej dostrzec, mam nadziej że teraz będzie szło z górki i następne podobne obiekty szybciej będę zauważał :D bardzo dziękuje za Waszą pomoc, bez niej mógłbym sobie tylko pomarzyć o Lulinie :rolleyes: pozdrawiam i życzę ciemnego nieba

    Rivera

  10. Witam wszystkich.

    Dzisiaj próbowałem odnaleźć na niebie Lulina, lecz nic z tego nie wyszło :mellow: szukałem ją lornetką 10x50 i w tym miejscu gdzie programik mi pokazywał nic nie znalazłem :huh: dlatego mam pytanie do Was, a mianowicie czy Stellarium źle pokazuje czy przy pełni taką lornetką nie zobaczę Lulina? jaką ta kometa ma teraz jasność?

    Pozdrawiam Wszystkich

    Rivera

    post-15593-1236734626_thumb.jpg

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.