Skocz do zawartości

mirhon

Społeczność Astropolis
  • Postów

    42
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez mirhon

  1. Szukacz z kompletu bresser-messier 203/800, konkretnie 8/50 starsza wersja z okularem bez podświetlenia.

    Mam starszy model QHY5 (w komplecie z noskiem 1,25"):

    Micron MT9M001
    Rozmiar sensora: 12.70mm (1/2 inch)
    Rodzaj sensora: Monochromatyczny
    Rozdzielczość: 1280 x 1024 (1.3 Mp)

     

    Chciałbym podpiąć tą kamerkę do szukacza i kurde jestem zielony ... jak wykręcę obiektyw z szukacza to mam wewnętrzny gwint na 2".

    Jakiej przejściówki potrzebuję żeby złapać ostrość ?

     

  2. 17 godzin temu, flamezz napisał(a):

    Takie montaże nie nadają się do astrofoto nawet do lucky imagingu. Oczywiście, ktoś powie, że można bo zrobił mody czy się nauczył ale to męczarnia. Dodatkowo na takiej ogniskowej druga męczarnia to trafianie w obiekt. 

    jesli czas ekspozycji jest na tyle krotki ze gwiazdy sie nie poruszą to niby czemu mialby sie nie nadawac? Z korektorem/reduktorem nexusa dostaje f3 i 450mm i np. robie stacki po 1s to jaki wplyw ma tu montaz? Przeciez on wtedy praktycznie tylko utrzymuje mi obiekt w polu i zapobiega rotacji… chyba ze czegos nie ogarniam…

  3. Od razu powiem że jestem zielony (bez żadnej praktyki) jeśli chodzi o astrofoto ... do tej pory tylko wizual

     

    Dużo wpierw czytałem i się uczułem w teorii co i jak ... i mam taki pytanie.

    Chciałbym zacząć zabawę w astrofoto (DS) i na początku myślałem o jakimś Seestar S50, potem jednak doszedłem do wniosku że zbyt wiele zrobi za mnie i będzie za mało zabawy. Nie chcąc od razu inwestować chciałbym się zapytać czy dobrze kombinuje:

    Mam Netwona Bresser-Messier 203/800 i montaż SVP. Do wizuala styknie. Czy jeśli taki S50 robi stacki z 10s klatek i generalnie jest fajnie (jak dla mnie) .. to czy na moim Newtonie i moim montażu mając jakby nie było 4x większą aperturę i f4 zamiast f5 (S50) to naświetlając powiedzmy 1s max to jest szansa na to że przy kilkuset takich stackach będzie to miało sens? Jeśli tak to zakładając korektor komy taki jak ten:

    https://starizona.com/products/starizona-nexus-0-75x-newtonian-focal-reducer-coma-corrector

    Dostaję f3 (i szersze pole) i teoretycznie mogę spokojnie robić po 1s (a może więcej) bez obawy czy montaż da radę czy nie .. skoro taki S50 robi 10s to ja chyba (? nie liczyłem ?) w 1s na 200mm/f3 zbiorę więcej światła ??

    Tak sobie myślę i nie wiem czy w ogóle warto tego próbować ... i się zniechęcać od razu na początku

     

    Ps. Kamera na początku to mój fujifilm Xt1 a jeśli to co piszę ma sens to rozważałbym coś w tym stylu (kamera) na początek (jeśli on dał radę ...) :

     

     

     

     

     

  4. firmowy kontroler już mam ... nie chcę zaczynać nowego wątku ... zapytam w tym...

    Do tej pory w wizualu ustawiałem na polarną zgrubnie i dawało radę, chciałym jednak popróbować z astrofoto na razie z moim fuji xt1 i jakimś krótkim tele (200max), pytanie:

    Czy mając taki montaż tzn. bez możliwości sterowania z komputera, mogę się wesprzeć jakimś softem i moim aparatem aby ułatwić sobie ustawienie na biegun (nie widzę gwiazdy pol z mojej lokalizacji) ?

    Od razu mówię że nie chcę się bawić w dryft ... myślałem raczej o plate solving - czy to wogóle możliwe z montażem do którego nic nie podepnę ? Jest jakiś soft który ogarnia taki przypadek? Nie chcę jeszcze inwestować w lepszy montaż ... bo nie wiem na ile mnie astrofoto wciągnie ... 

    Aktualnie mam do visuala Bresser/Messier 203/800 i raczej tym nie podejmę się prób astrofotograficznych z tym teleskopem na tym montażu.

  5. czesc, 

     

    Mam stary ale sprawny montaz oriona skyview pro z 2 silnikami (dual axis) ale bez firmowego kontrolera, zamiast tego mam juz jakis czas temu popelnione (nie prze ze mnie) diy sterowanie z goto… dziala to jakos ale jest mega upierdliwe ze o kablach nie wspomne…

    Czy jest jakis interfejs ktory pozwolilby mi na strrowanie montazem z poziomu pc lub raspberry z np stelarmate? 

    do tej pory bawilem sie tylko w wizual, ale chcialbym sprobowac jakiegos astrofoto… na początek z aparatem i obiektywem tele max 200mm

    a i smartteleskopy mnie nie interesują 🙂

  6. Mitku tylko że ten Bresser nie nadaje się na astrograf, bo raczej na pewno to jest to samo co "słynny" MT-800, który ma fatalna optykę.

    Szkoda więc zdrowia i kasy na walke z tubą, gdy optyka nie nadaje się do astrofoto!

    Zamiast sztywnej tuby z marną optyką, lepiej focić choćby krótkim tele z dobrą optyką!

     

    Pozdro

     

    To jest zupełnie inny teleskop niż MT-800.

  7. Mam taki zestaw:

     

    Montaż Oriona SVP + sterowanie i goto Leszka Jędrzejewskiego.

    Teleskop Meade/Bresser Newton 203/800 (f4) - waga tuby 6,9 kg

     

    Doszedłem do wniosku, że bardziej mnie ciągnie w astrofoto niż wizual - 8 cali Newton - to jednak szału w wizualu nie ma :g:

    Jak widać teleskop nie jest super ciężki i zastanwiałem się czy tym zestawm bedę w stanie zrobić jakieś sensowne astrofoto.

    Interesują mnie wyłącznie DS.

    Głównie będę używał w swoim przydomowym ogrodzie gdzie mam nienajgorsze miejskie niebo - widzę gołym okiem większość gwiazdozbiorów a w naprawdę dobre noce to i droga mleczna potrafi zamajaczyć.

    Na razie mam zamiar focić nieprzerobionym canonem 20d.

    Dokupiłem niedawno kamerkę (color) QHY5, w celu uruchomienia guidingu i tu mam zagwozdkę...

    Pierwotny plan zakładał kupno cienkiego OAG, ale gdy robiłem próby z kamerką bezpośrednio wpiętą w wyciąg teleskopu to okazało się, że wbrew pozorom nie jest tak łatwo znaleźć gwiazdkę do guidingu (nie był to problem focusa). FOV kamery jest znacznie mniejsze niż Canon i nie zawsze kamera jest w stanie coś złapać. Podejrzewam, że z OAG będzie jeszcze dużo gorzej.

    Stąd przyszedł mi pomysł na zabawę w szukaczo-guider.

    Ogniskowa 200m spokojnie wystarczyłaby mi na prowadzenie mojego telskopu z Canonem.

    Mam 2 możliwości. Kupić gotowy szukacz z helikalnym focuserem np. taki:

    http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4064_TS-50mm-straight-viewfinder-with-bracket-and-1-25--focuser.html

    co wyniesie 50% ceny OAG lub dorobić(kupić) łączówkę do mojego szukacza (50mm/ogniskowa ??) oraz dokupić jakiegoś lekkiego Starpointera.

    W przypadku przeróbki mojego szukacza problemem może być mocowanie i raczej będę się skłaniał do kupna tego gotowego szukaczo-guidera.

     

    Problem w tym że nie wiem czy to ma w ogóle sens... Całość wagowo z szukaczem to będzie tak około 8,5 do 9kg. Czy to nie będzie za dużo? Z OAG będzie niewiele lżej (szukacz waży 350g), ale obawiam się problemu z szukaniem gwiazd do guidingu. A może pozbyć się tego Newtona i kupić np ostatnio popularny na forum refraktor TS APO65Q 65/420mm. Tylko czy jednak 8" lustra i f4 do DS to nie będzie jednak lepsze...

     

     

    PS. O korektorze comy wiem...

  8. Obraz jest więcej wart niż 1000 słów:

     

    http://www.petesastrophotography.com/index.html?mainframe=http://www.petesastrophotography.com/polaralignment.html#drift#drift

     

    link z prawej strony "Drift Technique"

     

    wyraźnie jest napisane:

     

    "Remember, we are only going to be concerned with the star’s declination drift, not RA"

     

    tam wyraźnie widać dlaczego interesuje nas w tej metodzie dryf w JEDNEJ osi (DY, góra/dół) - oś X nas nie interesuje.

     

    W PHD jest wykorzystywana ta sama metoda. Różnica jest tylko taka, że obserwujemy wykres a nie gwiazdę.

  9. dzięki Furgosław, bo już myślałem, że głupieje :) wygląda na to, że nie ma korelacji pomiędzy kolorami w RA/DEC graph i dx/dy graph, co z resztą potwierdzone zostało w eksperymentach przeprowadzonych przeze mnie i ciebie. Tutaj też ktoś tak myśli:

    http://tech.groups.yahoo.com/group/CelestronCGEM/message/6748

     

    Panowie w tej metodzie chodzi o sledzenie osi DY (czerwonej) !

     

    Wrzutka w google "PHD polar alignment" i w pierwszych linkach:

     

    http://njstargazer.org/PolarAlignment.asp

    http://stargazerslounge.com/imaging-discussion/120593-phd-drift-polar-alignment.html

    http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php?Cat=&Board=low&Number=4178558&Forum=f86

     

    W tych i innych linkach jest mowa o wyłączeniu guidingu na DEC.

    Następnie w obu przypadkach (tj południe i wsch/zachód) śledzimy wyłącznie oś DY.

  10. 1. Żeby było jasne to nie poprawiamy RA i DEC, tylko wysokość i azymut montażu. Ustawienie kamery w wyciągu nie ma najmniejszego znaczenia. PHD podczas procesu kalibracji "uczy się" gdzie jest wschód, zachód, północ i południe.

    2. nie wiem czy za bardzo rozumie. jeśli proces kalibracji przebiegł poprawnie, to na ekranie nie powinieneś widzieć ruchu gwiazdy bo guide powinien niwelować te ruchy

    3. nie sądzę, jesli błąd ustawienia to tylko kilka stopni, to zobaczymy po prostu większy ruch linii czerwonej

     

    Ad2) Chodzi mi o to, że jak nie ma włączenego guidu to przy źle usawionym montażu powinienem zaobserwować dryf. Zamiast tego gwiazda mi skacze z jednej strony na drugą (pomiędzy klatkami). Te skoki są na tyle duże, że wychodzą poza zielony kwadrat i i jak włączę guide to PHD się wywala tzn. nie guiduje.

    Może jakbym bardzo długo potrzymał na ekranie to bym widział dryf, ale tak jak mówię gwiazda skacze pomiędzy klatkami (odstęp kilku sekund). Biorąc pod uwagę FOV (powiększenie) kamery to raczej nie jest seeing - może mi montaż bije ?

    Ad3) Jest to pokłosie pkt 2. (tak mi się wydaje) - źle ustawiony montaż - PHD nie nadąża z korektą lub zakres tych korekt jest zbyt duży

     

    Generalnie ja to laik jestem... i szukam kogoś kto mi powie o jak to wszystko poskładać razem :g:

  11. wiesz co, ja też się teraz pogubiłem. masz rację i to ja niepotrzebnie zamęt wprowadziłem :sorry: zmyliło mnie to, że drobne korekty wpływały na przebieg linii niebieskiej i niepotrzebnie się tym zasugerowałem. nie rozumiej jeszcze dlaczego tak się działo, ale pewnie jest to, że źle robiłem tym razem... muszę jeszcze raz do tematu podejść.

     

    To jak już tak prawie wszyscy się w tym pogubili to może zróbmy małe podsumowanie prosto i po kolei tego co należy zrobić...

     

    Parę pytań z mojej strony:

     

    1. Czy w obu przypadkach korekty tj. RA(teleskop na południe) i DEC (telskop na wschód lub zachód) należy tak ustawić kamerę aby ruchy RA powodowały ruch gwiazdy poziomo na ekranie ?

     

    2. Czy to jest normalne, że gwiazda mi oscyluje (bez względu którą oś ustawiam) na ekranie (czas klatki 2s) tak kilka mm w lewo i prawo i gdy ustawię prawidłowo montaż to te oscylację powinny się zmniejszać tak, ?

     

    3. Jeśli polarna jest wstępnie słabo ustawiona to ta metoda bierze w łeb, tak (guiding się wywala od razu) ?

  12. no to może pokaże przykład z dzisiejszej sesji. cala procedura ustawiania na biegun zajęła może 30 minut i perfekcyjnie udało mi się ustawić montaż na biegun. Pierwsza próba po ustawieniu tylko lunetką biegunowa. Gwiazda na południu, blisko równika niebieskiego. Widać dryf w deklinacji (niebieska linia):

    post-15709-0-16702700-1316204969_thumb.jpg

    następnie metoda prób i błędów (nigdy nie mogę zapamiętać, w która stronę robić korektę w zależności w która stronę dryfuje gwiazda) sprawdzałem, w którą stronę (wschód-zachód) przesuwać montaż by niebieska linia dryfu w deklinacji była jak najbardziej plaska:

    post-15709-0-89227600-1316206008_thumb.jpg

    przy przesuwaniu montazu, gwiazda zazwyczaj ucieka z zielonego kwadracika i trzeba zatrzymac guide i ponownie wznowic na nowym polozeniu gwiazdy i zresetowac wykres. Po paru korektach niebieska linia jest prawie plaska i montaz jest ustawiony w danej osi idealnie:

    post-15709-0-78607200-1316206127_thumb.jpg

     

    taka sama procedurę na gwieździe wschodniej lub zachodniej, ale tym razem korektę robiłem kręcąc pokrętłami północ - południe.

     

    chcąc poprawić dokładność należy wydłużyć czasy, ale 30 minut wydaje się wystarczająco przy dobrym ustawieniu guide.

     

    W tym linku :

     

    http://njstargazer.org/PolarAlignment.asp

     

    mówią aby obserwować dryf na DY CZERWONA linia ...

    Ja już się trochę pogubiłem...

    Wczoraz zrobiłem próbę. Wyłączyłem DEC guiding, skierowałem teleskop na południe i zacząłem regulować kierunek montażu (wsch-zach). Wcześniej ustawiłem kamerę tak aby przy obrocie RA gwiazda ruszała się poziomo na ekranie.

    Zmiana kierunku miala wpływ na wykres DY (czerwony). Niebieski był cały czas tak samo poszatkowany (dość mocno).

    Tak czy siak w żaden sposób nie udało mi się zbliżyć do płaskiego wykresu. Po prosto dość mocno ograniczyłem ząbkowanie DY.

    W kierunku zachodnim nie byłem w stanie ustabilizować wykresu DY. Lekki ruch góra/dół i wykres DY szalał.

    Ponieważ była to moja pierwsza próba pewnie coś innego sknociłem...

    Czasy na kamerce (QHY5) miałem 2s. Montaż SVP, tuba Newton 8"/f4 (800mm) - kamerę na próby podpinałem do wyciągu newtona.

    BTW czy to jest normalne, że z tą kamerką wpiętą do 800mm są problemy ze znalezieniem gwiazki do guidingu (takie małe FOV)? Myślałem o docelowym OAG, ale biorąc pod uwagę ile gwiazd widziałem bezpośrednio z wyciągu to chyba sobie odpuszę i przejdę na jakiś szukacz do guidingu. Próby robiłem przy m13 i m57 (i nie był to raczej problem focusa). Klatki miałem 2s i gain na 50% (obraz czarny, "0" gwiazd).

  13. Chciałem zakupić szukacz z możliwością mocowania w stopce lampy do mojego Canona 20d.

    Znalazłem taki:

    http://www.scopesnskies.com/prod/finder/universal-finder-mounting-shoe/hotshoe-rd-finder.html

    Po wybraniu gdzie ma być wysyłka (European Union) zostałem poproszony o kontakt ze sklepem w sprawie kosztów wysyłki.

    Po wysłaniu maila dostałem taką odpowiedź:

     

    Thank you for your email

    I'm sorry due to the high cost of shipping and insurance we would not be

    able to dispatch the order to Polland

     

    Angole robią sobie chyba jaja... pierniczę ich.

    Przy okazji wie ktoś gdzie taki patent sprzedają i nie robią ceregieli?

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.