Jump to content

astro4u.net

Społeczność Astropolis
 • Posts

  171
 • Joined

 • Last visited

Retained

 • Member Tittle
  Bartek A

Kontakt

 • Strona WWW
  http://mojaastronomia.pl
 • Facebook / Messenger
  46050

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Myślenice

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

astro4u.net's Achievements

53

Reputation

 1. Jeśli by się ktoś decydował na inne rozwiązanie, to ja mam trochę inne obserwatorium: https://mojaastronomia.pl/?przydomowe-obserwatorium-astronomiczne,61 Jednego czego mi jeszcze brakuje to sterowanie ale myślę nad tym teraz. Na mojej stronie są rysunki i projekty do pobrania jeśli ktoś podejmie się podobnej konstrukcji.
 2. Kupię jak w temacie Lunt 50 / 60 , czekam na rozsądne oferty.
 3. Dobra wiadomość (przynajmniej tak mi się wydaje), teleskop nie jest ujęty w rejestrze zabytków więc konserwator nie trzyma łapy na tej ruchomości. W weekend jeszcze raz pomierzę dokładnie wszystko i będę Was prosił o pomoc w znalezieniu odpowiedniej optyki do tego "staruszka". Mam nadzieję że szalony jak mi się wydaje pomysł się powiedzie. Dziękuję raz jeszcze za wiele cennych podpowiedzi !
 4. Nie to jest jedyny jaki tam jest obecnie , co było wcześniej nie mam pojęcia. Takie parametry znalazłem w opisie tego sprzętu w publikacji jaką znalazłem i pomiary pasują. Istnieje prawdopodobieństwo że może cela na szkło była mniejsza a ja posługując się opisem tych teleskopów pochodzących od producenta wybrałem zły model. Będę w weekend w Obserwatorium to sprawdzę ale mierzyłem to chyba 5 razy wszystko.
 5. Nie, nie mechanicznie go nie ruszamy ! Bez przesady tylko niezbędne części reszta ma być w stanie "pierwotnym". Tam będzie jeszcze ciekawie z okularami ale to mały pikuś przy reszcie. Wyjście jest idealnie 2 calowe z taką śmieszną blokadą. Ale to myślę będzie spoko do przeskoczenia.
 6. Jest taka opowieść wśród "tubylców" że teleskop ocalał bo był niemiecki - nie wiem ile w tym jest prawdy ale faktem jest że przetrwał i czeka na mnie bym się nim zajął
 7. Historia obserwatorium jest całkiem ładnie spisana i jest na ścieżce edukacyjnej po drodze na górę Lubomir Szkła tak czy inaczej nie ma więc dywagowanie nad tym gdzie się podziało nie ma znaczenia. Serdecznie dziękuję za wiele dobrych pomysłów. Zaczynam ostro działać, najpierw sprawdzę dokładnie status tego teleskopu czy jest gdzieś wpisany jako zabytek (raczej nie ale sprawdzę) i wtedy podejmę resztę działań. Mam nadzieję że wspólnie uda nam się go uruchomić i będę mógł Was zaprosić na obserwacje tym "staruszkiem".
 8. Dlatego szukam namiętnie szkła oryginalnego, raz było na eBay'u w Stanach i całkiem przyzwoita kasa była. Tam nie ma wymiany optyki a wstawienie jej na nowo, bo tam po prostu nie ma szkła i jedynie co widać to pajęczyny wewnątrz. Więc to nie wymiana a wstawienie. Dzięki za podpowiedź , poproszę gminę o informacje od konserwatora.
 9. Wiem - dzięki, ale jak będę wiedział że pomysł ma szansę to papierologię zrzucę na właściciela obserwatorium (gminę) bo ja tam tylko "sprzątam" więc sam i tak nie mogę wystąpić z takim wnioskiem. Na dzień dzisiejszy badam temat i szukam szkła oraz .... środków.
 10. Wpadnij kiedyś - zapraszam dla każdego miłośnika astronomii zawsze drzwi otwarte (pod warunkiem że ja jestem ), bo inaczej bywa różnie
 11. Dzięki za szybką reakcję. Parę słów wyjaśnień. Szkło chcę kupić jak się uda dobrej jakości raczej przeraża mnie kupowanie do takiego sprzętu optyki na Aliexpress (może się mylę ale takie mam odczucia). Obserwatorium jest własnością gminy niestety biednej więc o fanaberiach takich jak uruchomienie tego sprzętu mogę zapomnieć jeśli nie zorganizuję tego sam. Mam pewien plan na fundusze ale czy to się uda nie wiem zapewne będę organizował jakieś pospolite ruszenie bo inaczej nie pozyskam środków widząc jak funkcjonuje ta placówka. Tak jest plan by po uruchomieniu (jak się uda) udostępnić sprzęt do obserwacji podczas pokazów jakie organizujemy często. To jedyny sprzęt jaki ocalał ze strego obserwatorium (spalone podczas wojny w 1944) w tym miejscu odkryto dwie komety, prawdopodobnie jedną właśnie przez ten teleskop. Dlatego pomyślałem, że warto było by go "uruchomić" i pokazywać również przez niego obiekty podczas obserwacji. Bartek
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.