Skocz do zawartości

ddexterr

Społeczność Astropolis
  • Postów

    16
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez ddexterr

  1. W źródłach, które cytowałeś, zabrakło wzmianki o tym, że w systemie nazewnictwa gwiazd zmiennych pominięta jest litera "J".

    Teraz powinno się zgadzać, prawda? ;)

     

    Teraz się zgadza :helo: Dzięki! Nigdy bym na to nie wpadł. Dla mnie J to taka sama literka jak A, B, C itd. :D

  2. Cytat ze słownika szkolnego Astronomia:

    ...Oznacza się je następująco: pierwszą odkrytą g. z. w danym gwiazdozbiorze literą R z nazwą łacińską w dopełniaczu (...), następnie kolejno literami: S, T ...Z, potem RR, RS, RT ...RZ, potem SS, ST ...SZ...ZZ, AA ... do AZ, BB ... do BZ itd. aż do QZ. Gdy liczba g. z. w daym gwiazdozbiorze przekroczy liczbę możliwych kombinacji (czyli liczbę 334), ...

     

    Podobną informację można znaleźć tutaj.

     

    Mnie się jednak coś nie zgadza:

    R, S, T, U, V, W, X, Y, Z (9)

    RR, RS, RT, RU, RV, RW, RX, RY, RZ (9)

    SS, ST, SU, SV, SW, SX, SY, SZ (8)

    TT... (7)

    UU... (6)

    VV... (5)

    WW... (4)

    XX... (3)

    YY... (2)

    ZZ... (1)

    AA, AB, ..., AZ (26)

    BB, BC, ..., BZ (25)

    CC, ... (24), DD, ... (23), EE, ... (22), FF, ... (21), GG, ... (20), HH, ... (19), II, ... (18), JJ, ... (17), KK, ... (16), LL, ... (15), MM, ... (14), NN, ... (13), OO, ... (12), PP, ... (11), QQ, ... (10).

     

    Razem: 360.

     

    Mógłby ktoś mi to wyjaśnić?

  3. MAK 150 + statyw stalowy 1,75" (bez napędu) to koszt rzędu ok. 3000 zł. W tym miesiącu o tym zestawie moge tylko pomarzyć, więc chyba pozostanę przy Maku 127. Ostatnio zaciekawiły mnie gwiazdy zmienne, więc ten sprzęt powinien być chyba dobry. Podobno też (przeczytałem w jednej recenzji) telskop ten dobrze pokazuje barwę gwiazd (nie wiem jak to jest w Newtonach), jeśli to w ogóle jest możliwe przez tak małe teleskopy. W razie zakupu nie powinienem więc narzekać. No i oczywiście zmieści się na balkonie :) Zastanawiam się tylko czy kupić osobno tubę i montaż stalowy 1,75" czy pozostać przy standardowym montażu CG4?

  4. Mam c8n 200/1000 wymiary 940 mm długości, średnica obudowy 240 mm.

     

    To takim teleskopem mógłbym już bez większego problemu manewrować (tak mnie się przynajmniej wydaje) na moim balkonie, nie mówiąc już o wypatrzonym przeze mnie wcześniej c6n. Na małą powierzchnię nieba południowego (35st. - 75st) to bym raczej nie narzekał, bo z powodu ruchu obiegowego i obrotowego Ziemi przez cały rok (różne godziny obserwacji) miałbym dość obiektów, na które mógłbym sobie popatrzeć :).

  5. Mak 150 wszystko zależy od gabarytów sprzętu. Czy się z nim zmieścisz na balkonie ?!

    Jak widać ALF się mieści :Salut: i to z 200 mm zwierciadła.

     

    Maka 150 spokojnie zmieściłbym na moim balkonie, który wg mnie aż taki mały nie jest (1,25m x ok. 3m). Dlatego wcześniej interesowała mnie długość tuby DOB 200/1000 (nie mylić z DOB 200/1200). Czy mógłbym prosić posiadaczy DOB 200/1000 o wymiar tuby (głownie interesuje mnie długość), bo nigdzie nie mogę znaleźć. Czy jest ona porównywalna z ogniskową, bo wydaje mi się, że w Newtonach długość tuby powinna być w przybliżeniu równa ogniskowej?

  6. Ostatnio nawet zacząłem myśleć o maku 150, ale z wypowiedzi wynika, że jeśli tylko chce się mieć teleskop na balkon, to lepiej wcale go nie kupować, tym bardziej, że paralaktyki wymagają ustawień na Gwiazdę Polarną, co w moim przypadku jest praktycznie niemożliwe. Może faktycznie lepiej będzie pozostać przy lornetce... hm...

     

    A jeśli chodzi o astrofoto, to ja mógłbym je sobie odpuścić i skupić się tylko na wizualu.

  7. Tutaj znalazłem kilka fotek zrobionych za pomocą Maka 127 i kompaktu Canon A620 i to obiektów DS (ekspozycje: 10x15sekund). Jeżeli ja otrzymam ze swoim aparatem podobne zdjęcia (też mogę max. ustawić na 15 sekund) będę bardzo zadowolony (nie mówię o obrazach w pełnej rozdzielczości, ale o tych na miniaturkach). Ale tak myślę, że będę chyba musiał dodatkowo dokupić napęd?
  8. Zamiast kamerki może być komórka, która potrafi kręcić filmy. Zaletą komórki jest mały obiektyw przez co łatwiej złapać całe światło z okularu.

    Potem taki filmik sobie wczytasz do registaxa. Do takich zabaw wystarczy eq3-2 (cg4) z napędem. Bez napędu to będzie ciężko utrzymać planetę w polu widzenia bez dużych poruszeń. Zresztą napęd będzie najtańszą częścią zestawu.

     

    Od komórki to chyba nawet mój aparat byłby lepszy, bo też można nim filmy nagrywać (nawet w rozdzielczości 640x480), a po zastosowaniu f-adaptera też powinien łapać całe światło z okularu.

  9. Po zastanowieniu, zapoznaniu się z Waszymi opiniami oraz poczytaniu kilku innych wątków coraz bardziej przychylam się do Maka 127. Musiałbym wtedy skupić się głównie na Księżycu, planetach i na bardzo jasnych eMkach, ale gdyby dodać do tego jeszcze gwiazdy zmienne to tak mało by tego nie było.

     

    Ale w takim przypadku chciałbym też później pobawić się w astrofotografię. Oczywiście interesowałby mnie tylko Księżyc i planety. Czy do tego nadawałby sie zestaw: aparat fujifilm S5600 + f-adapter + Mak127? A jeśli tak to czy opłacałoby się do tego teleskopu brać montaż CG5 (razem: ok. 2000zł) czy pozostać przy CG4 (koszt: 1600 zł)?

  10. Zawsze jak widzę takie posty to "trochę" mnie nosi. Bo jakoś tak się utarło na forum, że Dobson+Balkon=Porażka. Ale bardzo dużo zależy od tego jaki to balkon.......

     

    Dzięki okon za posta. Jednak miks Dobson+balkon jest możliwy. A ponieważ:

    1) mam balkon o ok. 13cm szerszy AND

    2) chcę kupić 200/1000, a nie 200/1200, więc tuba będzie pewnie jeszcze krótsza niż wspomniane 115cm na stronce okona (napiszcie jednak czy długość tub dla tych teleskopów jest rzeczywiście inna). AND

    3) z podstawką nie będzie problemów

     

    to wnioskuję, że dam radę troche nieba zwiedzić z tym sprzętem.

  11. Jeżeli byłeś zadowolony z DS'ów w lornetce to z teleskopem będzie lepiej, chociaż w Maku całej M31 widać nie będzie.

    Jaki masz zasięg z tego balkonu? Ja mam ok. 4.5 i generalnie pozostają co jaśniejsze gromady otwarte, może M42 i takie tam jasne obiekty.

     

    Zasięg ok. 4-4.5, ale ja noszę okulary więc dokładnie stwierdzić nie mogę.

     

    Zauważ, że Dobson ma oś obrotu przy samej podstawie wiec jak będziesz chciał oglądać obiety poniżej ok. 45stopni to może się opierać o barierkę.

     

    Też tak właśnie myślałem, że to może stanowić problem. Mam znajomego stolarza, więc w razie czego mógłbym zamówić jakąś podstawkę wg własnego projektu, ale to chyba niewiele pomoże.

     

    Tak jednak myślę, że chyba zrezygnuję z telepa. Po co mam wydawać > 1000 zł skoro poźniej sprzęt ma stać w kącie, bo będzie nieużywany, a to dlatego, że będzie albo za duży, albo obrazy będą nienajlepsze (nie z winy teleskopu, ale świateł podmiejskich).

  12. Dobson odpada ze względu na słabą kompatybilność z balkonem. Z doświadczenia powiem Ci, że paralaktyka też bym sobie odpuścił, jeśli nie będziesz walczyć w terenie. Z montaży zostaje Ci AZ3.

    Tuba? MAK da Ci najlepszy stosunek apertury/jakości obrazów/ceny/kompatybilności balkonowej.

    Reasumując MAK 127 na AZ3.

    Do jasnych DSów Mak się sprawdzi. Ma tylko dość długi czas chłodzenia optyki.

     

    P.S. Ważne jest też na którą stronę masz balkon. Jeśli na północ to kiszka. Z Łysym i planetami cieżko Ci będzie walczyć.

     

    Ale Dobson z 1000mm ogniskową chyba taki duży przecież nie jest. Wg mnie powinien się zmieścić na balkonie o szerokości trochę ponad 1200mm.

     

    Na szczęście na południową stronę, na SE i SW oczywiście też.

     

    Ja znalazłem tylko MAKa 127 na EQ3-2 za prawie 2000zł, to chyba nie to samo co AZ3? Ale jeśli ma mi służyć tylko do planet i księżyca to wolę zostać przy lornetce, a za tę kasę kupić coś innego, np. mikroskop (bo biologią też się interesuję :D)

     

    Jesli chodzi o chłodzenie Maka to fakt minimum 2 godziny, ale w przypadku obserwacji balkonowych to żaden problem

     

    :o Nie wiedziałem, że tak długo, myślałem że pół godziny - godzina to już wystarczy.

     

    Zgadzam się. Nastaw sie na planety, a Mak dobrze sobie z nimi poradzi. Na obiekty Messiera, nawet te najjaśniejsze nie masz za bardzo co liczyć z balkonu. Chyba, ze jest to balkon na wsi

     

    Samych planetek oglądać nie chcę, to przecież max. ok. 5 obiektów razem z Księżycem, więc wolę wtedy lepiej sobie odpuścić zakup teleskopu. A kilka obiektów Messiera to już oglądałem przez lornetkę 20x60 na tym samym balkonie i całkiem znośnie wyglądały.

  13. Witam wszystkich miłośników astronomii :)

     

    Po zapoznaniu sie z setkami postów na różnych forach i zdobyciu ułamka podstawowej wiedzy o teleskopach zdecydowałem się poradzić Was o sprzęt, który najlepiej pasowałby do moich potrzeb. Oto konkrety:

     

    - Miejsce obserwacji: tylko balkon (niestety), bo nie mam możliwości wyjazdu poza miasto. Po pierwsze: brak samochodu, po drugie: nie ma nikogo w pobliżu, kto by się również interesował astronomią. Szerokość balkonu: 1.2m, długość: ok. 3m, wysokość barierki: 1m.

     

    - Niebo? W skali ocen 2-5,5 (gdzie 5,5 to ideał), to chyba tak ok. 4. Pobliskie lampy tak mocno nie świecą, chyba jakieś energooszczędne żarówki ;) kiedyś było gorzej.

     

    - Do czego? Księżyc, planety, gwiazdy n-krotne i jasne obiekty - głównie z katalogu Messiera, czyli max. do 12mag, więc to chyba jeszcze nie Deep Sky (jeśli się mylę, to mnie poprawcie).

     

    - Ile pieniędzy? Jeśli chciałbym kupować w tym miesiącu to max. 1600zł, jeżeli za ok. 1,5 miesiąca to tak myślę, że maksymalna kwota mieściłaby się w granicach 2000-2200zł (więcej trochę żal mi wydać :))

     

    - Astrofoto? Raczej nie. Zbyt duże koszty, a słabej jakości zdjęcia mnie raczej nie kręcą :) wolę poszukać innych w necie. Czyli teleskop służyłby mi głównie do oglądania i podziwiania nieba. Zawsze byłem ciekawy jak wyglądają M31 i M42 pod dużym powiększeniem, ale na żywo nie na fotkach.

     

    - Zmiany teleksopu w przyszłości raczej nie będzie.

     

    - Okulary w zestawie nie mają większego znaczenia, bo i tak w ciągu najbliższych miesięcy kupię kilka nowych.

     

     

    Na razie myślę o takich teleskopach, gdybym miał kupować w tym miesiącu (z racji, że na balkon, to raczej o jak najkrótszych tubach) od najlepszego do najgorszego (oczywiście ocena subiektywna):

     

    1) Teleskop "Synta Sky-Watcher" DOB 8" 200/1000 Pyrex

    1175 zł

    Bez wyciągu Cryforda.

     

    2) C6-NHD Advanced reflektor 150/750

    1475 zł

    Z montażem CG-5 na stalowym statywie o 2" profilu.

     

    3) C6-NHD 150/750

    1225 zł

    Z montażem CG-4.

     

    4) Teleskop "Synta/Sky-Watcher" DOB 8" 200/1200 Pyrex

    1199 zł

    Z wyciągiem Cryforda, ale trochę zbyt duża ogniskowa, bo chyba tuba ma wtedy długość również ok. 120cm?

     

     

    Zastanawiałem się też nad czymś o średnicy < 150mm, ale wydaje mi się, że to trochę mało.

     

     

    Czekam na Wasze opinie.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.