Skocz do zawartości

Koszy89

Społeczność Astropolis
  • Postów

    16
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Koszy89

  1. 3 godziny temu, garnuchklubR napisał(a):

    astrofizyką i astronomią interesuję się od wieku 11 lat, więc mam jakieś pojęcie w tej dziedzinie, wiem mniej więcej czego się spodziewać po obserwacjach z teleskopu, wujek spod Bydgoszczy miał dobsona 12 i gdy go odwiedzałem co roku to pokazywał mi co nieco (niestety sprzedał go 2 lata temu) więc raczej obserwacje mnie nie rozczarują i wiem jak to w praktyce wygląda. Lornetkę mam, 10x50(a propos prezent od wujka spod Bydgoszczy)  ale chcę spróbować czegoś większego i mieć lepsze możliwości obserwacji. A co do zanieczyszczenia światłem w okolicy to jednym słowem lipy nie ma, parę razy miałem możliwość obserwacji niektórych mgławić przez lornetkę, a bardziej ich poświat.

     

    Po komentarzach i poradach wybór padł właśnie na Dobsona 8 z SW. 

     

     

    Pozdrawiam 

    No to pieknie bo widac ze to zajawka na serio i hobby bedzie rozwijane.

    Szkoda tylko ze skywatcher . Gso jest mechanicznie duzo lepsze . Przede wszystkim ulozyskowany dobson i duzo lepszy wyciąg.  Cela LG tez. No serio nie warto Sw .

     

    Zycze wiec udanych obserwcji 

    • Lubię 1
  2. 33 minuty temu, Proksima Centauri napisał(a):

    AC to aberracja chromatyczna czyli wada optyczna 

    (kolorowe otoczki)

     

    No nie do konca nalezaloby to tak upraszczac ze tylko kolorowe otoczki. Na krawędziach jasnych obiektów uwidacznia sie najbardziej ale ma calosciowo negatywny wpływ na obraz, zamazuje szczegóły, psuje kontrast...

    Ale masz racje wklejajac tu koledze przyblizenie zagadnienia

     

    • Lubię 2
  3. A ja ze swojej strony dodam ze moze zamiast na siłę myśleć co da sie upchac na balkon i limitowac sie w aperturze to zwyczajnie porzucilbym balkonowe wygodnictwo gdzie pomimo ze nie duzo miasto to i tak będzie pewnie spore sztuczne zaswietlenie a do tego ograniczone pole działania wszak piszesz ze celujesz w głębokie niebo .

    Kupić używane gso 8 dobson i wyjsc z tym w teren jesli myślimy serio o obserwacjach. 

    Takim newtonem bardzo dobrze obskoczysz tez i planety i ksiezyc ktorymi napewno tez nie pogardzisz a kupisz jasnego achromata czy lornetke i zamykasz sie tylko w ds - ach co do ktorych skoro jak piszesz jestes zupelnie początkujący zapewne nie wiesz jaki widok cie czeka. Nie wiemy tez nic o tym jaki jest twój poziom wiedzy teortycznej na ten moment , znajomosc nieba , czy wiesz jakie widoki oferują amatorskie teleskopy ? Tzn czy przyoadkiem nie masz mylnych wyobrażeń co do tego jak no prezentuje sie para galaktyk m81 i m82 np w 100mm obiektywie ?

    No i na koniec jaki jest tez faktycznie Twoj poziom zajawki astro ? 

    Jak jest duży i masz już nieco teorii w głowie co i jak na niebie sie dzieje mówiąc mocno skrótowo to zachwycisz sie widokami z lornetki 10x50 nawet i z tego balkonu , sam przez dlugi czas dysponowalem jedynie takim instrumentem trzymanym w dłoni i dawał mi mnóstwo frajdy i odwiedziłem nim wiele dsów ale jesli np masz jakies oczekiwania nie skonfrontowane z tym jak to wyglada w praktyce to widok obiektów no moze poza tymi spektakulqrnymi jak np m42 czy tam M31 moze cie rozczarowac .

     

    Nie zrozum mnie źle i absolutnie nie chce zniechecic a wrecz przeciwnie zachecic ale zeby wybor sprzętu był bardziej świadomy bo padają propozycje lornetki czy krotkich achromatow. To sa fajne sprzęty ale maja swoje aperturowe ograniczenia co ktorych zwyczajnie trzeba byc świadomym zeby nie bylo rozczarowania.

     

    Skad jesteś? Moze jest w twoim regionie jakaś grupa osób i mógłbyś u nich popatrzec przez rozne sprzęty ? To najlepszy sposób zeby sporo sie dowiedzieć w krotkim czasie. Zapytaj poszukaj na forach w twojej okolicy .

     

    Aleee jeśli juz jednak ten balkon to pomyślałbym czy wejdzie tam chociaz Newton 150/750 na az4 , moze wypowie sie jakis bqlkonowy uzytkownik tego sprzetu ? 

     

    Generalnie sugeruje jakiegos Newtona raczej niż krotki achromat ze wzgledu na większą uniwersalność bo brak AC pozwolili  cieszyc sie tez planetami i księżycem pod warunkiem ze będą dostępne z twego balkonu bo niewiemy w jakim kierunku on jest.

    • Lubię 2
  4. W takim razie mysle ze opticron 8x32.

     

    Spscjalnie ich nie szukam itd boje sie binoholizmu chociaz kilka lornetek i tak mam ale i pozbywam sie 😁 zwyczajnie czasem cos trafi sie fajnego na olx to biore z ciekawości jak np to Revue trafiło sie w idealnym stanie i fajnych pieniądzach to jak nie kupić  🤣ale jak ma.byc lornetka na juz to zdecydowanie szukanie klasyka to nie najlepszy pomysł. 

     

    No sorki za offtop i raz jescze sugeruje opticrona 8x32. Rozsadne pieniądze waga i jakość. 

    Kolega który ja posiadał sam mi ją  polecał gdy szukalem czegoś  w tym stylu oraz czytalem wtedy o niej kilka dobrych wpisow opini. 

     

  5. Hej mam świadomość ze trudno będzie cos takiego upolować ale gdyby wpadla ci gdzies w oko szerokokatna lornetka Revue 7x35 porro 174/1000 m czyli 10 stopni  to zdecydowanie polecam i sam właśnie uzywam jej do turystyki i nosze wlasnie na pasie, polecam każdemu ten sposób taszczenia bino. Dla mnie to przełom , lornetka jest prawie tak samo szybko dostępna do uzycia co wiszaca na szyi a komfort nie porównywalnie lepszy w kazdej sytuacji.Mozna nosząc w ten sposób zakceptowac śmiało troche dodatkowych gram.

     

     

    Ale wracajac do lornetki, mimo iz to praktycznie sam metal i szkło to lornetka waży zaledwie 600 gram co jest dosc rzadkim wynikiem w starszych lornetkach i jak widac po Nikonie rowniez we współczesnych. 

    Lornetka o pieknym klasycznym kształcie ale przede wszytkim bardzo dobra meczhanicznie i optycznie choc zapewne współczesne bina wygrają z nią na polu transmisji ale absolutnie nie jest jakoś ciemno i nie odczuwam braku transmisji na pieszych wojażach.

    Robote robi szerokie pole i odkad mam dwa modele szerokich 7x35 zrobilem sie w tym aspekcie marudny 😉 jak dla mnie ta Kowa ma za małe pole wlasne okularów, 6x8 48 stopni to mniej niz plose i nie jest to to czego oczekiwalbym od lornetki wiec zdecydowanie wolalbym opticrona ale o powiekszeniu x8 raczej. 20240510_164829.thumb.jpg.be27288cb6a007690ab4f943caa625ac.jpg20240510_164928.thumb.jpg.98f081d14a36007dc5853f235be81fe7.jpg20240510_164855.thumb.jpg.5790eb2973d30e82906cac573daa301b.jpg

    • Lubię 1
  6. Godzinę temu, Mateusz F napisał(a):

     

    oto dziwna zagadka , zrozumieć jej nie sposób

     

    czemu tu dyskutuje, tak liczne grono osób

     

    czemu nikt z tu obecnych, mimo zachęt admina

     

    przy stoliku niebieskim, mowić nic nie zaczyna

     

    przecież była odezwa, będą regulaminy

     

    a w niebieskiej krainie, pusto nie bez przyczyny

     

    przecież tam tolerancja , nie ma żadnych limitów

     

    są tam posty o ufo i o seksie kosmitów

     

    są tematy wojenne, oraz ekologiczne

     

    każdy jest tam chroniony , nawet trolle uliczne

     

    co dzień memy paczkami , ciekawymi wjezdzają

     

    i co z tego że czasem jakieś posty znikają

     

    zatem dość już debaty, dosyć zastanawiania

     

    do niebieskiej altany ! wracać mi bez gadania !

    Gratki ,Mateusz w formie dalej jak widze , brakowalo mi tego a teraz to nawet mozna piosenek posłuchać 😅

     

  7. Wg mnie wybór miedzy makiem 127 a 150 to przede wszystkim wybor sprawdzający sie do analizy tego na ile ma byc komapktowo i lzej czy na ile nie przeszkadza nam minimum eq5 i juz jednak wieksza i ciezsza tuba. Czasem wychlodzenia wogole nie nalezy sie przejmować. 

    Wiadomo wiekszy moze wiecej nic odkrywczego ale sam musisz zdycydowac myslac o tym i gabartytach samego teleskopu i  montażu wlasnie. 

     

    Za to majac jakies juz doswiadczenie z obseracji słońca roznymi achromatami i obecnie glownie makiemSW 127  uwazam ze nadto demonizowana jest tu jego zastosowanie do obserwacji słońca. 

    Mam pelnoaperturowy filtr oraz w nasadce siedzi barwny żółty gso#12 oraz polaryzacyjny orion.

    Uwazam ze tuba wycelowana prostopadle w slonce (zwłaszcza z napedem)nie nagrzewa się, macałem bo mialem takie obawy i jest zawsze normalnej tempertury zgodnej z otoczeniem, folia puszcza przeciez tylko ułamek energi światła, podobnie wydaje mi sie ze fakt ze LW odbija światło do foli i spowrotem i w czyms to przeszkadza to tylko taka teoria .

     

    Wg mnie bierze sie to z kaprysnego zwykle za dnia seeingu .

    Pamietam w ubiegłym roku podczas wyżu bylo kilka dni dobrego seeingu, maczek 127 pokazal wtedy pazur na planetach ale i wlasnie obserwowalem wtedy tego weekendu czy to urlop mialem nie pamietam , tez słońce i detal plam wtedy z okularem bco 10 powodował ze zbieralem szczene z podłogi. 

     

    Poprostu to jest przede wszytkim  kwestia seeingu co i jak dobrze zobaczymy tak na słońcu jak i na planetach i trzeba sie o tym przekonac tj trafic kilka razy na taki seeing . To robi ogromna roznice.

    Fakt np mały Edzio 72 pewnie bedzie na seeing odporniejszy ale nie przecenial bym tego aż tak bo choc mialem tylko ciemne achromaty 70 i 90 to wiem ze i tak jakos seeingu specjalnie nie "przeskakiwaly"

     

    Do słońca oprócz foli warto zadbac chocby wlasnie chociaż o barwne filtry . Ja mam żółty ale chce poeksperymetowac tez z czerwonym i zielonym podobno na słońce dobrym wlasnie, polaryzacyjny tez pomaga.

     

     

    • Lubię 1
  8. 5 minut temu, lulu napisał(a):

     

    Niedowiarek z Ciebie jednym słowem - stąd to lekceważenie dla UFO! A tymczasem wpisuję w wyszukiwarkę na Astropolis hasło UFO... 1045 wyników... Czy to zostało zebrane w osobnym, łatwym do omijania miejscu? Nie mam pojęcia, nie sprawdzałem. Sprawdzisz?

    UFO to tylko jeden z przykładów tej "zmiany " ale jak wszyscy wiemy nie meritum wątku ,ale no  oczywiście wygodnie jest Ci  próbowac odwracać kota ogonem ,ze niby moja uwaga jest o UFO ... skądś to znam te taktykę 

  9. Ha nie wierzę ,wracam po weekendzie a tu takie rzeczy ,  zamiast wreszcie dostrzec problem to się go legitymizuje tworzac jakieś nowe działy ? Reset z ekologiem , dobree 😂 Dział UFO , dział dla dorosłych , czadowo , aż strach pomyśleć co tam teraz będzie płodzone 😉 Domyslam się ,że ostatnia dyskusja o Panu E juz poszła w niebyt ... Fajnie jest fajniutko . Nie bywałe po prostu nie bywałe ...

    Zrozumieć tego nie potrafię , ale co tam ja i już mi to obojętne , kilku krotnie sygnalizowałem problem , nie tylko ja ,nie będe się narzucał  i tak jak pisałem na AM (w tej dyskusji co jej już pewnie nie ma skoro czytam,że miało miejsce kasowanko ), najwidoczniej jest tak ,że albo akceptujesz obecność "E" albo Astromaniak nie jest dla Ciebie . 

    W dalszym ciągu sugeruję tez zmianę nazwy na : " Forum ekologiczne z astronomią związane choć trochę , kiedyś astromaniak " 

     

    • Lubię 4
  10. O kurła ! ale czad, nigdy czegoś takiego nie widziałem na foto żadnej komety , a nawet nie słyszałem o takim zjawisku , imponujące ! dawać mi tu zaraz pogodę trzeba próbować dojrzeć to wizualnie ! Ekstra , fascynująca fota , brawo !

    • Dziękuję 1
  11. Cześć , stoję przed podobnym wyborem , jednym z kandytów jest u mnie nie wymieniony tu Focus discover 8x32 , na papierze wygląda dobrze , dielektryczne powłoki , powłoki fazowe, spore pole 7,9 i rozsądną wagę , jest jeden problem , za cholere nie mogę znalezc żadnych opini o lornetce . Moze ktoś z Was natrafił na cos ? 

    DO ONE 8 x32  kusi gabarytami, Acuter Ceną , Nikon Prostaf p7 polem i wez tu Panie wybierz pierwszą dachówkę na spacery .

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.