Skocz do zawartości

przyssawka

Społeczność Astropolis
  • Postów

    38
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez przyssawka

  1. the_drake_equation.png

     

    Źródło

     

    Intuicja podpowiada mi że życie w kosmosie jest powszechne. Ale konstruowanie równania przy całkowitej nieznajomości większości parametrów można rozpatrywać tylko w kategoriach eksperymentu myślowego. Naukowe podejście wymaga od nas uznania Ziemii za jedyną życionośną planetę - do momentu odkrycia innych. Tak mi się przynajmniej wydaje.

    • Lubię 2
  2. Wspomnianego forum nie będę linkował teraz, w poprzednim wątku na ten temat była spora burza, jak ktoś będzie chciał sobie poczytać to wujek Google mu pokaże drogę ;)

     

    Czy to o ten link chodzi? Zachęcam wszystkich do przegladania, choćby pobieżnego bo wątki są przednie. Jeden z udzielających się użytkowników tego forum, produkujący się głównie w dziale eksploracja kosmosu ma w stopce sygnaturkę - cytuję: "Fantazjom i innym pseudonaukowym dyrdymałom mówię stanowcze NIE! - tylko twarde fakty..."

  3. Ano obydwa chipy (głowny i guidujący) jest za kołem filtrowym (...)

    No tak. Zapomniałem OAG można założyć przed koło.

     

    Ja klientom w segmencie standardowej ceny rekomenduję Atik 383L+. Jeżeli ktoś chce kamerę premium, to FLI ML8300. Co to Atika 4000 to po pierwszych zdjęciach bym wolał go bardziej niż 8300. Większy piksel, kwadrat, to wszystko zmniejsza wymagania co do optyki (pola)

    No i to (8300 czy kwadrat) jest niestety dylemat, z którym sam sobie musze poradzić. Niestety różnica cenowa jest na tyle niewielka, że wybierać trzeba między inwestycją bardziej przyszłościową (dłuższa ogniskowa) a nieco bardziej oszczędną...

  4. Wczoraj odradziłem klientowi spore zakupy, bo stwierdziłem, że jak jeszcze nie opanował i nie wykorzystał tego co ma, to wpadanie w studnię kolejnych wydatków jest bez sensu.

     

    Fakt, warto wycisnąć co sie da ze sprzetu który sie ma do dyspozycji - bo to hobby to i tak studnia bez dna, prędzej czy później każdy ma ochotę na modernizację. Choć znam i takich którzy trwają przy EQ6 z ED80 i przerobionym Canonem deklarując, że setup im wystarcza i nie chcą decydować się na nic większego. Cóż, pożyjemy, zobaczymy.

     

    Dzięki za sugestie.

     

    Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć dlaczego dodatkowa matryca do guidingu jest problemem przy narrowband?

  5. Ja jestem konkretny człowiek, było pytanie o matrycę, to napisałem o matrycy.

    Opinia "matryca jak matryca" jest rzeczywiście bardzo konkretna. :) Jakbyś mógł napisać coś więcej o tym jak się pracowało (i czym fociłeś) na tej matrycy, byłbym wdzięczny.

     

    Mówiąc "kolor nie wchodzi w grę" chodziło mi o to że poluję na monochromatyczną wersję kamery, a nie o to że chcę robić narrowband tylko w bw. Wiem że się da podłożyć 'fałszywe' kolory pod każde z wąskich pasm; to był mój komentarz do tego że te używane atiki z kolorową matryca kosztują w granicach 5k.

  6. Matryca jak matryca taka sama jak w Apogee, Atiku, Orionie i FLI .

    Dzięki stary. :rolleyes:

     

     

    Cena np Atkia i SBIG'a jest podobna. Na rynku wtórnym 8300 kolor widziałem już za 5 tyś zł.

    Chciałbym się pobawić w narrowband, kolor nie wchodzi w grę.

     

    Jedynie możesz zyskać na drobnych usprawnieniach takich jak np. mechaniczna migawka w przypadku SBIGa co jest znacznym ułatwieniem w przypadku darków. Nie trzeba z deklem biegać.

    No właśnie, to mnie zainteresowało, migawka, flatownica i darki i flaty to już nie horror tylko przyjemnośc. Leniwy jestem z natury, takie gadzety bardzo ułatwiają pracę,

  7. Trudno mi znaleźć jakiekolwiek opinie na temat tej kamerki (na cloudynights jedna kilkuzdaniowa opinia). Szukam czegoś z klasy średniej. Czy oprócz Atika 383L jest coś sensownego na KAF 8300? Może ktoś używa Atika i wypowie się o matrycy?

     

    A i jeszcze jedno pytanie: czy do planowanego przeze mnie na połowę następnego roku CT8 (ogniskowa 900mm) powinienem inwestować w coś w stylu Atika 4000, czy będzie jeszce w miarę optymalnie?

  8. Na jakich zasadach Wy współistniejecie? Rozumiem, że na ręce ich nie bierzesz ale prawie, prawie

    i de facto wszystko im zorganizowałeś?

    Tym krukom znaczy kawkom (srokom)? ;)

     

    A reagują na jakieś polecenia albo "żądają"?

     

    Kruki już latają, codziennie rano o piątej trzydzieści wrzeszczą i pukaja w okno. Na ręku też lądują, a jakże, chociaż samczyk woli trzymać dystans (podchodzi, zaczepia, przylatuje na imię ale nie chce wejść na rękę), samiczka jak tylko może włazi na głowę.

    Kawka której na zdjęciach nie ma jest najbardziej udomowiona, bo sypia w domu. Zaczepia domowników i rozwiązuje sznurówki.

    Sroki były wredne ale już założyły rodziny i się wyprowadziły więc widujemy je od wielkiego dzwonu.

    W rehabilitacji jest jeszcze jedna sowa z opuchniętym skrzydłem (ta boi się bardzo ale to nie krukowate one się raczej nie oswajają) i dwie kawki (już niestety oswojone) z których jedna nie będzie latać.

    W maju wyprowadził się przezimowany bocian, czasami go widujemy na łące.

     

    Taki stan rzeczy jest wynikiem chorego systemu prawnego i braku dofinansowania azylów dla dzikich zwierząt. Rezultat? 1) zaprzyjaźniona ekostraż może przeprowadzić interwencję ale ze zwierzęciem nie może nic zrobić, bo - 2) prowadzący azyl znajomy weterynarz ma klatki przepełnione i nie ma pacjenta gdzie umieścić. No i trafiają do wolontariuszy na szarych papierach (spisuje się tzw akt adopyjny) Czasami delikwent jest w miarę dziki (bocian) i się wyprowadza; czasami trafia jako pisklę (kruki, kawka) i zostaje bo się oswaja i przywiązuje (Choć kruki i tak spędzają większość czasu na oblatywaniu terenów.)

     

    Jak będę miał czas wrzucę jakieś zdjęcia z kruczo-kawczej sesji.

    • Lubię 1
  9. Chwilę pomyślałem i jestem za wydzieleniem z działu sprzętowego kategorii astrofotograficznej i wizualowej.

    Ewentualnie przydałby się osobno dział z recenzjami, choć to już niekoniecznie. Reszta ok, zobaczymy jak sprawdzi się w praniu.

     

    Nie obraź się ale ja głosuję za powrotem niebieskiego astro-forum.org :friends:

     

    ;) Można się kłócić o układ działów (sporo czasu spędziłem czytając niebieskie jeszcze astroforum) ale nowy design wypada rewelacyjnie. Gratulacje dla webmastera/grafika - zaprojektowanie ciekawego logotypu dla waszej świeżo startującej firmy to będzie bułka z masłem.

     

    EDIT: Logotyp to nigdy nie jest bułka z masłem bo to jest zawsze projekt pełen kompromisów. :rolleyes: Mimo to wierzę że rezultat będzie powalający.

  10.  

    Inna sprawa - co myśisz o tym że tu ten carbon-plastyk jest jakiś "inny" w sensie zrobiony pod to zastosowanie (co do rozszerzalności).

     

    A szkła na obiektyw ... czy tu "doboru" nie zmodernizowano ... pod kątem carbonowej reszty ?

     

    Myślę, że to raczej elementy bebechów teleskopu są projektowane pod carbonowy tubus, a nie samo szkło, gdzie priorytetem jest głównie redukcja aberracji. Swoją drogą ciekaw jestem czy takie rozwiązania są chronione patentem i tym samym inżynieria wsteczna jest karalna. (:

  11. Trzeba porównywać konkretne teleskopu, a nie ich podzespoły. Inaczej powstaje typowe pieprzenie polaków o tym, co im się "wydaje".

     

    Właśnie chciałem napisać żeby wyciągnąć wnioski na przyszłość: O ile porównywanie samego wykonania podzespołów jest jeszcze dopuszczalne, to rozmowa o wyższości jednej technologii nad drugą jest kompletnie bezsensowna. Jedynym sposobem na stwierdzenie czy warto inwestowac w dane rozwiązanie jest test teleskopu jako całości, najlepiej przeprowadzony przez kilka osób niezależnie.

    Tak więc następnym razem zamiast krytykować, należałoby poprosić o udostępnienie sprzętu do testów. Niech rozstrzygnie Sąd Boży. Kto raz się tym zajmował ten wie ile pracy i energii trzeba włożyć w test dający wiarygodne wyniki.

  12. Jeśli przeszkadza ci mały ekran proponowałbym kupno tabletu z iOS lub Androidem. To dwa prężnie rozwijające się systemy, a z technologią trzeba niestety iść z duchem czasu. Z windowsowskich systemów mobilnych to teraz najnowszy jest Windows Phone 7 ale bazę aplikacji toto ma lichutką, jak będzie później nie wiadomo.

     

    (Tak na marginesie to większość smartfonów ma wyświetlacze calkiem duże. iPhone ma chyba 3,5 cala jeśli dobrze pamiętam)

  13.  

    Przetłumaczę też może opinię bardzo szanowanego w gronie astroamatorów optyka z wieloletnim doświadczeniem. (...)

     

     

    A może by tak zamiast opierać się na wypowiedziach Rolando i Riccardiego skorzystałbyś z okazji i własnoręcznie przeprowadziłbyś testy na udostępnionym sprzęcie. Propozycja padła wielokrotnie. Bo na razie widzę tutaj dyskusję osoby która testy przeprowadziła osobiście z osobą która teoretyzuje, cytuje jedynie wypowiedzi innych i jednocześnie unika jak ognia rejestracji i ujawinienia nazwiska. Pomijam kwestie braku kultury i zarzutów stawianych Adamowi.

    Sam oceń kto wypada bardziej wiarygodnie.

    • Lubię 2
  14. Jako nie zarejestrowanemu użytkownikowi tego forum (nie mam zamiaru się na nim rejestrować) ostatnio odebrano mi możliwość odniesienia się do zaproszenia Jesiona do wzięcia udziału w testach Omegona 150 z tego wątku: http://astropolis.pl/topic/36376-test-omegon-triplet-apo-1501000-mm/page__pid__430914__st__30#entry430914.

    Współczujemy uciśnionemu. Proponowałbym jednak przełamać się i zbrukać rejestracją bądź zalogowaniem się na konto. Uwiarygodniłoby to nieco działania rewolucjonisty

     

    A podobno forum astropolis jest otwarte i bez moderacji. :-)

    Ciiii! Sza! Ty wiesz co tu spotyka opozycję? Robią pranie mózgu, faszerują lekami i wydzielają osobny wątek w dziale z dowcipami!

     

    Ale odpowiem tutaj. Z człowiekiem, któremu potrzeba ponad 3 godzin na sklecienie posta (zerknijcie na datę utworzenia i edycji powyższego, wielokrotnie adytowanego, postu Jesiona - 22:02 - 1:19) nie czuję potrzeby ani przyjemności spotykania się na wspólne obserwacje.

    "Ja tam nie mam czasu myśleć..." pani Dulska, akt I, scena 5

     

    A! i jeszcze jeden cytat Dulskiej: "Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział."

  15. Nazwa ma być krótka, przyciągać uwagę i zawierać w sobie odpowiedź na najwazniejsze filozoficzne pytanie.

    Proponuję więc:

     

    42

     

    Już widzę hasło marketingowe:

    "The Answer to the Ultimate Question of Life, the Universe, and Everything" :);)

     

    Z innych propozycji:

     

    1. @radziosny: szkoda że mnie ubiegłeś bo też myślałem o LEM (jako skrót od Light Enhancement Mechanics)

    2. Photon / Photon Optics z hasłem "every Photon counts"

    3. FTL - skrót dźwięczny i rozpropagowany przez fantastykę naukową (Faster Then Light) z hasłem : "Achieve impossible" albo nawet "Look further, achieve impossible"

    4. Quantum Optics - to oczywiście gra słów: quantum optics to dział fizyki , poza tym QO może się pokusić o jakiś ładny logotyp, ewentualnie Quantum Telescopes

    5. Matter Telescopes (MT) / Matter Optics tym razem z hasłem "Matter matters" :). Poza tym MT ładnie kojarzy się z MIT-em.

    6. Skoro jesteśmy już przy fizyce do głowy przychodzi mi jeszcze Light Field

    7. Horizon / Horizon Optics/Telescopes / Event Horizon Hasło? "Look beyond" bądź "Look beyond borders"

    • Lubię 1
  16. 6. supersymetryczne teorie cząstek postulują istnienie cząstek supersymetrycznych, które są masywniejsze od tych nam znanych. Dokładnych mas tych cząstek nie znamy bo to zależy od szczegółów łamania symetrii ale doskonale nadają się one na ciemną materię. Wkrótce powinniśmy je odnaleźć i poznać ich własności ale nawet proste oszacowania świadczą, że ich łączna masa może być nawet 10 razy większa od zwykłej materii

     

    W tym przypadku należałoby dodać: "Jeżeli istnieją" (:

    Nie przepadam szczerze mówiąc za supersymetrią. Mnoży niezaobserwowane cząstki bez umiaru (choć przyznaję że skwark brzmi swojsko), poza tym pozostaje kwestia łamania symetrii oddziaływań elektrosłabych przy dużo niższych energiach niż reszty. Dlaczego? Nie wiadomo. Właściwie to nic nie wiadomo. Na razie supersymetria istnieje tylko po to żeby fizyka wyglądała "ładniej".

    Natomiast jeśli fizycy odkryją więcej niż jeden rodzaj cząstki Higgsa to zwracam honor - bo to akurat jeden z postulatów supersymetrii. Według mnie za wcześnie na spekulacje co do tego czy supersymetryczne cząstki mogą pełnić rolę ciemne materii - nie mamy danych. Tylko teorię.

  17. @misiekc: Dzięki wielkie, czegoś takiego szukałem.

     

    @qbanos: Jeżeli przyszłość przyniesie decyzję o kupnie czegoś większego niż APS-C, to będzie oznaczało to zupełnie nowy etap astrofotograficzny: kupno nowej optyki jest wtedy do wkalkulowania. Jeżeli miałbym kupować dedykowane dla astro CCD w najbliższym czasie to zainwestowałbym raczej w coś z dobrymi parametrami, ale za to mniejszą ilością pixeli. Także 80/480 jest chyba dobrym wyborem.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.