Skocz do zawartości

Ragnaros

Społeczność Astropolis
  • Postów

    25
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Ragnaros

  1. Wygląda na to, że wiem już chyba wszystko w kwestii doboru i połączenia sprzętu. Teraz tylko kontynuować ,,polowanie'' na HEQ5.
  2. Nazbierało się już sporo tego ,,złomu'' usztywniającego, a montaż nie lubi dodatkowych kg. Wracając do podłączenia 80/400, w zestawie do tuby dodają obejmy i ,,płyta montażowa "multi - plate" gwint 1/4 cala'' czyli można go przykręcić do górnej śruby obejmy bez stosowania dodatkowego dovetaila, ale czy takie połączenie będzie wystarczająco sztywne ? Można pomyśleć też nad drugim dovetailem do usztywnienia i podłączenia guidera. Czy powinien mieć on taką samą długość jak ten ,,główny'' ? Pytam, ponieważ w sieci nie ma żadnej informacji dotyczącej długości szyny w 150-750 Dual Speed, a ta tuba jest nieco krótsza od standardowej 150/750.
  3. Kolimator oczywiście mam. Resztę moich zapytań umieściłem w cytacie poniżej. Mam jeszcze małą prośbę: Jeśli mówimy o jakiejś konkretnej rzeczy np złączkach/ kablach, to prosiłbym o podanie sklepu w którym można to dostać. Ułatwi mi to poruszanie się w tym całym chaosie i późniejsze zakupy.
  4. Witam ponownie. Przemyślałem to wszystko dokładnie, a w międzyczasie udało mi się załatwić laptopa. Spędziłem również następną noc na czytaniu tematów z dziedziny astrofoto. Budżet zwiększył się lekko do 5200zł. Porzuciłem częściowo pomysł montaż + lustrzanka. (Przed skomentowaniem tego zdania czytaj niżej.) Mój nowy/stary koncept to: - SW 150/750 Dual Speed (Nowy) - Heq5 (Używka) - Canon 450D (Używka) - Stary manualny obiektyw za 200-300zł max. - SW 80/400 OTA - Kamera do guidingu W tym miejscu niestety się zaciąłem z wyborem. Zastanawiałem się nad kamerką Orion Starshoot Autoguider, ale niestety porzuciłem ten pomysł, ponieważ nie można nigdzie jej dostać. Jest też QHY 5, ale mam jakieś dziwne uprzedzenie do tego urządzenia. Może zaproponujecie coś w cenie 500-1000zł ? Jak widać postanowiłem spróbować szerokich pól i foto galaktyk/ gromad kulistych teleskopem, do czego ciągnie mnie niemiłosiernie. Czy brakuje jeszcze czegoś w tym zestawie po za złączkami do Canona ? Pozdrawiam.
  5. Witam. Kupię teleskop SCT 8'' lub ED-ka 120mm lub refraktor SW BK150/1200 (Opcjonalnie może być też Celestron lub Meade. Zainteresowanych zapraszam do kontaktu na PW.
  6. Witam. Kupię montaż Heq5 lub NEQ6 z pilotem syntrek lub synscan. Zapraszam na PW.
  7. Witam. Kurier, ale nie wysyłam za pobraniem, ponieważ raz już się na tym sparzyłem.
  8. Mała obniżka 2300zł. Przy odbiorze osobistym jest możliwość przetestowania teleskopu w ,,akcji''.
  9. Jeszcze 2 zdjęcia optyki. W rzeczywistości wygląda to znacznie lepiej.
  10. Witam, Po dłuższym namyśle z bólem wystawiam na sprzedaż Sky Watcher Pro 180/2700. Teleskop w dobrym stanie, posiada kilka rys na tubusie i dovetail-u. Lustro oraz menisk we wzorowym stanie. (Kilka drobnych pyłków łatwych do usunięcia. Powłoki na menisku są w idealnym stanie) Focuser działa bardzo płynnie i nigdy nie było z nim żadnych problemów. Gdyby nie fakt, że mam coraz mniej czasu i przesiadam się na foto, teleskop na pewno zostałby u mnie, ponieważ jest absolutny wirtuoz planet i raczej nic go nie zastąpi. (Chyba, że APO 150mm, ale cena niestety zabija taką myśl. ) W zestawie znajdują się: - teleskop z dovetail-em - szukacz prosty 9x50 z podświetleniem, mocowaniem i muszlą oczną - filtr słoneczny w oprawie z folii ND5 - oryginalne piankowe kształtki do przechowywania teleskopu - kątówka dielektryczna 2'' SW Cena: 2400zł Myślę, że nie jest wygórowana, patrząc na to co dodaję do teleskopu. (Szukacz i kątówka to jakieś 700zł) Odbiór najlepiej osobisty w województwie Zachodniopomorskim, ale oczywiście jest możliwość wysyłki. Istnieje możliwość wymiany na Bresser Messier 152S lub refraktor ED 80-100-120mm lub inne podobne. Osoby zainteresowane zakupem, zapraszam do kontaktu na PW gdzie mogę odpowiedzieć na konkretne pytania, czy rozwiać wątpliwości. W najbliższym czasie postaram się dosłać również więcej zdjęć teleskopu, ale zapewniam, że nie ma on żadnych poważnych uszczerbków. Jedynym mankamentem jest drobna rysa na tubusie. Dwa tygodnie temu sprawdzałem kolimację i była wzorowa, więc nie powinno być problemów. Pozdrawiam
  11. Macie troszkę racji. Zacznę od zakupu EQ5/HEQ5 na giełdzie, do tego Canon 450d z obiektywem, ale żeby nie pozbawiać się przyjemności z obserwacji również teleskop ( W tej kwestii mam już trochę doświadczenia, więc wiem czego chcę.) Tylko jaki obiektyw ? Możecie polecić coś taniego, co jest dostępne na alledrogo lub olx ? Znalazłem coś takiego: http://allegro.pl/ob...5424922838.html Nada się ?
  12. SYNGUIDER SKY-WATCHER Co y tym sądzicie ?
  13. Gwiazdy nie wyglądające jak ,,fasolki szparagowe''. Chyba pozostaje mi rozpoczęcie ,,polowania'' na Heq5. Chciałem żeby za obiektyw robił refraktor, ale widzę, że raczej zostanę zmuszony do zakupu newtona 150/750.
  14. Te koszty robią się makabrycznie duże. Czy zakup flattenera można odłożyć na później ?
  15. Miałem zamiar inwestować w HEQ5, ale niestety ceny, które teraz serwuje nam kurs $ troszkę mrożą krew w żyłach...... Podejrzewam, że z ,,drugiej ręki'' może być bardzo trudno dorwać Heq5, a nie za bardzo odpowiada mi przerwa od astro na miesiąc/ dwa. Ps. Czy można złożyć jakiś budżetowy zestaw do guidingu w granicach 800-1000zł ? ( Jednak średnio podoba mi się sprzedawanie połowy moich okularów, żeby mieć taki zapas gotówki)
  16. Witam Szanownych Kolegów. W mojej głowie zrodził się pomysł, żeby spróbować trochę astrofoto DS. Poświęciłem też kilka ładnych godzin na czytaniu poradników. Od razu chciałbym zaznaczyć, że nie mam wygórowanych wymagań. Myślałem nad połączeniem SW ED80mm i EQ5 SynScan. Taki sprzęt mieści się w moim budżecie. (5000zł na całość). Zamierzam dokupić jeszcze Canona 450D. Czy uda mi się osiągnąć takim zestawem w miarę zadowalające efekty, przynajmniej na początku bez guidingu i laptopa ? Z góry dzięki za pomoc i cenne rady dla nowicjusza w tym temacie.
  17. Przemyślałem dokładnie tą sprawę i chyba zdecyduję się na zakup Bresser Messier 152/760. Jednak jest to już duża ,,soczewa'', która powinna całkiem przyzwoicie pokazać też i planety ( Aberracja wliczona w koszty...), nie wspominając o gromadach otwartych, na czym zależy mi najbardziej, a kończąc na luźnych próbach zabawy w foto ds-ów i księżyca. Pozostaje jednak kwestia wyboru akcesoriów. Tydzień temu wpadł w moje ręce okular Sky-Watcher SWA 17mm 70 stopni pola, więc tą ogniskową mam już z głowy. Wstępne plany dotyczące reszty okularów: - 28-35mm. Totalny brak koncepcji ( Może polecicie coś do 700-1000zł ? Sprzęt używany również biorę pod uwagę.) Może: Celestron ULTIMA LX 32mm lub Hyperion 30/36 mm? - Celestron Luminos 23mm 82 stopnie. - ES 14mm 82 stopnie. - ES 4,7 mm lub 6,7 mm ( W tym miejscu mam dosyć duży dylemat.), (Okular do kulek, planet i małych planetarek.) Można coś jeszcze tu wcisnąć ? Filtry: - Folia ND5 - Baader OIII 2'' - Baader UHC 2'' Czy wybrałem dobrze ? Ciężko znaleźć informacje o okularach i akcesoriach polecanych do tego sprzętu. Z góry dzięki za przydatne porady, które może pomogą też innym osobą w podobnej sytuacji. Pozdrawiam
  18. Moim zdaniem, jeśli miałbym kupić refraktor, lepiej byłoby zaopatrzyć się w 2-3 ES-y niż bino.
  19. Witam. Widzę, że potrzebne jest małe sprostowanie. Oglądać w dużej mierze chcę, gromady otwarte i delektować się przy tym obrazem 3d jaki oferuje lornetka, czy też refraktor, więc newton odpada.
  20. Witam. Na początku chciałbym się przywitać, ponieważ od długiego czasu (4 lata), byłem tylko cichym obserwatorem, tego forum oraz kilku innych. Postanowiłem w końcu odezwać się, ponieważ stanąłem przed poważnym dylematem na który nie udało mi się znaleźć za bardzo odpowiedzi, przekopując najgłębsze zakamarki forum. Przejdźmy więc do rzeczy. Od momentu w którym zupełnie przypadkiem złapałem ,,wstrętnego bakcyla astronomicznego'' interesowałem się praktycznie w 100% planetami i Słońcem. Startowałem standardowo, jak większość amatorów z poziomu Synty 8, przechodząc przez różnie newtony w przedziale 150-250mm, aż do momentu w którym nabyłem Maka 180. Tutaj moja wędrówka w poszukiwaniu docelowego teleskopu do moich zainteresowań (planety) zakończyła się. Teraz po ponad 2 latach z tym wspaniałym teleskopem stwierdziłem, że planety dają mi już bardzo mało satysfakcji. Przez to powoli zaczynam coraz bardziej zniechęcać się do obserwacji, znajdując sobie wytłumaczenia typu ,, Pewnie seeing jest beznadziejny i nawet nie opłaca się wyciągać sprzętu''. Pierwszy raz czułem się tak, jakby coś niszczyło moją pasję od środka. Kilka dni temu naszło mnie na poważne rozmyślania, na temat tego, czy dalej warto to ciągnąć. Trzy dni temu jednak zebrałem w sobie resztki chęci i wystawiłem sprzęt. Po chłodzeniu usiadłem na moim krzesełku obserwacyjnym rozglądając się po niebie. Przypomniało mi się, że rok temu kupiłem sobie słabej jakości lornetkę zoom 10-30x60. Kiedy udało mi się ją odnaleźć, rozpocząłem pierwsze w życiu ,,przeczesywanie nieba'' dwururką. Totalnie straciłem poczucie czasu wgapiając się dobre 2 godziny w gromady otwarte w Kasjopei. Poczułem prawdziwą głębię kosmosu i zrozumiałem jaki błąd popełniłem ograniczając się tylko do planet. Skierowałem w tę samą stronę maka z okularem 32mm (wiem, że ten teleskop nie służy do tego) i po wyostrzeniu stwierdziłem, że ,, ciemność widzę''. Po tamtej nocy zupełnie straciłem zapał do używania maka i codziennie obserwowałem niebo lornetką. Poczułem się tak, jak dopiero na nowo zaczynałbym przygodę z astro. Dziś stało się dla mnie jasne, że potrzebuję albo dużej lornety albo refraktora z dużym polem. Czy możecie doradzić mi co będzie lepsze ? Moimi głównymi kandydatami są: TS Optics 28x110 MX Marine/ Lornetka TS Optics 20x110 MX Marine/ Lornetka astronomiczna TS 25x100 UHC lub Refraktor Bresser Messier 127/152S. Czy takie rozwiązanie mojego problemu wydaje się w porządku, czy jest to raczej totalnie poroniony pomysł ? Może ktoś miał podobny problem i podzieli się tym jak go rozwiązał ? Kilka informacji: - Mieszkam w domu jednorodzinnym. - Niebo jakim dysponuję jest miejsko-wiejskie. - Mam miejsce na trzymanie nawet dużego teleskopu. - Jestem człowiekiem dosyć zapracowanym, więc cenię sobie wygodę. - Maksymalny budżet na wszystko: 3000-4000zł. Z góry dzięki za pomoc i uwagę. Jeśli w poście pojawiły się błędy lub literówki, to przepraszam za to, ale jestem już dzisiaj bardzo zmęczony. Nie wytrzymałbym już z tym do jutra. Pozdrawiam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.