Skocz do zawartości

Astro-nom

Społeczność Astropolis
  • Postów

    186
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Astro-nom

  1. Witam!

     

    Dawno nie udzielałem się na forum co nie znaczy że moja pasja zaginęła, jest niestety zamrożona przez... no przez życie cóż.

    Mam wielką prośbę do astroamatorów z Warszawy. Otóż tak się życie potoczyło że zostałem podchorążym Szkoły Głównej Służby Pożarniczej i no niestety nie mam ze sobą żadnego sprzętu, a w dzień zakrycia pełnię służbę więc nie będę mógł opuścić terenu szkoły. Czy znajdzie się ktoś kto nie będzie używał w czasie zakrycia Aldebarana lornetki i mógłby pożyczyć mi ją na ten dzień w zamian za jakiś mały upominek?

     

    Pozdrawiam serdecznie!

    • Lubię 1
  2. Tybysh, moi poprzednicy mają rację w 100% co do tego, że opaska na oko przyda Ci się na to oko którym nie obserwujesz :) Ja sam, wyciąłem sobie dziury na oczy w starej czapce i zakładam ją na całą twarz. Pod dziurę na lewym oku wsadzam jakąś dużą zaślepke od okularu i jest świetnie, mięśnie twarzy się nie męczą. Przy okazji mam troche cieplej na twarzy :) Można też wykorzystać normalną profesionalną kominiarkę ;)

     

    Pozdrawiam

    Kacper

  3. Szczyt mozliwości dobsona może nie, ale atmosfery - tak :flirt: Nie ma co się oszukiwać, w Polsce powyżej 200x nie zawsze możesz wejść. Tylko przy idealnych warunkach, gdy atmosfera jest bardzo stabilna, duża przejrzystośc itp. inaczej będziesz oglądał rosół z kluskami. Wydaje mi się też że 180x powinno Cię zadowolić. Power nie jest najważniejszy, choć tak też kiedyś myślałem :szczerbaty:

    • Lubię 1
  4. Jednak czy jasność Jowisza czy też księżyca nie będzie za duża by cieszyć się świetną ostrością popularnego ES-a?

    Jasność Księżyca w Syncie nie musi być problemem. Możesz kupić filtr polaryzacyjny (nie jest drogi), albo założyć osłonę na tubus i zdjąć z niej zatyczkę, którą na pewno zauważysz. Ma ona ok 5-7cm średnicy. W instrukcji polecają obserwacje Księżyca w ten sposób. Co do Jowisza to nie powinno być problemu. Również myślę, że ES 6,7 będzie lepszym wyborem niż 4,7.

     

    Pozdrawiam

    Kacper

     

    Edit: Filtr księżycowy przepuszczający 25% światła FILTR 1

    Filtr polaryzacyjny przepuszczający 1-50% światła (regulowany) Filtr 2

    Filtr księżycowy przepuszczający 13% światła FILTR 3

    • Lubię 1
  5. Do DS będziesz potrzebował krótszego okularu. W granicach 10-15 mm. Okulary 20mm< są raczej do ogólnego przeglądu nieba i dokładnego namierzania pod mniejszy okular, także przy DS. Oczywiście biorąc pod uwagę większe powiększenie i to, że co za nim idzie - ciemniejszy obraz, ten okular powinien być jak najlepszej marki. Osobiście korzystam z Explore Scientific 14 mm (82) i przyznam, że jestem z niego bardzo zadowolony :) Jest nawet dostępny na naszej giełdzie. KLIK . Nie traci zbyt wiele poprzez większe przybliżenie, gwiazdki są punktowe, muszla oczna wygodna, regulowana. Dodam, że mój sprzet to Meade LB 10".

    Co do lamp... mówisz, że o 23;30 gasną lampy w całej gminie. Jesteś wielkim farciarzem! U mnie w warunkach w których "da się obserwować", 10 km od Opoczna (ok 30 000 mieszkancow) lampy nie gasną w ogóle. Jestem pewien, że jak się w astronomię "wkręcisz" to będziesz obserwował po 23... ba! Latem nie starczy ci nocy, żeby się nacieszyć gwiazdami :)

    Wracając do DS-ów. Moim zdaniem to trzeba kochać. Dla wielu, nawet astroamatorów DSy to zwykłe szare plamki, które nic nie przedstawiają, a dla innych(w tym mnie) w nich tkwi sens całych obserwacji. Zanim kupisz drogi okular do DS, skorzystaj z tego co masz w zestawie i odpowiedz sobie na pytanie do której z grup należysz :)

    O planetarnym się nie wypowiem, bo sam jade bez niego jak narazie ;D Na planetki i Księżyc patrzę (rzucam tylko okiem) przez ES-a

     

    Pozdrawiam

    Kacper

     

    Edit; Według mnie zacznij od 8'. Ten teleskop jest bardzo użyteczny, miałem okazję go porównać z 10' i muszę powiedzieć, że dla początkującego różnica nie jest ogromna. A lepiej kupic 8, bo jeśli by się tak stało, że nie połknąłbyś do końca bakcyla astronomicznego, to 8' zdecydowanie łatwiej sprzedać bez wielkiej straty. Na teleskopy 8', w szczególności Synty jest ogromny popyt :)

    • Lubię 1
  6. Witam!

     

    Ostatnie dni przebiegały u mnie pod znakiem obserwacji. Zaczęło się niefortunnie – grając z kolegami w piłkę złamałem nos :szczerbaty: .Po chwili znalazłem się już w szpitalu. O samej wizycie nie będę opowiadał zbyt długo – złamanie nosa bez przemieszczenia (uff). Ciekawie zrobiło się podczas powrotu. Jadę sobie spokojnie z mamą i gdy znaleźliśmy się już na osiedlu moim oczom ukazały się piękne obłoki srebrzyste. Wyglądało to tak:

    oboki010.jpg

    Tego dnia nic już nie obserwowałem, za to następnego – owszem.

    Około godziny czternastej na sat24.com dostrzegłem szansę obserwacji. Był to poniedziałek. Moje przemyślenia potwierdziły się na dwóch stronach internetowych z pogodą dla astronomów – twojapogoda.pl i meteoblue.com . Zadzwoniłem więc do taty z pytaniem czy nie pojedziemy spać na działkę. Ten oczywiście podszedł do tego niezbyt optymistycznie, więc wpadłem na pomysł obserwacji u babci. Wszystkim to pasowało, więc o 21;00 miałem już rozstawiony gotowy do obserwacji sprzęt.

    IMG_6447.JPG

    Niebo było jeszcze częściowo przesłonięte chmurami

    IMG_6439.JPG

    ale byłem pewien, że w nocy się wyczyści. Tak też się stało. Obserwacje zacząłem od uciekającego już z nieba Saturna. Był on nad latarnią (na szczęście jest odwrócona tyłem, choć i to niewiele pomaga latarnia to latarnia) i przez uciekające z niej ciepło strasznie pływał. Dostrzegłem jedynie pierścień i jakiś pasek. Nosiłem się z zamiarem szkicowania, ale w tych warunkach…

    Jako że jeszcze się dobrze nie ściemniło postanowiłem pooglądać jaśniejsze eMki. Zacząłem od M 13. Piękna gromada, częściowo rozdzielona już w powiększeniu 40x. W pow. 90x nie miała szans, musiała odsłonić ogromne ilości gwiazd.

    Przymierzam się do M 5, ale co to?

    IMG_6444.JPG

    Taaak... ISS. To już jest 22;30? O.o. Ledwo usiadłem na krzesełku. Włączyłem aparat i zacząłem fotografować.

     

    Po stacji przyszedł czas na M 5. Znaleziona z małymi problemami, bo było jeszcze dosyć jasno. Zaglądam w okular 26mm i widzę ładną gromadę kulistą. Zaglądam w 14mm i widzę pięęękną gromadę gwiazd! Myślę sobie „aa jeszcze się nie ściemniło więc mam czas… naszkicuję” . I tak powstał czokapik ten szkic:

    003.jpg

    Po wykonaniu tego badziewnego szkicu arcydzieła spojrzałem na zegarek i zobaczyłem godzinę 23 z minutami. Pomyślałem sobie, że około 0;30 jest najciemniejszy moment tej białej nocy, więc założyłem klapkę na moje obserwacyjne (prawe) oko w celu przyzwyczajenia go do ciemności (bez klapki przeszkadzała mi lampa). Następnie wybrałem obiekt, który będzie główną „gwiazdą wieczoru”. W oczekiwaniu na godzinę 0;30 musiałem coś robić i… sam siebie zaskoczyłem. Zacząłem obserwować łatwiejsze obiekty lewym okiem. Nigdy tego nie robiłem, jestem „prawooczny” ale nie było tak źle. Dodam że obserwowałem tylko w okularze meade QX 26mm, bo ES 14mm grzał się w kurtce :szczerbaty: .

     

    Tak oto zobaczyłem piękny obarzanek, potrenowałem lewe oko hantlami, zebrałem do kupy M71, zachwycałem się wielkością M39, wpadłem w wir M101, „odkryłem” NGC 7068 (ładna gromadka, polecam), odnalazłem pośród tysięcy gwiazd malutką M29 i zajrzałem do środka M92.

     

    Ani się obejrzałem i na zegarku pojawiła się godzina 1;00. Odnalazłem więc gwiazdę wieczoru. Jest to galaktyka, która określona w „Atlasie nieba” P. Rudzia (:notworthy:) jako taka, którą „można obserwować tylko za pomocą większych teleskopów amatorskich”, wyglądała w moim LB 10” całkiem nieźle już na początku. Dobrze zaadaptowane do ciemności prawe oko od razu pięknie pokazalo tą galaktykę, jednak bez większych szczegółów. Po kilku minutach ciągłej obserwacji ujrzałem wyróżnione jądro galaktyki. Pozwoliłem oku odpocząć a okular schowałem do kieszeni żeby nie zaparował. Po chwili wróciłem do obserwacji. Oglądam i oglądam jeszcze z 15 minut i… Jest. :astronom: To mi się wydaje? Wydaje czy nie? Zerkam i zerkam, ruszam co chwilę teleskopem tak, aby galaktyka była na brzegu i powoli wracam ją do środka (to pomaga). Nie wydaje mi się chyba. Jeszcze chwila obserwacji i byłem prawie pewny. Delektowałem się widokiem ok. 5 min i nie wytrzymałem. Otworzyłem atlas… tak teraz byłem pewien w 100%. Widziałem dwa spiralne ramiona tej galaktyki. Były one „na górze” od jądra. Niektórzy pewnie wiedzą, a niektórzy zastanawiają się o jakim obiekcie mówię. To łatwe do odgadnięcia – NGC 6946

     

    Pokrzepiony udaną obserwacją postanowiłem zrobić jeszcze dwie rzeczy. Naszkicować jedną z moich ulubionych gromad gwiazd – NGC 457 w Kasjopei. Przypomina mi ona E.T. Oto co z tego wyszło:

    001.jpg

     

    A druga to oczywiście zerknąć na veila :) Wyglądał pięknie. W Explore Scientific 14mm (serii 82) prawie cały w polu widzenia okularu. Bardzo pomógł w nim Baader UHC-S. Są obiekty, w których czyni cuda (Veil, M 27), a sa takie, w których nic nie robi, a nawet psuje widok (M 57)

    Obserwacje uważam jak najbardziej za udane :)

    Ale się rozpisałem… pora kończyć. Na zakończenie może zachód słońca i coś co przypomina obłoki srebrzyste (do oceny) :flirt:

    IMG_6467.JPGIMG_6499.JPGIMG_6470.JPGIMG_6509.JPGIMG_6508.JPG

    Pozdrawiam!

    • Lubię 9
  7. Coś niesamowitego! Dosłownie przed chwilą wyciągnąłem moją zakurzoną lornetkę aby pooglądać samoloty na tle zachodzącego słońca, oglądam sobie jakiegoś wielkiego boeinga lecącego na zachód, patrzę a tu coś po niebie snuje jakiś punkcik z zachodu na wschód. Staje się coraz bardziej wyraźny i zaczyna mi przypominać jakąś satelitę.. Można powoli dostrzec takie coś na kształt baterii słonecznych. Po chwili skojarzyłem godziny i zrozumiałem że o tej porze miał przelatywać ISS! Zdziwiło mnie to, że go widzę gdyż co prawda słońce już zaszło, ale było jeszcze bardzo widno! Gołym okiem nic nie było widać natomiast przez lornetkę normalnie widziałem kształt stacji! Jeszcze nigdy jej tak dobrze i ostro nie widziałem...

    Gdy oglądam ISS pod normalnym ciemnym niebem to widzę zawsze tylko rozmazany świetlisty punkt, natomiast teraz dobrze można było odróżnić jasny środek i mniej widoczne panele! Czy to możliwe, czy poniosła mnie wyobraźnia? Moja lornetka to 20x50... Tak jak mówię - nigdy jeszcze nie widziałem tak wyraźnie stacji, światło wgl. się nie rozmazywało...

    P.S.

    Teraz dopiero tak zauważyłem, że ten topic leży w dziale "astrofotografia" i jesli ten dział nie jest najlepszy do rozważania na takie tematy to przepraszam.:)

     

    Oczywiście, że możliwe! Widziałem panele ISS w 12x50, więc i Tobie na pewno się nie wydawało. Pod ciemnym niebem jest trudniej, bo ISS ma często jasność -2.5;-3.5 mag, więc może mocno dawać po oczach i trudniej dostrzec kształt. Gratuluję udanej obserwacji i życzę jeszcze więcej :)

     

    Pozdrawiam

    Kacper

  8. Witam!

    Korzystając z naszej nowej wyszukiwarki (sama przyjemność :szczerbaty: ) nie znalazłem żadnego tematu o według mnie BARDZO przydatnym przedmiocie podczas obserwacji. Chodzi o klapkę, kubek, kiełbasę, drukarkę... cokolwiek co w miarę wygodnie i użytecznie zasłania wam nieużywane oko podczas obserwacji. Wiadomo, że jak się tak zamyka jedno oko i tak przez jakiś czas, to mięśnie twarzy się męczą i zaczyna boleć lewa (w moim przypadku) strona twarzy. Zakrywanie drugiego oka ręką też jest męczące. Moje pytanie, czy ktoś korzysta z takiego przedmiotu i jak go zrobił/gdzie kupił? Moje pomysły są na dłuższą metę nie zdawały egzaminu.

     

    Pozdrawiam

    Kacper

    • Lubię 1
  9. Pozwolę się wtrącić, to nie skrzywienie tylko regulacja kierunku lewo-prawo, w ten sposób się to reguluje w tym szukaczu, sama kropka pozostaję nieruchoma na wyświetlaczu. Wiem bo sam taki kiedyś miałem ;)

     

     

    Dziękuję bardzo Ucio za wyjaśnienie :)

     

    Pozdrawiam

    Kacper

  10. Witam! Mam do sprzedania szukacz Red Dot Finder. Mam go od sierpnia 2010, był używany sporo razy, ale nie ma śladów użytkowania, które przeszkadzałyby w obserwacjach. Mankamentami są lekko pordzewiałe niektóre śrubki (3), porwana osłonka na ekran, brak możliwości zmiany wskaźnika. Jedno jest pewne, nie ma nic co przeszkadzałoby w obserwacjach. Kontakt: PW, gg: 16226956, tel. 693232141

     

    Cena to 130zł z wliczoną wysyłką

     

     

    Pozdrawiam

    Kacper

    IMG_5397.JPG

    IMG_5398.JPG

    IMG_5399.JPG

    IMG_5412.JPG

    IMG_5416.JPG

    IMG_5419.JPG

    IMG_5423.JPG

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.