Skocz do zawartości

Puhacz

Społeczność Astropolis
  • Postów

    21
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

O Puhacz

  • Urodziny 11.08.1973

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyna
  • Skąd
    Kraków
  • Zainteresowania
    elektronika, astronomia
  • Sprzęt astronomiczny
    ATM 100/1000 + 150/990 ED
    Lidletka

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia Puhacz

23

Reputacja

  1. Oj, fakt! Przy dzieleniu średnicy Kśiężyca przez liczbę pikseli.... Tak więc mój wynik powinien wynosić: 510 m. Z ciekawości sprawdziłem przy jakiej średnicy obiektywu, średnica dysku Airy'ego jest porównywalna z rozmiarem piksela: wychodzi 65 m (zkorzystałem z własnego programu). Hej!
  2. Mi wychodzi tak: Księżyc na matrycy Canon 350D zajmuje cały kadr (w pionie) przy ogniskowej 1660 mm (1,7 m). Średnica Księżyca = 3476 km = 3 476 000 m. W pionie aparat ma 2304 piksele, co daje 347600/2304 = 151 m/p (metrów na 1 piksel). Aby 1 piksel dał 5 metrów to musimy zwiększyć ogniskową o 151/5 = 30 razy. Czyli potrzebna ogniskowa 1,7 x 30 = 51 m.
  3. Witam Świąteczno-Nowo Rocznie! Pod stałym linkiem jest ostatnia wersja AstroTAbak 3.31. http://www.sowson.ks.../AstroTAbak.zip Dodałem stopkę okna głównego w której wyświetla się czas, data, akutalna faza Księżyca, oraz njabliższa godzina wschodu/zachodu tegoż Księżyca oznaczana odpowiednio literką W/Z. Filozofia jest następująca: Włączam program i widzę np. dziś: faza 98% (czyli prawie pełnia), zachód godzina 8:19. Oznacza to że Księżyc już jest nad horyzontem i polowanie na DSy mogę sobie odpuścić dziś (niemal pełnia a zajdzie dopiero rankiem....). A jak widzę np. faza 5% i wschód np. 23:55 to spokojnie mogę wychodzić gdyż ledwo sierpik nisko nad horyzontem krzywdy nie zrobi.... Hej! APEL: 1. macie fotki - każda lepsza nisz żadna - dajcie znać - warunki do uzgodnienia. 2. macie sprzęt nie ujęty w bazie? mailujcie - na pewno zostanie dodany!
  4. Hej! Pod niezmiennym linkiem jest ostatnia wersja AstroTAbak v3.3 do zabrania: http://www.sowson.ksknet.pl/download/ftp/AstroTAbak.zip Co się zmieniło: - poprawiono wygląd symualacji niektórych obiektów (przegląd wszystkich zdjęć + korekta ich jasności) - możliwość definiowania wielkości okna symulacji kadru/widoku - poprawiono dzialanie filtru ALP (mniejsza intesywność) - parę nowych okularów w bazie - kontrola powiekszenia minimalnego - zmiana pola widzenia okularu zmienia srednice okregu symulacji Słowo komentarza do ostatniej: Teraz zmiana pola widzenia nie zmienia "powiększenia" - bezwzględny rozmiar jest bez zmian, zmienia się okrąg ograniczający. Typowo okrąg będący stycznie do okna jest ustawiony na 70 stopni (można to zmienić w "ustawieniach"). Sugeruję ustawić pole okręgu stycznego takie jak podstawowego okularu (np. 66 st. czy co tam kto ma), wówczas pole innych okularów będzie się do niego odnosić. Jak zwykle zapraszam do testowania - krytyka mnie mobilizuje. Również jak zwykle proszę darczyńców o zdjęcia obiektów nie ujętych w bazie - KAŻDE zdjęcie, nawet baardzo kiepskie jest lepsze od jego braku. Pozdrawiam! PS: pracuję nad OpecCV....
  5. Z tymi gwiazdami to oczywiście jest jakis problem ale.... Od pewnego powiększenia gwiazdy też już ciemnieją (gdy jest przekroczona zdolność rozdzielcza teleskopu). Do obróbki uzywam własnych algorytmów, dość prostych zresztą - do wykozystania zewnętrznych bibliotek to za wysokie schody.... Stąd też odseparowanie np. mgławicy od otaczających ją gwiazd dla mnie jest na razie nie do przeskoczenia! Zresztą, tak na swoją obronę, zapytam: jeśli REAL będzie działał perfekcyjnie, to po co by nam teleskop? Pozdr!
  6. Hej! Dzięki! Właśnie zaczynam pracę nad: - algorytmem sortowania (bo sortowanie systemowe jak widać jest, co najmniej, mało intuicyjne) - poprawą widoku niektórych obiektów których REAL mało odpowiada rzeczywistości (np. M101, M31 i parę innych) - pole okularu będzie wpływać bezpośrednio na wielkość okręgu ograniczającego (niebieskieg) - poprawa działania filtur ALP - .... i kilka innych pomysłow w miarę wolnego czasu. Pozdr! PS: jeśli macie aparat/kamerkę czy okular/teleskop nie ujęty w bazie sprzętu, proszę prześlijcie ich parametry abym mógł kompletować bazę!
  7. Witam! Chciałem zachęcić do przetestowania bądź korzystania z ostatniej wersji AstroTAbak v3.2: http://www.sowson.ksknet.pl/download/ftp/AstroTAbak.zip Od ostatnio prezentowanej wersji są ogromne zmiany, wymienię te największe: - filtr ALP - masa nowych matryc i aparatów w bazie - uzupełniony help - zmieniony algorytm wplywu apertury, powiększenia, jasnosci i zasiegu na widok ostateczny w trybu REAL - optymalizacja szybkosci REAL oraz usunięte drobne błedy (zmiana koloru i takie tam) - zmiana koloru tla wraz z kolorem tla zdjecia (wrazenie wiekszej fotki) - mozliwosc ustawienie standardowego pokazywania symulacji widoku/kadru/trybu real - kompletny katalog Messiera w bazie obiektow! - dodano przyciski wyboru obiektów: poprzedni/następny Jeśli macie zdjęcia nie ujęte w programie i zgadzacie się na ich wykożystanie - ślijcie! Jeśli macie sprzęt nie ujęty w bazie - ślijcie jego parametry! Pozdrawiam!
  8. Witam Wszystkich! Przez ostatnie kilkanaście tygodni spełniam się twórczo tworząc program m.in. symulujący widoki w okularze i na matrycy aparatu różnych obiektów DS. Program całkowicie darmowy opisałem go tu http://astropolis.pl/topic/38039-astrotabak-astronomiczny-teleskopowy-abakus-kalkulator/page__pid__451096#entry451096 Poszukuję zdjęć do tego "projektu" i zwracam się do Was z prośbą o udostępnienie swoich zdjęć kosmosu do wykożystania w moim progamie. Widzę to tak że każde zdjęcie będzie opisane w rogu autorem zdjęcia i jeśli sobie zażyczy dodatkowymi danymi np. strona www czy prywatnego bloga. W menu "o programie" będzie informacja że autorzy zdjęć są umieszczeni na odpowiednich fotach (wtedy jak kogoś zainteresuje może sobie przesunąć i powiększyć). Jeśli macie inne pomysły lub propozycję "licencji" na jakich mogę użyć Wasze zdjęcia to jestem otwarty na propozycję. Brakuje mi następujących zdjęć: Merkury,Neptun, Fobos? M:2,5,6,7,8,10,12,14,16,17,18,19,20,21,22,23,24,25,26,28,30,32,34,36,38, 39,40,46,47,48,49,50,54,55,58,59,60,61,62,68,69,70,71,72,73,74,75,77, 78,79,80,83,84,85,86,87,88,89,90,91,93,95,96,98,99,100,102,103,105; Najczęściej fotografowane pozostałe DS z i innych katalogów, mam: NGC: 7293,869/884,2024-Koń,891,2237,7023,2903,4565,6888,6960,6992,7635, Cr399 No to jak? Pozdrawiam!
  9. Hej! Z tymi licencjami "creative commons" to faktycznie jest wszystko zestandaryzowane - kiepsko szukałem. Teraz jest wszytko jasne i jeśli zoomowanie zdjęcia uznać za ingerecję w jego wygląd to musi być bez "no derivatives".... Zaraz założę posta w astrofoto z prośbą - może kilka nowych fotek wpadnie do programu? Dzięki za słowa uznania! Z fotami jest tak że każda musi być zmierzona (szerokość pola w minutach) i zestandaryzowana - z tym jest ciężko gdzyż gwiazdy zazwyczaj są punktowo jaśniejsze niż DSy więc wpisywanie na pałę ich jasności z katalogu do pliku (w uzgl. powierzchni) kiepsko odwzorowuje ich wygląd faktyczny stąd na razie nie wszystkie wyglądają dokładnie tak jak w realu - choć tak naprawdę jeszcze większe znaczenie ma np. jasność monitora albo doświadczenie obserwatora (jeden żuci okiem i nie widzi nic a drugi powie że "piękne ramiona się wyłaniają z tła"...) Z okularami (jak i całym pozostały sprzętem) to myślę że zrobię tzw "ulubione okulary" albo "okular standardowy" (aparat standardowy czy teleskop). Myślę nad tym. Jeśli zauważycie że brakuje czegokolwiek to dajcie info - dopiszę! Pozdr!
  10. Hej! Gdzieś już tę stronkę widziałem ale linka zagubiłem... dzięki! Szczerze mówiąc sądziłem że uda mi się uzyskać komplet fotek z krajowego podwórka jednak wbrew pozorom nie wszyscy są chętni.... (mimo że program ma być 1000% darmowy na zawsze i wogóle...). Chyba jednak będę zmuszony skożystać z astrobin'a. Mam pytanko: angielskim technicznym władam jakoś że ujdzie ale te opisy licencji są mi kompletnie niezrozumiałe. Poza pierwszą licencją (All rights reserved!) cała reszta to enigma (a nie chciałbym by ani jedna fota była nielegalna...). Może ktoś wie (tzn na pewno wie tylko czy powie) co oznaczają pozostałe opcje licencji? Dzięki i Pozdr!
  11. Dzięki za uwagi i wyłapywanie błędów! W Veilu był błędnie podany parametr szerokości pola i jasności (powinna je rozdzielać literka "m") i program powiększył veila 10x bardziej niż powinien a jasność przybrał przypadkową stąd bzdury w podglądzie..... Już jest poprawione! Hantelki są OK! Jeśli nie zmieniłeś teleskopu to w aperturze 100 są na granicy widzialności... w 200 mm i zasięgu 6 mag widać już ją bardzo ładnie! Kaczka faktycznie jest kiepska - akurat tylko taką fotą dysponuję... sukcesywnie będę dokładał nowe (minimum to cały Messier i ok. 100 NGC) i wymieniał te kiepskie... Apertura oczywiście że ma wpływ (lekko pojaśnia pole i lekko poprawia kontrast) - różnica nie do zauważenia zmienijąc przyciskiem co 1 mm: za to łatwo zauważyć wpisując z ręki np. 100 mm a potem np. 200 labo 300 - od razu widać wtedy różnicę! Pytanie: czy różnica odzwierciedla faktyczną (ja mogę się jedynie odnieść do 100 i 150 mm czyli do tego czym dysponuję). Dzięki Wam program będzie coraz lepszy! pozdr!
  12. Ah! zapomniałem dodać informację że archiwum należy wypakować na dysk i dopiero wtedy uruchomić. Uruchomienie wprost z zipa wywala właśnie ten błąd - niebawem dorobię prosty instalator i problemu tego nie będzie... Mam nadzieję że to pomogło?
  13. Hej! Problem zapewne jest w przecinkach - myślałem że go już rozwiązałem ale zapomniałem o ostatniej rzeczy (predefiniowane wartości). Są już poprawione (link uaktualniony) i programik juz powinien działać u kolegów co mieli problemy (czy macie w systemie ustawiony znak dziesiętny jako kropkę?). Za utrudnienia przepraszam. Funkcja Light Pollution to nic innego jak zasięg gwiazdowy w miejscu obserwacji, chyba tak? Planuję dorobić opcję "Filtr ALP" która będzie sztucznie podwyższać zasięg i zwiększać nieznacznie kontrast symulowanych obiektów. Full screen w pewnym sensie już był ale jest akutalnie wyłączony bo kompletnie niedopracowany - polegało to na wyświeteleniu widoku okularu w takiej skali by oglądany obraz z odległości przekątnej okienka odpowiadał widokowi w okularze. Pracuję nad tym dalej.... Jeśli pokazuje źle obiekty to bardzo proszę o info: czy jest za jasny/ciemny, czy kontrast jest za mały/duży itp. Wtedy będę mógł wprowadzić odpowiednie korekty. Generalnie sprawa nie jest prosta bo każda fotka jest inna i pomimo przypisania jasności do każdego obiektu mogą być rozbieżności.... ale też pracuję nad tym! Jeśli chodzi o plantety to należy pamiętać że ich wielkość jest pokazana w stosunku do pola widzenia okularu. Jeśli mamy okular np. 70 stopni do proporcjonalnie planteta jest mała nawet przy 200x aby proporcje zostały zachowane. Hm...: widzę że jadnak tryb "pełnoekranowy" musi być.... Dziękuję za krytykę i proszę o jeszcze! Pozdr!
  14. Hej! Chciałem przedstawić i poddać ocenie przydatności program AstroTAbak 3.0: http://www.sowson.ksknet.pl/download/ftp/AstroTAbak.zip UWAGA: program należy wypakować na dysk przed uruchomieniem! Przykładowy zrzut przedstawia kadr HiHa na matrcy Canon350D przez Newtona 150/750 mm: Program przelicza wybrany set-up jako wynik wzracając praktycznie wszystkie możliwe parametry (źrenica, powiększenie, rozdzielczość, średnica dysku Airy'ego, przekątna pola widzenia/ matrycy itp). Dodatkowo wyświetla wybrane fotografie (aktualnie baza ok. 70 zdjęć róznych obiektów US i DS) ukazując ich wielkość oraz (to najnowsza funkcja w zasadzie w trakcie dopracowywania) rzeczywisty wygląd (tryb REAL). Tryb real powoduje symulację widoku w okularze z uwzględnieniem nie tylko wielkości wzg. pola widzenia ale również: - zasięgu gwiazdowego w okolicy obiektu - jasności obiektu - apertury - powiększenia Jest to piersza przymiarka (nie licząc tysiąca poprzednich nieoficjalnych) do zmierzenia się z problemem dostrzegalności obiektów. Niestety posiadam zbyt małą bazę (w sumie to prawie nie posiadam) relacji widzialności różnych obiektów w różnych warunkach atmosferyczno/sprzętowych. Starzy i średnio starzy, a nawet początkujący wyjadacze mogą się śmiać, ale jeśli ktoś kto zamierza dopiero kupić telep i zobaczy (z grubsza) co będzie w okularze to może spowoduje o jedno mniej ogłoszenie na giełdzie w stylu "sprzedam nową Syntę jeszcze na gwarancji....." Pozdrawiam!
  15. Heh, no dzięki! Tabela Wimmera jest super, i niewątpliwie ułatwi pierwsze obserwacje. Jednak w ostatecznym rozrachunku, przemyślunku, powtórnym czytaniu Waszych postów itp postanowiłem wykożystać co mam i jestem w trakcie budowy refraktora 100/1000. Małe szkiełko zamieniłem na lusterko do kątówki (tak, tak, zamienił stryjek siekierke na kijek...). Trudno, będę musiał targać bydlaka po schodach w bloku, ale jeśli wyjazdów ma być góra 5 w sezonie to przeżyję... Mam nadzieję że na opozycję Saturna zdążę!! Pozdr!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.