Skocz do zawartości

ciborro

Społeczność Astropolis
  • Postów

    30
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez ciborro

  1. Cześć, jestem jednym z biernych odbiorców forum;)

    Zaglądam prawie codziennie a piszę raz na rok.

     

    Jak najbardziej wersja papierowa, miesięcznik, lub dwumiesięcznik.

     

    Myślę że możecie skalkulować koszty i zrobić wątek na forum kto by się wstępnie zapisał na prenumeratę za daną kwotę, i już będzie łatwiej decydować nad czy komercyjnie czy os/cc.

    Na pewno będzie to wspaniałe uzupełnienie forum, lub może odwrotnie. Zupełnie inaczej się czyta artykuł a inaczej wątek na forum.

     

    Sam mimo bardzo małego (a może dlatego) doświadczenia w astro, mam kilka pomysłów na działy więc, możliwości są olbrzymie.

     

    Pozdrawiam, Zachęcam i Powodzenia!

    Przemek.

     

     

     

  2. Szczerze mówiąc nie ładowałem nigdy plików CR2 ale już przerobione na TIF.

     

    A RAWy (cr2) nie mają więcej danych niż TIF?

    Jestem zieloniutki w temacie, ale na logikę to cała obróbka powinna być na możliwie szczegółowych danych, a dopiero efekt końcowy skonwertować na inny format.

    Ale z całą pewnością jest to alternatywa:)

     

    Pozdrawiam.

  3. Czołem,

     

    Zrobiłem kilka fotek księżyca i za pomocą SCT 8, i chciałem się pobawić w registacku, ale gdy ładuję plik CR2 to widzę w programie tylko jego fragment mniej wiecej 1/3 od lewej strony.

    Podobny wyglądają te pliki w picassie. Natomiast w IRIS i ufraw wszystko wygląda tak jak powinno.

     

    Proszę o sugestie co mogę zrobić aby było ok:)

     

    Pozdrawiam.

    Przemek.

  4. Witajcie,

     

    Mam taki plan żeby na weekend z żoną wyskoczyć w Góry Świętokrzyskie.

    Wieczorami i nocą chcemy oglądać niebo, a za dnia śmigać po górach może park linowy etc.

     

    Drodzy koledzy i koleżanki, czy możecie polecić jakieś gospodarstwo agroturystyczne?

    Oczywiście takie żeby spełniało warunki zadania;) Czyli możliwie ciemne niebo, i fajne miejsce.

     

    Pozdrawiam.

  5. Dzięki Perkuła, Z Olszewnicy to blisko ale teraz mieszkam w Jabłonnie. transport mam i prawdopodobnie będzie jeszcze ze mną dziewczyna oraz dwójka znajomych, którzy chcieliby nam potowarzyszyć. W Sikorach już kiedyś byłem parę razy ale tylko na polach, nie znam miejscówki tam gdzie Wy jeździcie więc, posyłam tel. żeby się w razie czego odnaleźć. pozdro :)

     

    OOOO :) A gdzie mieszkasz w Jabłonnie?

    My mamy dość napięty harmonogram ale około 20.45 moglibyśmy być pod kościołem w Jabłonnie.

    Daj na priv numer to się zdzwonimy:)

     

    Pozdrawiam.

  6. Czołem;)

     

    Po chwili z ciut lepszą pogodą wczoraj ok 22-00:30 usiłowałem znaleźć M81 lub M82. Niestety nic nie znalazłem.

     

    Więc czas na pytania;)

     

    Obserwowałem SC8' okularem 25mm. Miejscem obserwacji był Izabelin, Wielka Niedźwiedzica była nieźle widoczna, blask od Wawki jej nie przeszkadzał.

     

    Nie mam pojęcia czego się spodziewać, jak taka mgławica powinna wyglądać w teleskopie tzn:

    - jak z wielkością, czy będzie wielkości np Saturna w okularku 6mm czy np na pół pola widzenia?

    - jak z jasnością, czy można być pewnym że odróżni się od tła? czy np jest to kolor bardzo ciemno szary i można ją łatwo przeoczyć?

     

    W rozpaczy zacząłem przeczesywać okolicę gdzie w/g mnie powinny te mgławice powinny być, czy przeczesując niebo łatwo je przeoczyć?

     

    Dodam że d UMA o jasności 4,5MAG była ledwo widoczna gołym okiem. Poza tym laptop ze stellarium odmówił posługi, więc istnieje duża szansa że szukałem w złym miejscu.

     

    Pozdrawiam.

  7. Zobacz, jak teraz są pierścienie ustawione w naszym kierunku. Baaaardzo niekorzystnie! W 25mm widać je wyraźnie, zwłaszcza przy korzystnym układzie. Niestety, podejrzewam, że na ten czas nawet 6mm nie pozwoli, by przerwę zobaczyć. Trzeba czekać, niestety :(

     

    Cześć,

     

    Tak widziałem, ale 6mm to nie tylko do Cassiniego;) Chciałem żeby był większy i wyraźniejszy.

    Zapowiadają deszcze do czerwca:/ Kurcze jak tu wytrzymać.

     

    Pozdrawiam.

  8. Witam

     

    Jestem laikiem i mam zamiar kupić teleskop. Wszyscy polecają Teleskop SkyWatcher (Synta) N-203/1200 DOB 8" Pyrex więc to nad nim gównie się zastanawiam. Mam dwa pytania dotyczące tego właśnie urządzenia:

    1. Czy jest możliwość wychodzenia z nim na dwór co noc, czy jest bardzo ciężki?

    2. Czy pozwoli on takiemu całkowitemu laikowi jak ja podziwiać galaktyki, gwiazdozbiory, planety z satysfakcjonującym zbliżeniem na te obiekty? A jeśli nie jest idealny to jaki teleskop do 1300 zł byście polecali?

     

    Pozdrawiam serdecznie

    CfanyMan

     

    Cześć, mamy taki teleskop od tygodnia;)

     

    Ad 1. Mieszkamy na 3 piętrze plus wysoki parter bez windy. Teleskop jest sporawy, ale nie jest bardzo ciężki. Postanowiliśmy jednak trzymać go na działce. Jeśli chcesz go przenosić z garażu do ogrodu to nie ma problemu, jeśli masz osobę do pomocy to pełen luksus.

    Ad 2. Jako całkowity laik korzystając z kitowych obiektywów, nie mając dobrej pogody i mając pewne zanieczyszczenie światłem ok 15km od centrum Warszawy:

     

    - Saturn, na okularze 25 mm, wydawało mi się że widzę pierścień, jak zmieniłem okular na 10 mm to planetę i pierścień widać wyraźnie, bardzo ostro, ale jest malutka. Dziś kupiłem okular 6 mm i mam nadzieję że zobaczę przerwę Cassiniego, oby była pogoda.

    - Mars, na 10 mm wydawało nam się na 95% że to Mars.

    Pozostałe obiekty niestety pogoda światło itp nie pozwoliły na obserwacje.

     

    - Gwiazdy, jak widzisz gołym okiem gwiazdę i skierujesz na nią teleskop to okazuje się że przez teleskop widzisz więcej gwiazd wokół niej.

    - Ostrość wyraźność, lunetką naprowadzającą spojrzałem w dzień z kilkunastu metrów na elektroniczną tarczę do rzutek, normalnie ledwo widziałem cyfry, a przez lunetkę wielkość tarczy była podobna ale ilość detali o wiele większa - widziałem wyraźnie miejsca na lotki (te dziurki w tarczy).

     

    Reasumując pierwsze wrażenie bardzo pozytywne.

     

    Pozdrawiam

    Przemek

  9. Dzięki za odpowiedzi.

     

    Jabłonna już nie jest taka ciemna, nowe osiedla sklepy, kuliste latarnie....:/

    Ze względu na wielkość nie trzymam teleskopu w domu. Do tej pory obie obserwacje prowadziłem z Izabelina, i tam mam bazę wypadową.

     

    Dzięki za porady na początek;) zaraz wydrukuje maila i ze Stellarium poćwiczę.

     

    P.S. A jak niebo w Leoncinie? Miałem tam kolegę ze szkoły średniej. Generalnie sporo u mnie w technikum było chłopaków z Puszczy Kampinoskiej.

     

    Pozdrawiam.

  10. 1. Do ds'ów potrzebne jest ciemne niebo. Im ciemniejsze tym lepiej. W dsach się nigdy nie miłowałem ale jak miałem kiedyś synte 8 to próbowałem ten obiekt kilka razy złapać. Niestety nie udało mi się, więc może to być bardziej wymagający obiekt lub trzeba mu więcej czasu poświecić.

     

    3. Jeżeli plam na słońcu nie ma to bardzo ciężko je dostrzec. :)

    Sprawdzaj tutaj: http://sohowww.nasco...ime-images.html patrz na zdjęcia MDI Continuum. Jeżeli jest jakaś czarna plama to będzie ona widoczna przez teleskop.

     

    4. Filtr wkręca się z drugiej strony okularu(w tulejkę z wyżłobionym gwintem) czyli w miejsce, które wkładasz w wyciąg teleskopu.

    Jakie okulary posiadasz?

     

     

     

    Dzięki za pomoc.

    Okulary mam standardowe od zestawu 10 i 25 mm.

     

    Nie pomyślałem o tym żeby zamocować odwrotnie, tzn od strony wyciągu... muszę sprawdzić jak tylko będę tam gdzie teleskop.

     

    Pozdrawiam.

    Przemek

     

     

  11. Witam,

     

    Stałem się szczęśliwym posiadaczem Synty 8'' na dobsonie.

     

    Niestety ostatnie dni nie są zbyt dobre do obserwowania, jednak dwa razy udało mi się wystawić teleskopik;)

    Jako że jestem zieloniutki to mam kilka pytań.

     

    1. Próbowałem odnaleźć M101, jednak warunki były niespecjalne, zakładam że jak są wysokie chmury to mogę o mgławicach zapomnieć?

    2. Saturn / Mars widać super wyraźnie, zwłaszcza Saturna korzystając z okularu 10mm, oczywiście mógłby być większy, ale co do ostrości i jakości obrazu nie mam zastrzeżeń. Gwiazdy także wyglądają ładnie, są bardzo jasne i ostre, jednak gdy ustawiłem teleskop na Mizar w wielkiej niedźwiedzicy i użyłem okularu 25mm, zobaczyłem dwie gwiazdy, sądzę że to był Alcor i Mizar (tak by wynikało ze stellarium). Jednak nie mogłem na nich zbyt dobrze ustawić ostrości, a przy najlepszym ustawieniu pojawiały się dwie równoległe kolorowe smugi. Czy mogło to być spowodowane złymi warunkami atmosferycznymi? Chmury, etc? Przy pojedynczych gwiazdach nie miałem tego problemu.

    3. Słońce - zakupiłem filtr słoneczny ND 5 , i podczas majówki jak Słońce było widać nakierowałem teleskop i.... nie sądziłem że tak ciężko znaleźć Słońce:) zwłaszcza że nie można używać lunety naprowadzającej. Słońce wyglądało jak okrąg bardzo jasny, jednak na jego powierzchni nie zaobserwowałem ani plamki, czy plamy na słońcu ciężko jest dostrzec? Brzeg tarczy słonecznej sprawiał wrażenie drgającego ale nie jestem pewny czy to nie moja wyobraźnia;)

    4. Jak się mocuje filtr księżycowy? Aż wstyd zadawać takie pytanie, ale naprawdę nie bardzo wiem jak to zrobić. Filtr jest malutki do okularu, posiada gwint, jednak okular nie posiada miejsca gdzie taki filtr można wkręcić, jedynym rozwiązaniem jakie przychodzi mi do głowy to próby wkręcenie filtra w wyżłobienie w gumie okularu, jednak filtr i tak spada.

     

    Chciałbym podziękować wszystkim którzy doradzili mi wizuala, a nie porywanie się na astrofoto.

    Pierwsze spoglądania w niebo były niesamowitym przeżyciem i czekamy z żoną na bezchmurne noce.

     

    Pozdrawiam serdecznie.

    Przemek

  12. Moja rada. Najpierw wizual. Poznaj niebo, zalety i wady sprzętu. Jeśli po jakimś czasie dojrzejesz, zajmiesz się foto. Sprzęt i osprzęt do tych dwóch dziedzin jest zupełnie inny. Fociarze nie potrzebują okularów dobrej jakości, wizualowcy idealnego prowadzenia. Za kwotę o której kiedyś pisałeś (ok. 5000zł), spokojnie kupisz 10 cali na dobsie. Ponieważ mieszkasz na czwartym piętrze i będziesz miał kłopoty z noszeniem, możesz kupić Meade LB. Ja swojego też noszę w częściach na dół. Znacznie prościej niż pełną tubę. Za resztę kasy masz komplet okularków LVW 22,13 i 8mm. Jeszcze jakieś nieduże kwoty na inne pierdułki (kolimator, latarka itp) i jesteś wyposażony. Jeśli chodzi o foto i myślisz o sprzęcie z górnego linku, pogadaj z Perkułą. Mieszka niedaleko Ciebie. Jako, że biedak jest chory (zdrowia Michał) wybierz się do niego z suwenirem ( :Beer: ) na pocieszenie :rofl: . Myślę że nie będzie miał oporów, aby Ci go zademonstrować.

     

    I po zakupach:) Zmniejszyłem budżet i kupiłem 8 cali na dobsonie, filtr księżycowy i słoneczny. Z czasem dokupię okularki itp.

    Dziś udało się nam ustrzelić Saturna:) ze standardowym okularem 10mm. Wyglądał całkiem fajnie, był dość malutki, ale pierścień był wyraźnie widoczny i całość była jasna i bardzo ostra, a warunki niezbyt sprzyjające.

     

    Pozdrawiam i dziękuje za porady:)

    Przemek Ciborowski.

  13. Nie żeń teleskopu do wizuala z astrofoto i odwrotnie. Wymagania sprzętowe są tu zupełnie sprzeczne, próba "kompromisu" będzie bolesnym rozczarowaniem, a w każdym razie przysporzy kłopotów.

    Moim zdaniem zacznij od wizuala, Dobson będzie tanim, wydajnym i praktycznym [o ile nie musisz go targać kilka pięter po wąskich schodach] sprzętem. Zestaw do astrofoto zacznij kompletować później całkowicie niezależnie. Jeśli chcesz focić obiekty mgławicowe, zaczniesz od zakupu dobrego montażu, a dopiero do niego teleskopu [można nawet z montażu samym aparatem na początek].

    Pozdrawiam

    -J.

    P.S. Nie jestem specem od astrofoto, ale fachowcy chyba potwierdzą moją radę.

     

    Dzięki za odpowiedź,

     

    Niestety będę zmuszony go targać po schodach z 4 piętra, jedyny plus to że schody są bardzo szerokie;)

     

    Czyli wg Ciebie pierwsza myśl jest lepsza pierw wizual a potem ewentualnie niezależnie foto.

     

    Pozdrawiam.

    Przemek Ciborowski.

  14. Witam,

    Zastanawiam się nad kupnem pierwszego teleskopu.

    Czytam forum od pewnego czasu i już byłem/jestem przekonany do Synty 8''.

    Chcę oglądać w zasadzie wszystko księżyc, planety, mgławice i gromady.

    Czy mając teleskop na EQ5 i Canona 550D po dokupieniu systemu GOTO, będę w stanie robić zdjęcia mgławicom?

    Oczywiście zdaję sobie sprawę że jest to trudne i wymaga wiele nauki, pytam raczej o techniczny aspekt.

     

    Teleskop będę przewoził, mieszkam na obrzeżach dużego miasta.

     

    Reasumując - czy lepiej kupić teraz na dobsonie i cieszyć się wizualem, robić zdjęcia planetom i księżycowi a w przyszłości pomyśleć nad czymś innym, czy lepiej dozbierać i kupić na EQ5 i w przyszłości goto?

    Teleskop Sky-Watcher (Synta) BKP2001EQ5

    http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-bkp2001eq5,d708.html

    Teleskop Sky-Watcher (Synta) SKDOB 8" PYREX

    http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-skdob-8-pyrex,d781.html

    Za wszystkie błędy nowicjusza z góry przepraszam i proszę o ich wytykanie jak i podpowiedzi.

    Pozdrawiam Serdecznie

    Przemek Ciborowski

  15. Cześć,

     

    Tak myślałem że się nie uda, dziś jedziemy do teściowej do Radomia:/

     

    Za to wczoraj wybraliśmy się na chwilę nocką do Izabelina, i ze stellarium udało nam się znaleźć kilka podstawowych gwiazdozbiorów, do obserwacji posłużyły nam oczy.... a jak żałowałem że nie miałem niczego co by mi Marsa przybliżyło, nawet poszedłem na działce do samego płotu w stronę Marsa, ale nic się nie powiększył;)

     

    BTW: Czy zna ktoś miejsce w okolicach Izabelina, gdzie coś widać lepiej na niebie?

     

    Pozdrawiam i życzę udanych obserwacji.

    Przemek.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.