Jump to content

jarz4b

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  17
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

3 Neutral

About jarz4b

 • Rank
  Alderamin
 • Birthday 08/21/1985

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Ostróda

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Witam, Pożyczyłem od znajomego lornetkę Optus 10x50 CB. Chodzi o obserwacje za dnia, ewentualnie łatwiejsze szukanie pod teleskop. Ogólnie lornetka w odczuciu laika, który w życiu nie trzymał innej w dłoniach, jest ok. Znalazłem taką za ok 120zł za używaną. Czy jest to dobry wybór? Pytam, bo nie mam skali porównawczej. Czy w kwocie do 200zł za używkę znajdę coś lepszego, godnego uwagi? Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
 2. Witam, Kupię mak 102. Najlepiej komplet z sensowym montażem i statywem, ale same tuby też rozważę. Pozdrawiam, Paweł
 3. Gdzie można go zobaczyć/ odebrać?
 4. Pomysł ze spotkaniem się z kimś mającym sprzęt jest dobry. Ja jednak mimo wszystko będę chciał zakupić stosunkowo niedrogi i używany teleskop. Jeśli nie złapię bakcyla to odsprzedam nie tracąc wiele i poszukam innego. A jeśli złapie to prawdopodobnie i tak prędzej czy później poszukam czegoś o lepszych możliwościach. Czy z Waszego doświadczenia montaż eq1 jest odpowiedni do 114/900?
 5. Czy polecilibyście, któryś z tych teleskopów? https://allegro.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-synta-bk909az3-7875802677 https://allegro.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-1309-7744591147
 6. Ok, będę szukał. A co z montażami? Bo tu widzę, że też jest masa różnych rozwiązań. Czy dobrze rozumiem, że przykładowo AZ3>AZ2 itd? Czego szukać? Minimum AZ3 z azymutalnych i EQ2 z paralaktycznych? Chcę sobie zbudować jakieś widełki czego szukać i próbować coś takiego trafić.
 7. Paradoksalnie wybór zamiast się zacieśniać to staje się coraz trudniejszy. Przemyśłałem sprawę i teleskopy na montażu dobsona raczej na początek odpadają. Będę chciał też zabrać teleskop za miasto, a tu przy bardzo ciężkim i nieporęcznym montażu nie będzie to dobre rozwiązanie. Więc chyba trzeba będzie coś poszukać z refraktorów lub newtonów ale na składanym statywie.
 8. A co z tym teleskopem Sky-Watcher Dobson 130?
 9. Czytałem o tych dobsonach, ale nigdzie nie znalazłem w takiej cenie.
 10. Balkon ma 110x500cm. Parter, ale nie ma zabudowań, które by przeszkadzały, bo akurat na wprost jest teren dawnej jednostki wojskowej, gdzie część budynków wyburzono.
 11. 1. Na południe, 2. Wyjazdy jak najbardziej. A co do wcześniejszych wypowiedzi to ten MAK90 wygląda sensownie, jest mały, balkonowe operowanie wydaje się całkiem wygodne.
 12. Nie rozumiem kwestii tych powiększeń. Tak skrótowo jak to rozumieć i jakiego mogę oczekiwać w tym teleskopie 90/900?
 13. Ok, czyli można przyjąć, że BK 909 w kontekście optyki bardziej pasuje do oglądania planet. Natomiast Besser ma lepszy statyw i bardziej kompaktowe wymiary. Czy coś pomijam?
 14. Czyli im ciemniejsza optyka tym lepiej? Wedle tej tabelki lepiej wypada BK 909, który ma małą aberrację vs. akceptowalna w Besserze.
 15. Mam tylko pytanie jak Bresser Messier AR-80 wypada na tle proponowanego wyżej BK 909 jeśli mówimy o kwestii powiększeń? Wiadomo, zależy mi na tym żeby dostrzec możliwie najwięcej szczegółów na powierzchni księżyca i żeby planety nie były jedynie mikro-kropkami. Czy różnica między nimi jest wielka pod tym względem?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.