Jump to content

AdamS1981

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  32
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

About AdamS1981

 • Rank
  Alderamin
 • Birthday 07/15/1981

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Zamość
 • Zainteresowania
  Fotografia (ale nie astro...)
 • Sprzęt astronomiczny
  Synta 8", Super Plössl 25 mm, Super Plössl 10 mm, Baader Hyperion 8 mm + pierścienie FTR 14 i 28 mm ; BPC 10X50; Nikon Action VII 10x50

Kontakt

 • Facebook / Messenger
  44923349
 1. Dzięki Budrys, coś ta zmiana dała. Nie mogę się tyko nigdzie doszukać danych dla Hyperiona.
 2. Szkoda, że nie znalazłem tego wątku kilka tygodni temu, gdyż od pewnego czasu mam kilka pytań dotyczących modułu: "Widok w okularski [Ctrl+O]"; trochę zacząłem się tym bawić, ale coś jest nie tak. Pytałem już o to wcześniej na forum astropolis, ale nie doczekałem się odpowiedzi. Mam Syntę 8, kitowe okulary i Hyperiona 8 z pierścieniami; próbuję wykonać symulację jak to będzie wyglądać. Moje parametry dla "Wtyczek" w zakładce "Okulary" to (proszę mnie poprawić jeżeli się mylę): w zakładce "Telescopes" dla Synty 8": - Focal Length: 1200 - Diameter: 203 w zakładce "Eyepieces" dla kitowego okularu 25 mm: - aFOV: 63 - Focal Length: 25 - Field Stop: 0 w zakładce "Eyepieces" dla kitowego okularu 10 mm: - aFOV: 25 (czy to prawidłowa wartość?) - Focal Length: 10 - Field Stop: 0 w zakładce "Eyepieces" dla okularu Hyperion Modular 8mm: - aFOV: 68 - Focal Length: 8 - Field Stop: 0 Niby jest OK, ale po "dokręcaniu" FTR do Hyperiona nie widać różnic. Czy może ktoś mi pomóc i podać wartości: - "aFOV" dla w/w Hyperiona z pierścieniami FTR 14mm, 28 mm, 14mm+28mm oraz po odkręceniu soczewki barlowa? - oraz "Field Stop" dla tych okularów - jeśli ma to znaczenie.
 3. Uff... jestem już u siebie. Sumas, bardzo dziękuję za pomoc!!!
 4. Mam kilka pytań dotyczących modułu: "Widok w okularski [Ctrl+O]" ; trochę zacząłem się tym bawić, ale coś jest nie tak. Moje parametry dla "Wtyczek" w zakładce "Okulary" to: w zakładce "Telescopes" dla Synty 8": - Focal Length: 1200 - Diameter: 203 w zakładce "Eyepieces" dla kitowego okularu 25 mm: - aFOV: 63 - Focal Length: 25 - Field Stop: 0 w zakładce "Eyepieces" dla kitowego okularu 10 mm: - aFOV: 25 (czy to prawidłowa wartość?) - Focal Length: 10 - Field Stop: 0 w zakładce "Eyepieces" dla okularu Hyperion Modular 8mm: - aFOV: 68 - Focal Length: 8 - Field Stop: 0 Niby jest OK, ale po "dokręcaniu" FTR do Hyperiona nie widać różnic. Czy może ktoś mi pomóc i podać wartości: - "aFOV" dla w/w Hyperiona z pierścieniami FTR 14mm, 28 mm, 14mm+28mm oraz po odkręceniu soczewki barlowa? - oraz "Field Stop" dla tych okularów - jeśli ma to znaczenie Dziękuję!!!
 5. To ja dodam, że niedaleko miejscowości gdzie ja mieszkam jest wieś Bródek (woj. lubelskie, pow. zamojski, gm. Łabunie).
 6. Zoomy jednak mają tą przewagę, że nie są rozkręcane - istnieje niewielkie ryzyko zabrudzenia okularu od środka, czy zgubienie jakiegoś elementu - jak w przypadku Hyperiona; na pewno w nocy założenie zooma jest o wiele łatwiejsze niż skręcenie Hyperiona. Ale czy 70 zł za 2 pierścienie, a w sumie 4 ogniskowe to dużo? No ale kolega pytał o coś innego... Ode mnie możesz zapisać + po stronie Hyperiona. Wydaje się to ciekawym rozwiązaniem.
 7. Ten pierścień tuningowy, jak pisze Snajper, to element służący do zmiany ogniskowej. Montowany jest pomiędzy ostatni (wykręcany, zawierający ujemne soczewki) element okularu a jego korpus. Dzięki zmianie odległości elementu ujemnego od pozostałej części okularu zyskujemy większe powiększenie, bez utraty jakości obrazu. Producent nazywa to Finetuning i występuje w dwóch odmianach - 14 i 28 mm, przy czym można je łączyć. I tak np. z 8 mm Hyperiona po dokręceniu 14 mm pierścienia otrzymujesz ogniskową 6 mm, po dokręceniu 28 mm - 5 mm, a po połączeniu 14 i 28 mm pierścieni ogniskową 4,3 mm; ponadto możesz wykręcić ujemne soczewki - otrzymujesz wówczas 2" okular o ogniskowej 21 mm, ale wtedy znacznie spada (prawdopodobnie... ale o tym za chwilę ) jakość obrazu. Fajny wynalazek, mam taki przy mojej Syncie 8", ale jeszcze nie miałem okazji go "głębiej" przetestować, przede wszystkim ze względu na permanentny brak czasu; na warunki też można by było ponarzekać...
 8. Snajper pisząc o produktach Baader Planetarium miał zapewne na myśli okulary Hyperion, bo do Genuine Ortho - okularów typowo planetarnych nie można zastosować pierścieni (chyba że się mylę - jeśli tak to przepraszam za zamieszanie i proszę o poprawienie). Te Hyperiony mają jeszcze jedną istotną zaletę - kąt widzenia 68*, przy obserwacji planet może i mało istotne, ale kto zabroni Ci popatrzeć pod ciemnym niebie na DS-y okularem 3,5 czy 5 mm?
 9. Zainspirowany przemyśleniami z poprzedniego tematu i wybiciem sobie z głowy taniego barlowa 2x, mam pytanko co myślicie o takim zestawie (do 500 zł): - Hyperion 8mm http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/products_id/742 - 14 mm pierścień, który da ogniskową 6mm http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/products_id/3172 - 28 mm pierścień, który da 5mm http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/products_id/3171 Połączone pierścienie wg producenta dadzą 4,3 mm; wiem, że może być ciężko, ale mam nadzieję na wykorzystanie tego zestawu. Nie powiem, zaciekawiła mnie możliwość "uzyskania dwóch (a w sumie czterech: +14, +28, +14+28 i -barlow) dodatkowych" okularów za 70 zł, ale czy warto oszczędzać? Ma ktoś może jakieś doświadczenia z w/w zestawem? Okular miałby być wykorzystywany m. in. do obserwacji planet (zaznaczę, że ortho odpada). A może dać sobie spokój z wynalazkami (odkręcaniem i dokręcaniem pierścieni i barlowa z Hyperiona) i zakupić Vixena NLV (tu wchodzi w grę 6 lub 7 mm)?
 10. No i sprawa (ta moja) się rypła... A co do sprawy Ruyssekk'a: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=25765 Może coś Ci to pomoże (mam nadzieję, że nie zamiesza).
 11. Widzę, że mamy podobne potrzeby... Również zastanawiam się nad zakupem okularu poniżej 10 mm. Z tego co czytałem na tym i innych forach 4-5 mm w polskich warunkach obserwacyjnych może być rzadko wykorzystane. Mój pomysł na coś mocniejszego to: na początek Vixen Barlow T 2x (w Delcie za 115 zł) i 8 mm Baader Hyperion (w tym samym sklepie za 380 zł). Razem nieznacznie przekroczy to 500 zł, ale zakup rozłożę w czasie. Póki co zamówię tego barlowa, spróbuję poużywać z tą 10 z zestawu (da 5 mm - jak będzie OK, to w porządku; jak nie, będzie pracował z 25 mm i nie szkoda wydanych pieniędzy). Na tego Hyperiona jestem już zdecydowany, teraz tylko muszę uzbierać kaski... Tak wygląda mój plan wyposażenia Synty. A jeśli potrzebujesz czegoś do planet to może coś z ortho?
 12. Również gratuluję "udanych łowów". Ja również wczoraj skusiłem się na pierwsze wyniesienie Synty z domu. Spędziłem na mrozie prawie 3 godziny, ale wrażenia niezapomniane!!! Po zakończeniu obserwacji wniosłem sprzęt do domu, postawiłem w ciepłym miejscu w kąciku pokoju z dala od kaloryferów; nie zakładałem na tubę dekla, sądząc że pomoże to w szybszym wyrównaniu temperatury (nie wiem czy słusznie). Z ciekawości zaglądam dzisiaj rano do środka i co widzę... plamy na lustrze głównym (kilka kilkumilimetrowych plamek po wyschniętej wodzie). Mam takie małe pytanie (pozwolicie że się przyłącze do wątku): czy ma to wpływ na jakość uzyskiwanego obrazu? PS: Rudyssekk - ten śmieszny okrągły krater z taką jakby wieżą po środku to Arzachel http://www.astrosurf.com/jm.pierre/page9.html
 13. Już wszystko wiem!!! Jeżeli chodzi o mój "problem" - to ten nie istnieje; czego to się człowiek z nudów nie domyśli??? Wszystko jest jak najbardziej OK. Właśnie wróciłem z pierwszej obserwacji; zmarznięty (prawie 3 godziny z małymi przerwami przy -15*C) ale jaki szczęśliwy !!! Póki co widziałem Księżyc (jest przepiękny; w przerwach na złapanie odrobiny ciepła poznawałem nazwy zaobserwowanych kraterów), Marsa (niestety tylko lekko zamazany punkcik, bo akurat sąsiad z naprzeciwka musi mieć w domu ciepło, a Mars jest akurat nad jego domem i kominem albo za drzewami) a na zakończenie M42 (super widoczek na dobranoc). To tak z pełni świadomych obserwacji; pomijam strzelanie na ślepo... Już wiem, że muszę się trochę poduczyć, ale to dopiero przecież moje początki. Teraz czekam tylko na bardziej sprzyjające warunki obserwacyjne i pogodowe. Pozdrawiam!!!
 14. Dzięki za pomoc. Jak tylko będę miał możliwość wykonam ten test.
 15. Nie dokładnie wiem co znaczy "oko w osi wyciągu", ale tak na spokojnie przemyślałem całą sytuację i postanowiłem się niczego nie czepiać, aby nic nie zepsuć (lub pogorszyć - tak czy inaczej sprzęt miał być skolimowany). Poczekam na czyste niebo i wtedy sprawdzę czy wszystko jest OK. Spróbuję jeszcze przebrnąć przez przepis podany przez piotrs, spróbuję wykonać to urządzenie. Mam nadzieję, że wszystko jest dobrze.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.