Skocz do zawartości

Macieg

Społeczność Astropolis
  • Postów

    5
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Macieg

  1. Dziękuję serdecznie wszystkim za rady. Za około dwa tygodnie planuję dokonać zakupu, jeszcze raz wszystko sobie na chłodno przemyślę i na pewno podzielę się z Wami efektem tych moich poszukiwań i komentarzem na temat tego czy zakup okazał się udany, czy jednak należało odłożyć tych parę stówek. Nie chcę już zaśmiecać tego wątku (chyba, że macie jeszcze jakieś ciekawe informacje, to chętnie poczytam), życzę więc Wam wszystkiego dobrego i dziękuję raz jeszcze :emotion-5:

  2. 36 minut temu, Pav1007 napisał:

    Cześć, akcesoria do teleskopów są w 99% przypadków w rozmiarze 1,25" lub 2" - taki filtr również będzie dostępny w tych rozmiarach - musisz po prostu wybrać jaką masz średnicę okularu i taki filtr zamocować.

    Przeróbki i złączki to domena astrofotografów :-) Obserwatorzy też niekiedy coś tam stosują, ale nie jest to tak częste jak przy rejestracji obrazu.

     

    Fajnie czytać, że zdroworozsądkowo podchodzisz do tematu - tym bardziej życzę wytrwałości i entuzjazmu. Musisz być jednak świadomy, że chęć widzenia "więcej" i "dalej" ewoluuje szybciej niż możliwości sprzętu. Obserwując mgławice bez żadnego wspomagania (filtru) byłem sromotnie zawiedziony, bo nie widziałem prawie nic - dopiero nauka obserwacji, akomodacja oka, kolimacja teleskopu i finalnie stosowanie filtru zaowocowało lepszymi obrazami.

     

    Planety "Na razie" są nisko, ale będą wyżej, za jakiś czas :-) Także obiekt westchnień może zostać taki sam. Z Polski widać wiele - galaktyki, gromady i mgławice - jest tego baaaaardzo dużo :-)

     

    Dziękuję Pawle. Poza obserwacjami lornetką, korzystam jeszcze z aplikacji na telefon "Night Sky" i nawet czytanie w niej ciekawostek o Plejadach albo oglądanie przelatujących radzieckich satelitów jest dla mnie frajdą. Nie wyobrażam sobie więc sytuacji bym zraził się oglądając rozmytego Jowisza bez detali :-) Pamiętam jak kiedyś oglądałem pierwsze zdjęcia w dużej rozdzielczości prezentujące Saturna - w końcu wygląda imponująco ze swoimi pierścieniami - już wtedy to był widok zapierający dech w piersiach. A co dopiero zobaczyć go na własne oczy, nawet w formie miniaturowej kuleczki z elipsą? W tym kierunku zmierzam :astronomer2:

    Co do filtrów - doczytałem, że jest tego trochę na rynku i do różnych celów. Dlatego na samym początku pytałem o to, czy są one w miarę kompatybilne ze współczesnymi, łatwo dostępnymi teleskopami, by móc je później dokupić. No i domyślam się, że jeśli kupię taki filtr do teleskopu za 700zł, to będę mógł go później wykorzystać w teleskopie za 2000zł itd. :dobrze:

     

    1 godzinę temu, Agent Smith napisał:

    Z tego co wymieniłeś, @Macieg tylko zestaw 3 ma jakikolwiek sens. Ale można go ulepszyć nie rozwalając Twojego budgetu.

    Jeśli masz smykałkę (lub ją załapiesz wraz z Astronomią, Królową Nauk - niejeden taki przypadek widziałem) i myślisz o Newtonie własnej konstrukcji trzymaj się z daleka od najttańszych "sklepowych" teleskopów tego typu, bo za ich pomocą najłatwiej zrazić się do tego typu teleskopów.

    Moim zdaniem najlepsza metoda, to nie spalić się na starcie - kup instrument bardziej uniwersalny i przenośny, czyli refraktor. Niekoniecznie ten z numeru "3", może trosz większy (102mm) ?, może na troszkę lepszym montażu (AZ4-5)? Pomyśł o używce z giełdy.

    Gapienie się na gwiazdy jest super, moim ulubionym obiektem do tego są ChChoty (Chi Persei - gromada otwarta czyli wiele gwiazd w jednym miejscu)

    Zajefajne, wielkie i łatwo znaleźć. 

    Jest wiele innych fajnych obiektów dostępnych dla małych telskopów - odszukaj (na tym forum) i ogarnij Tabele Wimmera - świetna pomoc dla początkujących.

    Dzięki za wartościowe informacje. Z każdą kolejną wiadomością coraz bardziej rozważam zmianę priorytetów jak chodzi o zakupy i nie wykluczam, że zakup innej rzeczy, którą miałem w  planach przełożę do następnej wypłaty, a tutaj po prostu dołożę trochę do teleskopu. Mam świadomość, że Wy mając doświadczenie patrzycie na inną półkę cenową, inne parametry, inny stopień zaawansowania. Ja natomiast będę najszczęśliwszym człowiekiem na Ziemi, gdy w ciepłą letnią noc usiądę na górce gdzieś z dala od miasta i będę mógł popatrzyć na niebo po prostu lepiej, niż dotychczas :-) PDF-a z Tabelą Wimmera już pobrałem i pod koniec dnia wydrukuję - zapowiada się ciekawa lektura a wkrótce i ciekawe obserwacje :dobrze:

     

    22 minuty temu, lemarc napisał:

    Ja bym proponował na początek refraktor. Teleskopy Newtona czasem wymagają kolimacji, a z tym mogą być problemy na starcie. Mam na myśli "jaśniejszy" model o średnicy 105 mm i ogniskowej 500 mm. na montażu azymutalnym. Nada się do planet z soczewką barlowa i do jaśniejszych mgławic pod ciemnym niebem. Montaż azymutalny nie wymaga orientowania na biegun, w sumie to bezproblemowy zestaw na początek. Przy powiększeniu 100 x zobaczysz pierścień Saturna i niektóre księżce,  pasma chmur na Jowiszu i jego cztery największe Księżyce, no i najciekawszy nasz rodzimy Księżyc z mnóstwem detali. Proponowany zestaw jest nieco droższy, bo prawie 1000 zeta, to model: BK1025AZ3,  ale sensowniejszego nie widzę na początek zapoznania się z kosmosem. Za parę lat nabierzesz doświadczenia i wiedzy, a wtedy sięgniesz po coś lepszego.

    Dziękuję za ciekawe spostrzeżenia i wskazówkę odnośnie wyboru teleskopu. Wspomniałem już parę linijek tekstu wyżej, że możliwe iż zmienię plany zakupowe i kupię lepszy teleskop, tj. do 1000 zł, a coś innego co miałem w planach kupię po kolejnej wypłacie. Zazwyczaj jak już coś kupuję, to nie szmelc, tylko sprzęt o w miarę sensownej jakości. Stąd zamiast napalić się na obrazki i opinie z internetu wolałem zapytać tutaj na forum i już widzę, że to była bardzo dobra decyzja.

     

    Dziękuję jeszcze raz wszystkim za cenne wskazówki i podpowiedzi.

    • Lubię 1
  3. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i wartościowe wskazówki. Pozwolę sobie skomentować chronologicznie aby zachować porządek w temacie :icon_cool:

     

    22 godziny temu, kjacek napisał:

    Do Księżyca tylko i wyłącznie (a może i do Wenus?) stosuje się filtr polaryzacyjny zmienny.

    Czy taki filtr jest kompatybilny z takimi budżetowymi teleskopami i nie wymaga przeróbek? Czytałem w międzyczasie o tym, że czasami trzeba zamawiać specjalne przejściówki do sprzętu astro a na początek chciałbym tego jednak uniknąć.

     

    15 godzin temu, Astrobonq napisał:

    Najprostszy i najwygodniejszy w użytkowaniu z wymienionych będzie 90/900 na az3. Najwięcej - choć nie dużo więcej, niż pozostałe - pokaże 130/900. 

    Nie nastawiam się na widoki jak z teleskopu Hubble'a czy zdjęcia publikowane przez NASA, sam widok gwiazd podwójnych już u mnie wywołuje zainteresowanie i entuzjazm. Zdaję sobie sprawę, że mając nieporównywalnie lepszy sprzęt i większą wiedzę widzicie więcej, dla mnie na początek wystarczające będą "podstawowe" widoki :icon_biggrin:

     

     

    9 godzin temu, diver napisał:

    Uzysk z apertury (większa rozdzielczość) do obserwacji szczegółów Księżyca i planet będzie stosunkowo niewielki. Planety chodzą u nas nisko, więc rozdzielczość i tak zabierze Ci atmosfera.

     

    Pytanie zatem - co z Polski najlepiej widać? Bo jeżeli faktycznie kiepsko ogląda się planety, to może powinienem zmienić "obiekt westchnień" i pomyśleć o jakichś łatwo dostępnych mgławicach, galaktykach i pod tym kątem szukać teleskopu?

     

    3 godziny temu, ryszardo napisał:

    Cześć Macieg,

    Jesteś inżynierem, więc pewnie nie masz trudności z zaprojektowaniem i wykonaniem prostych konstrukcji ze sklejki z niewielkim dodatkiem "metalu" :) ?

    W sklepach astro kupisz za ok 550zł doskonały komplet optyki do konstrukcji teleskopu zwierciadlanego o średnicy 200mm i ogniskowej 1200mm. Kilka "roboczodni" wystarczy aby zbudować sprzęt przewyższający o kilka klas wszystko to, o czym napisałeś w pierwszym poście. Będzie brakować okularów. Dla tego zwierciadła 200mm f/6 wystarczą na początek tanie plossle. Na giełdzie kupisz pewnie ze trzy różne mieszcząc się w budżecie. No, może z lekką dokładką. Żeby mieć jakąś początkową wiedzę o co chodzi, wejdź na dowolną stronę z hasłem ATM (amateur telescope making), wyszukaj konstrukcje typu Dobson. Ale pewnie sam zaprojektujesz coś dobrego!

    Satysfakcja gwarantowana. Z polskich stron polecam stronę HAMALA.

    Pozdrawiam!

    Bardzo dziękuję za ciekawą propozycję i wartościowe informacje. Mój dziadek był kinooperatorem i nauczycielem fizyki, optyka była jego oczkiem w głowie i została po nim skrzynia pełna soczewek różnego typu i innych elementów (np. okulary od mikroskopów). Na początek jednak, aby zobaczyć, czy mnie to wciągnie, wybrałbym zestaw gotowy. Uwielbiam majsterkować, więc mam przeczucie, że jeśli złapię bakcyla to wezmę się i za teleskop własnej konstrukcji :dobrze:

     

    Jeszcze raz wszystkim dziękuję za użyteczne informacje i pozdrawiam serdecznie!

    • Lubię 1
  4. Dziękuję za odpowiedzi, wiem już dzięki Wam więcej. Zrodziło mi się w związku z tym jednak parę kolejnych pytań:

    -dlaczego do obserwacji jasnych obiektów lepiej nie brać teleskopu o większej aperturze? Czy to dlatego, że zbiera więcej światła i te jasne obiekty (Księżyc, jasne planety) będę zbyt jasne? Czy można temu zaradzić wówczas dokładając jakiś filtr?

    -czy różnica między montażami AZ i EQ jest tak diametralna, że dla początkującego to takie istotne? Jestem inżynierem więc nie obawiam się kwestii technicznych czy poziomu trudności obsługi, ale oczekiwałbym jednak pewnego znośnego poziomu "wygody" obsługi.

    -na ten moment te 600-700 zł to max - może w takim budżecie są lepsze od Sky-Watchera propozycje, np. jakiś Bresser?

     

    Pozdrawiam serdecznie

    • Lubię 1
  5. Witajcie,

     

    na wstępie chciałbym zaznaczyć, że przeczytałem wiele wątków na tym forum, jak i różnych artykułów w sieci na temat teleskopów i wyboru optymalnego sprzętu, a jednak mam pewne wątpliwości i stąd głęboko wierzę, że je rozwiejecie - wszak widzę po innych tematach, że Wasza wiedza jest ogromna. Nie chciałem zaśmiecać tego forum kolejnym wątkiem o tytule "jaki kupić pierwszy teleskop", a jednak pojawiła się taka potrzeba.

     

    Do rzeczy - chciałbym zakupić pierwszy teleskop dysponując budżetem ok. 600-700 PLN i znalazłem parę ciekawych urządzeń marki Sky-Watcher (czytałem wiele dobrych opinii na temat tej marki):

    1. Sky-Watcher BK 1309 EQ2 130/900

    2. Sky-Watcher BK 1149 EQ2 114/900

    3. Sky-Watcher BK 909 AZ3 90/900

     

    Moje wymagania to:

    -"dobre parametry" już samego, fabrycznego urządzenia i dołączonego osprzętu bez kupowania na dzień dobry dodatkowych okularów itp.

    -możliwość dokupienia w przyszłości do tego teleskopu lepszych części, jak np. te okulary, soczewka Barlowa itd. (chodzi o to, by teleskop był kompatybilny z nimi, można było je dokupić, wymienić)

    -możliwość prowadzenia obserwacji planet i innych ciekawych obiektów na niebie - od razu doprecyzuję, obecnie oglądam niebo lornetką Olympus DPS-I 10x50 i jestem pod ogromnym wrażeniem samego Księżyca, chciałbym po prostu zobaczyć kiedyś na własne oczy np. pierścienie Saturna. Mam jednak pełną świadomość, że za te 600-700 zł pewnie nie będzie to widok spektakularny, ale od czegoś trzeba zacząć, prawda? :-)

     

    Moje wątpliwości to:

    -układ optyczny - jedni piszą, że refraktor będzie super, inni chwalą konstrukcje typu Newton - czy dla mnie, jako początkującego będzie to bardzo istotne?

    -montaż - to jeszcze większa niewiadoma - jedne teleskopy mają AZ3, inne EQ2, jeszcze inne EQ1 - na ile to istotne jeśli przyjmiemy, że obserwacje będę chciał prowadzić w ciemnym miejscu za miastem, ew. okazjonalnie z balkonu na przedmieściach małego miasta?

    -ogniskowa i apertura - to już totalny kosmos, spotkałem się zarówno z komentarzami, że 90/900 to będzie na początek dobry wybór, jak i z komentarzami, że 90/900 pozwoli na obejrzenie Księżyca a jakakolwiek planeta, to już będzie kaszanka

     

    i w ten sposób zatoczyłem koło i mając już jakiś tam sprzęt na oku, doszedłem do wniosku, że bez wiedzy fachowców nie kupię "w miarę" dobrego sprzętu. Jak wspomniałem wcześniej, dotychczas nocne niebo oglądałem za pomocą lornetki i były to dla mnie na tyle spektakularne przeżycia, że chciałbym zobaczyć coś więcej i z tego mojego budżetu wycisnąć ile się da. Jednocześnie nie chciałbym czekać na okazje z OLX na używane  Dobsony 6 itp., bo z moim budżetem mogę się prędko nie doczekać a i wolę sprzęt nowy, z gwarancją i pewnością, że nie jest w jakiś sposób uszkodzony lub zaniedbany.

     

    Będę wdzięczny za wszelkie pomocne informacje i podpowiedzi. Życzę przy okazji wszystkim tu zaglądającym wszystkiego dobrego z okazji Świąt Wielkiej Nocy.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.