Skocz do zawartości

Mxer

Społeczność Astropolis
  • Postów

    209
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Mxer

  1. W dniu 22.03.2024 o 17:21, Wiesiek1952 napisał(a):

    Takie moje spojrzenie 🙂

     

    - ustawienie na biegun akceptowalne. Można by przy okazji ciut poprawić ale nie jest źle. Do 5' łuku PHD2 nie alarmuje ale można powalczyć żeby być poniżej 1' na stałym montażu.

     

    - PHD2 podpowiada czasy ekspozycji 1 do 3 sek. 4 już jest out of the box 🙂 Pewnie nic lub niewiele psuje ale jest miejsce do poprawki. PHD zaleca częstsze poprawki bo się nie wyrabia - zaraz o tym będzie.

     

    - minimalny ruch RA i Dec - ja zwykle klikam zastosuj.

     

    - Trochę duży backlash w deklinacji - za duży. To się w tym montażu powinno dać wyregulować. PHD2 wręcz zaleca prowadzenie tylko w RA bo może sobie nie poradzić z Dec. To jest o tyle ciekawe, że większy błąd jest w RA bo prawie 1.2" przy 0.8" w Dec. Może warunki były nienajlepsze?

     

    Teraz popatrz w swoich ustawieniach - masz max. czas ruchu 2500 ms w Dec a luz 3658 ms - nie ma opcji, żeby to dobrze prowadziło. Pierwsze dwa, trzy impulsy korekcyjne idą na wybranie luzu. Zobacz na wykresie jak "masowa" jest korekcja w Dec - kilkanaście czerwonych słupków obok siebie zanim była reakcja.

     

    Najlepiej wyregulować luz w Dec a "tymczasowo" 🙂 wstaw sobie backlash w ustawieniach i go włącz 🙂 w Dec - powinien być spory - nie chcę mówić ile ale na pewno nie wyłączony. Tak samo zwiększ to max czas ruchu.

     

    Jak jest taki luz w Dec to obstawiam, że w w RA jest podobnie bo niby czemu miało by być inaczej 🙂 Niby RA ciągnie tylko w jedną stronę ale... tu natychmiast jest pytanie o wyważenie. Jak jest za dobre to nie będzie dobrze. W remote installation przeważanie na wschód i zmiana na "na zachód" po flipie jest trudna w realizacji więc raczej odpada ale... ja bym spróbował to "przeważyć"  w którąś stronę jak więcej zdjęć masz przed flipem to na wschów (na przeciwwagi) i odwrotnie jeśli masz sporą przewagę zdjęć w zachodniej części nieba. (mam nadzieję, że nie pomieszałem kierunków - sam dawno tego nie robiłem) . Regulacja luzu w obu osiach na pewno pomoże. 

     

    Chyba tyle 🙂 

     

     

     

    Dziękuję za interpretację. Trochę tych poprawek do wprowadzenia jest. Poustawiam co mogę zdalnie, wyważenie sprawdzę po świętach jak się tam przejadę. Z tego co pamiętam to jest lekko na stronę przeciwwag. 

    Co to skasowania  luzów, to obawiam się że  mogę zrobić tylko gorzej, aczkolwiek o ćwierć obrotu dokręcę te śrubki regulacyjne i zobaczymy czy to coś pomoże. 

     

    Dziękuję za sugestie, będę meldował za jakiś czas :)

     

     

  2. 12 godzin temu, Wiesiek1952 napisał(a):

    Wykres nie jest najlepszy. Może nie jest tragiczny ale nadzwyczajnie dobry też nie.  Kalibracja bardzo poprawna ale dalej... hmmmm...  Niby wynik Total RMS nie jest najgorszy ale dużo, za dużo niedobrych pików aż pod 3" w osi RA - piki nie mają korelacji do nieba bo "Star Mass" (to żółte u góry) jest dość stabilne z wyjątkiem jakiejś pojedynczej chmurki ok 21:06. Zobacz też na korekty (drugi screenshot) - właściwie tylko w jedną stronę i tylko w osi RA. 

     

    Zapuść "Guiding Assistant" (jest w Tools) - guiding musi być włączony najlepiej przez minutę i dopiero wtedy asystenta. Puść GA na 3-4 min włącz opcję do sprawdzania backlashu w deklinacji. Pokaż wyniki. Przy okazji GA pokaże czy nie ma błeu w polar alignment i podpowie ustawienia.

     

    Pierwsze podejrzenie z tymi pikami to wiatr. Jak mocniej wieje to tak będzie a wczoraj u mnie wiało. 

     

    W każdym razie to nie ma nic a nic wspólnego z NINA ani z EQMOD. NINA z guidingiem nic nie robi tylko wysyła dwa sygnały "prowadź" albo "zatrzymaj prowadzenie" np. w trakcie AF.. EQMOD to samo - wysyła impulsy do monatżu i tyle.  Jeśli coś się dzieje to albo pogoda (wiatr, seeing - ostatnio słaby) albo sam montaż mechanicznie. Ustawienie na biegun też może ale tu penie jest w miarę poprawne bo mało poprawek w deklinacji. 

     

     

    Screenshot 2024-03-17 092733.png

    Screenshot 2024-03-17 093346.png

    Dzięki za opis, przy następnej okazji uruchomię tego asystenta. Wiatru tam za bardzo nie ma, teleskop siedzi w budce a w środku nie wieje. Jeden raz po  kalibracji wyskoczył komunikat  o dużym luzie. Była  to jednorazowa akcja. Co do ustawienia na polarną, to na pewno jakiś błąd  występuje, ostatni raz  to poprawiałem... ze 2 lata temu :)

     

    11 godzin temu, WojtasSP320 napisał(a):

    Dodałbym jeszcze kwestię z prawidłowym wyważeniem zestawu. U mnie piki i ciagniecie też czasami występowało, ale korekta wyważenia zazwyczaj poprawiała sytuację.

    No z tym to trochę gorzej, bo albo wyważony przed meridianem albo po. Ponieważ wszystko odbywa  się zdalnie, to nie mam możliwości zmiany wyważenia w trakcie.  Jeżeli masz jakieś uniwersalne techniki wyważenia to powiedz, sprawdzę czy pokrywają się z tym jak mam.

    Będę w przyszły weekend w  budce  to mogę empirycznie sprawdzić a nawet nagrać jak to wygląda :) dla potomnych.

  3. W dniu 15.03.2024 o 11:59, Wiesiek1952 napisał(a):

    A wykres guidingu? Bo to najwięcej mówi o tym co się działo. 🙂 Nawet jak nie zapisałeś to możesz to odzyskać z logów - trzeba ewentualnie zainstalować "PHD2 log viewer" i tam wszystko będzie.

    Jak przyglądałem się dziś wykresowi, pierwsze 10 minut się uspokajał a potem szło dość równo, przesunięcia są.   Załączam loga z dzisiejszej sesji. 

    PHD2_GuideLog_2024-03-16_200849.txt

  4. 13 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

    Chyba zły trop. 

     

    Który to NEQ bo może być i 6 i 5 opaskowane.

     

    To raczej jakieś błędy prowadzenia a nic nie piszesz czy używasz np. PHD2 czy coś podobnego. Raczej nie ma to nic wspólnego ani z NINA ani z EQMOD. Może być milion powodów np., że montaż wymaga oliwy 🙂 

     

     

     

     

     

    NEQ to EQ6.
    Guiding prowadzi PHD2. W załączniku ustawiania.

    phd3.png

    phd1.png

    phd2.png

    phd4.png

  5. Cześć,

    od czasu przesiadki na NINE, zauważyłem że zaczął występować pewien dryf. Każdy kolejny sub jest przesunięty w stosunku do poprzedniego zawsze w tą samą stroną o tyle samo. Jest to kilka px ale  po 6h zbierania da się to zauważyć. Guiding nie zawsze sobie z tym radzi i raz na 2, 3 zdjęcia gwiazdki są przeciągnięte w tą samą stronę. Montaż to przepaskowany NEQ.

     

    Załączam ustawienia EQMOD-a oraz jak wygląda to przeciągniecie. Macie pomysł co z tym fantem zrobić ?

    montaz1.png

    montaz.png

  6. Ja eksperymentuje z kamerami typu low light. IMX462, IMX 290/291 oraz "malinką".

     

    Na tą chwilę najstabilniej chodził zestaw ASI120MM usb 3.0 + allsky indi server. Najmniej stabilnie w tym komplecie działała autoexpozycja, znaczy ręcznie trzeba było ustawiać  dzień / noc i odejmować darki... bo sypało hotpikslami.

     

    IMX462 podłączona tasiemka a  nie usb przysparza wielu problemów z samym jej zainstalowaniem. Mi do tej pory nie  dało się zmusić jej do pracy, może przyszła uszkodzona, nie wiem. Wiele godzin już na to zmarnowałem.

     

    Obecnie czekam na na IMX291 w wersji z interfejsem USB. Obiektyw 110 stopni 2.8mm można zamienić ja rybie  oko 170 stopni lub dowolny inny ze standardu M.

     

    Co do obudowy, u mnie mam to być pudełko takie elektyczne IP67  z wyciętym "okienkiem" wykonanym  z 2mm grubości szkła. Nie jakiś polichlorków czy innych wynalazków, a szkło. Płaskie. Do szkiełka od środka przyklejone będą dwa 5W, 100 ohmowe rezystory połączone szeregowo. Będą letnie, nie ciepłe, nie gorące a  letnie. moc  około 1W z  obu, ale najważniejsze  że  przyklejone  prosto do szkiełka, nie mają grzać obudowy tylko szkiełko. Kamera w środku będzie na windzie, 4ry śrubki M3 w miejscach montażowych płytki i po dwie nakrętki, dolna ustalająca wysokość kamery i jej odstęp od szkiełka  i górna to zaryglowania.

    Za uszczelnienie będzie odpowiadał silikon/klej do akwarium (nadmienie że szkiełko będzie większe  od otworu w obudowie i zamocowane od zewnątrz, tak by nie  było miseczki na stojącą wodę) . Cała obudowa kosztowo ma zamknąć się w 50zł. Malince warto założyć radiator na procku i pamięci bo trochę się grzeją. 

    • Dziękuję 1
  7. W dniu 13.04.2022 o 10:20, Gość na chwilę napisał(a):

    Jedyna zaleta to niższy koszt - brak koła i filtrów no i zbędne jest fokusowanie przy zmianie filtrów a więc prostszy fokuser. Reszta to same wady 

     

    W dniu 16.01.2023 o 17:44, Marcin Ksiazek napisał(a):

    Macie jakies zabezpieczenie by nie dalo sie dachu zamknac gdy obydwa teleskopy nie sa zaparkowane ?

     

    Po to wykonane zostało czołowe okienko, by krawędź dachu podnieść o około 20cm tak by bezkolizyjnie mógł sobie jeździć kiedy i jak chce. Ot, kaprys autora projektu :) jak go kiedyś spotkam to mu nawciskam co spierdzielił :)

    1.png

  8. Są jeszcze urządzenia które nazywają sie Ovislink AirLive. Poza niewygurowaną ceną wyróżnia je możliowość ustawiania w trybie pracy z mocą nadawczą 2W (u nas jest to 100mW ograniczone ustawowo). To załatwia jeden koniec kijka... zostaje jeszcze kwestia karty sieciowej która równie mocno będzie w stanie nadawać. Ja na tych urządzeniach dawno temu zestawiałem linki, nieudostępniałem konsumnecko z  nich sygnału.  

     

    Pozostają jeszcze  urządzenia  klasy UBNT UniFi LongRange ale tu kilka stówek niestety niewystarczy.

  9. Czas świąteczny, leniwy i strasznie  mglisty. Wpadłem więc na pomysł aby pokazać Wam i wyjaśnić jak realizujemy funkcję dachu w zakresie otwierania  i zamykania zdalnie i poprzeć to oczywiście stosownym filmikiem. 

    Ja tu sobie siedzę w ciepłym domku sącząc drinka a tam dzieją się cuda, których Wam wszystkim życzymy w  nadchodzącym roku. :)

     

    Automatyka dachu – suplement – AstroBudka.net

  10. 7 godzin temu, kubaman napisał:

    OK, to muszę na coś się poskarżyć. Asi air działa bajka, to jest pi prostu miłe w użyciu, ale mam problem z zasięgiem sieci. Jestem w domu w pokoju odległym jakieś 7 metrów od telepa i łącze nie działa. Zasięg na ikonce pokazuje połowę, czasami 60%, ale zaraz po połączeniu zrywa. Muszę stać przy oknie, czyli może ze 4 metry od telepa. To wyglada jakby ten vonets miał jakiś tryb oszczędzania energii czy uspienia... A to wszystko na 2.4G, czyli miało niby być 100 metrów.

    Kup 10m skrętki, przełóż przez okno i łącznie się z  AsiAir przewodowo.

     

    Powiem Ci tak, 100 flatów robi 2 minuty :) to wiele  powinno Ci wyjaśnić

  11. Mały updejcik, bo w sumie jest co pokazać i omówić. 

    Jak wiecie buda teleinformatycznie stoi raczej w "czarnej dupie" i z zasiegiem tam słabo.

     

    4ry wizyty i trochę zabawy było, ale mamy uczciwego neta :)

     

    W skład zestawu wchodzi:

    - router B818

    - zestaw anten ATK504

    - 2x10m przwodu H1000 z adapterami

    - 6,5m maszt 

    - karta sim t-mobile

     

    A teraz to co najważniejsze, czyli prezentacja i wyniki (w kwestii wyniku oczywiście chwalę się max wartością jaką widzieliśmy, ale zazwyczaj jest to (100/20)

    275585126_662396651631473_3693224633897574201_n.jpg

    275650780_318608150258870_8439873574442035061_n.jpg

    • Lubię 5
  12. Cześć

     

    Zacznę od tego, że zamarzyło mi się koło fitrowe. Wybór z racji że używam AsiAir padł na EFW ZWO 5x2''. Przewijał się tutaj mój wątek jak to wszystko skręcić bo sporo z  tym problemów było, finał jest taki że wszystkie potrzebne części podesłało ZWO, między innymi nowy tilter plate do kamery który oczywiście wymieniłem, zaznaczam bo jest to nowy element w układzie ptycznym i może rzutować na  wynik.

     

    Obecnie  mam  taki focuser, był on  od  nowości z moim niutkiem:
    https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4634_Skywatcher-Quattro-2--Crayford-Newtonian-Focuser.html

     

    pod ciężarem kamery i koła filtrowego nie zachowuje swojej sztywności (tak mi się wydaje). W załączniku CCD Inspektor z  klateczki.

     

    Gdy nadusimy kamerę to poprostu wszystko się troszkę ugina, nie ma tam żadnego luzu ale no tyci tyci się buja. 

     

    Adapter, koło filtrowe, kamera i korektor komy zostało mocno skręcone ze sobą, tutaj żadnego luzu nie zauważyłem.

    Mój grzech, rozłądowały się baterie w kolimatorze  i nie byłem w stanie sprawdzić kolimacji, aczkolwiek gwiazdki dość dobrze  wyszły.

     

    Link do klatki: https://tiny.pl/9npgt

     

    Zmiana focusera czy walka z tilterem.... a może olać temat ? :)

     

    275650232_908614756475772_1378550718877855839_n.png

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.