Jump to content

Mariusz Ciepieńko

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  21
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

3 Neutral

About Mariusz Ciepieńko

 • Rank
  Alderamin

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Cześć, na ten sezon chciałbym się ciut zminiutaryzować - aktualnie mam HEQ5 PRO z tubą SW 150/750. I bywa ciut niewygodnie z racji gabarytu tuby. Kilka tematów przejrzałem, ale nikt w sumie nie napisał nic konkretnego lub propozycje się wykluczały (albo po prostu mój poziom wiedzy nie jest wystarczający, żeby wszystko wyłapać). A więc tak - chcę sobie zrobić względnie mobilne obserwatorium. Mieszkam w podwarszawskich Ząbkach i tu głównie z balkonu chciałem sobie fotografować DSO i w miarę możliwości planety - jest trochę zanieczyszczenia światłem, ale daje radę coś zrobić Może inaczej, to
 2. Dziękuję za wsparcie. Zamówiłem TP Link UH700 - zobaczymy co z tego będzie.
 3. Cześć, Na wstępie przepraszam, że pewnie po raz -enty pojawi się to pytanie, ale ni cholery nie mogę znaleźć nic sensownego. Mianowicie szukam HUBa. Kupiłem jakieś "cudo" USB 3.0 oczywiście aktywny, ale mam problem z podłączeniem astrokamery i lustrzanki. Sprzęty te podłączone bezpośrednio do portów w laptopie działają należycie. A przez HUBa już nie działa. I szukam czegoś, co po prostu działa. Kasa nie gra roli (tzn. zakładam, że nikt nie wyskoczy z HUBem za 5 stów) więc wolę dopłacić do czegoś solidnego. Nie wiem jakie pozakatalogowe cechy mogą jeszcze cechować huby, ja tak naprawdę wym
 4. To by może wyjaśniało sprawę Fakt faktem nawet w instrukcji na ostatniej stronie jest wszystko podane - a ja się męczyłem z kombinacjami. No nic, pokarało mnie za lenistwo.
 5. Rzuciło mi się gdzieś w oczy, że ktoś ustawiał 115200. Cytując klasyka "Czy te oczy mogą kłamać?" odpowiadam: TAK Jutro rozgryzę resztę do końca. Temat załatwiony, dzięki!
 6. Dobra, działa. Zamieniłem RX z TX - jest odwrotnie niż w zacytowanym temacie z zagranicznego forum. Albo i nie jest - już zgłupiałem W każdym razie ruszyła machina, co prawda poza stukrotnym zamienianiem miejscami TX i RX zlutowałem obie masy razem. Nie wiem czy to coś zmienia (czy jest np zmasowane razem w montażu - bo chyba inaczej być nie może). Największa bolączka - baudrate tylko 9600 - na 115200 jest "Connection timeout". Czy tak jest wszędzie czy tylko ja mam takie ograniczenie?
 7. Pisali RX do TX, a TX do RX, więc tak podłączyłem ^^ Chociaż nie ukrywam, że trafiałem już płytki, gdzie jedna opisywała pin jako "to jest TX" a druga "tu podłącz TX" Zaraz go rozbebeszę i pogmeram po kabelkach
 8. Dobra, faktycznie Skupiłem się na swojej głównej potrzebie, to jest podgląd w Stellarium aktualnej pozycji teleskopu oraz możliwość wyboru obiektu na niebie również z jego poziomu. Niemniej jednak bez sprawdzania wierzę, że bez podłączania pilota również już ktoś wpadł na pomysł, żeby przez EQModa móc się z tym połączyć, więc w wolnej chwili poszukam. A więc skupiam się na przewodzie bezpośrednim do montażu - po wczorajszej walce jednak coś jest nie tak, w EQMod pokazuje mi "connection timeout". Sterowniki poinstalowane, będę musiał jeszcze raz przyjrzeć się pinoutowi w przewodzie. Bardzo dzi
 9. Dobra, faktycznie, przeklikałem po łebkach film, na którym się oparłem i faktycznie nie podłączam bezpośrednio teleskopu, tylko przez pilot. Pilot u mnie ma wejście RJ45 (do teleskopu) i RJ11, więc będę musiał się mocniej wczytać w całokształt! Dzięki!
 10. Cześć Wam. Korzystając z dostępnych mi części chciałem stworzyć przewód USB do sterowania HEQ5, ale chyba mnie to przerosło. Korzystałem z pinoutu w tym temacie: https://stargazerslounge.com/topic/130721-usb-eqdir-for-under-£4/ oraz dodałem to https://sklep.avt.pl/avtmod09.html Kanały połączone odpowiednio (wykorzystałem pin nr 1 jako masę), sam konwerter komputer mi wykrywa, Stellarium niby łączy się z teleskopem, ale nie dzieje się nic więcej. Czy ktoś może mi powiedzieć, czy ten moduł z AVT powinien sobie poradzić jako konwerter?
 11. No w sumie racja Na razie zostawiam, potem opaskuję
 12. Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Zapewne opaskuję, ale czy jest coś tańszego niż kit Rowana? Odnośnie przysunięcia kół - luzy wydają się być takie same na obu osiach (przykładałem oko możliwie najbliżej ) więc tu nie będę już kombinował. Będę paskował, ale obawiałem się, że może ten hałas jest jakiś "ponadfabryczny", tym bardziej, że druga oś działa względnie ciszej.
 13. Cześć. Dostałem właśnie nowy HEQ5. Przekładnie silników wydają "dziwne" dźwięki. Czy to normalne i olać, czy jednak coś kombinować?
 14. Lunetkę mam "kółko z kółkiem" bez godzin. Co do samego wyłapania Polarisa to wiem, ale chodziło mi o zorientowanie osi lunetki względem osi RA
 15. http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=13&str=0 - chyba znalazłem rozwiązanie... Ktoś potwierdzi?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.