Skocz do zawartości

kris27

Społeczność Astropolis
  • Postów

    24
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez kris27

  1. A ja bym proponował, żeby nie naśmiewać się z kolegi Krisa. Jest we mnie jakieś takie pozytywistyczne przekonanie, że ludzi, którzy tkwią w błędzie trzeba edukować, przekonywać racjonalnymi argumentami, tłumaczyć im, że się mylą. Nawet, jeśli czasem wymaga to niezwykłej cierpliwości.

     

    Kris, są dwie możliwości:

     

    1) NASA wydała miliony dolarów na wysłanie sond kosmicznych, aby wykonać radarową mapę powierzchni Wenus. Teleskop Hubble'a nie potrafi zrobić takiego zdjęcia. ESO, SALT, teleskop Keck, nikt na świecie nie potrafi zrobić takiego zdjęcia. Nikt nie ma nawet pomysłu, jak teoretycznie mogłaby działać technologia umożliwiająca zrobienie takiego zdjęcia, a Ty pierwszy i jedyny na świecie wpadłeś na pomysł, że można zrobić takie zdjęcie komercyjną kamerą wideo Sony.

    2) zrobiłeś zdjęcie rozogniskowanego obrazu mając brudny obiektyw.

     

    Nie odwołuję się do Twojej wiedzy z zakresu astrofotografii (bo jej nie masz), ani nawet do wiedzy z zakresu astronomii (bo jej też nie masz, co udowodniłeś myląc radarową mapę powierzchni z symulacją widoku). Odwołuję się do Twojego zdrowego rozsądku. Która z tych dwóch możliwości, na zdrowy rozum, wydaje się bardziej prawdopodobna?

     

    No masz racje - ludzi trzeba uczyc a sczegolnie jakiejs przyzwoitosci bo wiekszosc odpowiedzi to byla ponizej krytyki, no ale coz to jest znane na swiecie i opinia o Polakach nie jest zachwycajaca. Przykre ale prawdziwe.

    Hubble scope mogl ale to nie ma sensu - kto bedzie fotografowal planety systemu slonecznego - sa bardzo dobrze znane.

    Nie jestem pierwszy na swiecie - mapy Venusa byly rysowane jeszcze przed Gagarinem.

    Jesli chodzi o sensor(y) SONY to byly i sa uzyte na pojazdach kosmicznych jak i w obserwatoriach na ziemi od lat. Z drugiej strony ci "spece" co sie wypowiadali mogli zrobic analize obrazu i powiedziec co jest grane - no niestety trzeba do tego miec troche inteligencji i wyksztalcenia powyzej podztawowki i mozgu nie nasaczonego alcoholem. Zostawmy krytyki na boku bo krytyka nie jest konstrutktywna i jest tylko strata czasu jak rowniez i opinie nie doprowadzaja do niczego.

     

    OK - tak na prawde to nie moge zrzumiec jakim cudem mozna miec takie same wyniki z dwoch experymentow. Zdjecia byly robione w odstepie 2 dni dwoma roznymi obiektywami tej samej firmy i prawie tych samych parametrach, jeden z nich jest constant F3.8 od 80-220mm a drugi 80-250mm F3.8-4.5.

    To wyklucza "brud na szklach" - nie ma mozliwosci zeby byl identyczny i to wlasnie nie daje mi "spac". Jedna z opdpowiedzi moze byc - cos jest z pixlami na sensorze jako ze jest nie zalezny od szkiel a obazy sa niemal identyczne, z wyjatkiem kalorymetrii. Te same szkla byly uzyte do mikrofotografii na tej samej kamerze jak rowniez zaraz po dosatwie kamery sensor byl testowany na "bad pixels" wynik ... nie ma "dead pixels". Nastepna mozliwosc to kurz na sensorze - bardzo malo prawdopobne bo przed fotografia (filmowaniem) i kazdej zmianie szkla kamery i szkla sa sprawdzne i "dmuchane", to jest normalna procedura w industry. Dla mnie jest wazna zaleznosc reprodukcji kolorow od temperatury sensora i temeratury otoczenia ( kolorymetria) - tutaj jeszce nie mam wystarczajacych wynikow, po prostu to zajmuje troche czasu.

    Dlaczego akurat zdjecia Venus ? Po prostu przypadek - bardzo jasne i stosunkowo duze "gwiazdy" Jupiter tylko 4.5 stopnia dalej. Ok lets try to shoot. Rozne shutter speeds, gains, ISOs i jak rowniez focus -/+. Pierwszy podglad na kompuetrze i ..... what the hell is this? Project images on very large screen. To jest niemozliwe, bzdura, balony .... co jest grane.??? Gdzie jest pies pogrzebany??

     

    Email image do speca - i tu sie dopiero zaczelo. Pierwsza zecz - skad to skopiowane? bardzo szybko - damm, this are real photos. Gdzie jestes na Hawajach znow? ja pracowalem kiedys troche w Hawaii State Uni. i wtedy zrezygnowalem z mazen o teleskpie wlasnym jak zobaczyle jaka technologia jest i co mozna zobaczyc - no niestety na graphic monitors podlaczonych do komputerow.

    Wtedy rowniez zaczely padac sugestje - Slonce jest tuz pod horyzontem, Venus tylko 10-11 stopni ponad horyzontem. Slonce szaleje ( dlatego zorze polarne sa takie piekne od paru tygodni) promieniuje wszystkim co sie da ... protony, neutrony Xrays and ??? w gestosciach nie widzianych od lat. Filtr "atmosferyczny" gruby - no tak nisko nad horyzontem, nic dziwnego. Co za sensor ? No ten najnowszy SONY w mojej VG20. Jakie filtry ??? No tylko szklo tak jak zrobione orginalnie w obiektywach z kwarcem napylonym plazma ... normalne szkla. ( no nie sa, bo maja doping z czegos). Cos sie odbija od planety ??? i dociera do sensora?? Nie mam odpowiedzi od "speca" jeszcze.

    Pomyslalem OK, wrzuce na forum polskie i bedziemy mieli kupe smiechu .... i tutaj sie nie zawiodlem, jak zwykle - zabawa na calego chamstwo i idotyzmy.

    Jak dowiem sie z USA i Chile co to jest na tych zdjeciach to moze ... podpowiem, choc watpie, jaki sens ? ... to sa niepowazni ludzie (z wyjatkami)..

  2. Powierzchnię (w dużym uproszczeniu) da się zarejestrować po nocnej stronie Wenus w podczerwieni. Amatorsko dostępne jest okno 1010nm, a znacznie bardziej kontrastowe są dalej, poza zasięgiem CCD/CMOS.

     

    Ha .... w Australii w pewnym czasie niektore kamery firmy SONY byly nielegalne bo widac bylo cialo kobiet przez sukienke .... uciecha dla niektorych. W CSIRO ( Commonwealth Scientific Industrial Research Organisation ) bawili sie sensorami SONY - detekcja mozliwych miejsc poazrow lasu z satelity. Chyba 2 lata temu mielismy kontakt pierwszy raz. Moj arsenal teraz wyglada tak jak na obrazku ponizej. Problem jest ze clear sky jest na wage zlota, takich opadow deszczu nigdy nie bylo ( ale tylko na wybrzezu, nie tam gdzie nie padalo od 17 lat ) Klimate change I believe in it.

     

    post-18758-0-73066700-1332021412_thumb.png

  3. drevil: Może stąd temat wątku.... Jak to się dzieje, że ta kamera może pokazać mapę radarową Venus a kolega wszędzie czyta że się nie nadaje do zdjęć....

     

    kris27: Sorry ale żeby pchać się do galerii astrofotografii bez minimalnej wiedzy o tym co się robi to lekka przesada. Szczególnie, że w necie lub na forum można się zorientować jak to powiino wyglądać, jak kolega wyżej wspomniał.

    Z Twojego zdjęcia można sie dowiedzieć tylko, że masz brudne soczewki;)

    Jeżeli masz problem z oceną ostrości zdjęcia to spróbuj zrobić parę klatek dla różnych pozycji wyciągu aż dojdziesz do wyostrzonego zdjęcia, co generalnie objawia się minimalną średnicą obiektu.

    Brudne soczewki - no raczej nie, w ciagu dnia robilem film ( macro lub micro ) prazkow pylnych w kwiecie with this lens. Choc tez mozliwe.

    W sumie to jest ponad 10 zdjec i kazde jest w innej czesci szkla - to i brazy powinny byc w innych miejcach no bo brud nie bedzie sie przesuwal wraz z obrazem.

    Dzieki za suggestions. No ale nie ma wyciagu .... kamera z obiektywem ( albo to mozna nazwac luneta, refraktorem 62mm i ogniskowej 250 ).

     

    No nie wiem nic o astrofoto tylko przypadkowo jak Orion byl w zenicie u nas to chcialem zobaczyc jak wyglada M78 i zrobilem shoot - nic ciekawego tak dla zabawy. Kamera, jakas CMOS z Chin za 20$ tylko ze przerobilem elektronike, siedzaca na Newton 114/8.

     

    To czego nie moge zrozumiec jak mozna optycznym instrumentem otrzymac taki obraz. Kratery i inne formacje. Potrzylen an rozne zdecia z "Magellan" space craft, and other sources from JPL, NASA & ESA + universities, jestem poprostu zaskoczony. Moze atmosfera jakos filtruje albo ???? bo teraz Venus jest widoczna tutaj tylko o zachodzie Slonca i od chyba 15 stopni w dol az bedzie pod horyzontem. W chwili experymentu moze ~10 stopni.

    Moze to sensor w kamerze ???? niestety nie nie moge dostac zadnych dokladniejszych informacji od SONY. To ich tajmnica techniczna. Moze jest czuly na inne czestotliwosci i nikt o tym nie wie - kto bedzie badal sensor do kamery filmowej na inne dlugosci fal ????

    Moze szklo obiektywu ma jakies dziwne wlascowsci ( sa obiektywy ktore promieniuja, chyba domieszka toru do szkla) ????

    Jesli jeszcze bedzie szansa to sprubuje z innymi obiektywami ( w tym roku czyste niebo jest moze 2-3 razy w miesiacu leje caly cas )

     

    post-18758-0-58643500-1331995181_thumb.png

  4. Wenus obecnie ma fazę bliską 50% i wygląda tak jak na załączonym zdjęciu (zrobione tanim Newtonem i kamerką CCD - wstydziłem się wrzucić nawet do działu "Galeria dla początkujących"). Kris, zmiłuj się. Wrzucasz kompletnie rozogniskowane zdjęcie z jakimiś paprochami na matrycy nawet nie wiedząc, jak powinien wyglądać obiekt, który próbujesz sfotografować. Niektóre nowe CMOSy (np. te w kamerkach Microsoft LifeCam) jak najbardziej nadają się do fotografii planetarnej.

     

    Moze ale dzis wyglada tak: Mozesz sparawdzic na GOOGLE SKY:

    post-18758-0-59905100-1331977795_thumb.jpg

  5. Ucze sie sekretow kamery Sony NEX VG20E, to nowa zabawka. Pierwsze zadanie to filmy ale postanowilem zobaczyc czy da sie fotografowac cosmos. No i prosze, nie moge zrzumiec jak to sie dzieje ale jedno zdjecia dla przykladu, zanaczam to jest tylko jedno zdjecie bez zadnych skladanek, migawka 1 sec.

    post-18758-0-11682900-1331958221_thumb.jpg

     

    Jakis czas temu ludzie twierdzili ze nie mozna zrbic zdjec z CMOS sensorami, ze sie nie nadaja, a tu prosze 16Mbits CMOS sensor.

  6. Bo to jest guider - to ma tylko pokazać nie za ciemną gwiazdę, tak by oprogramowanie guidujące mogło korygować montaż. Nie nadaje się to do dobrej astrofotografii planetarnej, ale ty się zawziąłeś.

     

    5Mpix matrycą zapomnij o prędkości 120 FPS - to jest możliwe wyłącznie dla skompresowanego obrazu = nie nadającego się do astrofotografii). Poza tym nie potrzebujesz megapikseli żeby fotografować planety, które bez problemu mieszczą się na małych sensorach 1/4".

    Możesz wydawać kasę na CMOSy i obwiniać seeing, czy brak obsługi takich "kamerek" przez oprogramowanie do astrofotografii, lub też kupić coś sensownego jak DMK21, Lumenera Skynx, PG Flea 3. Zresztą spytaj się na http://www.iceinspace.com.au/forum/

     

     

    PS. jak chcesz dodać załącznik to wrzuć jpg, czy ew png, a nie duży tiff ;)

     

    Nie moge wykodowac w dalszym ciagu jak wpakowac zdjecie w formacie tif jest tylko 1.3 MB,. Zmienialem ustawienia ale nic z tego - odpowiedz dostaje taka:

     

    "Nie masz uprawnień by wgrywać ten rodzaj pliku"

     

    Nie wiem jak .... to zrobic, udalo mi sie przedtem jakims cudem

    http://forum.astropolis.pl/public/style_extra/post_icons/icon3.gif

  7. Za miedza robia takie fotki .... tylko za za miedza to bedzie okolo 400km od Sydney.

    W niedziele 9/5/10 odwiedzilem obserwatorium w Sydney. Mialem szczescie bo taka dobre niebo zdaza sie 10-14 razy w roku tutaj w centrum miasta. Teleskop CS 400mm F5. Oczywiscie Saturn i okazuje sie ze widac bylo "seeing" choc astronom mowil ze to bardzo dobry obraz.

    Jego komentarz o moim teleskopie .... Nic zlego z teleskopem, masz "seeing" ale to jest niemal normalne tutaj ( nad morzem w Sydney ) a takie niebo jak dzis to zadkosc chyba 14 razy na rok tak dobre jest.

    Na temat CMOS camery - maja bardzo duza czulosc ale i maja problemy, glownie to rolling shutter tak ze trzeba ustawiac mozliwy najkrotszy czas "migawki" (camery elektroniczne nie maja migawek) ekspozure time. Twoja CMOS camera wyglada na to ze ma chyba ze 0.7V lux/second czulosci, no i czas ekspozycji jest duzo duzo za dlugi. Powinienes miec RA naped i sprubuj ekspozure times zaczynajac od 1/1000 sec. i wydluzac tak zeby znalezc najlepsze ustawienie przy twoim F8.

     

    W poniedzialek niebo bylo rowniez bardzo dobre i zrobilem zdjecia przez teleskop - uzywajac F127, ale to na nastepny raz.

    Pan astronom zawodowy, przewodnik radzil zebym sie wybral tak gdzies 400-500km na zachod od Sydney, kolo Mildury naprzyklad bo tam niebo jest czarne i "seeing" taki dobry jaki dzis w Sydney tam bedzie przez polowe roku.

     

    Pozdrowienia

     

    Nareszcie mam nowego dostawce do internetu. Zdjecie zrbione na moim newtonie 114/900 czyli F=8. Figure F=127 uzyskalem uzywajac Hartmann fillter - 3x25 mm otwory to daje w rezultacie srednice 60-65mm i wlasnie zrbilem zdjecie (filimk 3fps) to jest jedna klatka originalnie yuv2 1280x1024 pixels. Jedyna obrobka to zmiana wielkosci obrazu do 640x512 pixels. W poinedzialek bylo bardzo dobre "seeing" zadkosc w Sydney.

     

    Pozdrowienia Kris

  8. Witam,

    niestety, o ile w fotografii syfrowej CMOSy zmieniły technologie i osiągają co raz lepsze wyniki to w webcamach nic się podobnego nie dzieje :( są tylko większe matryce ( pixelowo) i bez interpolacji możan uzyskac większa jakosć obrazu ale jakości CCD nie osiągają i są nadal daaaaaleko w tyle.

    Na rynku sa w sprzedazy jeszcze w sklepach wysyłkowych dostępne kamery I-Tec iCam Tracer lub identyczna pod inną nazwa ( nie pamiętam teraz ale tylko nazwa jest inna) -jakość identyczna z Philipsem bo ten sam sensor i procek, do planet czy Ksieżyca lub Słońca jest idealna a jej koszt to ok. 100zł w oscylacji +/-20zł. Jej jedyną wadą jest problem z przerobieniem na długie czasy. Ja kombinuję coś z amp-offem ale z długimi czasami też uważam że da się coś zrobić tylko problem w tym, ze nie ma softu do wgrania jak w przypadku Philipsa. Ale jak wczesniej pisałem, do naszego układu słonecznego ta kamerka jest OK.

    PozdroX

     

    No i cmos camery juz sa na rynku - patrz tutaj:

    http://www.telescope.com/control/astrophotography/astrophotography-cameras/orion-starshoot-planetary-imager-and-autoguider

     

    Ja oczekuje na dostawe zestawu do projektowania z sensorem 5Mpix pozwalajacym na szybkosci 120 fps at 640x480 pixels. Bedzie zabawa ....

     

    Pozdrowienia K

  9. Bardzo długo. 3 FPS to osiągam przy fotografowaniu planet przy f/25 ;) Twoje filmiki rumoru nie narobiły - masz tandetną kamerkę i tyle. Fajnych fotek z tego nie zrobisz.

     

     

    Kamerki do astrofoto, odpowiednie lustrzanki nadają się do tego i oferują długie czasy ekspozycji do kilkudziesięciu minut. CMOSowe webcamy nie.

     

     

    Kompresja JPEG tandetnej kamerki, niestabilny montaż.

    Dzieki za odpowiedz. Wiecej to jest komentarz a nie odpowiedz. Glowne pytanie bylo - Jakis jest czes naswietlania jednej klatki w przypadku robienia filmu?

    Montaz jest stabilny, w Polsce nie macie doczynienia z atmosfera typowoa dla klimatow tropikalnych ztad brak doswiadczenia z oszcowywaniem wplywu atmosfery na obserwacje. Tutaj, Sydney, przyzwoite obserwacje mozna zrobic dopiero nad ranem gdzies po 3godzinie. Ja bawilem sie z teleskopem wczesnie wieczorem ok. 20- 24. W tym czasie ziemia nie jest jeszcze zchlodzona i jest duzy pionowy ruch powietrza.

    W tej chwili 11 rano temperatura piasku na plazy jest prawie 30C. Temp pwoietrza jest ok 20C, wody w oceanie 22C w srodku zimy bedzie ok 20C. Skocze na plaze na moje codzienne plywanie ..... to jest zycie co ???? :banan:

    Jak tylko zaladuje Panski filmik to zobacze jak wyglada jedna klatka to da troche wiecej informacji.

     

    Pozdrwienia ..... K

  10. Witam,

    niestety, o ile w fotografii syfrowej CMOSy zmieniły technologie i osiągają co raz lepsze wyniki to w webcamach nic się podobnego nie dzieje :( są tylko większe matryce ( pixelowo) i bez interpolacji możan uzyskac większa jakosć obrazu ale jakości CCD nie osiągają i są nadal daaaaaleko w tyle. ..........

    Duzo rumoru narobilem pokazujac moje filmiki i fotki robione z CMOS czujnikiem.

    Nikt zas nie zuwazyl ze czas naswitlania jednej klatki jest okolo 300ms (3fps/sec). Jedna klatka wygalda tak jak gdyby ktos uzywajsc filmu o szbkosci 1000ASA lub jescze wiekszej uzywal czasu naswietlenia 1/60 sec ... no oczywiscie (w pewnych przypadkach) zdjecie bedzie przeswietlone. I to wlasnie jest u mnie.

    Gdybym mial sznse zmienic czas migawki (exposure time) na jedna klatke do np 1/100sec lub jescze krocej to mozna by bylo dojsc do bardzo dobrych zdjec - a nawet znalezc skrajna czulosc sensora. Moje praktyczne doswiadczenie jest z kamerami do 35mm cyfrowych filmow np. RED1, SI2K, PANAVISION.

    Czasy expozycji sa ustawialne od 1/1500sec do tylko 2-3 sekund no i inne parametry wazne w technoligi filmow. Kamery te ( kosztujace fortune ARRI D21 na przklad ok.1500000EU.) ofiaruja odpowiedniki filmow do 1500ASA sensory to CMOS nawet te same co w tanich video kamerkach za 400$. Jesli wybierze sie okno 640x480 pixels to mozna osiagnac ponad 200 klatek/sekund. Normalnie nikt robi flimow z wiecej niz 50fps, choc w jednym z filmow w ktorym gralem probowano zrobic 150 fps ( RED1 w mode 2k - 2048x1152 pix ale nie udalo sie.....).

    Pytanie - te ladne zdjecia planet i inne kosmiczne cuda. Czyta sie czasie naswietlania do nawet 30 sekund. Czy to jest czas naswietlania jdenej klatki czy tez nagrany jest filmik przez iles sekund i skladajacy sie z ???? ilosci klatek????? czasie naswietlania 1/?????? sekundy.??

    Pytanie to scraca sie do - jaki czas jest uzywany na jedno zdjecie (klatke) z CCD sensorem.???

    Moje zdjecia sa rozmazane - wskazuje to na to czas naswitlania jednej klatki jest duzo za dlugi dragania obrazu spowodowane atmosfera ( u mnie klimatu tropikalnego ) sa wyraznie widoczne. Teraz raptem zrbilo sie zimno ... ok 15C i nawet dzis wieczorem Saturn wygladal juz duzo lepiej tak za pare miesiecy w glebi zimy (az nawet do ok 10C w nocy) bedziemy mieli bardzo czyste niebo - bez duzych pionowych ruchow powietrza.

     

    Rozpisalem sie .... pozdrowienia Kris

  11. Dalsze experymenty z CMOS WEB cam.

    Czasami computery nie znaja matematyki, filmik byl w jpeg2000 ale vimeo.com nie moglo sie polapac. Zmienilem format i jest teraz OK.

    Filmik jest do zobaczenia tu: http://vimeo.com/10893628 orginal jest 1280x1024 3fps, obrobka to satbilizacja i pwoekszenis x4 albo skalowanie do 320x240 pix. Kolorowe "cuda" do okola to napewno atmosfera.

    Saturn 10/04/2010 from Sydney, AU.

    Jescze raz .... http://vimeo.com/10893628

     

    Krzysztof

  12. Dalsze experymenty z CMOS WEB cam.

    Zrobilem reduktor do kamery 1/3" CMOS 3Mp - i podlaczylem do Tamron ZOOM 70-250 mm - zdjecie to jest jedna klatka z filmu, czas naswietlania okolo 1/3 secundy (3fps) albo 300ms.Rozdzielczosc 1280x1024 i wycieto troche mniej okolo 917x630 pixli. Obiektyw ustawiony na f=250mm, F=3.8.

    Ktos mowil na forum o czulosci CMOS matryc - jak widac czulosc jest duza, bilale/colorowe kropki to chyba "dead pixels", watpie zeby kuz byl taki maly, choc moze. Jest spora ilosc tych "zmarlych" pixeli ale nie mozna oczekiwac nic dobrego za okolo 50pl od nieznanego producenta z Chin.

    Nastepny krok to bede musial wytoczyc przystawke bardziej uniwersalna zeby podlaczyc Barlow x2 i kamerke - wtedy powinienem dostac f=440mm no i pole widzenia o polowe mniejsze niz obecnie, ktore szacuje na 51'30", to jest prawie 1 stopien. Swiatlo bedzie 4 razy mniejsze ale czulosc matrycy jest tak duza ze nie powinno byc problemow. Gdyby mozna bylo kontrolowac kamerke ..... zalaczone oprogramowanie niestety nie dziala.

     

    Filmik jest do zobaczenia tu: http://vimeo.com/10865194 orginal jest 1280x1024 3fps, obrobka to satbilizacja i pwoekszenis x4 albo skalowanie do 320x240 pix. Kolorowe "cuda" do okola to napewno atmosfera.

    Saturn 10/04/2010 from Sydney, AU.

    post-18758-127107265322_thumb.jpg

    post-18758-127107293204_thumb.jpg

  13. Lista web kamerek przydatnych do astro

     

    Logitech QuickCam Pro 3000

    Color, webcam Plug: USB

    Used in astrophotography

    ICX098AK

    Sensor size: 1/4"

    Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

     

     

    Creative Live! Cam Notebook

    webcam Plug: USB Unknown

    I-Tec iCam Tracer

    Color, webcam Plug: USB

    Used in astrophotography

    ICX098BQ

    Sensor size: 1/4"

    Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

     

     

    3Com HomeConnect PC digital camera

    Color, webcam Plug: USB

    LZ24BP

    Sensor size: 1/4"

    Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

     

     

    Philips Vesta (PCVC 675K)

    Color, webcam Plug: USB

    Used in astrophotography

    ICX098AK

    Sensor size: 1/4"

    Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

     

     

    Philips Vesta Pro (PCVC 680K)

    Color, webcam Plug: USB

    Used in astrophotography

    ICX098AK

    Sensor size: 1/4"

    Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

     

     

    Philips Vesta Scan (PCVC 690K)

    Color, webcam Plug: USB

    Used in astrophotography

    ICX098AK

    Sensor size: 1/4"

    Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

     

     

    Orange Micro iBOT Pro

    Color, webcam Plug: firewire

    Used in astrophotography

    ICX098AK

    Sensor size: 1/4"

    Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

     

     

    Creative Live Ultra

    Color, webcam Plug: USB

    ICX098AK

    Sensor size: 1/4"

    Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

     

     

    Philips ToUcam Pro II (PCVC-840K)

    Color, webcam Plug: USB

    Used in astrophotography

    ICX098BQ

    Sensor size: 1/4"

    Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

     

     

    Philips ToUcam Pro 3D (PCVC-750K)

    Color, webcam Plug: USB

    Used in astrophotography

    ICX098BQ

    Sensor size: 1/4"

    Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

     

     

    Creative WebCam NX Ultra

    Color, webcam Plug: USB

    Used in astrophotography

    ICX098AK

    Sensor size: 1/4"

    Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

     

     

    Unibrain Fire-i Digital Camera

    Color, webcam Plug: firewire

    Dynamic range: 8 bit

    Used in astrophotography

    ICX098BQ

    Sensor size: 1/4"

    Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

     

     

    Philips SPC900NC

    Color, webcam Plug: USB

    Used in astrophotography

    ICX098BQ

    Sensor size: 1/4"

    Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

     

     

    Philips ToUcam Pro (PCVC-740K)

    Color, webcam Plug: USB

    Used in astrophotography

    ICX098BQ

    Sensor size: 1/4"

    Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

     

     

    Logitech QuickCam Pro 4000

    Color, webcam Plug: USB

    Used in astrophotography

    ICX098AK

    Sensor size: 1/4"

    Pixel size: 5.6 x 5.6 μm

     

    Swietnie - dzieki za informacje. Tylko gdzie je mozna dostac????? Moze 3-5 lat temu ale nie dzis.

    Na e_bay na ponad 300 oglaszanych USB WebCams najgorsza byla 1.3Mp, wiekszosc to 5Mp nawet do 20Mp i ani jednej z CCD.

    Jedyna szansa to przemyslowe starszej generacji. Za pare miesiecy powiniem dostac najnowszy produkt z SI tylko ok $AU600.

     

    Kris

  14. Maksutowy muszą się chłodzić długo. Newtony bardzo krótko. Jak masz kiepską kamerkę i mało stabilny montaż bez napędu lub źle ustawiony to nawet dobry seeing ci w niczym nie pomoże. Po prostu masz złe założenia - szukasz tandetnej kamerki. Poza tym filmik nigdy nie będzie miał takiej jakości jak zestakowane zdjęcie z klatek tego filmu.

     

    Do "filmów" można użyć kamer TV: http://www.modernastronomy.com/camerasAstroVideo.html

    A do robienia zdjęć poprzez nagrywanie AVI porządnych kamer planetarnych jak DMK 21: http://www.modernastronomy.com/camerasPlanetary.html

     

    Do tego stabilny montaż z napędem, w miarę dobrze ustawiony żeby obraz nie dryfował za szybko.

     

    Ja mam na "oku" DFM41AUC03-ML - to jest modul do budowania wlasnej konstrukcji, ten sam producent co DMK 21 (ImigingSource). Okazuje sie ze to jest zaprzestany produkt i nowa wersja bedzie rynku w 2gim kwartale - czekam.

     

    Ja mam "kota" na punkcie filmu (aktorstwo to zawod a digital film cinematography to hobby), astronomia to tylko zainteresowanie to co prubowalem pokazac byle jaka kamera to tylko zeby sie dowiedziec czy to co telskopem widze to jest to co mozna zobaczyc tym typem i dowiedziec sie jakie problemy mam, jak na przyklad ruch powietrza w tubusie - nie wiedzialem jak to wyglada i wpadlem na pomysl zeby pokazac fachowcom. Dostalem bardzo wyczerpujace odpowiedzi (lekcje wrecz) od zawodowych astronomow i naukowcow/obsrwatorow z 2ch slynnych obserwatoriow,

    Bede musial zrobic naped do RA bo mozna cholery dostac krecac galka i caly obraz skacze - mam kilka "step motors" a to jest tryvialny projekt. Mysle, nie wiem czy warto zrobic naped do fokusera - chyba zrobie to wtedy nie bede musial dotykac teleskopu tylko cieszyc sie widokiem

     

    Kris (naprawde to Krzysztof)

  15.  

    Przy f/25 otrzymuję niezbyt wyraźny obraz:

     

    Przy ~f/11 otrzymuję już obraz znacznie lepszy:

     

    Dzieki za obrazki i sugestje. Ciekaw jestem czy mi sie kiedy kolwiek uda zobaczyc Saturna z taka jakoscia.

    Bede musial ktorejs nocy wypuscic sie na pobliskie pole golfowe (100+ metrow spacer), jest na kilfie ok 70 m powyzej oceanu i moj choryzont od WN poprzez N i E do S bedzie tylko nad oceanem. Ciemnosc jest zupelna, niebo jest super a Droga Mleczna jest jak mleczna.

    Ktos z USA powiedzial ze moj filmik Saturna to chyba robiony na pustyni w Arizonie ..... teraz rozumiem troche wiecej jaki wplyw atmosfera ma obserwacje no i temperaturowe problemy z Newtonami. Nigdy sie nie spodziewalem ze sa tak czulym instrumentem - a to mam byc teleskop dla nowicjusza, o wiele mniej problemow jest Maskutow CS, wszytko zamkniete, ustawione, tylko wyjac z pudla na statyw i czesc.

    Przez ciekawosc sprobowalem e_Bay na USB WEB cams - najmniejsza rzdzielczos to 1.3Mpixels ale tylko kilka, najwiecej to 5Mpi trchoe 10-20Mp .... tu to chyba propaganda. W sumie ponad 300 kamer. No niestety nic z CCD ...

     

    Ciekaw jestem ?? sprubuje podpiac ta WEB CAM do obiektywu od PENTAX 140mm albo nawet 300mm zoom.

     

    Wesolej Wielkanocy .... dla wszystkich na Forum ... Kris

  16. Podziel ogniskową teleskopu przez przekątną sensora.

     

    Dzieki .... A do podzielenia sie mam odpowiedz na problem podwojnych pierscieni Saturna na moim filmiku.

     

    Jak sie okazuje to to jest spowodowane ruchem powietrza w tubusie. Troche mnie to zastanawialo bo telescope byl na "swiezym powietrzu" no chyba pare godzin i mial czas na termiczna stabilizacja.

    Byla to stosunkowo wietrzysta noc, nie bardzo na obserwacje bo drgania teleskopu troche dokuczaja. Ktos mi polecil zebym sie przeprowadzil do Colorado .... ja mysle ze lepiej by bylo do Base Camp at Mount Everest.

    Roznica temperatur w poblizu otoczenia teleskopu - tu jest racja bo sciany byly na Sloncu i nagrzwaja sie do chyba 40C. Rano nawet o swicie reaka mozna wyczuc ze sa dosc cieple. Betonowa sciezka ... na niej stal telescop.

     

    Cytat = "Looking at your Saturn image the rings are double. This usually means tube currents in your scope. That happens when it hasn't had time to properly come to temperature so hot or cool air currents are focusing the light two or more places on the sensor acting like prisms. Severe temperature difference in the air near the scope can do the same. In fact you can use this principle to find accurate focus. Punch two hole in a mask that goes over the scope that are opposite each other or three at 120 degrees, (Some prefer triangles to round holes) use 1" holes for a 6" scope. You will see two or three stars not quite on top of each other when slightly out of focus. When in focus they will join into one. This is called a Hartmann mask. It won't help if you have bad seeing or tube currents as it appears was the case in your Saturn video."

     

    Kris

  17. Te CMOSy od lustrzanek to nie są typowe CMOSy, mają mikrosoczewki

     

    microlens.jpg

     

    i inne cuda z techniki CCD teraz to już są NMOSy łączące zalety CCD i CMOS.

     

    Co się tyczy małych kamerek to jak na razie wszystkie kamerki przemysłowe posiadające cyfrowe wydłużenie czasów ekspozycji "sens-up x512" wyposażone są w sensory CCD.

     

    http://www.asia.security.honeywell.com/app/upload/EXH220%20Series%20DS.pdf

     

    Pokaż mi CMOSa o czułości 0,00001 lux?

     

    Jeszcze istnieje technologia EM-CCD, jeśli ktoś potrzebuje kamerki o czułości 0.0000005 lux to proszę bardzo kosztuje $6,320, dodam że kamerka ma czułość 0.00003 lux "full motion" przy pełnej prędkości (zwykłe CCD może tyle osiągnąć ale dopiero przy czasach 10 sek.)

     

    Dzieki za podpowiedzi. Microlenses sa bardzo bardzo czesto uzywane na CMOS sensors. To jest nic nowgo, zalezy tylko jak cele (pixle) so zbudowane ( np. PANAVISION). Sa sensory gdzie pixel sklada sie z 3 "podpixli" ulozonych w okreslony i opantentowany sposob formujac bardzo sprawny RGB sensing element. No oczywiscie kontrola takiego system jest bardzo skomplikowana a to nie jest prblemem w obecnej technologi litograficznej gdzie mozna robic sciezki 28nm.

    Hm ..... NMOS ... nie wiem czy tu jestesmy na tej samej fali. Lata temu byly "kosci" NMOS ale bardzo krotko bo pozeraly duzo pradu i wyparte zosatly przez CMOS.

    Nie chce mowic o czulosciah - moje lata zawodowe (elektronika) to Defence & Aerospace systems. Po rzbiorce muru w Berlinie- Gwiezdne Wojny, Tarcze Kosmicze i inne wynalazki do wciagania forsy od rzadu padly wiec wrocilem do aktorstwa.

    Podztawowe pytania na ktore nie mam odpowiedzi to Powiekszenie teleskopu z eyepiece ktory nie ma ogniskowej ( soczewki zas maja i moge szybko policzyc 900/9=100 razy) - jedynia co mysle to tylko z widzianego obszaru obrazu na filmiku mozna oszacowac powiekszenie (jakosc obrazu jest nie istotna).

    No i drugie dotyczace Saturna - znieksztalcen obrazu, jaka jest naprawde przyczyna. Jasli bedzie spokojna noc spobuje zfilmowac jeszcze raz ale to chyba nic z tego nie wyjdzie bo nawet przy 10fps - czas jednej klatki filmu jest wystarczajaco dlugi zeby zarejestrowac wiele drgan/przsuniec. Okiem patrzac z okularem F=9mm wyraznie widac cieniutenkie pierscienie. Niestety nie mam szans na kontrolowanie shutter time sensora - oprogramowanie ponoc to robi ... tylko ze nie dziala. Jedynie to "hack" cotroler na kamerce .... alt zostawiam dla "kamikaze".

     

    Pozdrowienia Kris.

  18. Matryce w lustrzankach jak Canon różnią się od tych w najtańszych webcamach (rozmiarem, przetwornikiem A/D itd.).

     

    1. Zależy to od rozmiaru piksela matrycy. Jeżeli nie masz napędu na rektascencji (zestaw na 1 lub 2 osie) to najpierw kup napęd a nie myśl o czasie "przelotu".

    2. Brak UV/Ir-Cut, tandetna kamerka

    3. Drgania zestawu, brak napędu w montażu, niepełne wyostrzenie, słaba czułość matrycy, zbyt długi czas ekspozycji (rozmycie obrazu przez ruch)

     

     

     

    Skądś to skopiowałeś, pewnie jakiś tekst propagandowy producenta CMOSów, przepuściłeś przez translator i zadowolony.

     

    Wielomegapikselowe sensory nic ci nie dadzą (chyba że fotografujesz obiekty głębokiego nieba lustrzanką na dobrym zestawie). A jak mają malutkie piksele to bez napędu kaplica ;) Duży sensor da małą prędkość i avikowanie planety będzie jeszcze trudniejsze.P laneta spokojnie zmieści się na sensorze 1/4", który niewielkiemu rozmiarowi klatki da szybkie prędkości.

     

    Nikt ci nie broni wydać kasy na jakieś badziewie i focić białą rozmazaną plamę zamiast wyraźnego obrazu Saturna. Tylko się nie zdziw jak nikt nie będzie zainteresowany twoją twórczością, czy też wszyscy inni będą robić fotki lepsze od ciebie tanimi webcamami.

     

    Webcamy stosowane w astrofotografii planet to koszt w porywach 100-200 PLN, choć możesz kupić i za 50 PLN na aukcji plus nosek 1,25" ze sklepu astro też za niewielkie pieniądze. Na przemysłową kamerkę CMOS wydasz więcej, na webcam z CMOS wydasz nie mniej niż na wyżej wspomniane kamerki z CCD.

     

     

    Szukaj tego:

     

    I-Tec iCam Tracer

    Philips Vesta

    Philips ToUcam Pro II

    Philips SPC900NC

    Philips ToUcam Pro

     

    Creative WebCam NX Ultra

    Creative Live Ultra

    Logitech QuickCam Pro 3000

    Logitech QuickCam Pro 4000

     

     

     

    all5.jpg

    Philips ToUcam

     

     

    Dzieki za odpowiedz - nie wszystko wyjasnione ale podpowiedzi sa OK.

    Bardzo dobrze sie orientuje w electronice, i doskonale wiem jakie sa roznice pomiedzy typami sensorow. Nie mam doswiadczenia z teleskopami i nie jestem pewien czy to co widze to jest to powiniem widziec tym typem telescopu. Newton 114/900 z German Equatorial Mount. Postanowilem uzyc kamerki zeby moc pokazac co widze i zasiegnoac porad na forum.

    Nie jestem zainteresowany astrfotografia, mam inne elektroniczne przyzady do robienia super zdjec nieba i elementow kosmosu.

    Kamerka ktorej uzylem jest do testow optyki do wlasnej roboty 35mm kamery filmowej. To co ARRI D-21, RED albo SI2K daje za dziesiatki tysiecy $ - mozna osiagnac z DIY. Moje filmy na Vimeo.com sa robione na analogowej Hi8 technologi z 2004 - ktora to jest juz zazucona i wyparta prez CMOS sensors. Digital films to jest zupelnia inna historia niz astrofoto.

    Niestety wszystkie podane typy CCD WebCams so nie osiagalne u nas - w centrum handlowym pelnym sklepow z komputerami i wszystkim innym zwiaznym z PC jak sie pytalem o CCD webcams to ludzie sie smieli ze tego juz niema, historia, tylko CMOS HD Megapixel WebCams. Chinska tandeta przewaznie .Czekam na najnowsza kamere z Silicon Imaging, ma wyjsc na rynek w drugim kwartale .... to juz blisko.

    Jasli chodzi o Saturna filmik - to jest zagadka, ja podejzewam atmosfere bo moj horyzont od N to S poprzez E jest nad Oceanem. Ja mieszkam na polwyspie. Szczegolnie N, NE bedzie mial teren okolo 2km skal nagrzanych Sloncem poki bedzie Ocean. W tym kawalku nieba jest Saturn teraz, Jesli chodzi o buraczkowy obraz Ksiezyca - sprubuje IR filtrowanie, to jest problem ze wszytkimi sensorami, glownie mi chodzilo o estymacje powiekszenia uzyskanego w systemie teleskop eye piece ktory nie ma focal lenght.

    Moj angielski jest lepszy niz polski - translator uzywan do chinskiego.

     

    Pozdrowienia ...... Kris

  19. Troche wyjasnien.

    Glowne pytania sa w filmikach, ale napisze o co mi chodzi.

    1. Jak obliczyc powiekszenie teleskopu gdzie okular nie ma focal distance? Tak ja sensor - plaska plytka siliconu?

    Ja oszacowalem jako stsunek powierzchni zwierciadla do powierzchni sensorw i filmikow widac to chyba ma sens. Czas przelotu Ksiezyca lub Saturna ok <30sec prze pole widzenia telescopu Newton 114/900.

    2. Rozowy/buraczkowy kolor Ksiezyca - czy to z braku jakiegos filtru? czy to jest "glupota" SOIC device - uklad ktory kontroluje sensor, ma problemy z odkryciem bieli.

    3. Saturn - jak obserwowany przez okular F=12mm i 9mm tak samo jak i widziany przez sensor - sa 2 pierscienie ( czasem tylko 1 tak jak byc powinno). Nie wiem co jest powodem, atmosfera czy wibracja.???

     

    CMOS sensor w astrofografii - doskonale zdjecia robione najnowszymi modelami aparatow cyfrowych (Canon, Nikon & ????? ). Czujniki so 12-14MPixels CMOS o rzmiarach35x26 mm ( 35mm film). Technologia CMOS jest juz bardzo opanowana i kazdy miesiac przynosi nowe osiagniecia. To ze CCD tylko to juz mit.

    Problem jest ze na rynku nie ma juz nic na CCD WebCam, tylko dziesiatki niwieadomo jakiego pochodzenia WebCams with CMOS. Jedynie co jest to przemyslowe kamery oparte na starej technologii CCD nie widze nic z CCD "wynalezionych" w ostatnich paru latach. Ceny CCD kamer sa wysokie a CMOSy maja olbrzymie rozdzielczosci, doskonala czulosc problem "ciemnego szumu" wydaje sie byc niemal wyeleminowany.

     

    Kamerka ktora uzywam w eksperymentowaniu - jakas tania USB WebCam, z tragicznym manualem twierdzacym ze to jest 10Mp, HD i inne bzdury. Sensor jest 1/3" 2560x2048 pixels. Oprogramowanie tylko do MS, zreszta nie dziala a ja nigdy nie mailem zadnych Windoze tylko UNIX i Linux. Nagrywanie filmikow z iBook i G4 QuickTimePro. Maximum co osiagam to 1280x1024 pixels JPG format z ~3-5 fps.320x240 pixels moze osiagnac az do 10fps.

     

    Prubuje juz poraz 3ci opublikowac ale nic z tego, moze teraz mi sie uda.

     

    Kris (sp2apa)

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.