Skocz do zawartości

Ketrab

Społeczność Astropolis
  • Postów

    73
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Ketrab

  1. Dzisiaj, to jest 12 kwietnia przypada Dzień Kosmonautyki. Obchodzony on jest w rocznicę pierwszego lotu człowieka w przestrzeń kosmiczną. Z tej okazji kosmonauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nadają drogą radiową obrazki w formie SSTV - Slow Scan TV. Wszystkie one są związane z 40-tą rocznicą startu programu Intercosmos. Jak wiemy, w tej misji brał udział także jedyny Polak w kosmosie czyli Mirosław Hermaszewski. Poniższe zdjęcia odbierałem w Bielsku-Białej w czasie dziennych przelotów. Wszystkie one odbierałem na home-made antenie 3 el yagi 2m oraz z użyciem radia Bao UV-5R. Za dekoder sygnału SSTV posłużysz telefon z appką "Robot36". Transmisje odbierałem będąc oddalonym od ISS od 450km do nawet 2300km.

    Obrazki będą nadawane jeszcze w piątek i sobotę. 

    Co oznacza znak RS0ISS? Otóż jest to znak stacji (z pod którego nadają Rosjanie - krótkofalowcy) którzy nadają te obrazki:
    RS - (prefiks) Rosja (mogą być inne oznaczenia np NA dla Amerykanów)
    0 - (numer okręgu)  a że to kosmos to się przyjmuje 0
    ISS - (sufiks) International Space Station 

    ISS SSTV 11.04.2018 2.pngISS SSTV 12.04.2018 5.png

     

     

    ISS SSTV 12.04.2018 3.png

    ISS SSTV 12.04.2018 4.pngISS SSTV 12.04.2018 2.pngISS SSTV 11.04.2018 6.pngISS SSTV 11.04.2018 7.png5acfab779f063_ISSSSTV11_04.20184.png.70dabea356b56e1fc105785ab783559b.png

    ISS SSTV 11.04.2018 1.png

    • Lubię 5
  2. Brak jasnej gwiazdy w pobliżu bieguna wskazuje, że to konstelacja Oktanta. A ona jest widoczna nieco na południe od równika. Gdybyśmy byli po stronie bieguna północnego, zauważylibyśmy jasny łuk od Polarnej.

    Przekonuje mnie to wyjaśnienie, choć to co dostali uczestnicy to trochę słaba jakościowo wersja drukowana i wątpię czy było by widać Polaris.

    W każdym razie, dziękuje za wytłumaczenie ;)

     

    Pozdrawiam

  3. Witam Forumowiczów!

    Jakiś czas temu odbył się konkurs fizyczny ''Lwiątko-2017''. Standardowo spróbowałem swoich sił - w końcu nic nie ma do stracenia ;)
    Zastanawia mnie jednak jedno pytanie nr 4. Mamy tam astrofotografię której tematyka to startrails i mamy za zadanie powiedzieć gdzie została ona wykonana:

    A) na jednej z wysp w pobliżu bieguna północnego,
    B ) na obrzeżach Antarktydy,
    C) w pobliżu równika po stronie północnej,
    D) w pobliżu równika po stronie południowej,
    E) na Islandii.

    Oczywiście odpowiedzi A,B i E wykluczamy na starcie. Teraz pytanie która odpowiedź (i bardzo bym prosił o argumentację)
    jest poprawna C czy D?

    Specjalnie nie podaje od razu odpowiedzi z ''odpowiedzi'' aby nie sugerować tego.

    Odpowiedzi znajdują się tutaj: http://lwiatko.org/zadania/lwiatko2017-odp.pdf
    Jest to zadanie nr 4 poziom 1 Liceum i Technikum

    post-31554-0-48616700-1491658441_thumb.jpg

  4.  

    Z tym barlowem to nie takie proste jeśli uwzględnisz to co napisał coy-coyote... Generalnie to sie przyjmuje barlowa pod wielkość piksela na matrycy.

     

    Właśnie do tego też będę zmierzał - jaki barlow do tego teleskopu do canona 700D ? Ma ktoś z Was taką wiedzę/wzór na obliczenie?

  5. Kamerka jest bezapelacyjnie najlepsza, ale ma tę wadę, ze trzeba targać dodatkowo laptopa. Myslę, że do zdjęć do "albumu rodzinnego" wystarczy na spokojnie Canon, a nawet Smartphon ;) Chciaż tutejsi zawdowcy zapewne w tej chwili wymiotuja :D jak pisze Behlur_Olderyts

    Ja jednak stawiam na canona + ewentualny barlow ;) Choć faktycznie niektórzy mogą tego nie przeżyć :D

  6. No ale Twoje to jeden strzał tak? Tamten to stackowany (złożony) z wielu zdjęć. Z ręki czy z jakiegoś "trzymadełka"? Jakim apartem robione i jakim chcesz robić? Ustawienia ręczne czy auto?

     

    BTW

    Jak bym widział moje pierwsze próby robienia zdjęć Skyluxem i aparatem telefonicznym - chociaz Tobie wyszło znacznie lepiej

     

    PS znalazłem swoje sprzed lat - dodaję więc do konkursu ;)

    attachicon.gifUntitled-2 copy.jpg

     

    Tak tak moje to z ręki z smartphona przez chyba pow 180x - zrobiłem 250 zdjęć i wyszły 2.... niestety do stacku się nie nadają ale mam Canona 700D i tym chciałbym się pobawić :)

  7. tym teleskopem też próbowałem robić jakieś zdjęcia pomimo że ten wyciąg kompletnie się do tego nie nadaje to po modyfikacjach daje się coś nim złapać. Można zastosować złączkę T2 z tuleją 1.25 cala i wkręcić do niej samą soczewkę od Barlowa - wtedy nic nie trzeba modyfikować ale uzyskuje się wtedy zbyt dużą ogniskową oraz małą światłosiłę ale tym sposobem udało mi się w taki sposób zrobić w 2008 roku takie zdjęcie. To stack kilkunastu zdjęć z czasami nie dłuższymi niż 30 sek.

     

     

    Innym sposobem jest wykręcenie z wyciągu clamping ringa i zamontowanie na końu wyciągu wąskiego adaptera ja miałem taki T2/EOS. Mocowałem go za pomocą taśmy izolacyjnej nakręconej na wyciąg. Ostrzy wtedy przy samym końcu i takim sposobem zrobiłem takie zdjęc

     

     

    Zastanawiam się która wersja będzie lepsza do planet i ISS - na DS nie licze w ogole bo nie mam widoku na Polaris.

    Rozumiem że dokupując zestaw:

    http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/vixen-barlow-t-2x,d377.html+ https://deltaoptical.pl/t-ring-canon-eos,d755.html będę mógł już zacząć ''focić'' z moim canonem 700D?

    Zdaje sobie sprawę z stabilności a w zasadzie z jej braku - jednak z tego co widzę to da się osiągnąć ładny efekt tym teleskopem z tą galaktyką. Co innego M27 - to już w ogóle rozwala system na tym teleskopie. Rozumiem że powinienem wyciągnąć ten clamping ring i zamontować od razu http://deltaoptical.pl/t-ring-canon-eos,d755.htmlbez barlowa? Jeżeli z barlowem to rozumiem jak osiągnąć takie ''zbliżenie'' ale bez? Możesz opisać jak wyszło Ci takie zbliżenie na M27?

     

    P.S. Piękne wyszła ta M27!

  8. Witaj

     

    Miałem swego czasu ten teleskop. Z tego co pamiętam wyciąg fabryczny nie umożliwia dostępu do ogniska głównego.

    Moje próby astrofoto tym teleskopem opierały się na projekcji afokalnej.

    Ogólnie jak masz trochę cierpliwości to avikowanie planet/Księżyca może dać nienajgorsze rezultaty. Poniżej jedna fotka Saturna z 2014 roku (Księżyc wychodził mi lepiej, ale nie mam pod ręką fotek)

    WOW Jestem pod wrażeniem że zrobiłeś to tym teleskopem! Jaki barlow używałeś do zdjęć? 2x wystarczy?

  9. Witajcie ;)

    Interesuje mnie jak wygląda ewentualna astrofotografia i fotografia w duchu RNAV spotting z użyciem aparat + SW 130/900 na EQ-2 z wyciągiem fabrycznym.
    Robił ktoś z Was takie próby? Jak wychodzą takie zdjęcia?
    Zaznaczam że chodzi mi o avikowanie planet i Księżyca oraz czyste zdjęcia RNAV i ISS.
    Oczywiście cudów nie oczekuje - chcę dowiedzieć się (a najlepiej zobaczyć) co można osiągnąć ;)
    To jak, robił ktoś z Was foto tym sprzętem?

  10. I jeszcze cos, jeśli normalnie bys zrobił zdjęcie z wysokości 180cm to takie zdjecia właśnie nie powinnienes robic. Zrób z każdej ale nie z tej. Najlepiej weź kocyk i zrób z niskiego pułapu tak by wskoczył ci kwiatek pub kamyk i pomaluj go jakimś fajnym kolorem światła. Zdjęcie nabierze charakteru i bedzie inne a przez to sie wyróżni. Naucz sie opowiadać Historie danego miejsca w oparciu o gwiazdy. Fotografia to właśnie opowiadanie historii

    Urzekłeś mnie tymi zdaniami. Na 100% zapamiętam sobię tą radę, ba! wykuję na pamięć! :)

     

    Co do statywu i głowicy. Raczej zrobię tak jak mówisz: wybieram Triopo MT3230X8C + głowica B

    Głowica jest jak widziałem i tak jak mówiłeś bardzo dobra i polecana a statyw idealnie pasuje cenowo i jakościowo do siebie. Komplet za 545zł http://www.cyfrowe.pl/aparaty/statyw-triopo-mt3230x8c-i-glowica-b2.html. Nawet jeżeli te 4 segmenty będą mi targać na stabilności to zawsze mogę ich nie wysuwać - co zresztą i tak będę robił dla perspektywy.

     

    Więc dziękuję Wam, Rak-photo & Fredrixxon & Koziołrogacz za zaangażowanie pod tym tematem ;)

    Pozdrawiam!

    Bartek

  11.  

    Przekonujesz mnie tą głowicą B2. Fajna, porządna, tania i z poziomicami. Zastanawiam się w sumie dalej nad tym Manfrotto 290 Xtra. Rozmawiałem z kilkoma astrofotografami i sobie ją chwalą. W sklepie także na bardzo porządną wygląda. Zastanawiałem się czy przypadkiem nie lepiej by kupić osobno samego Manfrotto i głowice B2. Cenowo to będzie ok 620zł. Natomiast statyw który Ty proponujesz z tą głowicą to ok 545zł. Sam statyw nie przekonuje mnie tylko dla tego że ma 4 sekcyjne nogi.

    Na te nogi to zwracam uwagę wedle tego poradnika: http://nightscapes.pl/blog/jaki-wybrac-statyw/''ilość segmentów'' Jednak jak widzę dość zachwalasz go sobie (co widzę też na Fotografiach). Możesz powiedzieć jak ten Triopo MT3230X8C + głowica B sprawdza się na wietrze?

    Nie mówimy o halnym (choć wróć...mieszam w górach..). Są zdjęcia poruszone przez wiatr czy raczej przy tym co proponujesz ten problem nie występuje?

    Czy stabilność da zadowalający efekt na zdjęciach typu wirówki/timelapsy?

     

    Pozdrawiam! :)

  12. Zdjęcie podesłałem na priv.

    Camrock ma kiepską opinię, bo kojarzy się głównie z tanimi i tandetnymi statywami jakie kilka lat temu zaczęła wypuszczać na rynek. Jednak te, które podlinkowałeś to już zupełnie inna półka i wyglądają całkiem solidnie.

    Widać i w tej firmie poszli po rozum do głowy i postanowili zawalczyć o bardziej wymagającego klienta.

     

    Nawet gdyby nośność tego EVO Tactic T80 podzielić przez 4 to i tak wynik 5 kg jest imponujący jak na tę klasę sprzętu.

    To mam teraz dużą zagwozdkę - albo tańszy Triopo-C-258-z-glowica-KJ-2 albo droższy 2-3 krotnie EVO Tactic T80. Lecz ten ostatni ma właśnie gorszą opinie i jest po prostu droższy... Oba są 4 segmentowe ale widzę po Twoich Fotografiach przez duże "P" że nie ma to większego znaczenia...

  13. Do astropejzażu najlepiej nieco "przesadzić" z nośnością statywu. Jeśli twój zestaw ma ważyć 1,5 - 2 kg, to kup statyw, którego nośność producent określa na minimum 5 - 6 kg. Poza tym nie ma sensu pracować na w pełni rozsuniętym statywie. Najlepiej jeśli dolne segmenty nóg są niewysunięte i niewysunięta jest kolumna centralna. Wtedy statyw zapewnia odpowiednią stabilność. Oczywiście dociążenie jak najbardziej pomaga.

    Obecnie statywy Triopo chyba najlepiej wypadają w relacji cena-jakość. Osobiście używam taki model http://fotozakupy.pl/product-pol-8494-Triopo-C-258-z-glowica-KJ-2-zestaw.htmli jak dla mnie jest zupełnie wystarczający, przy czym używam go w takiej konfiguracji jak wcześniej opisałem. Ponieważ jest to konstrukcja aluminiowo-magnezowa, to trzeba brać pod uwagę konieczność wychłodzenia, na przykład po wyjęciu zimą z ciepłego samochodu. Inaczej na kilku pierwszych klatkach stratrailsa gwiazdki pojadą trochę. W praktyce wystarczy jakieś 15 minut. W konstrukcjach karbonowych raczej takiego problemu nie będzie.

    Tak tani statyw i wykonujesz stratralis? Mógłbyś podesłać zdjęcia astro pejzażowe oraz tych wirówek? Będę bardzo wdzięczny ;)

    Jak wiatr wpływa na gwiazdy na zdjęciach na tym statywie?

    Co do tego schematu co powiedziałeś - wiadomo podnosi to stabilność.

    Zastanawiam się jeszcze nad tym statywem Camrock EVO Tactic T80 http://www.optyczne.pl/8868-news-Camrock_EVO_Tactic.html.

    Widziałem na forum oferte sprzedaży i nawet mnie zainteresowała. Choć na forach piszą aby lepiej w inne firmy w tej cenie celować.

  14. Najpierw się zdecyduj czy "waga nie ma znaczenia" czy "latanie w terenie z EQ-2 do przyjemnych nie należy" :)

    Od dwudziestu lat używam manfrotto 055cb i jestem zadowolony. Rzecz nie do zdarcia. Zauważyłem jednak, że jest dość wrażliwy na wiatr. Dlatego kupiłem drewnianego goliata. Jednak coś za coś. Z mafrotto biegam plażą z Gdyni do Gdańska, z goliatem taki numer nie przejdzie.

    Możesz też zrobić przejściówkę i mocować głowicę foto do statywu EQ. Zawsze jeden grat w domu mniej :)

    Stabilność stawiam na pierwszym miejscu (budżet 600zł więc statywu 10kg raczej tu nie będzie :D ). Dość wrażliwy na wiatr czyli że zdjęcia 30s będą poruszone?

    Co do przejściówki rozważałem to kiedyś, jednak czasem będę chciał też poobserwować w tym samym czasie więc to w grę nie wchodzi :)

  15.  

    Widzę że kilku rzeczy nie napisałem więc uzupełnię to teraz:

    Aparat canon 700D - 525g bez baterii

    Obiektyw - na razie KITowy 18-55 IS STM, w przyszłości planuje przesiadkę na Samyang 14mm f/2.8 - 530g.

    Więc waga zamknie się w 1,5kg sprzętu.

     

    Ogólne zazwyczaj będą to ekspozycje do 30s oraz ewentualnie ''wirówki'' czyli np 150 zdjęć po 30s każde (ważna stabilność aby aparat został w miejscu).

    Ten statyw który ja znalazłem faktycznie poziomicy nie ma (oprócz tego małego kółka będącego ''poziomicą'', jednak to nie jest większy problem. Od biedy można własną zamontować...).

     

    Natomiast Twój statyw na pewno jest wyższy (a ja jednak mam te 180cm), tańszy i ma mniejszą wysokość maksymalną. Zastanawiam się co z wagą. Twój jest ok 800g lżejszy i posiada 4 segmentowe nogi. Z tego co słyszałem w terenie w nocy może na wietrze się kołysać i zdjęcia 30s lub wirówki mogą być poruszone. A jak jest naprawdę? Możesz pokazać przykładowe Twoje zdjęcia najlepiej astro-plenerowe?

     

    Dzięki za zaangażowanie! ;)

     

     

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.