Jump to content

dziki

Moderator
 • Content Count

  3859
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  8

dziki last won the day on April 25

dziki had the most liked content!

Community Reputation

5156 Excellent

2 Followers

About dziki

 • Rank
  Syriusz
 • Birthday 02/26/1976

Kontakt

 • Strona WWW
  http://www.foto-zdjecia.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa
 • Zainteresowania
  fotografia, astrofotografia, turystyka górska (Tatry w szczególności), turystyka motocyklowa
 • Sprzęt astronomiczny
  astrofoto: NEQ6 belt mod, TS APO 115/800mm, QHY9, TS 60/228, Atik 16IC

Recent Profile Visitors

10535 profile views
 1. Zaznaczyłem czerwonym kwadratem. Odkręcasz ten dekiel (najlepiej mieć jakiś narządź który złapie za dwa otwory, a jak nie masz to delikatnie jakimś bolcem włożonym w jeden z otworów i delikatnie młotkiem - heh, jak to brzmi w odniesieniu do montażu który ma prowadzić z subpixelową precyzją :D) i pod nim jest nakrętka (też z dwoma wgłębieniami) która dociska łożysko. W normalnym procesie serwisu montażu tą nakrętkę dokręca się jak montaż jest rozłożony na kawałki i po dokręceniu można palcem sprawdzić czy ślimacznica obraca się gładko i bez oporów. A jak robisz to na złożonym montażu to trzeba z wyczuciem i precyzją, a nie tak jak ja Można zaaplikować kropelkę loctite żeby uniknąć samoczynnego odkręcenia się (mi się to zdarzyło w HEQ5).
 2. Jak wszystko przerobiłeś to pewnie na pytanie "czy pulse guiding masz ustawiony na 0.9" wzruszasz ramionami i mówisz "pewnie ze tak"?
 3. No nieco ponad pół tarczy Łysego Ale to powinno mieć wpływ głównie na korekty DEC, a nie RA.
 4. Chętnie pomogę, bo przez ostatnie kilka dni przetrenowałem chyba wszystkie scenariusze tego co można spiep...
 5. Mogę - załączam. Widać korekty w większości od jednej strony. I od razu - wrzucam solucję (ależ mi wstyd za tak oczywisty błąd :D) W szale i panice walki z nagle pociągniętymi gwiazdami (okazało się że jakimś cudem się "rozosiował" wyciąg - już to mam ogarnięte) sprawdzałem czy nie pojawiły się luzy w montażu. I podczas tego sprawdzania za bardzo dokręciłem nakrętkę dociskającą łożysko ślimaka - po tym zabiegu to nie miało szansy prowadzić dobrze (a montaż zachowywał się tak jakby miał za wolną prędkość prowadzenia) - @Pav1007 dzięki za naprowadzenie mnie na to co spaprałem Teraz co prawda cirrusy przewalają się po niebie więc wykres daleki jest od idealnego, ale po wyregulowaniu montażu, dokręcając cywilizowaną siłą nakrętkę korekty mam już z obu stron. Ufff PHD2_GuideLog_2020-08-15_203406.txt
 6. Tą drugą I to jest wada przeważenia. Jak trafia się egzemplarz montażu nie wymagający przeważania, to oczywiście lepiej wyważać a nie przeważać.
 7. Nie, zawiodła metoda ustawienia na polarną - byłem 17 minut obok. Niestety teraz spojrzałem w logi i problem jedynie częściowo ustąpił - korekty są z obu stron ale w większości przeważają od zachodu i widać to na gwiazdach.
 8. Problem rozwiązany. Przyczyna leżała tuż pod moim nosem (za blisko): przekoszona polarna. Problem częściowo rozwiązany - poprawienie ustawienia na polarną spowodowało ze pojawiły się korekty z drugiej strony, ale nadal przeważa jedna strona.
 9. Tak, ale to dotyczy DEC. A mój problem jest w RA.
 10. Zawsze masz luz, ślimak do ślimacznicy nie przylega idealnie. Jak silnik "pcha" a nie ciągnie to zębatki cały czas się stykają z minimalną siłą. Jak masz idealnie wyważony albo przeważony na zachód to jedna przekładnia cały czas ucieka (nawet o mikrometry) - ale o te mikrometry precyzji zawsze walczymy. @Tayson Ty masz montaż lepszej klasy, z ciekawości zapytam jak to wygląda w takim sprzęcie - w Twoim CEM60 trzeba przeważać czy w takim sprzęcie ten problem nie występuje? @MateuszW Ty masz Ioptrona CEM25 - jak u Ciebie?
 11. Hej, od paru dni widzę u siebie dziwny problem: korekty w RA mam tylko od jednej strony (wykres jest poniżej osi, korekty lecą do góry) - efekt jest taki, jakby za wolno prowadził w RA. Grzebałem niedawno przy montażu (regulacje) - czy jest możliwość, że mimo, że silnik nie gubi kroków, to za bardzo docisnąłem ślimaka do ślimacznicy (ewentualnie za bardzo docisnąłem łożysko ślimaaaakacznicy ;)) i silnik nie daje rady? NEQ6 paskowany. Dotychczas prowadził bardzo dobrze, ale oczywiście musiałem grzebnąć, bo w złym miejscu szukałem problemu chwilowo pojechanych gwiazd.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.