Skocz do zawartości

rkpior

Społeczność Astropolis
  • Postów

    62
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez rkpior

  1. Cześć wszystkim.

     

    Zapraszam na zlot astronomiczny, który odbędzie się w piątek 28 sierpnia w godzinach wieczornych i nocnych w okolicach Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego. Dokładane miejsce zlotu zostanie podane w ciągu tygodnia, jeśli jesteście zainteresowani, to piszcie w tym temacie.

     

    W programie grill, integracja i obserwacje. Nie przewidujemy dolnej ani górnej granicy wieku uczestników :)

     

    RKP

    • Lubię 2
  2. Bezel - to nasz pierwszy raz :) Jak nabierzemy wprawy, to przy każdym nowiu będziemy robić zlot.... a tak poważnie chciałbym chociaż raz w roku mieć szansę zaprosić wszystkich miłośników nocnego nieba z naszego regionu do wspólnych obserwacji i rozmów.

     

    W roku szkolnym zapraszamy do Kalisza na zajęcia Koła Astronomicznego Malapert.

    Plan pracy do końca tego roku kalendarzowego mamy następujący:

     

    12 września - wykład podsumowujący wyprawę zaćmieniową Eclipse Total de Sol 2019

    19 września - otwarcie 6. sezonu Koła Astronomicznego Malapert

    listopad - Miesiąc z Astronomią z okazji 6. rocznicy Koła Astronomicznego

    7 listopada (data wstępna) - premiera seansu astronomicznego w planetarium Astro Arena: Cuda Układu Słonecznego 2

    11 listopada - publiczne obserwacje tranzytu Merkurego

    14 listopada - 6. urodziny Koła Astronomicznego Malapert, będzie tort, szampan i inne atrakcje

    21 listopada (data wstępna) - wykład otwarty z okazji 6. rocznicy: "Astronomia na każdego: dotknij Kosmosu" - niebo dla osób z dysfunkcjami aparatu wzroku

    28 listopada - publiczne obserwacje nieba

                                                                                                             

    W międzyczasie nasi przedstawiciele będą uczestniczyć w różnych konferencjach fizycznych, astronomicznych i astronautycznych, więc w trakcie regularnych zajęć będą także relacje.

     

    Nasza grupa na fb: https://www.facebook.com/groups/astrokalisz

     

    RKP

  3. Świetnie czyta się Waszą relację Panowie. Jestem pod wrażeniem profesjonalnego przygotowania i realizacji.

     

    Chciałbym odnieść się do 2 tematów:

    1. Eksplozja paczki z chipsami. Bardzo podoba mi się to Wasze doświadczenie. Zrobiliśmy podobne. Trochę bardziej "kontrolowane". Zamknąłem pustą butelkę 1.5 l na 4000 (Altiplanics) i zjechaliśmy z nią do San Pedro. Ciśnienie całkiem nieźle ją zmiażdżyło, a różnica wysokości "tylko" 1500. Potem sprzątaczka sprzątnęła mi tę butelkę, więc do Antofagasty zabrałem nową. Zamkniętą na 2500. Na poziomie morza zgniotła się wydatnie. Ciśnienie atmosferyczne robi swoje! Podobnie zachowują się posiłki podawane w samolotach, gdzie ciśnienie jest celowo obniżone.

    2. Tego Fina z Waszej wizytacji ALMA spotkaliśmy po kilku dniach w prywatnym obserwatorium Space Obs kolo San Pedro. Był trochę bardziej zarośnięty, ale przedstawiał się jako rodowity Chilijczyk. Miał potężną wiedzę astrofizyczną, więc rzeczywiście pewnie pracuje na ALMA.

     

    RKP

    • Lubię 1
  4. Cześć Radek. Gratuluję doskonałego materiału. Osobiście, w czasie sierpniowego zaćmienia, skupiałem się na - możnaby rzec -  półastronomicznych atrakcjach. Różnice temperatur też mnie zaskoczyły. A - i zielony krater. Ten krater, a także większość odwiedzonej przez nas Arizony była zielona. Jakby po jakimś deszczu. A to chyba suchy stan. I w ogóle krater wyobrażałem sobie jak jakiś księżycowy krajobraz. A tam trawa.

    RKP

    PS: z Twoich fotek u mnie zdecydowanie wygrywa niebo nad Monument Valley. W ogóle Monument Valley fajne jest.

    • Lubię 1
  5. Plejady to rzeczywiście Subaru po japońsku. Zauważcie, że w logo samochodów Subaru są... Plejady :)

    Daewoo chyba oznacza wielkość w języku koreańskim, a nie Wszechświat w dosłownym znaczeniu.

    Do powyższych opowieści o gwiazdozbiorach dokładam moje ulubione konstelacje: niebo Inuitów. To Eskimosi zamieszkujący Grenlandię, Alaskę, Kanadę i Syberię. Na niebie mieli Renifera (nasz Wielki Wóz) oraz kilkanaście mniejszych asteryzmów bardzo istotnych w orientacji na nibie za kołem podbiegunowym: http://www.stellarium.org/wiki/index.php/Inuit_Sky_Culture

    W Stellarium można sobie te gwiazdozbiory Inuitów po prostu włączyć! Polecam.

    RKP

     

    • Lubię 1
  6. Marcin - a skąd jesteś?

     

    W pełni potwierdzam to, co napisali przedmówcy. Chociaż trochę mi szkoda Rybki i tego, że "książka jest wiekowa". Tyle, że to niestety... prawda. Zresztą to samo można powiedzieć o Rudnickim. Nie zmienia to faktu, że pozycje są bardzo, bardzo dobre. Swoją drogą Rudnicki w wersji pdf jest tu: http://www.ptma.ajd.czest.pl/publikacje_elektroniczne/Astronomia_Konrad_Rudnicki.pdf

     

    Dodatkowo - informuję, że pojawił się ostatnio "Zbiór zadań z Olimpiad Astronomicznych XXVI - XXXV", tyle, że bez rozwiązań.

     

    Ale do konkretów: uważam, że każdy szanujacy się uczestnik olimpiady powinien mieć jakiegoś mentora, który wprowadzi go w zadania i klimat imprezy. Może to być nauczyciel, opiekun kółka astronomicznego, koleżanka lub kolega ze starszej klasy. Ja brałem udział w olimpiadach w latach 1995-1997 i wiem, że bez kolegów, którzy przede mną byli na półfinałach niczego bym nie zrobił. Zadania wydają się być kosmiczne! Potrzeba takiego specyficznego rodzaju motywacji. Potem już jest fajnie. Hotel Skaut, Park Chorzowski i stale odnawiany Stadion Śląski. Serio - jak pamiętam w 1997 też go odnawiali :)

     

    RKP

  7. Odświeżam temat. Planuję na początku następnego roku zrobić spotkanie ludzi związanych (jakkolwiek) z astronomią z całej Południowej Wielkopolski. Na razie sprawa dość odległa, ale już teraz chciałbym zapełniać listę uczestników. Zapisywać się w tym wątku. Proszę.

     

    A w międzyczasie zapraszamy do Kalisza na obserwacje superpełni 14 bm. i na nadanie naszemu imienia dla naszego Koła 17 bm.

     

    Więcej: https://www.facebook.com/groups/astrokalisz/

     

    RKP

  8. Przez cały kwiecień Koło Astronomiczne przy SM Dobrzec w Kaliszu oraz Astro Arena Edukacja Astronomiczna organizuje w mieście imprezy związane z astronomią w ramach wydarzenia "Kwiecień 2016 - miesiać z astronomią w Kaliszu". Dotychczas odbył się "prowokacyjny wykład" pt. "Nie wierzę w horoskopy" oraz małą debata nt. teorii względności. Finałem będzie oczywiście tranzyt Merkurego 9 maja, ale już w tym tygodniu planujemy 2 ważne dla mnie spotkania:

     

    • wykład, na który zaprosiłem dr Urszulę Bąk-Stęślicką z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dra Marka Stęślickiego z Zakładu Fizyki Słońca CBK PAN z Wrocławia,
    • obserwacje nieba, na które zaprosiłem cały Kalisz (i okolice!).

     

    Wszystkich z Kalisza i okolic zapraszam na ww. spotkania. Wykład odbędzie się w czwartek, 14 kwietnia o 18:00 w Auli Błękitnej PWSZ przy Nowym Świecie, a obserwacje zaczynają się w piątek 15 kwietnia o 20:00 na Polach Marsowych. Poniżej notka prasowa. W załączeniu infografki dotyczące poszczególnych imprez i całego wydarzenia.

     

    RKP

     

     

    Zbliża się kulminacyjny moment wydarzenia "Kwiecień 2016 - miesiąc z astronomią w Kaliszu". W najbliższy czwartek, 14 kwietnia wykład popularno-naukowy pt. "Słońce jakiego nie znamy" wygłosi dr Urszula Bąk-Stęślicka z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Wraz z mężem, dr Markiem Stęślickim naukowcy opowiedzą młodszym i starszym jak zbudowane jest Słońce i jak wygląda.

    "Gdy obserwujemy Słońce na różnych długościach fali wygląda ono inaczej niż przywykliśmy. Pole magnetyczne Słońca powoduje szereg bardzo ciekawych zjawisk, do nich należą mniędzy innymi plamy słoneczne, protuberancje, rozbłyski oraz koronalne wyrzuty materii." - mówi dr Bąk-Stęślicka. Na wykładzie z pewnością dowiemy się jak często zjawiska te obserwujemy na Słońcu oraz czy mają one wpływ na mieszkańców Ziemi.
    Tematyka Słońca jest bliska każdemu. Atrakcyjną formą wykładu pragniemy zaprosić wszystkich: młodszych i starszych zainteresowanych astronomią! Chcemy, aby wszyscy byli pod wrażeniem Słońca: gwiazdy, która daje nam światło, ciepło i... życie.
    Na wykład zapraszamy każdego (bez ograniczeń wieku) do Auli Błękitnej PWSZ w Kaliszu, przy ul. NOwy Świat, w czwartek 14 kwietnia, o godz. 18:00

     

    post-20262-0-75066600-1460290608_thumb.png

    post-20262-0-43026100-1460290637_thumb.jpg

    post-20262-0-28135400-1460290731_thumb.jpg

  9. Dzięki Marcin za szybką relację.

     

    Dzięki DuRuS z reklamę, ale dopiero dzisiaj wszedłem na ten wątek.

     

    Generalnie w przedszkolnych grupach wszystko, co piszecie sprawdza się doskonale (meteoryty, teleskop - nawet jak da się zobaczyć tylko dachy, a już obserwacje Słońca są super-wydarzeniem). Skale, o których pisze Adam, zawsze działają. Ja mam zwykle na podorędziu filmy:

    - o skali Kosmosu właśnie

    - start wahadłowca - jak zaczynasz odliczać od 10. w 6. sekundzie, to wychodzi super zabawa w coundown

     

    Dodatkowo można w Stellarium zbliżyć się do Jowisza i Saturna i zobaczyć te planety z bliska.

     

    W sumie i tak dobrze, że w przedszkolu wytrzymali u Ciebie 45 min. U mnie młodsi po 25, a starsze przedszkolaki po 35 już trochę zaczynają się kręcić.

     

    Gratuluję i życzę dalszych sukcesów w edukacji astronomicznej najmłodszych.

     

    RKP

    • Lubię 2
  10. Wilku,

     

    Dzięki za ofertę pomocy.

     

    Napisy na YT są tylko generowane automatycznie. Te prawdziwe skrypty autorskie są tutaj: http://howfarawayisit.com/documents/

     

    Dlatego podzieliłem "robotę" na 2 etapy:

     

    1. Synchronizacja - czyli wpisanie angielskich tekstów w ramki czasowe.

    2. Tłumaczenie na polski tych ramek.

     

    W sumie możemy sobie darować pkt. 1. i po prostu przetłumaczyć teksty i dorobić synchrony tylko do polskiego tekstu.

     

    Rozumiem, że Wilku jest pierwszym chętnym. Kto następny?

     

    RKP

  11. Super, Alice. Serial Davida Butlera How Far... jest ciekawy i bardzo fajnie przedstawiony.

     

    Kontaktowałem się z autorem w sprawie tłumaczenia na polski. Gość nie widzi problemu. Jak sam napisał: robi to pro bono.

     

    Przetłumaczymy?

    W sumie jest to 18 filmów, każdy po ok. 20 minut.

     

    Ja mogę nagrać głos lektorski (mam własne studio, mój głos to oczywiście nie Suzin, ani Szołajski, ale chyba da się zrozumieć...)

    Potrzebowalibyśmy ochotników, którzy:

    1. Zsynchronizują tekst wpisany tutaj: http://howfarawayisit.com/documents/ z filmami stąd:

    2. Przetłumaczą synchrony z punktu 1. na polski

    3. Zrobią korektę pkt.2.

    4. Ja nagram teksty z pkt 3.

     

    Na razie proszę o deklaracje kto czym może się zająć. Co do konkretnych narzędzi dogadamy się po ustaleniu listy wolontariuszy.

     

    Myślę, że warto poświęcić się trochę dla edukacji astronomicznej w kraju. Jeśli tylko dysponujecie odrobiną wolnego czasu - proszę o pomoc.

     

    RKP

  12. Szczerze mówiąc masakra, trochę niezgodna z moim osobistym podejściem do nauki, gdzie ważne jest myślenie, a nie wkuwanie wzorów, które można sobie przypomnieć z książek właśnie...

     

    Powodzenia Tomek. Szczerze życzę Tobie (i wszystkim uczestnikom OA) samych sukcesów. W szkole, astronomii i kolejnych etapach życia prywatnego i zawodowego. Olimpiada naprawdę dużo daje. Uczy nieszablonowego myślenia, pozwala na nawiązanie dobrych kontaktów, a finał w Chorzowie daje możliwość obserwacji wspaniałego parku wiosną. A OA trzymana jest naprawdę na wysokim poziomie. Numer z książkami ukazuje, że tym razem trochę za wysoki ten poziom. Zobaczymy, jaki będzie oddźwięk.

     

    RKP

  13. Dzisiaj zrobiliśmy sobie z synem papierową "ręcznie malowaną i wycinaną" wersję gry Planety i gramy. Gramy według zasad z instrukcji z 20 sierpnia 2013. Gra jest rzeczywiście lekka i dynamiczna. Może brakuje zaskoczenia, ale strrrrasznie podoba mi się dość autentyczna "astronomiczność" rozgrywki. Jedna tylko mała uwaga co do opisu w instrukcji i samego klimatu rozgrywki: w instrukcji piszesz "Wielki Wybuch", podczas, gdy rozgrywka zaczyna się w ramach powstawania gwiazdy i kreacji dysku protoplanetarnego, miliardy lat po Wielkim Wybuchu. Sugerowałbym zmianę nazwy Wielki Wybuch na: powstanie młodej gwiazdy, kreacja dysku, albo coś takiego. Wiem, że to mnie "medialne" niż Big Bang, ale dużo bardziej realistyczne. Do instrukcji można dodać opis powstawania i ewolucji gwiazd, teorie powstawania ukłądów planetarnych, możliwości zaistnienia życia na planetach i streszczenie obecnego stanu badań dot. egzoplanet.

     

    Zgadzam się z opiniami użytkowników portalu gry-planszowe, którzy kibicują "krótkim fillerom z niepowtarzalną akcją". Tutaj jest naprawdę zwarta, fajna, niepowtarzalna akcja. Coś jak Mustang, albo Fasolki. Tylko, że kosmiczne... Super.

     

    Z synem gramy naszymi "ręcznymi" kartami i żetonami. Ale oczywiście Twoje kolorowe i kształtne projekty są niepodważalnie najlepszym elementem gry. Powodzenia.

     

    RKP

    • Lubię 1
  14. " Dla nas ma to ten plus że zmusi innych szczególnie USA do większego zaangażowania się w eksploracji, osobiście mam nadzieje że poprzez kapitał prywatny ( deregulacja przemysłu kosmicznego ). "

    Google Lunar XPrize (http://www.googlelunarxprize.org/) jest właśnie inicjatywą, która ma wykorzystać kapitał prywatny i wysłać bezzałogową misję na Księżyc. Co ciekawe: cześć zespołów chce wykorzystać do tego chińską rakietę Long March (tę samą, którą polecieli teraz)

     

    RKP

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.