Skocz do zawartości

enviropl

Społeczność Astropolis
  • Postów

    42
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez enviropl

  1. @emeł przed dodaniem ogłoszenia oczywiście zapoznałem się z regulaminem. Ponieważ od ponad roku nie jestem w stanie znaleźć czasu na to hobby, nie jestem już w temacie sprzętu i cen. Nie wiedziałem po prostu jaką dać cenę. Jednak punkt który wskazałeś jasno mówi, że taka musi być, więc dodałem do opisu. Oczywiście podlega negocjacji. Dzięki za zwrócenie uwagi!

  2. Sprzedam doskonale wszystkim znany teleskop Sky-Watcher Synta 8'' oraz wyposażenie. Każdy z przedmiotów w bardzo dobrym stanie.

     

    Do sprzedania:

    • Synta 8'' (najlepiej Wrocław, Legnica i okolice, lustro w bardzo dobrym stanie bez żadnych uszkodzeń, zabrudzeń)
    • Okular podstawowy 10mm i 25 mm
    • Kolimator LaserColli Mark III
    • Czołowa latarka (światło białe/czerwone)
    • Baader UHC-S Filter

    W pierwszej kolejności rozpatrywać będę oferty za cały zestaw lub większość elementów.

    Cena całego zestawu: 900 zł

    Jestem otwarty na negocjacje.

     

    Uwaga. Nie ma możliwości wysyłki teleskopu. Tylko odbiór osobisty.

    post-23466-0-02437900-1459584137_thumb.jpg

    post-23466-0-76800200-1459584137_thumb.jpg

    post-23466-0-41078700-1459584138_thumb.jpg

    post-23466-0-06499900-1459584139_thumb.jpg

    post-23466-0-73129200-1459584139_thumb.jpg

    post-23466-0-43284300-1459584140_thumb.jpg

    post-23466-0-15219400-1459584141_thumb.jpg

    post-23466-0-77386800-1459584141_thumb.jpg

    post-23466-0-49786800-1459584142_thumb.jpg

    post-23466-0-16192200-1459584143_thumb.jpg

  3. @enviropl

    1) Deweloperski, nie przesadzajmy :D... Serwer ten i ten niczym się nie różni poza tym, że mogę korzystać ze swoich skrótów :), nie wiem jaką uwagę przykładałeś do swoich gier, ale Ja długo potrawie testować (jakbym miał jakąś chorobę) i zmieniać nawet drobne literki, przez co często mam literówki.

     

    2) Ale Ja się wcale nie usprawiedliwiam

     

    3) A zobacz teraz spróbuj ($_GET, nie ma tam $_POST na razie) i jeszcze przez tydzień nie będzie, podeślij sobie linka do usunięcia konta jak masz wolną chwilę? Zobacz czy można usunąć konto?

     

    4) Oczywiście, że tak. A powiedz mi gdzie byś wykorzystał (CSRF) teraz na mojej stronie ?

     

    5) Może i tak, ale powiedz mi te forum nie udostępnia mojego loginu? Nazwy nie mogła by zmienić na login lub nazwę która jest wykorzystana (sprawdzał by skrypt), więc mogłą by edytować sobie dowoli czy raz na jakiś czas by nie wprowadzać graczy w błąd. Coś takiego jest w sumie od niedawana na Youtube, kiedyś bardzo dawno temu widniał login, a teraz można wybrać nawę "wyświetlaj jako".

     

    Pamiętaj, że ta gra ma zaledwie kilku użytkowników, a nawet choćbym nie wiem co bym tam na wciskał jak ktoś ma się włamać na Twoje konto to wystarczy, nawet jak zagada do Ciebie jako administrator.

     

    6) Na pewnie da się losowe tokeny gdzie popadnie, a później i tak zdziwienie że ktoś złamał zabezpieczenie :D.

     

    Robiłem kiedyś w teamie fachowców i uwierz mi z czego oni by nie skorzystali, to i tak osoba która chce się włamać, włamie się. Przecież nie wierzysz, że te forum jest wolne od błędów? Albo jakiś serwis dajmy Np. twitter czy facebook, swego czasu admin na twiterze miał hasło enter, ile razy serwis twitter potwierdzał że uzyskano dostęp...

     

    Ja chętnie czytam to co ludzie piszą, Ty, Hans, admin i inni użytkownicy tego forum. Liczę na krytykę bo co mi z postów typu "jest super"? To co napisałeś, wałkują inne strony, więc też już dawno mam to w głowie. Ogólnie moja poprzednia gra pokazała mi co potrafią zrobić użytkownicy, więc dla mnie najlepszą rzeczą jest skrypt który napisałem i zapisuje to co użytkownicy robią + zwraca uwagę na pewne rzeczy, często mi się zdarzało że użytkownicy podawali parę bugów, a resztę zostawiali dla siebie :P. Od 98 roku robię strony, więc żadna krytyka nie robi na mnie wrażenia nawet jeśli kiedyś zdarzy się post "ale to ch****!" :).

     

    Na chwilę obecną wiem, że gracze przyszli tu pograć i przy chyba 30 użytkownikach nie grozi nam zagłada, wydaję mi się że zdążę zabezpieczeniami, kiedy pojawi się horda dzieciaków, tylko po to by zniszczyć grę.

     

    Kończąc tą dyskusję, przytoczę Ci analogię. Jeżeli budujesz autostradę i od początku nie zadbasz o podstawy, to potem długo budujesz, poprawiasz a na koniec i tak jeździsz po gniocie z ograniczeniami prędkości, bez pasa awaryjnego i z jednym, zamiast dwóch pasów. :) W końcu kto mógł przewidzieć, że między szacowanym ruchem a realnym będzie 10 krotna różnica? ;)

     

    It's up to you.

     

    Powodzenia w rozwoju i satysfakcji z pracy.

  4. Dzięki! Na loklanym serwerze jak pracuje to często nie zabezpieczam tego ponieważ sam lubię pomajstrować. Mam gotowe funkcje więc w między czasie zrobię filtrację.

     

     

    1. Lokalny serwer deweloperski powinien jak najmniej różnić się od docelowej maszyny. Ograniczasz w ten sposób testowanie konfiguracji środowiska.

     

    Drugim powodem są testy robione przeze mnie nie zawsze (na lokalu) więc reset gry czy usunięcie konta odbywa się na razie na zasadzie linki, mam nadzieję że rozumiesz. W grze są obecne pewne zmienne które wykorzystuje (lenistwo?), tak samo jak kody w grach głównie służą testerom.

     

    2. Nawet jak lubisz majstrować, nie ma usprawiedliwienia dla kiepskiego (co jest równe braku) filtrowania danych wejściowych. Od podstaw środowisko powinno zakładać ich bezpieczne filtrowanie.

    3. Metoda GET nie powinna zmieniać danych na serwerze. To są podstawowe kwestie bezpieczeństwa, tak jak filtrowanie danych. Poczytaj http://www.w3.org/Protocols/rfc2616/rfc2616-sec9.html, a w szczególności:

     

    The convention has been established that the GET and HEAD methods SHOULD NOT have the significance of taking an action other than retrieval. These methods ought to be considered "safe". This allows user agents to represent other methods, such as POST, PUT and DELETE, in a special way, so that the user is made aware of the fact that a possibly unsafe action is being requested.

     

    4. CSRF - przy wykonywaniu czynności zmieniających dane na serwerze! To podstawa.

     

    Co do nazwy kapitana to musiałoby być generowane losowo z możliwością edycji bo nie sądzę, żeby każdy chciał edytować takie rzeczy? Tylko, że wtedy musiałbym wszędzie usunąć loginy z rankingów czatów itd., czy jest jakaś gra która tak próbuje ukryć login/id? :P Chyba, że źle zrozumiałem. A ten pokaż profil jest to ogólny skrypt który wyświetla info o graczu.

     

    5. Nie musi być generowany losowo. Wystarczy dodatkowe pole podczas rejestracji. I nie można go edytować. Wyobraź sobie, że ktoś zmienia sobie nazwę, a inna osoba rejestruje się o nazwie takiej, jak miała ta osoba. Wówczas jak inni gracze mają rozpoznać, kto jest kto? :) Takie same zasady jak login, z tym, że nie służy on do uwierzytelniania i autoryzacji. Dzięki temu nie ujawniasz informacji o nazwie użytkownika i potencjalnie trzeba odgadnąć dwie rzeczy, zamiast jednej. A tak mamy listę loginów dostępną publicznie i wystarczy hasło do nich znać (swoją drogą, mam nadzieję, że hasła są hash'owane i czymś lepszym jak md5 czy sha1).

     

    Dodatkowym jeszcze takim poważnym problemem (miejmy nadzieję :P) jeśli lubisz programować jest przejęcie sesji.

     

    6. Session Hijacking - Przede wszystkim ID sesji powinno być regenerowane po zalogowaniu przy każdym odświeżeniu. Dodatkowo dodaj do sesji sprawdzanie większej ilości rzeczy niż tylko ID sesji. Dodaj np.: nagłówek przeglądarki. Możesz również jakiś niestandardowy cookie ustawiać z generowanym przez Ciebie indywidualnie dla sesji kolejnym ciągiem znaków i go sprawdzać.Wystarczy aby przy tak małej produkcji nikomu nie chciało się tym zajmować.

     

    Ale martwi mnie jedno. Jeżeli przez słowa "napisałem całą grę od postaw" rozumiesz również cały "framework" gry, to jeżeli nie masz:

    - ogromnej wiedzy,

    - mnóstwo czasu,

    - testów jednostkowych,

    - testów funkcjonalnych

    to szczerze wątpię, abyś sam zapewnił tej grze odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

     

    Jeżeli jednak korzystasz ze sprawdzonych komponentów przez Composer czy całości frameworków jak Zend 2, Symfony 2, Laravel etc. to w takim razie nie powinno być problemów z filtrowaniem danych, CSRF, Session Hijacking, XSS czy innym potencjalnymi zagrożeniami. I przede wszystkim z mówieniem "musiałbym wszędzie usunąć loginy". To powinno być tak proste jak zmiana kilku linijek kodu w modelu i widokach.

     

    Może czujesz, że krytykuję i pewnie tak jest. Nie mniej widzę siebie sprzed kilkunastu lat, gdy również stworzyłem kilka gier online (RPG) i gdzie popełniałem takie same błędy. Ale to dobra wprawka do poprawy swoich umiejętności :)

     

    Powodzenia w tworzeniu i przede wszystkim radości z tego, co robisz :)

  5. Cześć,

     

    Proponuję też mocno popracować nad zabezpieczeniami gry, bo można komuś mocno napsuć zabawę. Pobawiłem się kilka minut w grze i na pewno jest kilka problemów.

     

    Przykładowo gra jest podatna na ataki XSS (http://en.wikipedia.org/wiki/Cross-site_scripting).

     

    Dodatkowo warto zabezpieczać pewne rzeczy przez przeglądaniem przez innych użytkowników, np.:
    http://frontier-online.pl/content.php?p=profile&id=1 pokazuje mi login i ID w bazie danych innego użytkownika. Może warto oprócz loginu do autoryzacji użytkownika wprowadzić nazwę "kapitana"? :)

     

    Poza tym łatwo można usunąć dowolne konto. Ponieważ możliwe jest przeglądanie użytkowników, mając ich nazwę oraz id, mogę wysłać komuś wiadomość z linkiem:

    frontier-online.pl/content.php?p=settings&m=delete&confirm=true i to mu automatycznie usunie konto jak w niego kliknie. Można też tak wysłać komuś inne akcje do zrobienia z gry.

     

    Ponieważ jest możliwy atak XSS, samo odczytanie wiadomości może automatycznie kliknąć w ten link. I już :)

     

    Koniecznie poczytaj dlaczego metody GET używa się jedynie do wyświetlania, a metody POST do wszelkich akcji powodujących zmiany (uruchamianie budowy, wysyłanie statków, wysyłanie wiadomości etc).

     

    No i przydałoby się wprowadzić zabezpieczenie CSRF dla wszelkich akcji wykonywanych przez użytkownika.

    • Lubię 3
  6. Byłem z innymi forumowiczami na obserwacjach nocnych na Przełęczy Tąpadłą i oglądając przez ES'y w swoim jak i kolegów teleskopach byłem pod wrażeniem.

     

    Tym bardziej, że nie same planety/księżyc są moim obiektem, ale najczęstszym, bo mogę je obserwować z balkonu. Natomiast jak najbardziej DS'y również. Tylko wiadomo, nie tak często, bo o ile łatwo i szybk można wystawić teleskop na balkon, o tyle tylko, gdy są odpowiednie warunki można wyskoczyć za miasto i polować na DS'y

  7. Witam,

     

    Proszę o pomoc doświadczonych forumowiczów przy wyborze odpowiedniego Barlowa do Synty 8".

     

    W chwili obecnej posiadam dwa kitowce (10 mm i 25 mm) lecz do maja dojdą dwa nowe okulary. ES 6.7 mm oraz ES 24 mm 82 stopnie. Kwota, w której chciałbym się poruszać to do 500 zł.

     

    Szczególnie interesuje mnie Barlow do obserwacji planet i księżyca.

     

    Czy jest coś, co moglibyście szczególnie polecić?

     

    Z góry dzięki za pomoc. :)

  8. Z braku pogody na obserwacje astronomiczne, postanowiłem zająć się robieniem zdjęć przelatujących samolotów. Jako, że mam widok na ścieżkę podchodzenia do lądowania na lotnisko we Wrocławiu, to i zrobienie zdjęcia nie jest trudne. Zdjęcia robię aparatem trochę już wysłużonym, a mianowicie Sony DSC-H50. Poniżej kilka fotek.

     

    post-23466-0-07496100-1370947727_thumb.jpg

    post-23466-0-68456700-1370947730_thumb.jpg

    post-23466-0-12445600-1370947734_thumb.jpg

    post-23466-0-24387800-1370947739_thumb.jpg

     

    A tak przy okazji pytanie, jakie ustawienia macie przy robieniu fotek samolotom?

     

     

    • Lubię 2
  9. Zgadzam się w pełni z @Blondas. Sam kupiłem niedawno (kilka miesięcy temu) Syntę 8". Akurat tak wyszło, że kupiłem nową. Wraz z zakupem teleskopu, kupiłem od razu kolimator laserowy oraz filtr słoneczny (folia Baader Solar ND5). Oba zakupy uważam za szalenie trafione. Kolimator laserowy bardzo ułatwia początkującemu kolimację oraz sprawia, że jest ona fantastycznie szybka. Co ma duże znaczenie, jak już w nocy (ciemno) jesteśmy na obserwacjach i szybko chcemy zacząć. Folia również się przydała, obserwacja plam na słońcu to świetna sprawa.

     

    Do zakupu początkującego dodałbym jeszcze obracaną mapkę nieba oraz latarkę ze światłem czerwonym. Mapka znacząco ułatwia orientację w niebie oraz odnalezienie pierwszych DS'ów. Natomiast latarka ze światłem czerownym pomaga w nocy widzieć, co jest na mapie :) Czemu świałtło czerwone? Jest lepsze od białego. W obserwacjach ważne jest, aby wzrok jak najlepiej przystosował się do ciemności. Świecenie światłem białym po oczach sprawia, że potrzeba kilkanaście minut, zanim wzrok znowu dostosuje się do ciemności. Światło czerwono znacząco skraca ten czas.

     

    Przed zakupem okularów/filtrów polecam i gorąco namawiam do sprawdzenia różnic w praktyce. Najlepiej wybrać się z innymi astroamatorami na obserwacje i zobaczyć, co u nich widać w teleskopach przy innych okularach. Na wspólnych obserwacjach można też trafić na przyjazne dusze, które pozwolą zamontować Ci ich okulary w swoim teleskopie. Zobaczysz różnice, to sam będziesz mógł uznać, kiedy warto zmienić okulary i czy warto kupić filtry (i jakie).

    • Lubię 1
  10. @Danilo7774

     

    Tematów z zapytaniem o pierwszy teleskop było już dużo. Sam takie pytanie zadałem, bo najlepsze odpowiedzi to takie, które są udzielane bezpośrednio zainteresowanemu. W moim przypadku koledzy z forum również zaproponowali Syntę 8", jako teleskop dla początkującego. I rzeczywiście, wybór jest trafny. Trafny ze względu na to, że jest to najlepszy teleskop dla początkującego uwzględniając takie parametry jak stosunek możliwości do ceny, gabaryty (nie za duże jak na początek, ale też nie za małe), mobilność i łatwość obsługi.

     

    Ja swojego zakupu nie żałuję ani trochę. Chociaż powoli dopada mnie "dwucalica złośliwa", czyli chęć na 10", 12" czy nawet 16". Spotkałem jednego astroamatora podczas obserwacji, który twierdzi, że doradzenie początkującemu Synty 8" to kiepska rada, bo lepiej od razu zainwestować pieniądze w docelowy teleskop - właśnie 10"-12" (lub więcej) cali. Ja się nie zgodzę. Trzeba na prawdę chwycić bakcyla na obserwację nieba. To nie jest konsola z grami. Siadasz na kanapie i już. Tutaj trzeba polować na pogodną noc, blisko nowiu. Wybrać się za miasto (w moim przypadku), co wiąże się ze zniesieniem i zapakowaniem teleskopu do samochodu. Następnie około 30km wyprawa. Mając Syntę 8" jest to na prawdę (przynajmniej dla mnie) łatwe i szybkie. Gdybym na początku od razu miał 10"-12"-16" (większe, cięższe) mogłoby to mnie zniechęcić do wypraw. Duży wysiłek na wyjazd, a jako początkujacy i tak nie wiele byłbym w stanie znaleźć na niebie (do tego trzeba trochę praktyki). A tak, dzięki mobilności i możliwością Synty 8" - wiem, że to jest to :) I polecam szczególnie wyprawy z innymi astroamatorami. Taki wspólne oglądanie nieba daje bardzo dużo.

     

    Więc tak, to dobry wybór i szczerze mogę polecić. Na pewno się nie zawiedziesz, o ile Twoje oczekiwania względem widoków są realne (czyt. to nie są zdjęcia z NASA) :)

    • Lubię 2
  11. Nie było - mam twarde dane. Zobaczysz, co będzie działo się za miesiąc ;)

     

    Zresztą, to już teraz widać. Dwa moje testowe ogłoszenia mają więcej odsłon w ciągu 30 min. niż ostatnie giełdowe przez ponad dobę.

     

    Ilość odsłon nie jest w przypadku giełdy tak ważna. Przy takiej zmianie ważniejsze jest ile osób faktycznie weszło na wybrane ogłoszenie celowo (spędziło na nim więcej czasu niż parę sekund). Pomieszanie ogłoszeń giełdowych z wątkami oraz duża ilość odsłon może być spowodowana tym, że wchodzi się tam przypadkowo...

  12. Cześć,

     

    Jestem początkującym astroamatorem. Kupiłem ten sam teleskop co Ty 2-3 miesiące temu (dokładnie nie pamiętam). To, czy będziesz zawiedziony obrazami, które zobaczysz przez okular zależy od Twoich oczekiwań/wymagań. Przez okular zobaczysz obiekty w skali szarości (czyli bez kolorów lub jak kto woli czarno-białe). Do tego nie nastawiaj się na obiekty ostre jak na zdjęciach. Takich przynajmniej ja nie uzyskałem na swoim teleskopie ani nie zobaczyłem u innych astroamatorów w lepszych teleskopach/okularach i z większym doświadczeniem. Będziesz raczej widział "mgiełki", obiekty w które na prawdę trzeba się wpatrzyć aby zobaczyć szczegóły jak ramiona galaktyki spiralnej. Tutaj na prawdę przydaje się spojrzeć na szkice, jednak najlepiej po prostu z kimś wybrać się na obserwację i zobaczyć jak to wygląda (chociaż w Twoim przypadku to już po fakcie).

     

    Kolimacja na ogromne znaczenie, a dla początkującego może być trudna. Przynajmniej dla mnie taka była, bo przystępność materiałów dla osób dopiero co wchodzących w tematykę jest "ciężka". Ja zainwestowałem w kolimator laserowych i bardzo się cieszę z tego zakupu. Kolimacja jest banalnie prosta (tak mówię, bo po kilku razach opanowałem bardzo dobrze :) ). Jednak najważniejsze jest to, że po zapakowaniu teleskopu do samochodu, przejechani 30 km kiepskimi drogami, rozstawiam szybko sprzęt i równie szybko wykonują kolimację (w środku nocy - a daleko od źródeł światła jest na prawdę ciemno) i zabieram się do obserwacji. Szybko i przyjemnie. Nie mam doświadczenia z innymi metodami, więc nie powiem Ci jak to wygląda w porównaniu do nich. Kolimator laserowy sprawdził mi się i nie zamierzam z tego sposobu rezygnować.

     

    Co do okularów "kitowych" (czyli w zestawie). Są one - moim zdaniem - na prawdę mierne. O ile się nie mylę, obecnie są te Kellery a nie Super Plossl. Dzięki życzliwości innych astroamatorów, których spotykam na obserwacjach, wiem, że warto zainwestować w lepsze okulary. Obraz ma większe pole widzenia, co strasznie ułatwa odnajdywanie galaktyk (a jest to trudne dla początkującego). Do tego obraz jest jaśniejszy i ostrzejszy w stosunku do tła (tak, takie mam doświadczenie między kitowcem 25 mm a ES 24 mm 82 stopnie). Widać po prostu więcej szczegółów.

     

    Najlepszym wyjściem dla Ciebie jest jednak udanie się na obserwację z innymi doświadczonymi astroamatorami i porównać sobie jak to wygląda u Ciebie, a jak wygląda w ich teleskopach. Uwierz mi, takie coś daje o wiele większe pojęcie i zrozumienie niż czytanie opinii na forum (bądź, co bądź obcych ludzi).

     

    PS. Polecam też naukę gwiazdozbiorów. Orientacja w ciemnym niebie (z daleka od źródeł światła, gdzie daleko >= przynajmniej kilka km) jest dużo trudniejsza niż z balkonu w mieście. Gwiazd jest dużo więcej, a w szukaczu i okularze zobaczysz ich zatrzęsienie.

    • Lubię 3
  13. @Iro

    Hmm myślałem, że może parę (5-10) km od Wrocławia można uzyskać jakieś lepsze niebo. To miejskie właściwie na bardzo niewiele pozwala, a z balkonu to już w ogóle :) Tąpadłą i pozostałe miejscówki to jednak wyprawa większa, niż takie ekspresowe wypady 10 km.

     

    @Space Jockey

    To pozostaje nam umówić się na jakiś wypad. Też jestem dostępny we właściwie dowolnym terminie. Może ktoś do nas dołączy? Ewentualnie jak pogoda dopisze bardziej, to mogą być i dalsze miejscówki. Jako nowy obserwator nieba mam ogromną chęć wybrać się w teren, a i nie ukrywam, że chciałbym dowiedzieć/poduczyć się coś od bardziej doświadczonych kolegów :)

     

  14. Witam wszystykich dolnoślązaków.

     

    Z jakiegoś powodu ten dział jest opustoszały w porównaniu z innymi działami regionalnymi. Nie wiem, czym jest to spowodowane, skoro we Wrocławiu i okolicach astroamatorów jest bez liku. W każdym razie tworzę ten temat w oderwaniu od tematu "Tąpadła".

     

    Chodzi o kilkugodzinne wypady w na prawdę pobliskie okolice Wrocławia na wspólne obserwacje (Tąpadła jednak jest trochę oddalona). Z pewnością wielu z nas ma swoje miejscówki, w którcyh można w miarę przyzowicie obserwować niebo. A jak wiadomo, wspólnie raźniej.

     

    A więc, czy ktoś z Wrocławia jest chętny na wspólny pobliski wypad na obserwacje w najbliższym czasie (ładnym pogodowo)?

    W razie czego dysponuję środkiem transportu i mogę podjechać (co prawda tylko hatchback, więc zmieści się co najwyżej tylko jeszcze jedna osoba + dodatkowy teleskop).

  15. Serwer z łączem 100 Mbps? Coś mało. Serwery pod serwisy o dużym obciążeniu powinny mieć przede wszystkim mocny procesor (Xenon, Operton), najlepiej z 4-8 rdzeni, 4-8 GB pamięci zawsze w dwóch kościach, 2 x XXX GB dyski sata 10 000 - 15 000 RPM i przynajmniej łącze 1 Gbps (download/upload). Wszystko zależy od danych statystycznych i włączonch opcji na serwerze i w oprogramowaniu (np.: gZIP). Co prawda taki serwer może kosztować od 300 do 600 zł miesięcznie (netto), ale społeczność Astropolis chyba wyraziłaby chęć raz do roku zbiórki pieniędzy na utrzymanie serwisu (a'la Wikipedia).

     

    Wtedy można spokojnie postawić na takim serwerze odpowiednią kompilację Apacha (wielordzenową) + PHP 5.4.13 (obecnie najnowsza) i bazę (w zależności na czym chodzi forum - mysql czy postgresql, wątpie aby na mssql).

     

    Właściwie przy migracji nie powinno być w ogóle przestwojów związanych z przenosinami poza delegacją domeny na nowy serwer (pewnie inny adres IP). Bazę najlepiej przenieść taką jak jest obecnie,a przed samym uruchomienim zrobić synchronizację baz.

     

    Co do botów Google i innych wyszukiwarek, nie bez kozery wymyślono plik "robots.txt" oraz w meta serwisu "noindex, nofollow", gdzie można roboty posłać w diabły, albo przynajmniej ograniczyć ich dostęp do określonych sekcji serwisu.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.