Skocz do zawartości

krzysiekszalek@interia.eu

Społeczność Astropolis
  • Postów

    29
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia krzysiekszalek@interia.eu

0

Reputacja

  1. Razem z tuba kosztuje tyle samo co bez. Bardziej ufam HEQ5, ale zaoszczędzić bym mógł 500 zł dołączając tubę SW 150/750, może i nie warto.
  2. Rozważam jego zakup wraz Newtonem Celestron 6" 150/750. Jest słabszy od HEQ-5 tak ? Zastosowanie docelowe to astrofoto.
  3. Witam, jakiej klasy jest montaż jak w tytule, interesuje mnie, czy jest na poziomie SkyWatcher HEQ5 Pro czy słabszym. http://www.celestron.com/browse-shop/astronomy/mounts-and-tripods/advanced-vx-mount Rozważam go do astrofoto.
  4. Po prostu trzeba dobrać rozmiar tuby do montażu, aby pogodzić wizuala i astrofoto. Im większa tuba tym lepszy musi być montaż, ot i cała filozofia. Wolałbym, aby ktoś mi coś doradził zamiast odradzał. Dobsony na 90% skreślam, ponieważ nie pomylę się chyba jak powiem, że więcej zobaczę na zdjęciu z 6 calowego Newtona niż patrząć w okular Newtona 12'', jeśli chodzi o DS, planety interesują mnie mniej. Idealnym dla mnie rozwiązaniem byłby chyba Newton 8'' na paralaktyku z GoTo, znalazłem taki od GSO N-203/800, montaż EXOS 2 GoTo. EXOS 2 ma udźwig 13 kg, EQ-5 ma mniej bo 9 kg, ta tuba waży 8.7 kg. HEQ5 PRO dźwiga do 16 kg, ale jest za drogi. Wiem, że 6'' Newton stał by stabilniej, ale pod skróconym 8'' EXOS 2 może da radę. Zastanowię się jeszcze nad SW HEQ5 Syntrek + pilot SynScan +Tuba SW 150/750 Dual Speed.
  5. Może i tak, ale brzmiało to trochę ironicznie, coś w stylu: to kup sobie ten teleskop i krzyż na drogę.
  6. Chciałbym móc podłączać korpus lustrzanki za okularem. Wstępnie stawiam na Messiera NT-203 203/1000 EXOS EQ-5 i body Canona 450D. Mogę prosić o porady co do niezbędnych akcesoriów, aby udało się to połaczyć i robić przyzwoite zdjęcia, na początek choćby księżyca oraz czy taki zestaw będzie dobry ? Może inny teleskop ? Czytałem, że maksimum to ogniskowa 750 mm do astrofoto. Taką złączkę znalazłem http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=883&lunety=Z%B3%B1czka_projekcyjna_o_regulowanej_d%B3ugo%B6ci_TPL_1,25%27%27_/_T2 Przydałby się także filtr komy (do Newtona). Czytałem, że w canonach 300D i 350d można wymienić filtr przed matrycą na dedykowany do astrofotografii , coś takiego http://www.astrokrak.pl/astrofotograficzne/883-filtr-do-matrycy-baader-do-canon-eos-350-20d.html. Do nowszych też jest, w dodatku tańszy o 50 zł, http://www.astrokrak.pl/astrofotograficzne/885-filtr-do-matrycy-do-canon-40d-50d-400d-450d-1000d.html Teleskop typu refraktor nie potrzebuje filtra podczerwieni, całe szczęście bo ta przeróbka nie jest taka prosta . Fabrycznie zamontowany jest filtr podczerwieni, który filtruje całe światło z kosmosu, warto może jednak pomyśleć o jego usunięciu i zastąpieniu dedykowanym filtrem do astrofoto. Bresser MESSIER AR-152S EXOS2 wysuwa się na prowadzenie. Podoba mi się najbardziej w dodatku . Do zdjęć z długimi czasami niezbędny będzie napęd, teraz raczej kupię bez, doskładam, a w międzyczasie poduczę się co i jak bez.
  7. Przyglądając się temu porównaniu https://zapodaj.net/7e23271414e99.jpg.html (widok przez okular i rzeczywisty wygląd) zdecydowanie wolę popróbować astrofotografii. Nie twierdzę, że obraz na żywo, choć w skali szarości nie dostarcza emocji, ale emocje są jeszcze większe, gdy na zdjęciu odkrywa się jak ta skala szarości wygląda naprawdę.
  8. Zastanawiam się, czy wziąść mniejszą tubę z lepszym montażem (pod względem sposobu działania jak i możliwości zastosowań), czy większą tubę z tanim montażem i ograniczonymi możliwościami (trudniejsze śledzenie planet-namierzanie tylko w pionie i poziomie). Mam też wątpliwości, czy jeśli podłoże będzie nierówne i miękkie (typu łąka) to czy Dobson będzie w ogóle stał stabilnie. Paralaktyk bardziej mi się też podoba wizualnie oraz marka Bresser nie taka egzotyczna jak SkyWatcher czy GSO. Niedawno postanowiłem, ze kupię sobie teleskop, poczytam jeszcze, pooglądam i się zdecyduję, oczekujesz, że po 2 dniowej dyskusji mam już zamawiać?...Zamówię, jak będę pewny co chcę, ale w każdym razie tym miesiącu planuję zakup. Warto rozważyć jakiś refraktor jeszcze? Na oku mam np. Bresser Messier AR-152S EXOS2. Dane techniczne : - Średnica : 152mm - System optyczny : refraktor achromatyczny - Ogniskowa : 760mm - Światłosiła : F / 5 - Zdolność rozdzielcza : 0,92" - Maksymalny zasięg : 13 mag - Powiększenie użyteczne maksymalne : 300x - Kolor tubusu : biały - Waga : 25kg Wyposażenie : - nasadka kątowa lustrzana 90° (1,25") - Wyciąg okularowy - 4'' obsługuje 2'' z podziałką milimetrową - Redukcja wyciągu - 2" / 1,25" z gwintem fotograficznym - Okular - 26mm SP (1,25") pole widzenia 52° - Lunetka celownicza - 8x50 mm z krzyżem - Montaż - EXOS2 - Statyw - z rur stalowych 2" Doczytałem, że wszystkie kolorowe ujęcia obiektów głębokiego nieba są możliwe do obejrzenia tylko na zdjęciu, ludzkie oko nie zobaczy kolorów (w ciemności widzi na czarno biało), to ważny szczegół...
  9. No parametrami nie powala, średnica 80 wystarcza ? . Ceną takie teleskopy natomiast powalają , szkło ED robi taką różnicę ? Poczytałem trochę o nich, to porządny sprzęt .
  10. Oglądałem i to mnie martwi, myszką mam ogromne problemy z nadążeniem . Może trochę przesadziłem, oglądając Jowisza na pełnym ekranie śledzenie jest bardzo proste, ale pamiętam, że Saturn znacznie bardziej uciekał, teraz go nie widzę, tylko Jowisza widać. Znalazłem jeszcze Newtona na paralaktyku Bresser PN-203/800 EXOS 2, cena ta sama, niestety niedostępny. Przykładowe zdjęcia robią wrażenie: https://zapodaj.net/9ffffaedc91de.jpg.html https://zapodaj.net/aacaff2b6e52f.jpg.html https://zapodaj.net/336a5483c3faf.jpg.html ''Messier PN-203 pozwala na osiągnięcie obrazów, które kilka lat temu były całkowicie niedostępne w tym przedziale cenowym. Nowoczesna technologia produkcyjna pozwala na śledzenie cieni księżyców Jowisza, a ilość szczegółów struktury planet jest niesamowita. Jednakże Messier PN-203 nadaje się nie tylko do obserwacji planetarnych, umożliwia on również obserwowanie subtelnych szczegółów odległych galaktyk, lub mgławic i innych obiektów głębokiego nieba. Teleskop ten umożliwia również dogłębną podróż w głąb Drogi Mlecznej. Messier PN-203 pozwala uzyskać obrazy pozostałości po wybuchach gwiazd, a także rozwoju nowych gwiazd. Ze względu na swoją budowę, oraz specyfikację techniczną teleskop ten jest idealnym sprzętem do astrofotografii nawet przy krótkich czasach ekspozycji.'' Parametry techniczne tuby optycznej: • System optyczny: teleskop Newtona • Typ zwierciadła: paraboloida obrotowa • Średnica: 203 mm (8'') • Ogniskowa: 800 mm • Światłosiła: f/4 • Zdolność rozdzielcza: 0,68'' • Maksymalne użyteczne powiększenie: 400x • Wymiary tubusu: 700 x 250 x 250 [mm] • Waga: tuba 9,3 kg, montaż z przeciwwagami 15 kg Montaż: • sztywny i precyzyjny montaż ze zintegrowaną poziomicą • precyzyjne przekładnie • łożyska kulowe w obu osiach poprawiają płynność ruchu i trwałość układu • lunetka biegunowa • pokrętła mikroruchów w obu osiach • możliwość zastosowania opcjonalnych silników prowadzących w obu osiach Wyposażenie w zestawie: • Wyciąg okularowy Crayforda 1:10 2'' z redukcją na 1,25" • Adapter do okularu 2" • Szukacz 8x50 z krzyżem z nitek • System chłodzenia lustra głównego • Montaż paralaktyczny EXOS-2 / EQ-5 z mikroruchami z lunetką biegunową • Sztywny metalowy statyw • Okular: SPL 25mm (powiększenie 32x) W jakimś mniej znanym sklepie możliwe, że jest dostępny, 5 dni, http://www.przyrodnicze.pl/teleskop-bresser-mesier-pn-203800--exos2-cat-462-id-8645.aspx
  11. Przejrzałem posty jeszcze raz, z tego co aktualnie wiem to Newton 12'' na montażu oczywiście deklasuje Newtona 8'' na paralaktyku ze względu na średnicę, co przekłada się na większą ilość światła oraz większą jasność i ilość szczegółów dostrzeganych na obserwowanych obiektach. Co do samego montażu, to podczas obserwacji DS-ów, sposób śledzenia nie ma znaczenia ponieważ obiekty te praktycznie się nie poruszają (mogę się mylić), różnica natomiast może być podczas obserwacji planet, czy na montażu Dobsona będę mógł wykorzystać atuty Newtona 12" i sledzić planety w powiększeniu 400-500 razy, czy będzie to obserwacja podobna do obserwacji spadającej gwiazdy?
  12. Rozumiem, że ustawia się nie po to by ją pooglądać ? ,,...tam, gdzie jest to jeszcze w zasięgu możliwości finansowych zawsze polecamy zakupu teleskopu na montażu z głowicą paralaktyczną. Głowica paralaktyczna tym różni się od głowicy azymutalnej, że osie nie są prostopadłe. Montaż azymutalny (tak jak montaż Dobsona) posiada oś wysokości i azymutu. Gwiazdy poruszają się jednak po łuku, nie zaś po liniach prostych, więc korekcja ustawienia teleskopu w związku z obrotem sfery niebieskiej musi być wykonana w dwóch osiach równocześnie. Stanowi to sporą uciążliwość, zarówno w obserwacjach wizualnych, jak i w astrofotografii (*). W montażu paralaktycznym jedna z osi (oś deklinacji, drugą oś nazywamy rektascensją) jest równoległa do osi obrotu Ziemi, dzięki czemu po prawidłowym ustawieniu całego teleskopu można korygować położenie obiektu w okularze tylko w jednej osi - osi rektascensji.'' http://www.teleskopy.pl/ustawienie_teleskopu_z_montazem_paralaktycznym.html Może jednak montaż paralaktyczny ma więcej zalet. Początkującym wiecznie się nie będzie, a wydatek powyżej 3 tys., niezauważalny dla mnie nie jest, a może okazać się nietrafiony.
  13. Bawiłem się wcześniej, widać tu przede jaką różnicę robi średnica, obrazy są znacznie jaśniejsze w 300 mm w porównaiu do 200 mm.
  14. Montaż Dobsona będzie stabilnie stał w terenie na trawie, nie będzie się chwiał ? Na innym forum znalazłem porównanie: Wady paralaktyka: Cięższy Droższy Bardziej skomplikowany w obsłudze Wymaga zasilania Zalety paralaktyka: Nadaje się do nauki astrofoto Nadaje się do prowadzenia obserwacji planetarnych z dużym powiększeniem Jest optymalny do zastosowań astronomicznych Niewielki po złożeniu i tym samym mobilny Wiesza się na nim krótkie tuby poręczne w transporcie i dobre w astrofotografii Z napędem doskonale się nadaje do dydaktyki Wady Dobsona Konieczne prowadzenie ręczne jednocześnie w elewacji i azymucie Nie nadaje się do dużych powiększeń Podstawa Dobsona jest duża i mało mobilna Tuba Dobsona jest długa i mało mobilna Kiepski do dydaktyki bo obiekt szybko ucieka z pola kolejnym osobom Nie nadaje się do astrofotografii mgławicowej Zalety Dobsona: Tani i prosty w obsłudze Sztywny bo podpiera tubę z obu stron Pozwala szybko odszukać obiekt dla osoby dobrze znającej niebo Montuje się na nim naprawdę duże Newtony klasy 300-600mm Bardzo dobry do przeglądów nieba z małym i średnim powiększeniem Gdybym zdecydował się na GSO Dobson 12'' to jakie okulary warto do niego dokupić oraz inne przydatne akcesoria ? Tutaj też jest przepaść braku wiedzy, wiem, że im mniejsza ogniskowa tym większe powiększenie, maksymalne nie przekraczające dwukrotności średnicy i równe stosunkowi ogniskowej teleskopu do ogniskowej okularu. W zestawie są przeważnie okulary o ogniskowej 10 i 25 mm, duże powiększenie uzyskałbym np. z okularem 4 mm, jakie są wady i zalety małych ogniskowych i do czego są okulary o ogniskowej 25 mm ? Samoloty mnie nie interesuję.
  15. Wracając do możliwości teleskopów podanych w temacie to czy, jest duża różnica w ilości szczegółów w nich uzyskiwanych, bo jeśli różnica jest taka jak na zdjęciach podanych w linkach przeze mnie wcześniej, to nie ma co dyskutować o astrofoto, bo jakość obrazu jest dla mnie ważniejsza.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.